2401 találat a(z) járulék cimkére

Közös őstermelő járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Én már rég őstermelő vagyok, 2016-ban elért bevételem meghaladja az 1 millió forintot. Feleségem jelenleg nem dolgozik. Ő nem őstermelő. Arra gondoltunk, hogy közös őstermelői igazoványt váltanánk ki még idén. Ebben az esetben hogyan alakulna a 2016. és 2017. évi járulék és szja-fizetési kötelezettségünk? Eddig ő még nem volt őstermelő. Vagy Ön szerint jobb lenne családi gazdálkodást alapítanunk?

Társadalombiztosítás Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő 2017. évben az árbevétele után fizeti a járulékot, de 2018-től a minimálbér után után fog járulékot fizetni. A kérdésem az lenne, hogy mikortól lesz jogosult táppénzre, vagy lesz-e jogosultsága táppénzre? Köszönettel Baloghné

Csed melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő problémára keresek megoldást. Adott egy heti 36 órát meghaladó munkaviszonyos egyéni vállalkozó, aki juhtenyésztéssel foglakozik. 2017 decemberében gyermeket szült, csed ellátást vesz igénybe. Az egyéni vállalkozásában csed mellett tevékenységet nem végezhet és számlát sem bocsájthat ki a csed folyósítása alatt. A vállalkozásában valakinek tevékenykedni kell, mivel a juhtenyésztés ebben a félévben sem állhat meg. Milyen megoldást lehet erre az esetre találni úgy, hogy ne kelljen maga után járulékot fizetni és ne veszítse el a csedet? Én arra gondoltam , hogy ebben a 6 hónapban a férj megbízási szerződéssel keretében látja el "feladatot" a minimál bér 30 százalékát meg nem haladó megbízási díjért, amit a júliusi 08-as bevalláson egy összegben vallanánk be. Köszönettel Ané Sz. Tímea

Ezt kell tudni a nyugdíjas ügyvezető járulékfizetéséről Cikk

Egy kft. öregségi nyugdíjban részesülő ügyvezetője munkabért szeretne kivenni. Milyen mértékű járulékokat kellene fizetnie a munkabére után? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Őstermelő járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású őstermelőként éltem azzal a lehetőséggel, hogy magasabb járulékalap után fizetek járulékot, így szochofizetési kötelezettségem is van. Kérdésem, hogy mi számolható el az őstermelés költségeként a járulékalapból és a megfizetett járulékokból? Tisztelettel: Győri L.

Gyes után vállalkozó biztosítási jogállása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy anya gyes mellett volt egyéni vállalkozó, illetve bt.-kültag. A bt.-ből a garantált bérminimumot kivette. Egyéni vállalkozóként nem szerzett bevételt, onnan nem is volt kivétje. Lejárt a gyes, és a kérdésem az, hogy egyéni vállalkozóként köteles-e megfizetni a minimális járulékokat akkor, ha továbbra is a bt.-ből van jövedelme, egyrészt a garantált bérminimum, másrészt osztalék formájában. Kell-e bármit tennie egyéni vállalkozóként, hogy a járulékokat ne kelljen megfizetnie ott is? Év elején nyilatkozatot adott le az 58-as bevallásra, tehát havonta nem küldte be. Köszönöm válaszát!

Nyugdíjas ügyvezető járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. öregségi nyugdíjban részesülő ügyvezetője munkabért szeretne kivenni. Milyen mértékű járulékokat kellene fizetnie a munkabére után? Válaszát előre is köszönöm: Tamás

Járulékfizetési kötelezettségek 2018-ban – alapadatok a NAV-tól Cikk

A NAV közölte a 2018-as havi minimálbér, a garantált bérminimum, illetve ezek 30 százalékának, továbbá harmincadrészének összegét, amelyek kiindulópontjai a járulékfizetési kötelezettség megállapításának.

Kettős jogviszony – kft.-ügyvezetés Kérdés

Kéttagú kft.-ben mindkét tag ügyvezetőként van megjelölve. Az egyik főállású egyéni vállalkozó, a másik tag eddig megbízási szerződés alapján a kft.-ben volt biztosított. A mai nappal bejelentkezett katás egyéni vállalkozónak, melyet főállásúként kíván folytatni. Kérdésem, hogy e két főállású egyéni vállalkozóval a kft. hogyan fog működni, a kft.-ben ki után mit kell fizetni? Válaszukat tisztelettel köszönöm.

Kültag jogviszonya Kérdés

Bt. nyugdíjas kültagja megbízásban nulla forintért éves szinten munkát végez a bt.-ben (nem folyamatos a munkavégzés, alkalmi kisegítés). Kell-e utána valamilyen járulékot fizetni, ha nem vesz fel munkabért, mert e családi bt.-ben az ügyvezető után fizetnek 25 000 forint katát.

Tásas vállakozó külföldi napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főfoglalkozású társas vállalkozó a társaságtól díjazásban nem részesül, az adott esetben azonban külföldi kiküldetés miatt napidíjat kapott. Az szja-számításnál figyelembe vett jövedelem ez a napidíj. A járulékalap számítása során rá minimum járulékfizetési előírások vonatkoznak. Kérdésem, hogy ha a kapott napidíj összesen kevesebb, mint a rá vonatkozó minimálbér vagy annak 1,5-szerese, akkor is csak a minimálbér, illetve annak másfélszerese után fizeti meg a járulékokat, vagy a személyes közreműködésére tekintettel megszerzett járulékalapot képező jövedelmet nulla forintként értelmezve megfizeti a minimálbér utáni összeget, és a napidíjra ezen felül fel kell-e számolnia a járulékokat külön? Válaszát előre is köszönöm!

Ügyvezetői járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaságban többes jogviszonyú magánszemély esetében szeretném a tájékoztatásukat kérni minimálbér vagy garantált bérminimum utáni járulékfizetés témában. A társaságban a személyes közreműködést és az ügyvezetést is ugyanazon személy végzi. A társasági szerződésbe bele van foglalva, hogy az ügyvezetői jogviszonyt munkaviszony keretében végzi. A személyes közreműködés tevékenysége szakképzettséget igényel. 2012.01.17-ei NAV tájékoztató alapján az ügyvezetésre tekintettel nem lehet előírni a garantált bérminimum utáni járulékfizetést, az teljesíthető a minimálbér után. Amennyiben az adott magánszemély után a társaság az ügyvezetésre tekintettel megfizeti a minimálbér után a járulékot, a további jogviszonyaira mentesül a minimális járulékfizetés alól? A személyes közreműködésre ebben az esetben már nem kell megfizetni a járulékot, mivel az ügyvezetésre megfizette? A másik verzió, hogy ebben az esetben – mivel végzettséghez kötött a tevékenysége – mindenféleképpen meg kell fizetni a garantált bérminimum után a járulékot, és az ügyvezetésére tekintettel nem kell megfizetni a járulékot? Legyenek szívesek megírni, hogy mi lenne a helyes megoldás. Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Czakóné Kovács Tünde

Katás többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyidejűleg két társas vállalkozásnál lévő tagi jogviszonynál az alábbi esetben a tag hol köteles a minimum járulék megfizetésére? A tag választása szerint a bt.-ben lenne főállású katás társas vállalkozó, a magasabb összegű, 75 ezer forint tételes adó megfizetésével. A kft.-ben tagként nem venne fel jövedelmet, de munkaviszonyban – napi két órában – végezne tevékenységet. A kft.-ben akkor mentesülne a minimum járulékfizetés alól, ha a bt.-ben megfizetné azt, vagy heti 36 órát meghaladó foglalkoztatása lenne. Kérdésem az, hogy a bt.-ben megfizetett magasabb összegű adó fedezi-e a minimum járulékfizetési kötelezettséget, azaz így mentesítheti-e a tagot a minimum járulékfizetés alól a kft.-ben? Előre is köszönöm szépen a segítségét!

Őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Adott egy adószám nélküli őstermelő, aki eddig családi gazdaság tagjaként fizette maga után a járulékokat. Ma kiváltotta az adószámát és főállású őstermelő lesz, de továbbra is marad a családi gazdaság tagja. A továbbiakban mi után kell neki járulékot fizetnie?

Családi gazdaság létrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy család, melyben anyuka és a gyerekek (16 éven felüliek, felnőttek) önálló adószámmal rendelkező áfamentes őstermelők, apuka pedig munkaviszony mellett áfás egyéni vállalkozó. Amennyiben még az idén létrehoznának egy családi gazdaságot, melyben anyuka lenne a családi gazdaság vezetője, úgy a következő kérdésekre szeretnénk választ kapni: A családi gazdálkodó mi alapján fizetné a járulékát idén? Az eddigi önálló őstermelői bevétele alapján? Ha szeretnék, hogy a gazdaság áfakörös legyen, akkor mi a helyzet a jelenlegi önálló áfamentes adószámokkal? Válaszát előre köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink