196 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére
Eszközértékesítés és bérből kompenzálás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem, egy magyar illetőségű, áfaalany kft. egy felmondási idejét töltő alkalmazottnak szeretne tárgyi eszközöket eladni. Az eszközökről a számlák elkészültek, az áfát megfizette a cég. Az eszközök vételára (személygépkocsi, IT-eszközök, bútorok) szinte megegyezik a dolgozó utolsó havi bérének, végkielégítésének, szabadságmegváltásának nettó összegével. Kérdésem, hogy a dolgozó és a munkáltató a közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetésbe belevehetik-e, hogy kompenzálják egymás felé a követeléseiket, így bérfizetésre és vételár-megfizetésre sem kerül sor, vagy erre az esetre is vonatkozik a 33/50 százalékos szabály, és a törvényes megoldás érdekében mindkét ellenirányú pénzmozgásnak meg kell történnie? Köszönettel.
Munkaviszony megszüntetése, tanulmányiszerződés-tartozás, kilépőpapírok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat a tanulmányi szerződés lejártát megelőzően, munkavállalói rendes felmondással megszüntettem. A munkáltató felém egy, a vezető által aláírt levél formájában közölte (a felmondást követő 11. napon kaptam kézhez), hogy a 600 000 Ft-os tartozást egyösszegben fizessem be az utolsó munkában töltött napomig (tehát ezt 19 nappal előtte tudtam meg, hogy pontosan mennyit és mikorra kell fizetnem). A kérdésem: amennyiben a határidőig nem teszek eleget a fizetési felszólításnak, a munkáltató visszatarthatja-e a kilépőpapírjaimat? Ha nem, és ők erre hivatkozva akarják behajtani a tartozást az általuk megjelölt időpontig, mit tehetek, mire hivatkozhatok? Ennyit nem tudok egyszerre, ilyen rövid idő alatt kifizetni. Erre hivatkozva, ha a kilépőpapírjaimat nem is tartják vissza, bíróságra vihetik az ügyet? A tanulmányi szerződésben pontos információ nem szerepel arra vonatkozóan, milyen határidővel kell megfizetnem ezt a munkáltató részére. Kérdésem lenne még, hogy az egyösszegű kifizetést elkerülendő, van-e rá más megoldás, minthogy én a munkáltatónak könyörögjek a részletfizetési lehetőség iránt? Válaszát előre is köszönöm! Z. M.
Amire ügyelni kell a munkaviszony megszüntetésekor Cikk
A munkaerőhiányra tekintettel az alkalmazottak egyre könnyebben váltanak munkahelyet, gyakran a felmondási időt sem dolgozzák le. A munkáltatók sokkal elnézőbbek, hiszen tisztában vannak azzal, hogy megfelelő munkaerőt sokszor tetemes idő alatt sem lehet találni. Amennyiben bármelyik fél a munkaviszony megszüntetése mellett döntene, bizonyos alapvetéseket feltétlenül érdemes tudni.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. A munkáltató ezek után alkalmazhatja-e a volt munkavállalót egyszerűsített foglakoztatottként? Segítségét előre is köszönöm!
Szabadságmegváltás a 2. gyes után Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Van egy munkavállaló, aki 2013-ban visszament dolgozni gyes-ről, de még ugyanebben az évben megszülte a második gyermekét, akivel először csed-re, majd gyed-re, végül gyes-re került. 2016-ban, még mielőtt lejárt volna a 2. gyermekre tekintettel igénybe vett gyes, megszületett a 3. gyermek. A 3. gyermekre tekintettel újra csed-re, gyed-re végül gyes-re került. A 3. gyerekre tekintettel igénybe vett gyes után nem kíván visszatérni a munkahelyére, ezért a jogviszonya közös megegyezéssel megszűnik. Helytálló-e a közös megegyezés? A másik kérdésem, hogy a szabadságmegváltást hogyan kell számolni? Az rendeletben van, hogy az Mt. szerint a szülési szabadság tartamára és a fizetés nélküli szabadság első fél évére jár, de melyik időszakra? 2013-ra vagy 2016-ra? Esetleg mind a kettőre? Köszönöm a segítségét! Tisztelttel: G-né.
Próbaidő meghosszabbítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019.05.21-én belépett dolgozónk próbaideje 2019.08.20-án lejár. Munkájával elégedetlenek vagyunk, de sajnos külföldi kiküldetésben van még 09.22-ig, ezért a próbaidőn belül nem tudjuk megszüntetni a munkaviszonyát. Helyesen járunk-e el a törvény szerint, ha 2019.08.16-án próbaidőn belül indoklás nélkül megszüntetjük a munkaviszonyát, és 2019.08.17-2019.09.22-ig határozott idejű szerződéssel újra alkalmazzuk. Megtámadható ez a munkaügyi bíróságon? Tisztelettel.
Kismama visszatérése Kérdés
2017 nyarán született gyermekem, akkor egy 7 fős csapatból jöttem el szülni, és határozott idővel vették fel az "utódomat", jelezve a szerződésében, hogy engem helyettesít. Ő egy év után felmondott. A cég úgy döntött, hogy a "pozíciómra" (egy ilyen munkakör volt/van a csapatban) felvesz egy embert határozatlan idővel, az ő szerződésében már nem szerepel, hogy engem helyettesít. Én úgy jöttem el, hogy két év múlva megyek vissza, érdeklődtem is az utóbbi egy évben folyamatosan, de konkrét választ nem kaptam. Beadtam a fizetés nélküli szabadságomat megszüntető kérelmet, hogy 2019 szeptemberében szeretnék munkába állni. Ennek hatására közölték, hogy nincs hely számomra, a közösben eddig felkínált opció nem tetszik. A csapat jelenleg 5 fővel "üzemel", picit átalakult, de az én feladatköröm hangsúlyos része ugyanaz maradt, annak ellenére, hogy pár feladat ki-, illetve bekerült belőle. Mik a munkáltató kötelezettségei ebben a helyzetben? A felgyülemlett szabadságomat jól értem-e, hogy az emelt bérrel kell kiadni, adott esetben végkielégítést és felmondási időt is ezzel kell fizetni? Felmondhat-e jogszerűen ebben az esetben a munkáltató, vagy érdemes perben gondolkodni? Opció lehet-e, hogy kérem a szabik kiadását, és ragaszkodva a munkahelyhez, meghagyva annak esélyét, hogy egy év múlva fel tudnak ajánlani pozíciót, kérni, hogy a jelenlegi körülményekre tekintettel tegyenek vissza fizetés nélküli szabadságra a gyermek 3 éves koráig? Köszönöm.
Munkaviszony megszűntetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy 61 éves (férfi) munkavállaló munkaviszonyának munkáltató részéről történő megszüntetése esetén a védett kor miatt milyen szabályok vonatkoznak a megszüntetés esetére?
Gyesen lévő kismama munkaviszonyának megszüntetése Cikk
„Munkavállalónk tartósan beteg gyermekkel van jelenleg is gyesen, a kft. május 31-ével megszűnik, a munkavállalók eddig az időpontig maradnak alkalmazásban. 1-2 éven belül végelszámolás alá kerül a kft., munkáltatóként hogyan tudom a gyesen lévő kolléganő munkaviszonyát megszüntetni?” – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Munkaviszony – nyugdíj Kérdés
2017.07.10. napján szűnt meg a munkaviszonyom, nyugdíjba vonulásom miatt 07.09.én kellett volna megszűnnie, mivel a születési dátumom 1954.01.09. Ezután rögtön, 2017.07.11-én felvettek megbízásos szerződéssel. Emiatt elestem kéthavi nyugdíjkifizetéstől, mivel a munkáltató nem hagyott ki egy napot sem a felmondás és a szerződéskötés között. A szerződésemet csak a hetedik hónap végén kaptam meg, írtam alá, így nem reagálhattam a dátum miatt. a nyugdíjintézet értesített a problémáról, hogy a nyugdíjkifizetés így nem lehetséges. Emiatt a cég megszüntette a szerződésemet, ezalatt én folyamatosan dolgoztam, erről senki sem tájékoztatott, majd kaptam egy új szerződést 2017.09.18-ai dátummal. Kérdésem a következő: a két hónap nyugdíj ki nem fizetésért ki a felelős, hova fordulhatok a kárigényemmel?
Gyes – munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kedves ismerősöm kisfia ez év május 19-én lesz 3 éves. Második gyermekük várhatóan június 12-én születik meg. Ismerősöm jelenleg gyesen van. Kérdésem, hogy a munkáltatójának milyen kötelezettségei vannak (béremelés, szabadság kiadása), és megteheti-e, hogy megszünteti a munkaviszonyát a jelenlegi gyes lejártakor? Válaszát előre is köszönöm.
Táppénz alatt munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy munkavállaló munkaviszonya megszüntethető-e betegtáppénz (8-as kód) alatt? A munkavállaló hazudott a munkáltatónak, így megtévesztette és a munkát sem vette fel, de tud hozni táppénzes papírt. Hogyan lehet a munkaviszonyt mielőbb megszüntetni? Válaszukat előre is köszönöm!
Munkaviszony megszűnése után megküldött orvosi igazolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Munkavállaló munkaviszonyát megszüntettük (hiányzás miatt, eltűnt a munkavállaló), a kilépőpapírjait rendben megküldtük a részére. Azonban a kilépő papírok megküldése után 3 héttel juttatott el hozzánk egy orvosi igazolást. Ebben az esetben kötelesek vagyunk befogadni az orvosi igazolást, és a számfejtést módosítani, és esetleg egy járulékkülönbözet elszámolását kezdeményezni? 2. A munkavállaló munkaviszonyát megszüntettük (szintén eltűnés, hiányzás miatt), azonban a kilépőpapírok megküldése előtt tudomásunkra hozta, hogy beteg, és orvosi igazolással rendelkezik. A munkavállaló többszöri írásbeli felszólításra sem küldte meg az orvosi igazolásait. Ebben az esetben a Mt. szerinti 5 napos kiléptetés mennyire erős? Kötelesek vagyunk megvárni az orvosi igazolás beérkezését, és addig nem adjuk ki a papírokat, és nem fizetjük ki részére a helyes munkabért? Vagy ebben az esetben az 5 napos szabály az erősebb, és a rendelkezésünkre álló okiratok alapján számolunk el egymással? Ha akár hetekkel vagy hónapokkal később küldi meg az orvosi igazolását, szükséges visszamenőleg módosítani a számfejtést? Betegszabadság esetében kevesebb munkabér járna, tehát vissza kellene követelni a munkabért. Mi a teendő? Köszönöm a választ.
Nyugdíj előtt álló munkavállaló – munkaviszony megszüntetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló idén töltötte be 60 éves életkorát és nő. Raktárosként két ember dolgozik a cégnél. A cégben leépítés van/lesz, mely alatt a cég vezetősége tervezi a nyugdíj előtt álló munkavállalóval megszüntetni munkaviszonyt, azzal az indokkal, hogy egy ember elég a raktárban. Mivel a másik munkavállaló férfi és egy férfi hatékonyabban tudja a munkát elvégezni, így ő maradna a cégnél. A nyugdíj előtt álló nőnek készülnek felmondani, vagy közös megegyezéssel a munkaviszonyát megszüntetni. Mire kell odafigyelni? Lehet-e ezzel az indokkal az ilyen munkavállalónak a munkaviszonyát megszüntetni? Nem számít-e ez megkülönböztetésnek? Köszönettel.
Munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk egészségkárosodása miatt kérelmezi leszázalékolását. 2018. 08. 19-ig betegállományban van, kihasználva a maximális táppénzellátási időszakot (300 nap). Keresőképes 2018. 08. 20-án. Hosszan elnyúló betegállománya miatt a 2017. évi szabadsága is van még. Munkaviszonyát meg kell szüntetnünk a rehabilitációs/rokkantsági ellátás megítélése miatt. Kérdésünk: mely nappal (08. 20 vagy 08. 21) kell megszüntetnünk a dolgozó munkaviszonyát, hogy törvényesen járjunk el, és ne akadályozzuk a rehabilitációs ellátás pozitív elbírálását? Ha 08. 21. a kiléptetés dátuma, akkor erre a napra lehet-e fizetett szabadságot elszámolni? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: S. Ildikó Szepi Sped Kft.