276 találat a(z) járulékfizetési kötelezettség cimkére

Korkedvezményes nyugdíjas Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egészségre veszélyes munkakörben dolgozott, ezért 2014-ben korkedvezményes nyugdijba mehetett. Még ma sem érte el a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt. Most munkaviszonyt létesített. Kérdésem, hogy a munkabéréből milyen járulékot kell levonni? Válaszát köszönöm.

Gyed mellett társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás vezetője az ügyvezetést és a személyes közreműködését munkaviszony keretében látja el. Gyermeke születése óta a tevékenységét nem folytatta, azonban most a gyed mellett elkezdene újra dolgozni. Jól gondoljuk-e, hogy a gyed mellett csak akkor van adó- és járulékfizetési kötelezettsége, ha vesz ki jövedelmet? Ha folytatja a tevékenységet, de nem vesz ki jövedelmet, akkor nem fizet adót és járulékot. Viszont, ha a gyes mellett is folytatja a tevékenységet, akkor már mindenképp adó- és járulékfizetésre kötelezett. Válaszukat köszönöm!

Katás egyéni vállalkozás és kft.-ügyvezetői feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves megerősítésüket a következő esettel kapcsolatban. XY-nak két kft.-je van, melyekben ügyvezetői feladatokat lát el, mellette heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, tehát járulékot nem fizet az ügyvezetés kapcsán. 2015-ben a munkaviszony megszűnik, és egyéni vállalkozó szeretne lenni katásként. Kérdésem, hogy akkor elég az egyik kft.-ben megfizetni a társas vállalkozókat érintő emelt összegű járulékot, és a katás egyéni vállalkozásban a havi 25 000 forintot? Társas vállalkozóként kell kiadni igazolást a másik cége részére, hogy ott ne kelljen fizetni járulékot? Esetleg választhatná az 50 ezer vagy a 75 ezer forint kata megfizetését is, és akkor járulék nincs társas vállalkozóként emelt összegű járulékfizetés? Köszönettel: Szabó Anita

Nyugdíjas ügyvezető járuléka Kérdés

Adott egy kft. 3 magánszemély taggal. Ebből egy tag a társaság tevékenységében nem vesz részt, csak osztalékjövedelemben részesül. A másik kettő tag saját jogú öregségi nyugdíjas, közülük egyik az ügyvezető. A két nyugdíjas tag a társasági szerződés szerint és ténylegesen is személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, havi húsz órában, munkaviszonyban. A munkabérként elszámolt összegek után a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint fizetik az szja-t és az egyéb járulékokat. A társasági szerződés úgy rendelkezik, hogy az ügyvezető az ügyvezetői tevékenységet társasági jogi jogviszonyban látja el. A társasági szerződés 2011. január 18. napjától hatályos. Kérdés, hogy az ügyvezető után van-e egyéb fizetési kötelezettség is?

Katás egyéni vállalkozó – Kft. ügyvezető Kérdés

Szíveskedjen az alábbi témában a segítségemre lenni: egyéni vállalkozó vagyok, mellette 50 százalékban kft.-tulajdonos és ügyvezető is. A kötelező járulékot választásom szerint az egyéni vállalkozásban fizetem meg, a kft.-ben az ügyvezetésért kisösszegű megbízási díjat kapok. Kérdés: 2015-ben a fenti jogállás úgy változna, hogy az egyéni vállalkozásban katás formában folytatnám a járulékfizetést. Van-e erre így lehetőség? Megmaradhat az egyéni vállalkozás, mint "főállás" katásan? Vagy a kft.-ben leszek köteles minimum járulékfizetésre, és a katás vállalkozásban meg kell fizetnem a 25 ezer forintot is? Köszönöm előre szíves válaszát!

Katás többes jogviszonyban Kérdés

Főállású katás egyéni vállalkozó novemberben alapított egy kft.-t., amelynek három tulajdonosa van. A főállású egyéni vállakozó az ügyvezető. Kérdésem az lenne, hogy hol, milyen járulékfizetés terheli az ügyvezetőt?

Ügyvezető gyes mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi járulékkérdésben kérném a segítségüket. Adott egy betéti társaság, amelynek egyetlen beltagja egyben az ügyvezető is, aki jelenleg gyesen van. Most lényegében semmilyen tevékenység nem történik a cégben. Nem rendelkezik heti 36 órás munkaviszonnyal. Kell a járulékot fizetni amiatt, hogy hivatalosan ügyvezető? A törvényt megnéztük, abban az áll, hogy ha "vállalkozási tevékenységét személyesen folytatja", akkor kell fizetni. Az ügyvezetőség ténye jelentheti-e azt, hogy személyesen folytatja a vállalkozói tevékenységet?

Családi gazdaság tagjának járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem egy egyéni vállalkozóként nyilvántartásba vett családi gazdálkodó tagjának biztosítási jogviszonyára irányul. A családi gazdaság vezetője az édesapa, ta agok pedig a fiai és az unokái. Jelenleg az édesapa egyéni vállalkozói tevékenységet nem folytat, kizárólag őstermelők módjára adózik. Foglalkoztatható-e munkaviszonyban a családi gazdaság tagja (a gazdaság vezetőjének fia)? Ha nem, akkor jól értelmezem-e, hogy választhat: 1. előző évi bevétel 20 %-a után 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék és 10% nyugdíjjárulék; 2. minimálbér után 7 % egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho; 3. nyilatkozat alapján magasabb járulékalap után 7% egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho. Ezekben az esetekben (1-3), ha őstermelőként fizeti a járulékot, a negyedéves 58-as járulékbevallásában figyelembe veheti-e a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási járulék terhére a családi kedvezményt? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Kft. ügyvezető jogállása és járulékai Kérdés

Kérdésem, hogy a kft. ügyvezetője munkaviszonyban végezheti-e az ügyvezetői munkát heti hat órában, vagy kötelezö számára a heti 40 órás, vagyis 8 órás munkaidő? Helyesen értelmezem-e, hogy heti 36 órás foglalkoztatása esetén a járulékokat az időarányos minimálbér után kell bevallani és megfizetni?

Közös őstermelő biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvány alapján folytatja őstermelői tevékenységét az édesanya és a fia, aki jelenleg nappali tagozatos középiskolai hallgató, érettségizni 2015 júniusában fog. A fiú 2014. november 18-án betöltötte a 18. életévét. Az édesanya heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll. Kérdésem az, hogy a gyermek 2014. november 18. napjától biztosított őstermelőnek minősül-e, és kell-e utána járulékot fizetni, illetve '58-as bevallást adni, valamint a T1041-es nyomtatványon bejelentkezni? Évek óta folyamatosan van érvényesítve az őstermelői igazolvány és egyszerűsített nyilatkozattal számolnak el (20 százalék költségszámlával rendelkeznek). Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Nagy Zoltánné

Nappali tagozaton tanuló középiskolás foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk foglalkoztatna heti pár órában adminisztratív munkára nappali tagozaton tanuló középiskolás diákot (nem szakmai gyakorlatra kötelezett diákról van szó). Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy konkrétan milyen formában lehet ezt megtenni? Be kell jelenteni, kell-e fizetni utána járulékokat? Árvasági ellátásban részesül a diák, akiről szó van, azt természetesen nem szeretné elveszíteni. Tudom, hogy már sokszor volt téma a diákfoglalkoztatás, de ez nem kötelező szakmai gyakorlat, nincs együttműködési megállapodás az oktatási intézménnyel, és nem szünidős elfoglaltság, valamint nem összefüggő munka, ezért én már teljesen össze vagyok zavarodva ez ügyben (elnézést). Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné

Heti 36 órás munkaviszony értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy anyuka 2,5 éves gyermekét neveli. Gyes mellett egyéni vállalkozása is van, ahol munkát végez. Ugyanakkor fizetés nélküli szabadságon van egy heti 36 órát elérő munkaviszonyban. Ebben az esetben kell fizetni a minimum járulékokat? Úgy tudom ilyenkor a biztosítása nem szünetel, tehát elvileg fennáll a heti 36 órás munkaviszony.

Társas vállalkozó jogviszonya új Ptk. alapján Kérdés

Újonnan alakuló, a Ptk. hatálya alá tartozó betéti társaság helyesen jár-e el abban az esetben, ha a beltag ügyvezetői tevékenységét heti 20 órás munkaviszony keretében (a munkaviszonyt a társaság alapításánál az alapító okiratban rögzítették) látja el, és így a garantált bérminimum arányos része után fizeti meg a járulékát? A tevékenység középfokú képesítést igényel. Máshol biztosítási jogviszonya nem áll fenn. Hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség alapja, ha a fenti jogviszonyán túl: 1. sSemélyesen is közreműködik a társaság működésében, és ezt NEM munkaviszony alapján teszi? (Társas vállalkozóként lesz biztosított és a garantált bérminimum alapján, emelt alap után kell járulékot fizetni a fenti munkaviszonyos jogviszonyon túl?) 2. Személyesen is közreműködik a társaság működésében, és ezt heti 10 órás munkaviszony alapján teszi? (Társas vállalkozóként nem lesz biztosított, csak mindkét – ügyvezetői és személyes közreműködése alapján is –, mint munkaviszonyos, így a garantált bérminimum 20, illetve 10 órás arányának megfelelő bér után kell járulékot fizetnie?) 3. Személyesen nem működik közre társaság működésében. (Csak a 20 órás ügyvezetői munkaviszony alapján lesz biztosított, így csak a gar.antált bérminimum 50 százalékának megfelelő járulékalapot kell figyelembe venni?) A fenti esetekben a munkakör gyakorlója, a munkaszerződés munkáltatói aláírója ki lehet? Munkáltató és munkavállaló aláírása lehet egyező? Vagy a társaság legfelsőbb szerve a munkakör gyakorlója, a szerződés aláírója?

Egyéni vállalkozó járuléka Kérdés

Németországban alkalmazottként dolgozónak a magyar egyéni vállalkozása után milyen járulékfizetési kötelezettsége van?

Kft.-tag járulékfizetése Kérdés

Magyarországon kft. tag, aki személyesen közreműködik a kft.-ben, Németországban alkalmazott lesz. Kérdésem: Magyarországon van-e járulékfizetési kötelezettsége?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házi vágás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink