hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező-e a napidíj, és ki számít fuvarosnak?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Egyes olvasói kérdések arra utalnak, hogy az adószabályok alkalmazása során sokan helytelenül értelmezik – a hétköznapi szóhasználattal – napidíj fogalmát. Cikkünkben rámutatunk egyes tipikus félreértésekre.

Kötelező-e a napidíj?

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) a napidíj mértékére nem, hanem csak annak adókötelezettségére vonatkozóan tartalmaz szabályokat.

Kötelező előírást a belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló költségtérítéséről szóló 437/2015. kormányrendelet tartalmaz. Ennek értelmében belföldi kiküldetésben lévő munkavállalónak 6 órát meghaladó távollét esetén az élelmezéssel kapcsolatos többletköltségei fedezetére a kiküldetés tartamára élelmezési költségtérítés jár. A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és a velük munkaviszonyban álló munkavállalóra, kivéve, ha törvény, kormányrendelet vagy törvény felhatalmazása alapján kiadott miniszteri rendelet a belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló költségtérítésére eltérő szabályt állapít meg.

A költségtérítés számlával (egyszerűsített számlával) igazolt összegként vagy legalább napi 500 forint költségátalányként számolható el. A belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott munkavállalónak adható költségátalány 3000 forint, feltéve, hogy a munkáltató a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást (például étkezést, szállást) nem ad.

Más jogviszonyokban (megbízás, személyes közreműködés stb.) foglalkoztatottak belföldi kiküldetése, valamint a vállalkozási szférában bármely foglalkoztatott külföldi kiküldetése esetén nincs kötelező előírás, így a felek megállapodásától, helyi szabályozástól függ, hogy melyikük, milyen formában és mértékben viseli (ellentételezi) a hivatalos, üzleti utak (kiküldetések) költségeit.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben választ adunk arra a kérdésre, mi a különbség napidíj és költségtérítés között, és ki számít fuvarosnak.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink