276 találat a(z) járulékfizetési kötelezettség cimkére

EU-s állampolgár Kérdés

Állampolgársága szerinti állandó lakhellyel rendelkezik, (Magyarországon 183 napot meghaladóan tartózkodik), megbízási szerződéssel van foglalkoztatva, milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség van utána?

Őstermelő adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 19 éves, még középiskolába járó személy kiváltotta az őstermelői igazolványát. Milyen szja-fizetési és társadalombiztosítási kötelezettségei vannak (egészségbiztosítási járulék, nyugdíjjárulék, szocho, stb) ?

Ügyvezető nyugdíjban Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy magyar társaságban egy német társaság tulajdonos 50 százalékban. Ennek a német társaságnak a magánszemély tulajdonosa Magyarországon (is) jogot szerzett öregségi nyugdíjra, mondjuk 2013. 09. 01-től. Nyugdíjba menetele előtt a magyar társaságban a társadalombiztosítása az ügyvezetőnek "munkaviszony/főjogviszonnyal" volt. A nem tag magánszemély öregségi nyugdíjat követően a magyar társaságban ismét ügyvezető lett, "tagi jogviszonyos/nyugdíj mellett" minősítéssel elszámolva a járulékait. Ez helyes? Kérdésem: vezető tisztségviselőnek minősül-e biztosítási szempontból ez a nyugdíjas (közvetve tulajdonos) ügyvezető? Milyen járulékfizetési kötelezettsége van idén, illetve volt tavaly a nyugdíj melletti magánszemélynek és a kifizetőnek? Jogszabályi hivatkozást az indoklásban külön megköszönnék. Válaszukat, fáradozásukat előre köszönöm.

Több ügyvezetés - több járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam cikkét az ügyvezetés és többes jogviszony kapcsán. Magam elé vettem a NAV-füzetet is. Ha őszinte akarok lenni, minél többet foglalkozom a kérdéssel, annál inkább elbizonytalanodok, annyira agyon bonyolította a jogszabályalkotó a szabályokat, úgy, hogy ráadásul a példák nem is teljes körűen, sőt, le sem fedik a lehetőségeket. Én ráadásul néha még összefüggést sem találok közöttük. Segítsen kérem. Ügyvezető vagyok alkalmazottként 8 órában egy vállalkozásban, amely nem a sajátom. Emellett van egy cégem, amelyben tulajdonos, ügyvezető, és személyesen közreműködő is vagyok. Jól értelmezem, hogy a saját vállalkozásomban csak a ténylegesen kifizetett jövedelem után kellene, hogy adózzak? Tehát, ha nincs tényleges kivett jövedelmem, sem megbízásból, sem munkaviszonyból, de még osztalékból sem, akkor nem keletkezik járulékfizetési kötelezettségem, sem a személyes közreműködés, sem az ügyvezetés miatt? Jól gondolom? Hogy lehet a NAV-füzetet valami értelmes formátummá alakítani? Nincs esetleg javaslata?

Foglalkoztatási szövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben foglalkoztatási szövetkezet a tagi munkavégzési jogviszonyban lévő tagját munkaerő-kölcsönzés keretében kölcsönadja, a tag jövedelmére tekintettel milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek állnak fenn? Köszönettel.

Vezető tisztségviselő díjazása Kérdés

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy egy kft.-nek két tagja van, mindketten 1993 óta alkalmazotti jogviszonyban látják el az ügyvezetői tevékenységüket, és személyesen közreműködnek (tervezők). A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha alkalmazottak, lehet-e kevesebb a munkaidejük, mint heti 36 óra? Ugyanis úgy tudjuk, hogy csak akkor tekinthetők főállású alkalmazottnak, ha a munkaidejük eléri a heti 36 órát. Egy előadáson (2014. januárban) azt mondta a tb-előadó, hogy nem fogják elfogadni főállásnak a heti 36 óránál kevesebb munkaidőt, és ebben az esetben meg kell fizetni a társas vállalkozás vezető tisztségviselőjeként a minimálbér utáni járulékokat is. Viszont egy másik előadáson azt mondták hogy aki 2012. előtt is már alkalmazott volt, annak nem változik semmi, tehát lehet akár 4 órában is alkalmazott, ha el tudja látni ebben az időben az ügyvezetést. Nem tudom melyik válasz az igaz, és hogy melyik jogszabályban van leírva, kinek, mit kell fizetni, és hány órát kell dolgoznia. Köszönöm előre is a segítségüket.

Nyugdíjas ügyvezető tulajdonos járuléka Kérdés

Nekem eddig nagyon sokat segítettek a szakértői válaszaikkal. Most az alábbiakban kérem a segítségüket: magyar társaságunkban egy osztrák társaság tulajdonos 50 százalékban. Az osztrák társaságban 100 százalékban tulajdonos magánszemély Magyarországon (is) szerzett jogot öregségi nyugdíjra 2013-ban, továbbá az öregségi nyugdíj mellett a magyar társaságunkban vezető tisztségviselő is, itt ügyvezető. Az ügyvezetést 3 fő másik ügyvezetővel közösen látja el. Idén 200 000 forint/hó, tavaly 300 000 forint/hó volt a bruttó javadalmazása. Kérdésem: vezető tisztségviselőnek minősül-e biztosítási szempontból ez a nyugdíjas tulajdonos ügyvezető? Milyen járulékfizetési kötelezettsége van idén, illetve volt tavaly? Válaszukat előre köszönöm.

Szociális szövetkezet tagja munkaerő-kölcsönzésre Kérdés

Cégünk alkalmi munkavállalókat foglalkoztat kézi csomagoló munkakörben, körülbelül 10 főt, de lassan kihasználtuk a személyenkénti évi 90 napot, az éves keretet még nem, de nem szeretnénk más emberekkel dolgoztatni. Szeretnénk őket továbbfoglalkoztatni. Sajnos statisztikai állományi létszámot nem növelhetünk. Kérdésem az lenne, hogy szociális szövetkezet a tagjait kölcsönadhatja-e cégünknek? Amennyiben igen, akkor ezt csak foglalkoztatási szövetkezet teheti meg, vagy bármely szociális szövetkezet, amelynek a tevékenysége ezt engedi? A munkavállalók pénzbeli juttatást kapnának a munkavégzésért. Ilyen esetben is fennáll a kedvezőbb adó- és járulékfizetés (egészségügyi szolgáltatási járulék, 10 % nyugdíjjárulék, 16 % szja)? A minimálbérre vonatkozó szabályokat alkalmazni kell-e? Mi lesz ezen járulékok és adók alapja? Az adómentesen adható étkezési utalványt (Erzsébet-utalvány) a szociális szövetkezet adhatja, vagy a kölcsönvevőnek is lehetősége van rá? Nagyon várom válaszát. Köszönettel: Ördögné

Egyéni vállalkozó és részmunkaidős alkalmazott Kérdés

Ha van egy 4 órában foglalkoztatott részmunkaidős munkavállaló, aki egyéni vállalkozóként is dolgozik, akkor van-e járulékfizetési kedvezménye, vagy mindent meg kell utána a kft.-ben is fizetni?

Járulékfizetés II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát. Egy kiegészítő kérdésem lenne. Munkaviszonyban lenne a masszőr tevékenység. Az ügyvezetést hogyan lehetne megoldani, hogy ne kelljen járulékot fizetni?

Egyszemélyes kft. tevékenységének szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Adószakértők! A kérdésem az, hogy egyszemélyes kft. tulajdonosa több hónapra külföldre megy munkavállalás céljából. (Nem Eu-országba.) Ezen időszak alatt milyen járulékfizetési kötelezettség marad és kell-e bejelenteni valahova a távollétet? A tulajdonos heti 36 órás magyarországi munkahellyel nem rendelkezik.

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt cím! Ha egy vállalkozó alkalmanként szeretne munkát végeztetni olyan személlyel, akinek van heti 36 órás munkaviszonyból származó jövedelme, milyen járulékfizetési kötelezettsége van, ha megbízásos jogviszonyban foglalkoztatja, esetleg lehetséges-e alkalmi munkavállalással foglalkoztatni? Köszönettel: Valler Istvánné

Járulékfizetés nevelőszülő kft. tag Kérdés

Egyszemélyes kft. tagja nevelőszülői jogviszonyt létesített. Az egyesület munkaviszony-igazolást adott, hogy náluk nevelőszülői munkakörben dolgozik, személyi alapbére 30 450Ft/hó. Heti munkaidőnek 0 órát jelölt meg. A kérdésem, hogy a tagsága miatt a 101 500 forintos minimálbér utáni járulékot meg kell fizetni? Mi a teendő, mert nincs 40 órás munkaviszonya, nem fizetik meg máshol a minimálbér utáni járulékot, és dolgozni sem tud a saját vállalkozásában, mert a baba 5 hónapos?

Szakmai gyakorlat Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ha egy szakközépiskolai vagy szakmunkás tanulót szakmai gyakorlat címén együtműködési megállapodással foglalkoztatunk, és a jövedelme a minimálbért nem haladja meg, milyen bejelentési és fizetési kötelezettség terheli a céget? A szakmai gyakorlat címén történő foglalkoztatás idejére vonatkozólag van-e megkötés?

Bt. kültag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett egyéni vállalkozó vagyok. Ezen kívül van egy családi bt.-nk, ahol kültag vagyok, személyes közreműködés nélkül. Milyen járulékfizetési kötelezettség terhelne, ha megbízási szerződéssel végeznék munkát ebben a bt.-ben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink