hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Távmunka és home office: a költségtérítésről és annak adózásáról

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Távmunka vagy home office… címmel munkajogi témájú cikket közöltünk a közelmúltban az Adózóna hasábjain. Ehhez kapcsolódóan áttekintjük, hogy a munkavállalónak milyen módon van lehetősége az otthoni munkavégzés érdekében felmerülő költségeinek érvényesítésére.

Az utóbbi években a munkavállalók egyre szívesebben éltek az otthoni munkavégzés lehetőségével, minden olyan esetben, amikor napközben otthon kellett tartózkodniuk, például kisebb megfázás miatt, vagy a szerelő érkezését várva. Mára eljutottunk oda, hogy a munkáltatók kérik, sőt kötelezik a munkavállalókat arra, hogy maradjanak otthon, és ha a munka megkívánja, teljes munkaidőben vagy részmunkaidőben, otthonukban végezzék el munkájukat. Ezt nevezzük home office-nak. A vészhelyzetben, heteken keresztül az irodán kívüli feladatellátás valóságos tartalmában inkább hasonlít a távmunkavégzéshez.

A személyi jövedelemadóról szóló törvényben (szja-törvény) csak az utóbbira találhatók konkrét szabályok. Ez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül lehetne hagyni a munka törvénykönyve (Mt.) azon rendelkezését, mely szerint a munkáltató köteles – a felek eltérő megállapodása hiányában is – a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítani, továbbá a munkáltató köteles a munkavállaló mindazon költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan felmerül [Mt. 51. § (1)–(2) bekezdés].

Távmunkavégzés esetén a munkavégzéshez szükséges eszközöket beszerezheti a munkáltató és a munkavállaló is. A munkáltató által a munkavégzés feltételeként rendelkezésre bocsátott eszközök nem eredményeznek adókötelezettséget. Az szja-törvény kimondja, hogy nem keletkezik bevétel a magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés, jármű, munkaruházat stb.) használata, szolgáltatás (világítás, fűtés stb.) igénybevétele esetén, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik [szja-törvény 4. § (2a) bekezdés].

Ilyen eszközök lehetnek a mindennapi munkavégzés során használt informatikai eszközök, mint a laptop, nyomtató, fejhallgató, mobilinternet, irodaszer, sőt ebbe a kategóriába tartozhat az egészséges munkavégzéshez szükséges bútor, szék biztosítása is. Fontos tudni, hogy ezen eszközök a munkáltató tulajdonát képezik, azokat a munkavállaló csak a munkavégzés zavartalan ellátása érdekében használhatja. Az eszközökre, mint idegen helyen tárolt eszközökre kell gondolni, és ennek megfelelően kell azokat nyilvántartani.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, anmelyben részletezzük a költségtérítésre vonatkozó adózási szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink