adozona.hu
Otthonról dolgozna? Így lehet távmunkában foglalkoztatni
//adozona.hu/munkajog/Tavmunkarol_tomoren_amit_mindenkinek_erdeme_S6RKCP
Otthonról dolgozna? Így lehet távmunkában foglalkoztatni
Hogyan lehet gyeden lévő kismamát távmunkában foglalkoztatni? Mit kell tartalmazni a munkaszerződésnek, s milyen szabályok vonatkoznak a költségtérítésre?– kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.
Olvasónk gyeden lévő kismamát foglalkoztatna távmunkában, s a következő munkajogi kérdésekben kérte szakértőnk segítségét:
– Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek?
– Hogyan kell vezetni a (vagy kell-e vezetni) munka- és pihenőidő-nyilvántartó lapot?
– A munkáltató köteles-e a béren felül költségtérítést adni például a fűtés, a világítás, az internethasználat díjának kifizetéséhez, ha a munkavégzés helye a munkavállaló lakása?
– Megteheti-e a munkáltató, hogy úgy állapodik meg a munkavállalóval, hogy a megállapodott munkabér tartalmazza a munkavállaló esetlegesen felmerülő költségeit is?
A munkaszerződésben kifejezetten meg kell állapodni abban, hogy a munkavállalót távmunkavégzés keretében foglalkoztatja a munkáltató. Indokolt rögzíteni, hogy hol van a munkavégzés helye (mivel ez nem kötelező eleme a munkaszerződésnek), különösen abban az esetben, ha például nem az otthonában végzi a munkát a dolgozó.
Érdemes megállapodni a kapcsolattartás módjában is (ugyanakkor ezt a munkáltató egyoldalú döntésével is meghatározhatja). Részletesen megállapodhatnak az ellenőrzés valamennyi kérdésében, ennek hiánya esetén a munkáltató egyoldalúan jogosult megállapítani annak módját (ebben az esetben nem jelenthet a munkavállaló, továbbá a munkavégzés helyeként szolgáló ingatlant használó személy számára aránytalan terhet).
A munkáltató előírhatja, hogy az általa biztosított számítástechnikai vagy elektronikus eszközt a munkavállaló kizárólag a munkavégzéshez használhatja (azaz ebben is megállapodhatnak, de ettől eltérően is). Lényeges, hogy a munkáltató minden olyan információt köteles megadni a távmunkát végző munkavállalónak, amelyet más munkavállalónak is (éppen azért, mert a hagyományos információ-áramlás nehezebben valósul meg).
Főszabály szerint a távmunkát végző munkavállaló munkarendje kötetlen, ebből következően a rendes, rendkívüli munkaidőt, készenlétet nem kell nyilvántartani. a munkavállaló munkaideje beosztását, felhasználását maga jogosult beosztani. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a munkavállaló átlépheti a munkaidőre vonatkozó kógens szabályokat.
Ugyanakkor a felek abban is megállapodhatnak, hogy a munkáltató fogja beosztani a munkaidőt, és ebben az esetben a munkáltató köteles lesz ezeknek az időtartamoknak a betartását ellenőrizni és nyilvántartani (a gyakorlatban maga a munkavállaló vezeti a nyilvántartást, és az abban foglaltak betartását a munkáltató szúrópróbaszerűen ellenőrzi).
A munkaeszközök esetében – amennyiben azokat a munkavállaló biztosítja –, a munkáltató köteles munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatot végeztetni (Munkavédelmi törvény 86/A §). A munkavállaló felmerülő költségeihez való hozzájárulással kapcsolatban nem tartalmaz kötelező előírást az Mt., a munkáltató azonban hozzájárulhat a kiadásokhoz.
Hozzászólások (0)