2321 találat a(z) járulék cimkére

Tb: hivatásos sportoló, őstermelő Kérdés

Hivatásos sportoló megbízási jogviszony keretében biztosítottá vált egy sportklubnál. (A járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30 százalékát.) Ha emellett mezőgazdasági őstermelőként is tevékenykedik, akkor őstermelőként kell járulékot fizetnie?

Hallgatói munkaszerződés, középiskolai szakmai gyakorlat Kérdés

Kedves Szakértő! Szeretnénk szakmai segítségét kérni abban, hogy hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott felsőfokú szakmai gyakorlatosok esetén van-e járulék levonási kötelezettség? A díjazás nem haladja meg a minimálbér összegét havonta, tehát az szja törvény szerint adómentes juttatásnak minősül. A hallgatókra a 2011. évi CCIV. nemzeti felsőoktatási törvény 44. § (1) a) bekezdés vonatkozik. A hallgatói munkaszerződés alapján képzési program, a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat, gyakorlati képzés keretében foglalkoztatott hallgatók nem minősülnek biztosítottnak, ezért véleményünk szerint járulékfizetési kötelezettség nem keletkezik (nyugdíj-, egészségbiztosítási, munkaerő-piaci járulék). Szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli-e a munkáltatót az esetükben? Együttműködési megállapodás alapján, összefüggő középiskolás szakmai gyakorlat esetén a hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott gyakorlatosokkal megegyező az eljárásrend, adó- és járuléklevonás, illetve szociálishozzájárulásiadó-fizetés tekintetében? Kérjük a fentiekben szíves segítségét, megerősítését. Válaszát előre is köszönöm!

Korhatár előtti ellátás esetén kata-kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy evás kft. tagja vagyok, és egyéni vállalkozóként bejelentkeztem a kata alá. 40 év szolgálati idővel mentem nyugdíjba, nem töltöttem be a rám érvényes öregségi nyugdíjkorhatárt. A járulékokat mint egyéni vállalkozó szándékozom megfizetni. Főállású kiadózónak minősülök-e vagy sem? Személyesen közreműködök a kft. tevékenységében és csak osztalékot veszek ki, van-e járulékfizetési kötelezettségem? Válaszát köszönöm.

Egyszemély kft. tagja megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Adózóna!! Az egyszemélyes kft. tulajdonosa az ügyvezetést az alapító okirat alapján megbízási jogviszonyban látja el. Két alkalmazottja lesz. A kérdésem az lenne,hogy az ügyvezetőnek mi alapján kell a járulékot megfizetnie? Kötelezően rá is vonatkozik hogy a minimálbér (127 500 forint) után fizessen? A munka nagy részét az alkalmazottak fogják elvégezni. Köszönöm a segítséget! Üdv Éva

Egyéni ügyvédi iroda szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Cím! Egyéni ügyvédi iroda egyetlen ügyvédje szünetelteti a kamaránál az ügyvédi tevékenységét, pecsétjét leadta. Mi a helyzet ilyenkor a vállalkozással, tekintve, hogy társas vállalkozónak minősül? Mentesül a járulékfizetés alól? Szüneteltethető az egyéni ügyvédi iroda, és nem kell beadni például egy évig semmilyen bevallást? Köszönöm válaszukat

Katás bt. beltagja hosszan beteg, mi a helyzet a járulékokkal? Cikk

Katás bt. beltagja veszélyeztetett terhesség miatt betegállományban van, huzamosabb ideig gyermeke születését követően sem fog dolgozni. Mi lesz az ügyvezetéssel és a társadalombiztosítással? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Megbízási szerződésnél 18,5 százalékos járulék? Kérdés

A "Juttatások megbízási szerződéssel foglalkoztatottaknak" cikkben az olvasható, hogy idézem "Megbízási jogviszonyban a tevékenység ellenértéke a megbízási díj, amelyből magánszemélyt 15 százalék személyi jövedelemadó (szja) és 18,5 százalék egyéni járulék terheli,....". Egy-egy időszakra én is foglalkoztatok megbízási szerződéssel, de a 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot tőlük nem vonom, csak a 10+4+3 százalékot. Kérem válaszukat a cikkben foglaltakkal kapcsolatban.

Gyes melletti társas vállalkozói jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyszemélyes vállalkozás, tagja jelenleg gyesen van novemberig. Van neki máshol 8 órás munkaviszonya, tehát 36 órát meghaladó jogviszony, ami miatt nem kellene a minimum járulékokat fizetnie. Viszont így, hogy tagi jogviszonyban ügyvezető is, személyesen részt vesz a tevékenységben, lesz bevétele a cégnek, így sem kell a minimum járulékokat megfizetnie, mivel van neki 36 órát meghaladó jogviszonya? Válaszát előre is köszönöm szépen!

Külföldön, külföldinek fizetett bér Kérdés

T. Szakértő! Egy vállalkozás külföldön (mondjuk Kenyában) építőipari kivitelezést végez. Részben saját alkalmazottakat utaztat ki, részben ottani munkaerőt alkalmaz. Ott (Kenya) nincsen semmilyen társadalombiztosítási szabály, sem jövedelemadó. A kérdés az, hogy a külföldön (fizikailag), külföldi (devizakülföldi) állampolgároknak fizetett munkabér után Magyarországon keletkezik-e valamilyen adó vagy járulékfizetési kötelezettsége a társaságnak? Ha igen, akkor milyen és melyik törvény írja elő? Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

Becsapták dolgozóikat és az államot – húsz évet is kaphatnak Cikk

Félmilliárd forintnyi adót és járulékot csalt el egy nyíregyházi munkaerő-kölcsönző bűnszervezet, negyvenhárom gyanúsítottal szemben költségvetési csalás miatt javasolt vádemelést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)– közölte a hatóság Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának sajtóreferense hétfőn az MTI-vel.

Csed, gyed mellett szja szerint adózó vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozás. A 2005 óta működő vállalkozó az szja-törvény szerint adózik, áfás. 2016 októberében kisfia született, munkaviszonya után csed, majd gyed ellátásban részesül. Egyéni vállalkozói jogviszonyából nem igényelt semmilyen anyasági ellátást. Egyéni vállalkozóként volt bevétele és költsége, mind a csed, mind a gyed ideje alatt. Egyéni vállálkozóként jelenleg járulékot nem fizet, jövedelmet nem vesz ki. 1. kérdés: a munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van a gyed ideje alatt, amíg fizetés nélküli szabadságon van, kellene-e a bérminimum alapján járulékot fizetnie, főállású egyéni vállalkozónak minősül-e? Illetve attól, hogy a munkaviszonyra tekintettel csed és gyed ellátásban részesül, egyéni vállalkozóként lehet-e bevétele úgy, hogy jövedelmet nem vesz ki továbbra sem, és járulékot sem szeretne fizetni? Köszönöm megtisztelő válaszát: Balogné

Ügyvezető járulékkötelezettsége Kérdés

Kanadai-magyar állampolgár két magyar társaságban tag. Az egyikben 100 százalékos tulajdonos és ügyvezető, a másikban 50 százalékos tulajdonos, és szintén ügyvezető. A járulékot munkaviszony alapján ez utóbbiban fizette meg. Az ügyvezető kitelepült Kanadába, és az ottani vállalkozásában ügyvezetőként dolgozik tovább. Kanadában jövedelme van, és biztosított is. Itthon az 50 százalékos tulajdonrész megtartása mellett lemondott az ügyvezetői tisztségéről, személyesen már nem működik közre, hiszen nincs is Magyarországon. A 100 százalékos tulajdon mellett az ügyvezetői tisztségét továbbra is megtartja. Taj kártyája és lakcímkártyája továbbra is megvan. A kérdés, hogy Magyarországon melyik vállalkozásban, és milyen jogcímen van járulékkötelezettsége? Ha nincs egyikben sem, milyen igazolást kell ehhez beszerezni a kanadai jogviszonyáról? Ha itthon semmilyen járulékkötelezettsége nincs, akkor kell-e neki fizetni magánemberként a 7110 forintot, hisz a lakcímkártyát nem akarja leadni? Kérem, hogy a jogszabályhelyeket is adják meg a válaszukban. Köszönettel.

Külföldi gyakornok bejelentése Kérdés

Török állampolgár tanul Magyarországon. Gyakornokként két hónapig dolgozik egy magyar cégnél. Milyen bejelentési kötelezettsége van a cégnek, milyen járulékot kell fizetni?

Egyéni vállalkozó csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki jelenleg gyeden van első gyermekével, 2017.11.11-re várja a második babáját. Közben a gyed mellett megbízási jogviszonyban is szerzett jövedelmet, 2016.09.01-2017.05.31. között, amelyből vontak egészségbiztosítási járulékot is. Az egyéni vállalkozás szünetelt, de 2017.02.24-től újra aktív. Jelenleg nincs az egyéni vállalkozónak a vállalkozásból kivétje, de egyéb jövedelme sincs, csak az első gyermek után a gyed. Az egyéni vállalkozásból nem fizet járulékot. Jól gondoljuk, hogy a második gyermekkel a csedet a minimálbér másfélszerese után fogja számfejteni az OEP? Köszönettel: Kozma Beáta

Ügyvezető tag munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja a kft. ügyvezetője is egyben. A társasági szerződésben az van rögzítve, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási jogviszonyban látja el. Most szeretné munkaviszonyban ellátni az ügyvezető feladatokat. Ebben az esetben a társasági szerződést módosítani kell. Amennyiben munkaviszonyban látja el a tag az ügyvezetői feladatokat az emelt szintű járulékot kell megfizetni vagy a számfejtett bruttó bért kell alapul venni és nem kell az alapot megemelni a járulékfizetés szempontjából? Amennyiben munkaviszonyban látja el, attól ő még társas vállalkozónak számít?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink