adozona.hu
Munkaszerződés: amikor kötelező és amikor tilos a módosítás
//adozona.hu/munkajog/Munkaszerzodes_amikor_kotelezo_es_amikor_ti_P11JVS
Munkaszerződés: amikor kötelező és amikor tilos a módosítás
A munkáltatók egy része - mindenkori gazdálkodási igényeivel indokolva - nem riad vissza a munkaszerződés egyoldalú módosításától sem. Erre tekintettel írja elő a Munka törvénykönyve azt a garanciális szabályt, miszerint a munkaszerződés fő szabály szerint csak a felek közös megegyezésével, egybehangzó akaratnyilatkozatával módosítható. Cikkünkben megvizsgáljuk a munkaszerződéstől eltérő ideiglenes foglalkoztatás lehetőségét, az alakszerűségi követelményeket, a munkahely és a munkabér módosítását, illetve azokat az eseteket, amikor kizárt a módosítás.
A munkaszerződést írásba kell foglalni, mely szabály irányadó a módosítás tekintetében is. Erről a munkáltató köteles gondoskodni, amennyiben ezt elmulasztja, a munkavállaló 30 napon belül hivatkozhat a módosítás érvénytelenségére. Ugyanakkor a szóbeli módosítás is érvényes, amennyiben az a felek egyező akaratából teljesedésbe ment (ennek ellenére ajánlatos írásba foglalni, megkönnyítve ezzel az esetleges bizonyítási procedúrát). Így ha a munkáltató – a munkaszerződés írásbeli módosítása nélkül – a munkavállalót huzamos időn keresztül a munkaszerződéstől eltérő munkaköri feladatok ellátására utasítja és ezt munkavállaló nem kifogásolja, utóbb a munkáltató nem kötelezheti a munkavállalót a munkaszerződésben szereplő eredeti munkakör ellátására, ugyanis ez már munkaszerződés-módosításnak minősülne.
A munkaszerződést akkor szükséges módosítani, ha azok a körülmények, melyekre a felek a munkaszerződést alapították, tartósan és lényegesen megváltoznak, így a munkavállaló az eredeti szerződéses feltételek mellett a továbbiakban nem foglalkoztatható. Ebből következően nem minősül munkaszerződés módosításnak és nincs szükség a munkavállaló hozzájárulására sem, ha a munkáltató a munkavállalót az Mt. 53.§-a szerint, ideiglenesen a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatja. E tényállás körébe a munkaszerződéstől eltérő munkakör, munkahely és más munkáltatónál történő foglalkoztatás tartozik korlátozott időtartamban (összesen naptári évenként maximum 44 beosztás szerinti munkanap vagy 352 óra).
Nem szükséges tehát módosítani a munkaszerződést annak tartalmát ideiglenesen érintő kisebb változások esetén sem, például szervezeti változás történik a munkáltatónál, a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van.
VÁLTOZOTT A MINIMÁLBÉR ÖSSZEGE, MEGSZŰNT A TELEPHELY, MEGROMLOTT A DOLGOZÓ EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTA. KELL-E MÓDOSÍTANI A MUNKASZERZŐDÉST? A TELJES CIKKBŐL MEGTUDHATJA!
Hozzászólások (2)
Kedves Gönczi Margit! Kérjük, hogy kérdését a "Kérdések és válaszok" rovatra kattintva tegye fel, mert rendszerünkben csak így tudjuk továbbítani az illetékes szakértőnek.
Üdvözlettel: az Adózóna csapata
Szeretnék segítséget kérni a KATA bevallás ügyében. Van egy egyéni vállalkozó aki január hónapban normál vállalkozó, februártól- áprilisig KATA-s, majd május 01-től ismét normál egyéni vállalkozó. Hogyan kell beadni a bevallásokat és mit mikor. Ugyanis a 1353-as bevallásban a 13 lapon meg kell adni az időszakot, milyen időszakot adok meg, vagy két 1353-as bevallásom lesz, egy januárra, és egy pedig májustól december 31-ig. Kérem szíves segítségüket.
köszönettel: Gönczi Margit