580 találat a(z) költségtérítés cimkére

Ügyvezető utazási költsége megbízás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvezető tartózkodási helye külföldön van. Az ügyvezetői teendőket megbízási szerződéssel látja el. A cég székhelye belföldön van. Kiküldetés miatt, és a cég ügyeinek intézése miatt gyakran utazik az ügyvezető. A kiküldetési költségek között a cég telephelye és az úticél között felmerült költségeket számolhatjuk el, ha jól gondolom. A tartózkodási hely és a cég telephelye közötti jegyek, saját gépkocsi költségek milyen jogcímen fizethetők ki az ügyvezetőnek és milyen feltételekkel? Munkába járásról csak munkaviszonyban beszélhetünk, ugye?

Költségátalány juttatása és adózása igazolással és a nélkül Cikk

Zrt. vezérigazgatójának munkaszerződésében – a bérén felül – 63 ezer forint költségátalányt állapít meg, arra tekintettel, hogy nem biztosít a munkavállaló részére cégautót. Lehet ilyen juttatást adni, mindenféle dokumentáció (útnyilvántartás stb.) nélkül? Milyen adókötelezettség terheli a költségátalányt? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Ruházati költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. január 1-jétől az szja-törvény 70. paragrafusának alapján a ruházati költségtérítés is bérjövedelemként adózik. Kérdésem, hogy a munkavállalónak ez esetben is el kell-e számolnia a munkáltató nevére kiállított számlával, és ha igen, akkor a nettó vagy a bruttó összegről kell hoznia a számlát? Köszönettel: Csikósné

Nem saját tulajdonú személygépkocsi hivatali célú használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztatását a következő kérdésben. Választott tisztségviselő ügyvezető nem saját tulajdonú (nyíltvégű lízingelt) személygépkocsit a vállalkozás érdekében használt. Útnyilvántartás alapján költségtérítést fizetünk neki. Tekintettel az ügyvezető által adandó költségnyilatkozatra, milyen adó- és járulékelszámolással teszünk eleget kötelezettségeinknek a társaságnál? Köszönettel: Katona Sándorné

500 km gépkocsi költségátalány Kérdés

Két kérdésem lenne: 1. Egyéni vállalkozó az édesanyja tulajdonában lévő személygépkocsit használja, elszámolható-e a kilométer szerinti gépkocsi költségátalány adómentesen? 2. Egyéni vállalkozó az élettársa édesanyjának a tulajdonában lévő személygépkocsit használja, szintén az kilométer átalány adómentessége a kérdés.

Járulékos költség megtérítésének áfatartalma Kérdés

Kft. ingatlana kisajátításra került, a határozat értelmében kártalanítási összeg és járulékos költségmegtérítés került megállapításra. A kft. az ingatlanértékesítés vonatkozásában a 86. § (1) bekezdésének l) pontja szerinti adókötelessé tételt választotta. Kérdésem jelen esetben, hogy a járulékos költség megtérítéseként kapott összeg is tartalmazza az áfát, vagy az adómentes?

Munkaruha, védőruha, ruházati költségtérítés: mikor adómentes? Cikk

A munka törvénykönyve a munkavégzés során felmerülő költségek megtérítését kötelezően írja elő a munkavállalók számára, továbbá a munkavédelemről szóló törvény szerint a munkáltató köteles biztosítani minden olyan ruházatot, amelyet a munkavállaló azért visel, hogy az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse a munkavégzésből, a munkafolyamatból, illetve a technológiából eredő kockázatokat.

Így térítheti meg a munkáltató az utazási bérlet árát 2019-ben Cikk

A munkába járáshoz BKK- és Volán-bérletet vásárol a budapesti munkavállaló vidéki munkahelyére utazáshoz. Megtérítheti a munkáltató mindkét bérletet 100 százalékban? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Munkaviszonyból származó bérjövedelem Kérdés

Ha munkáltató a vele munkaviszonyban álló munkavállalója részére rezsiköltséget, bérleti díjat, egyéb, nem üzleti úttal vagy munkába járással összefüggő utazási jegy árát téríti meg a munkavállalójának, akkor ezen juttatásokat munkaviszonyból származó bérjövedelemként kell szerepeltetni a 1908-as bevallás 300-as sorában? Köszönettel várom válaszát.

Munkába járás támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Vállalatunk15 Ft/km adómentes munkába járás költségtérítést fizet minden munkavállalónak, aki a jogszabályi feltételeknek megfelel. Ezen felül fizetünk adóköteles jövedelemként is munkába járási támogatást, szintén km-alapon. Szeretném megkérdezni, hogy az adóköteles költségtérítésnél kötelesek vagyunk-e ugyanazt a Ft/km összeget kifizetni, vagy eltérő megállapodást is köthetünk az egyes dolgozókkal? Válaszukat előre is köszönöm!

Költségtérítés egyéni vállalkozónak Kérdés

X Kft. a vele szerződéses jogviszonyban álló egyéni vállalkozó helyett, X Kft. nevére szóló számlák alapján fizeti az egyéni vállalkozó utazási költségeit (repülőjegy, szállás, taxi). Hogyan kell ezeket a számlákat könyvelni X Kft.-nél, illetve milyen adóvonzatai vannak? Köszönöm.

Költségtérítés külsősöknek Kérdés

Ez egy korábban feltett kérdésem volt: X Kft. megbízza Y Kft.-t szolgáltatás elvégzésével. Y Kft. dolgozóinak a szolgáltatás teljesítése érdekében utazniuk kell. Az utazási költségeket (repülő, vonat, taxi, szállás) X Kft. nevére szóló számlák alapján X Kft. fizeti ki. Hogyan tudja X Kft. ezeket a számlákat elszámolni, milyen adóterheket kell fizetnie a cégnek/Y Kft. munkavállalóinak. Ezt a választ kaptam: Nettó kifizetésnek kell tekinteni és minden adót és járulékot meg kell fizetni utána a jogviszonyra tekintettel. Tehát egyéb jövedelemként kell számfejteni X Kft.-nél a költségtérítéseket. Viszont a külsős magánszemélyeknél nem tudjuk teljesíteni a levonásokat, mivel nem pénzbeli juttatásról van szó. Mi a teendő ilyenkor? Illetve van-e arra mód, hogy X Kft. átvállalja a magánszemélyektől, tehát helyettük befizesse az szja-t és a járulékokat? Ennek van-e további adóvonzata? Köszönöm.

költségtérítés külsősöknek Kérdés

X Kft. megbízza Y Kft.-t szolgáltatás elvégzésével. Y Kft. dolgozóinak a szolgáltatás teljesítése érdekében utazniuk kell. Az utazási költségeket (repülő, vonat, taxi, szállás) X Kft. nevére szóló számlák alapján X Kft. fizeti ki. Hogyan tudja X Kft. ezeket a számlákat elszámolni, milyen adóterheket kell fizetnie a cégnek/Y Kft. munkavállalóinak.

Egyéni vállalkozó légikísérő elszámolható napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó légikísérő csak egy légitársaságnak dolgozik. Az USA és Budapest közötti vonalon utazik. Az oda- és a visszautak között a légitársaság szállásolja el a vállalkozó légikísérőt. Ez van, amikor több nap is lehet; ez időre a vállalkozó milyen mértékű napidíjat számolhat el az ott tartózkodása költségeire? Erre a célra a légitársaságtól a szálláson kívül más költségtérítést nem fizet. Ugyanez a vállalkozó katázhat-e? Köszönettel: Imre Mónika

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a munkáltató minden esetben (szankció nélkül) választhatja-e azt a lehetőséget a munkába járás költségtérítése esetén, hogy az szja-törvény 25. § (2) bekezdés b) pontja szerinti költségtérítést (15 forint kilométerenként) fizeti ki a munkavállalóinak, és nem vizsgálja például, hogy van-e közösségi közlekedés a munkavállaló lakóhelye/tartózkodási helye és a munkavégzés helye között? A 39/2010. kormányrendelet 4. § (1) bekezdése kimondja, hogy mely esetekben jár a 15 forint kilométerenkénti összeg 60 szzaléka a munkavállalónak (bár a munkáltató adómentesen adhat saját döntése alapján 15 forintot kilométerenként). Dönthet-e úgy a munkáltató, hogy minden olyan dolgozónak megadja a 15 forintt/kilométer összegű napi munkába járási költségtérítést, akinél a munkavégzési hely és a lakcím/tartózkodási hely nem egy közigazgatási határon belül van? Vagy ez a költségtérítés csak akkor jár, ha teljesül a 39/2010. kormányrendelet 4. § (1) bekezdésének valamelyik pontja? Megkaphatja-e ezt a fajta költségtérítést az a munkavállaló, akinek a lakóhelye/tartózkodási helye és a munkavégzés helye egy közigazgatási határon belül van? Ha igen, akkor milyen feltételeknek kell megfelelni? Ennek a fajta költségtérítésnek mennyi a maximum korlátja? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Folyamatos teljesítés helyesbítése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatások köre

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink