196 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Határozott idejű munkaszerződésnél fizetés nélküli szabadság engedélyezése esetén (tanulmányi okokból) a munkáltató hogyan szüntetheti meg a munkavállaló jogviszonyát, ha a kapcsolattartás elmaradt mindkét részről? Köszönöm válaszát.
Dolgozó betegállományban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk június 23-ától betegállományban van. A táppénzes papírjait július 26-án adta le utoljára. Azóta nem jelentkezett, telefonon, illetve levélben nem tudjuk elérni. Azt sem tudjuk, hogy még mindig betegállományban van-e. Kérdésem, hogy mit lehet tenni ilyen helyzetben? Hogyan lehet – ha lehet egyáltalán – megszüntetni a munkaviszonyát? Üdvözlettel várom szíves válaszát.
Közös megegyezés Kérdés
Tisztelt Adózóna! A kérdésem az lenne, hogy egy munkavállaló 9 éve dolgozik a munkahelyén, a cég egy év múlva meg fogja szüntetni Magyarországon a tevékenységét, addig biztosítva van a munkavállalók munkaviszonya. Ha a munkavállaló kezdeményezi a munkaszerződés felbontását, mert talált előbb másik munkahelyet, kezdeményezheti-e a közös felmondást? Illetve miképpen kell 'elválnia' a munkahelyétől, hogy esetleg végkielégítésben részesüljön?
Munkaviszony-megszüntetés gyet után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérnék tájékoztatást. Egyéni vállalkozó 2013. 03. 24-én örökösi jogon kiváltotta vállalkozói igazolványát. Az elhunytnak voltak alkalmazottai, akiket munkajogi jogutódlással átvett a vállalkozó. A dolgozók között egy személy az átvétel időpontjában gyesen volt, majd 2014. 09. 19-étől fizetés nélküli szabadságot igényelt a gyermeknevelési támogatás időszakára. 2015. 08. 10-én írásban ez a személy felmondott. Az elhunytnál ez a személy 1998. 12. 01-től volt alkalmazott, örökös egyéni vállalkozónál 2013. 03. 23-ától áll munkaviszonyban. Az elhunytnál 2004. 08. hónaptól nem dolgozott a munkavállaló, táppénz miatt, majd 2005. 03. 06-ától terhességi gyermekágyi segélyre ment. Ezt követően 2007. 09. 29-én, majd 2008. 09. 17-én is szült. 2004. évben (mikor táppénzre ment) nem vett ki szabadságot. Kérdésem, hogy most az örökös egyéni vállalkozónak mit kell a dolgozónak fizetnie? (Örökösnél a munkavállaló nem dolgozott, munkabérben sosem részesült). Mennyi időre járó szabadságot kell fizetni? Mennyi a felmondási idő? Rövidíti-e a felmondási időt a gyermekekkel otthon töltött idő? Kell-e végkielégítést fizetni? (Munkavállaló mondott fel.) Szíves válaszukat köszönöm!
Szabadság elszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: egy munkavállaló 2014. 01. 23. óta rendelkezik munkaviszonnyal egy cégnél. 2014. 09. 04. óta folyamatosan táppénzen volt, egészen 2015. 08. 13-áig. Ekkor meríti ki a táppénz időtartamát. A munkaviszonyt meg szeretnénk szüntetni közös megegyezéssel 2015. 08. 14-én. Viszont 2014. évről maradt ki nem vett szabadság 8 nap, 2015-ben pedig rendelkezik15 nap betegszabadsággal és 30 nappal, ami az alap- és az életkor szerinti szabadságot fedi. Kérdésem: mely napok számolhatók el részére a munkaviszony megszűnésekor? Köszönöm válaszukat.
Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba Cikk
Gyakran hallani munkavállalóktól, hogy „közös megegyezéses felmondással” szűnt meg a munkaviszonyuk vagy, hogy nem fogadták el a felmondást, ezért nem írták alá. Jelen cikkben az ide vonatkozó pontatlan megfogalmazásokat és tévedéseket küszöböljük ki.
Közös megegyezés Kérdés
Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének napja eshet-e hétvégére, fizetett ünnepre, munkaszüneti napra? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szűcsné Urbán Ágnes
Munkába járás költségtérítése utólag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló munkaviszonya közös megegyezéssel megszűnt. Minden kilépő papírt aláírt mindkét fél, elszámoltak egymással, szabadságmegváltás is kifizetésre került. Most a volt dolgozó utólagosan kéri visszamenőleg a munkába járással kapcsolatos költségeinek megtérítését (bérlet, annak 86 százaléka) a kormányrendeletre hivatkozva, mivel a lakcíme közigazgatási területen kívülre esik. Belépéskor nem volt ilyen nyilatkozata, hogy honnan jár be, nem igényelte a költségtérítést, nem adta le a bérleteket. Mivel ezt kormányrendelet szabályozza, most utólag kilépés után érvényesítheti ezt? Válaszukat előre is köszönöm.
Próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségét. Határozatlan idejű munkaszerződést kötöttünk egy munkavállalóval, három hónap próbaidő kikötésével. Első munkanapján az üzem területén rosszul lett (valószínűleg epilepsziás rohamot kapott), mentő szállította el. Azóta is intenzív osztályon van a kórházban, nem kihallgatható. Emiatt sajnos a munkaszerződés aláírására sem kerülhetett sor, mivel már nem volt idő rá. Hogy ez munkabalesetnek minősül-e, az még kivizsgálás alatt van. Az lenne a kérdésem, hogy annak ellenére, hogy a munkaszerződés nem került aláírásra, megszüntethetjük-e a munkaviszonyát azonnali hatállyal próbaidő alatt? Szíves válaszát várva: Köszönettel.
Munkaviszony megszüntetése próbaidő alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy problémás dolgozónk, január közepén vettük fel, akit még a 3 hónap próbaidő letelte előtt elbocsátottunk. Ez a dolgozó szinte végig beteg volt, először megfázott, majd elkapott egy vírust. Február közepén pedig munka közben "gyanús körülmények között" leesett a lépcsőn. Azért volt gyanús, mert egyik kollégája ott állt mellette, és látta, hogy a talaj nem volt csúszós, megfelelő cipő volt rajta. A kórházban azt mondták, kibicsaklott a térde. Igazából semmilyen komoly orvosi kezelést nem kapott ezt követően, még március végéig egyéb balesetként vette fel az orvos. Majd március végén volt egy szívműtétje 4 napot volt kórházban. Másoktól hallottuk, hogy a tervezett szívműtétjéig akarta kihúzni betegállományban az időt. Most azért fenyegetőzik perrel, mert azt mondták neki, hogy mivel munkabalesetet szenvedett, nem is lehetett volna megszüntetni a munkaviszonyát próbaidő alatt sem. Ez a nő kétnaponta telefonál, és előáll valamivel, fenyegetőzik, kártérítést követel. Az orvosi igazolásait 4 különböző orvos állította ki. Kérdésünk az lenne, hogy jogszerű volt-e a kiléptetés, és, hogy egy ilyen helyzetben mit tehet egy munkáltató? Kérhet-e felülvizsgálatot a baleset miatt? Meddig vagyunk kötelesek a munkavállalónak referálni állandóan, ami már szinte erőszakos zaklatás lesz lassan? Hogyan lehet ezt leállítani? Köszönettel: Krcsik Eszter
Rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy munkavállaló táppénzjogosultsága lejár, és kezdeményezni szeretné a rokkantsági ellátást, akkor ennek okán a munkáltatónak vagy a munkavállalónak kell felmondani, illetve létrejöhet egy közös megegyezés?
Csed, gyed számítása társas vállalkozónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély 2012. december 1-jével kezdődően a társas vállalkozás tagjaként napi 4 órás jogviszonyban biztosított egészen 2015. 03. 15-ig. 2015. 03. 16-tól heti 40 órás munkaviszonyt létesít, társas vállalkozóként ezután nem fizet járulékot, mert nincs kivét a vállalkozásból. Az magánszemély várandós, a szülés várható időpontja 2015. október 8. Hogyan számoljuk a csedet és a gyedet abban az esetben, ha a magánszemély munkaviszonya megszűnik 2015. április 30-án, és 2015. május 1-jétől ismét a saját vállalkozásában lesz biztosított napi 8 órában? Köszönöm válaszát!
Szünetelő egyéni vállalkozó Kérdés
Munkaviszony (heti 36 órát elérő) mellett egyéni vállalkozó 03. 31-én munkaviszonya megszűnt, és 04. 01-től szünetel a vállalkozása. Most várja, hogy 40 év szolgálati idővel nyugdíjba mehessen, határozat még nincs. Jól gondolom, hogy ebben az esetben egyéni vállalkozóként szünetel? Valamint, ha letelik a 45 nap, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége, vagyis kell-e fizetnie a határozatig?
Gyed alatti munkaviszony-megszüntetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. alkalmazottja jelenleg gyeden van. Otthon van a gyermekével, nem dolgozik. Megkereste említett kft.-t, hogy közös megegyezéssel szüntessék meg a munkaviszonyát, mert egy másik céghez szeretne átmenni alkalmazottként, ahol a gyed mellett ténylegesen munkába is állna. Kérdésem: meg tudjuk szüntetni a munkaviszonyt közös megegyezzéssel, akár a mai naptól, függetlenül attól, hogy a jelenlegi munkáltatójánál ténylegesen nem dolgozik? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. heti 20 órában jelentette be az alkalmazottját. Most a felek közös megegyezéssel a munkaviszonyt megszüntetik. Mennyi szabadság jár a dolgozónak? A munkáltató véleménye az, hogy az 50 éves alkalmazottnak nem évi 30 nap, hanem évi 15 nap jár, mivel a munkavállaló csak részmunkaidőben dolgozik. Kell-e ebben az esetben felmondási időt is figyelembe venni? A dolgozó 2011. 08. 11-től dolgozik a bt.-ben. Válaszát köszönöm.