hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az adóvégrehajtások szünetelnek, de adót fizetni továbbra is kell

  • adozona.hu

A 2020. március 24-én hatályba lépett kormányrendeletben a kormány kibővítette a veszélyhelyzeti intézkedések körét, és előírta, hogy az adóhatóság előtt folyamatban levő végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig szünetelnek. A vállalkozások azonban nem mentesülnek az adó önkéntes megfizetése alól – írja közleményében a Deloitte Legal.

A 2020. március 24-én elfogadott, 57/2020. (III. 23). számú kormányrendelet előírja azt is, hogy ha valakinek a munkabérére végrehajtás indult és a munkáltató az összeget levonta, de még nem utalta át az adóhatóságnak, úgy a levont összeget vissza kell fizetni a munkavállalónak. Ha a munkáltató már átutalta a levont összeget az adóhatósághoz, akkor azt az adóhatóság fogja nyolc napon belül visszatéríteni a munkavállaló részére.

Hasonló szabályokat vezettek be a bankszámlákra vezetett végrehajtás miatt a bankszámlákról levont összegekre vonatkozóan.

Adót azonban fizetni kell!

Fontos, hogy a végrehajtási eljárások szünetelése nem mentesíti a vállalkozásokat az adó önkéntes megfizetése alól. Ha a vállalkozás az adót nem fizeti be, úgy a késedelem idejére a veszélyhelyzet alatt is késedelmi pótlékot kell fizetnie” – mondta dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal adóperes csoportjának vezetője.

A késedelmi pótlék mértéke a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértéke. A veszélyhelyzetre tekintettel azonban lehetőség van arra, hogy a vállalkozások a késedelmi pótlék méltányossági alapon történő mérséklését kérjék az adóhatóságtól.

Az önkéntes adófizetés elmulasztása a késedelmi pótlék mellett számos további hátránnyal is járhat a vállalkozásra nézve. Ilyen lehet például a megbízható adózói besorolás és az ahhoz kapcsolódó jelentős kedvezmények elvesztése, a költségvetési támogatások kiutalásakor alkalmazható kedvezőbb szabályok alkalmazásának kizárása, vagy a mikrovállalkozások számára nyitva álló társaságiadóalap-kedvezmény elvesztése.

Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el!

A kormányrendelet rendezi azt is, hogy a végrehajtáshoz való jog elévülése a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig nyugszik, vagyis ezekben az esetekben a végrehajtási eljárások a főszabály szerinti határidőn túl is lefolytathatók lesznek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink