hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaszerződés: amikor kötelező és amikor tilos a módosítás

  • dr. Hajdu-Dudás Mária
2

A munkáltatók egy része - mindenkori gazdálkodási igényeivel indokolva - nem riad vissza a munkaszerződés egyoldalú módosításától sem. Erre tekintettel írja elő a Munka törvénykönyve azt a garanciális szabályt, miszerint a munkaszerződés fő szabály szerint csak a felek közös megegyezésével, egybehangzó akaratnyilatkozatával módosítható. Cikkünkben megvizsgáljuk a munkaszerződéstől eltérő ideiglenes foglalkoztatás lehetőségét, az alakszerűségi követelményeket, a munkahely és a munkabér módosítását, illetve azokat az eseteket, amikor kizárt a módosítás.

A munkaszerződést írásba kell foglalni, mely szabály irányadó a módosítás tekintetében is. Erről a munkáltató köteles gondoskodni, amennyiben ezt elmulasztja, a munkavállaló 30 napon belül hivatkozhat a módosítás érvénytelenségére.  Ugyanakkor a szóbeli módosítás is érvényes, amennyiben az a felek egyező akaratából teljesedésbe ment (ennek ellenére ajánlatos írásba foglalni, megkönnyítve ezzel az esetleges bizonyítási procedúrát). Így ha a munkáltató – a munkaszerződés írásbeli módosítása nélkül – a munkavállalót huzamos időn keresztül a munkaszerződéstől eltérő munkaköri feladatok ellátására utasítja és ezt munkavállaló nem kifogásolja, utóbb a munkáltató nem kötelezheti a munkavállalót a munkaszerződésben szereplő eredeti munkakör ellátására, ugyanis ez már munkaszerződés-módosításnak minősülne.

A munkaszerződést akkor szükséges módosítani, ha azok a körülmények, melyekre a felek a munkaszerződést alapították, tartósan és lényegesen megváltoznak, így a munkavállaló az eredeti szerződéses feltételek mellett a továbbiakban nem foglalkoztatható. Ebből következően nem minősül munkaszerződés módosításnak és nincs szükség a munkavállaló hozzájárulására sem, ha a munkáltató a munkavállalót az Mt. 53.§-a szerint, ideiglenesen a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatja. E tényállás körébe a munkaszerződéstől eltérő munkakör, munkahely és más munkáltatónál történő foglalkoztatás tartozik korlátozott időtartamban (összesen naptári évenként maximum 44 beosztás szerinti munkanap vagy 352 óra).

Nem szükséges tehát módosítani a munkaszerződést annak tartalmát ideiglenesen érintő kisebb változások esetén sem, például szervezeti változás történik a munkáltatónál, a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van.
VÁLTOZOTT A MINIMÁLBÉR ÖSSZEGE, MEGSZŰNT A TELEPHELY, MEGROMLOTT A DOLGOZÓ EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTA. KELL-E MÓDOSÍTANI A MUNKASZERZŐDÉST? A TELJES CIKKBŐL MEGTUDHATJA!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Gönczi Margit! Kérjük, hogy kérdését a "Kérdések és válaszok" rovatra kattintva tegye fel, mert rendszerünkben csak így tudjuk továbbítani az illetékes szakértőnek.
Üdvözlettel: az Adózóna csapata

Gönczi Margit

Szeretnék segítséget kérni a KATA bevallás ügyében. Van egy egyéni vállalkozó aki január hónapban normál vállalkozó, februártól- áprilisig KATA-s, majd május 01-től ismét normál egyéni vállalkozó. Hogyan kell beadni a bevallásokat és mit mikor. Ugyanis a 1353-as bevallásban a 13 lapon meg kell adni az időszakot, milyen időszakot adok meg, vagy két 1353-as bevallásom lesz, egy januárra, és egy pedig májustól december 31-ig. Kérem szíves segítségüket.
köszönettel: Gönczi Margit

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink