422 találat a(z) kft. ügyvezetője cimkére
Megbízással dolgozik az ügyvezető? Nem mindegy, milyen a jogviszonya
Cikk
A megbízási jogviszony két típusát kell elkülöníteni a társadalombiztosításon belül a tagi ügyvezetők úgynevezett minimális alapok utáni járulékfizetése nyomán. Cikkünkben áttekintjük, mit is foglal magába a megbízás, és az egyes esetekben milyen közterhekkel kell számolni.
Ügyvezető járulékkötelezettsége másoddiploma szerzésekor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 44 éves, egyszemélyes kft. ügyvezetője másoddiplomát szeretne szerezni, felsőfokú intézményben (egyetem), nappali rendszerű oktatás keretében. Az oktatás fizetős számára. Igaz-e, hogy a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem alapján fizet járulékot?
Kft. ügyvezető gyes melletti munkavégzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője munkaviszonyban áll a cégben, jelenleg gyesen van június óta 2015 júniusáig. Megteheti, hogy a gyes melletti munkavégzése csak napi 4 óra a kft.-ben, és eszerint fizeti a járulékokat maga után, vagy kötelező a minimálbér után megfizetnie a járulékokat? Amennyiben lehetséges, hogy napi 4 órában dolgozzon, a szolgálati idő a gyes miatt teljesnek számít, vagy a 4 órás bejelentés miatt csak "fele" idő gyűlik? (Tehát egy 4 órára bejelentett munkában töltött nap csak fél napi szolgálati időnek, vagy a gyes miatt egész napnak számít a munkával töltött időtől függetlenül?) Köszönöm szépen a válaszát előre is.
Többes jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Feleségemnek heti 36 órát meghaladó munkaviszonya van (alkalmazott) egy intézménynél. Egy kft. alapítását tervezzük, amelyben jómagam és a feleségem lennénk tagok, illetve a feleségem látná el az ügyvezetői feladatokat. Meg kell-e fizetni a minimumjárulékot az ügyvezetése után, vagy ez már többes jogviszony, illetve ha nem kap dijazást, akkor keletkezik-e járulékfizetési kötelezettsége? Előre is köszönöm.
Ügyvezető járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély két kft.-ben is választott ügyvezető. Nem tag egyikben sem! Az 1. számú cégben munkaviszonyként látja el ezt a feladatot, munkabérért. A 2. számú cégtől semmilyen juttatást nem kap (ingyen látja el a feladatot). A két cég egyébként kapcsolt vállalkozás, közös az anyavállalatuk. Kérdésem, hogy a 2. számú cégnek így milyen a jogviszonya az ügyvezetővel? Keletkezik-e bármilyen járulékfizetési kötelezettség? Van-e bármilyen szerződéskötési kötelezettség (az alapítói okiraton kívül), illetve bejelentési kötelezettség? Köszönettel: Biró Katalin
Nem ügyvezető tag jogviszonya
Kérdés
Kedves Dr. Radics Zsuzsanna! A következőben kérem a tájékoztatását. Egy kétszemélyes kft. egyik 50 százalékos tulajdonosa – aki nem ügyvezető a társaságában – jelenleg egy másik cégben napi 4 órás munkaviszonyban áll alkalmazásban. – A kft.-ben milyen járulékfizetési kötelezettségek mellett, milyen jogviszonyban dolgozhat? – Az emelt járulékot csak tagi jogviszonyban kell-e megfizetnie? Tagi jogviszony esetén tudomásom szerint nincs korlátozva, hogy mennyi időt dolgozhat az üzletében, míg munkaviszony esetén jelenléti ív vezetésére lesz kötelezett. Segítségét köszönöm.
Ellátások többes jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a munkavállaló gyermeket vár, e jogviszonya mellett egy másik kft.-ben ügyvezetői teendőket látott el ez év augusztusáig. Itt a jogviszonya megszűnt augusztusban, mivel új ügyvezetőt neveztek ki. Járulékköteles jövedelme van mindkét helyen. Ebben az esetben, ahol megszűnt az év folyamán a jogviszony, abból tudomásom szerint nem igényelhet tgyást és egyéb ellátást sem. Viszont beszámít-e az ott augusztus hónapig befizett egészségbiztosítási járulék az ellátásainak összegébe? Hiszen először táppénzt, majd tgyást és gyedet is fog igényelni. Várom válaszukat.
Gyed-gyes-ügyvezetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni a gyermeknevelés célú fizetés nélküli szabadság alatt gyed és később gyes fizetés fennállhat-e úgy egy tb-kifizetőhelyi foglalkoztatónál (8 óra munkaviszony volt, és a gyermek most 22 hónapos), hogy emellett egy működő kft.-ben vezető tisztségviselői munkát végeznék munkaviszonyban, vagy személyesen közreműködő tagként – ez még nem eldöntött –, illetve milyen minimumösszeggel és járulékvonzatokkal kell számolni a két esetben?
Katás egyéni vállalkozás indítása kft. ügyvezetőség és gyes mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Jelenleg gyesen vagyok és egy Kft-.nek vagyok az ügyvezetője. A kft.-be majd csak október 1-jétől mennék vissza dolgozni, de addig is gondoltam, hogy létrehoznék egy katás egyéni vállalkozást. A kérdéseim a következők lennének: – a gyes alatt (így hogy van egy kft. ügyvezetésem is) mennyi lenne a fizetendő kata, másodállású egyéni vállalkozónak minősülök, és 25 000 forint, vagy esetleg 50 000 forint? – ha már letelik a gyes, és visszamennék dolgozni a kft.-be, akkor másodállású egyáni vállalkozó lennék, és 25 000 forint lenne a kata? – vagy lehetek főállású egyéni vállalkozó az 50 000 forintos katával, és akkor mentesülök a kft.-ből a minimálbér járulékai alól? Köszönettel várom válaszukat!
Nyugdíjas tag ügyvezetőkénti közreműködése a kft.-ben
Kérdés
Egy kétszemélyes kft.-ben a tagok ügyvezetői tisztségüket munkaviszony keretében látják el. (A 2008. évi módosított társasági szerződés is tartalmazza ezt.) Az egyik tag 2013. július 31-én 40 évi szolgálati idő megszerzése után nyugdíjba ment, és 2013. augusztus 1-jétől már tagi jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatát. Tíz százalék nyugdíjjárulékot vonnak le tőle, és a kft. 6810 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet utána. Kérdésem a fentiekkel kapcsolatban, hogy kell-e társasági szerződést módosítani, vagy elég, ha az ügyvezetővel kötött szerződésben hivatkozunk arra, hogy a 2013. augusztus 1-jétől nyugdíjas tagként látja el a feladatát. A másik kérdésünk az lenne, hogy a nyugdíjas tag a jelenlegi tagi jogviszonyban elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységét? Előre is köszönöm válaszukat.
1408-as bevallás
Kérdés
Valóban akkor is köteles minden hónapban leadni a 08-as bevallást a kft., ha az ügyvezető tagja máshol van főállásban? Az ügyfélszolgálaton úgy tájékoztattak, hogy ha tag és ügyvezető egyszerre, akkor köteles nullásan is minden hónapban leadni, és nem adhat be NY-t. Csak a nyugdíjas tag ügyvezető nem köteles nullás beadásra. Kérem tájékoztatásukat.
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének többes jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezetője tagsági jogviszonya alapján heti 40 órában végzett munka után a garantált bérminimum után megfizette az adót és a járulékokat. A tag az ügyvezetés mellett egy másik cégnél munkaviszonyt létesít heti 40 órában, és ott megfizetik utána a járulékokat. Az ügyvezető tagnak milyen bevallást (és miről) kell benyújtania, ha az ügyvezetésből nem származik jövedelme? Válaszát köszönöm!
Mi számít a nyugdíjalapba?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy egyszemélyes kft. csődbe megy, és a tulajdonos vagy a NAV végelszámolja, felszámolja, a tulajdonos által ügyvezetőként a kft.-nél töltött igazolt időszak beleszámít a nyugdíjalapba, vagy elesik ettől? Mielőbbi válaszát szeretném kérni, ha lehet. Köszönettel!
Szabadságmegváltás kifizetése
Kérdés
Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! Kft. ügyvezető igazgatója – aki egyben tulajdonostárs is, és több éve munkaviszonyban is áll a kft.-nél – az évente járó szabadságát csak részben vette ki. Ezért erre az évre összegyűlt 140 nap szabadsága. Kérdésem: Munkaviszony megszűnése esetén szabadságmegváltás címén mind a 140 napot ki kell fizetni részére? Nagyon köszönöm válaszukat.
Külföldi állampolgár járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Hölgyeim, Uraim! Harmadik országbeli (kazah) állampolgár Magyarországon 2012-ben kft.-t alapított kereskedelmi tevékenységre, amelynek ő az egyedüli tagja és ügyvezetője. A társaság székhely céljára ingatlant vásárolt. Családi okok miatt a tevékenység megkezdésére nem került sor, és a tulajdonos 2012 őszén elhagyta Magyarországot. A társaság tagja rendelkezett tartózkodási engedéllyel és lakcím-bejelentővel adó- és TAJ-számmal. A tartózkodási engedély 2012.10.12.-2013.09.21. közötti időszakban volt érvényes. A tag nem kíván visszatérni Magyarországra, és az ingatlan-értékesítést követően a kft.-t végelszámolással meg kívánja szüntetni. Kérdésem, hogy a tagnak kell-e, és ha igen, milyen időszakra kell Magyarországon járulékot fizetnie? Köszönettel: Makovsky Zoltán