523 találat a(z) költségtérítés cimkére

Személygépkocsival történő munkába járás költségtérítése Kérdés

Egy félállású dolgozó hetente 3 alkalommal személygépkocsival utazik Balatonfüredről Budapestre munkavégzés (tanítás) céljából. A kocsihasználatra tekintettel milyen költségtérítés adható neki szja-mentesen? A választ előre is köszönöm: Zsuzsa

Munkába járás ugyanonnan: mindenkinek jár költségtérítés? Cikk

Kaphat-e a férj és a feleség is gépkocsi-költségtérítést a munkába járáshoz, ha egy helyen dolgoznak, egy műszakban? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy pár, egy helyen dolgoznak (egy műszakban), és a férj autóval jár, megállapodás született, kapja is a gépkocsi-költségtérítést. A párja is rendelkezik saját gépjárművel, a kérdés, hogy kaphat-e ő is gépkocsi-költségtérítést annak ellenére, hogy azonos a lakcímük és egy helyen dolgoznak? Van esetleg törvényi szabályozás? (Ha mindkét dolgozónak van jogosítványa, forgalmi engedélye, külön kocsira megállapodás.) Ha egy kocsival mennének, akkor hogyan tudnának igénybe venni költségtérítést?

Hazautazás térítése Kérdés

Sok kérdés és válasz született már a hazautazás témában, azonban két kérdésre nem találtam választ, illetve megerősítést. A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. kormányrendelet 7. paragrafusa értelmében a munkavállaló nyilatkozik arról, hogy a tartózkodási helye megegyezik a munkahely székhelyével, de életvitelszerűen állandó lakhelyén él, ami 200 kilométerrel távolabb van. 1.) A kormányrendelet szerint a helyi közlekedési eszköz (A-ból felutazik Bp-re, ahol metróval, villamossal utazik a pályaudvarig, ahonnan elutazik B-be, a lakhelyére), vagyis a metrójegy nem számolható el a hazautazás költségei között. Jól gondoljuk-e ezt? 2.) Ha a dolgozó autóval utazik haza például havonta egyszer, a munkáltató térítené neki a kilométerenként 15 forint összeget, ezen kifizetésnek mi az alapbizonylata. Míg a menetjegyből kiderül, hogy a dolgozó ténylegesen hazautazott, addig az autóval történő utazás hogyan bizonylatolható hitelt érdemlően? Válaszukat előre is köszönjük.

Munkavállaló járművének költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk saját tulajdonú gépjárműve egy 3 személy szállítására alkalmas 2902 kg össztömegű N1 kategóriájú kisteherautó. A székhelytől eltérő, onnan kb. 250 km távolabb lévő vidéki munkavégzés történik, a munkavállaló hétfőn lemegy a munkavégzés helyére és pénteken jön vissza, a szállását a cég bérli. A saját gépjárművel történő utazás költségének térítését, milyen bizonylattal kell alátámasztani, amennyiben az üzemanyag-fogyasztási normát és a NAV által közzétett üzemanyagárat alkalmazzuk? Elszámolható-e a fenntartás, javítás, felújítás költsége, ha igen, milyen módon? Alkalmazható-e a 15 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség? Válaszát előre is köszönöm!

Munkába járás saját kocsival Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hivatkozással a "Munkába járás saját kocsival – mikor téríthető?" kérdésre, a törvény értelmezésében szeretnék segítséget kérni. A 1995. évi CXVII. törvény 25. § (2) bekezdésében munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka akkor jár, ha a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés; b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést. Kérdésem: a) ponthoz: Itt a KÖZVETLEN közösségi közlekedést érti a törvény a lakhely és a munkahely között, vagy beletartozik akár egy-két városon keresztüli átszállásokkal a munkahelyre eljutás? b) ponthoz: Hosszú várakozás alatt mennyi időt lehet érteni? Válaszát előre is köszönöm!

Dolgozói költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy új vállalatirányítási rendszer bevezetését végzi. Az eredeti tervek szerint július 1-jével indult volna a rendszer, de ezt el kellett halasztani szeptember 1-jére. Értelemeszerűen, aki az új rendszeren fog dolgozni, az indulás előtti egy és utáni két hétben nem mehet szabadságra. Viszont az egyik dolgozónk az eredeti július 1-jei kezdést ismerve foglalta le szeptember első hetére a repülőjegyét – a korábban igényelt és jóváhagyott szabadsága idejére. Viszont az új fejlemények ismeretében a szabadságengedély visszavonásra került. A dolgozó a repülőjegyét átíratta októberre – ennek költségét cégünk fizeti. Tudomásom szerint erre a munka törvénykönyve kötelez is. Kártérítésként kezelhető-e ez a kifizetett összeg? Van-e bárminemű adóvonzata akár a munkavállalóra, akár a cégre nézve? Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi-használat utánfutóval Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anyagbeszerzőként foglalkoztatott munkavállaló a saját személygépkocsijával végzi a munkáját, munkába járás jogcímén a törvényben meghatározottak szerint kap költségtérítést. Az anyagbeszerzéshez kapcsolódó költségeit kiküldetési rendelvény alapján a valósan megtett távolság után a NAV által meghatározott üzemanyagárakon (plusz kopás) térítik meg. A kérdés az lenne, hogy ha a gépjárművével utánfutót szükséges vontatni az anyagbeszerzés miatt, akkor hogyan változik a költségtérítés szabálya? Válaszát előre köszönöm.

Bankszámlafenntartás költségeinek fedezetére fizetett átalány közterhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalatunknál érvényes kollektív szerződés a munkavállalókat bankszámla fenntartására kötelezi, és a munkáltató a bankszámla-fenntartás költségeinek fedezetére átalány összeget fizet a munkavállalóknak. Adható-e ez az összeg adó- és járulékmentes költségtérítésként? Ha nem, megfelelő szabályzat esetén adható-e Erzsébet-kártya ajándék zsebére történő kifizetéssel az szja-törvény 70. §-a szerinti egyes meghatározott juttatásként?

Üzemanyagköltség elszámolása kft.-nél Kérdés

A kft. saját személygépkocsival rendelkezik. Útnyilvántartást vezet és cégautóadót fizet. Az útnyilvántartásban az indulás helye csak a székhely lehet vagy a telephely is? A dolgozó a munkába járáshoz költségtérítést kap, munkáját változó helyeken végzi (építőipari tevékenység esetén épp, ahol dolgozik), A dolgozó ebben az esetben kiküldetési rendelvényt állít ki, amiben a kiindulási hely a lakóhelye, a cél pedig az éppen aktuális munkavégzési hely, ami bárhol lehet. Jól gondolom?

Munkába járás saját kocsival – mikor téríthető? Cikk

Hogyan fizethető saját gépjárművel történő napi munkába járás jogcímen a kilométerenkénti 9 vagy 15 forint? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

10 százalékos költséghányad mellett egyéb költségek Kérdés

Egy erdőbirtokossági társulat ügyvezetője vagyok megbízási jogviszonyban. A költségeim fedezetére a megbizási dij 10 százalékát számolom el. Kérdésem: A társulat közgyűlésére meghívók postázása, fénymásolások, valamint kiküldetési díj jogcímen – saját gépkocsihasználat a lakóhelyem és az erdőterület közötti utazások között – számolhatunk-e el a társulat terhére költséget, vagy ezek is a 10 százalékos költséghányad terhére számítandók? Köszönöm a válaszát. TJ

Költségtérítés bérleti díj fizetése nélkül Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Orvosi rendelő és gyógyszertár egy épületben működik, amely önkormányzati tulajdonban van, bérletidíj-fizetési kötelezettség nincs. A közüzemi mérőórák az orvosi rendelő nevén szerepelnek. Százalékosan meghatározott közüzemi költséget számláz a rendelő a gyógyszertár felé. Mi a szabályos számviteli elszámolás rendje, különös tekintettel az iparűzési adóra? A költségtérítés egyéb bevételnek vagy nettó árbevételnek minősül? A választ előre is köszönöm.

Bejárással kapcsolatos költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik új dolgozónknak van egy 8 éves kislánya, akit renszeresen visz az iskolába. Tudom, hogy a gyermek 10 éves koráig kell költség térítés adni, csak azt nem tudom, hogy a kilométert hogyan kell ilyenkor megállapítani lakhely-iskola-munkahely és ezt duplázva vagy csak a lakhely-munkahely? Üdv. Anita

Megbízási jogviszonyban 10 százalékos költségtérítés Kérdés

Egy erdőbirtokossági társulat elnöke vagyok megbízásos jogyviszonyban. A saját gépjármű használatát kiküldetési rendelvényen számolom el. Kérdésem: a gépjárműhasználat kiküldetési rendelvényen történő elszámolása mellett van-e lehetőség a megbízási díj 10 százalékának költségként való elszámolására, az esetleges egyéb költségeim fedezésére? Köszönettel: TJ

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink