1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Telek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki telektulajdonnal rendelkezik, ügyvéd előtt megállapodást kötött egy építőipari vállalkozóval, hogy a telekre egy családi házat építenek értékesítési céllal. A vállalkozó biztosítja az anyagköltséget és a munkaerőt, a magánszemély pedig a telket. A ház felépítését követően értékesítik, és a haszonban 50–50 százalékban osztoznak. Kérdésem, hogy az ingatlanértékesítésekor kell-e áfát fizetni, illetve magánszemélyként a 15 százalékos szja mellett kell-e még ehót fizetni. Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Gép alapozásánál a teljesítési helye Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdés eldöntésében kérem az állásfoglalásukat: belföldön székhellyel, telephellyel nem rendelkező dán adóalany a leányvállalatának a székhelyén (belföldön) lévő gyártócsarnokba telepítendő géphez rendel meg magyar adóalanytól technolódiai gépalapozást. A gyártógépet kell fixen az aljzathoz rögzíteni a biztonságos működés érdekében, ezért a vállalkozó egy 3 m3-es betonalapot készít a gép alá. A beruházás nem építésiengedély-köteles. A szállító/vállalkozó szerint ez ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás, ezért nem vonatkozik rá a főszabály, hanem az ingatlan fekvése határozza meg a teljesítési helyet, így áfásan számlázta a szolgáltatást. Véleményünk szerint (a megrendelők vagyunk) ez nem ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás. Az Európai Unió 1042/2013/EU számú végrehajtási rendelete értelmében nem ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás a gép beépítése, ha a gép nem képezi az ingatlan részét, vagy nem válik az ingatlan részévé. A beépített gép eltávolítása nem jár az épület lerombolásával, megváltoztatásával. A gép alapja nem képezi az épület szerves részét. Mindezekből az következik véleményünk szerint, hogy a teljesítés helye főszabály szerint a megrendelő székhelye, telephelye, ami jelen esetben Dánia, így a szolgáltatást közösségen belül nyújtott adómentes szolgáltatásnak kell tekinteni és adómentesen számlázni. Jelen esetben kinek van igaza, illetve milyen információ szükséges még a kérdés eldöntéséhez?

Alapítókkal szembeni kötelezettség rendezése ingatlannal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átvettem egy kft. könyvelését, a tárgyi eszközök között van ingatlan, és felhalmozódott tagokkal szembeni kötelezettség, elég nagy összeg most már, és szeretném rendezni úgy, hogy a kft. eladja a tagoknak az ingatlant. A tagok a kft.-ben 80-20 százalékban tulajdonosok. Így megszűnhetne az évek óta "cipelt" kötelezettség a tagok felé. Kérdésem az, hogy milyen adókat, illetéket, esetleg járulékot kell fizetni a kft.-nek, illetve a magánszemélyeknek, hogy így egy ingatlanhoz jutnak, milyen bevallási és fizetési kötelezettségük keletkezik? Köszönöm a választ előre is. Tisztelettel: Sné Marianna

Követelésvásárlás és -eladás adózása Cikk

Magánszemély ingatlanra vonatkozó követelést vásárolt. Sikeres, illetve sikertelen árverés utáni értékesítés esetén hogyan adózik? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.

Felszámolás és eredeti állapot Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérem tájékoztatásukat: A kft. 2011. 07. hóban eladta a 100 millió forint értékben nyilvántartott ingatlanát. 2012. 09. 01-től felszámolás alá került, a 2012.08.31-i mérlegében a tárgyi eszközök értéke 0 forint volt, mivel korábban eladta az ingatlant. A felszámoló megtámadta az ingatlaneladást, és 2016. 12. hóban a Kúria mint felülvizsgálati bíróság megállapította az adásvételi szerződés érvénytelenségét és elrendelte az eredeti állapot helyreállítását. 2017. 11. hóban a felszámolás egyezséggel lezárult, az ingatlan 150 millió forint piaci értéken szerepelt a felszámolási zárómérlegben. Kérdésünk: 1. Az eredeti állapotot hogyan kell helyreállítani a könyvekben és a beszámolóban, illetve ezt a felszámolási zárómérlegben kellett volna megtenni? 2. Mivel a 2012. 08. 31-i tevékenységet lezáró mérlegben akkor 0 forint volt a tárgyi eszköz értéke, most a felszámolást követő év adóbevallásában a Tao-törvény 16. § (6) bekezdésénél az eredeti állapot helyreállítása miatt a 100 millió forint nyilvántartási értéket figyelembe lehet-e venni, annak ellenére, hogy a 2012.08.31-i mérlegben az ingatlan nem volt nyilvántartva? Válaszukat előre is köszönöm.

Magánszemély ingatlan-bérbeadása kft.-nek Kérdés

Magánszemély lakóingatlant önálló tevékenységként ad bérbe iroda céljára kft.-nek. A kft. a költségelszámoláshoz elfogadhat-e számlát helyettesítő okmányt? Milyen esetben kell számlához ragaszkodni?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném megkérdezni, ha adószámmal rendelkezem és fizető-vendéglátó tételes átalányadózóként fizetek szobánkét adót, kiadhatok-e lakást bérbe egy vállalkozásnak, irodahasználat céljából, önálló tevékenységként, 10 százalékos költség alkalmazásával? (Természetesen ingatlanbérbeadás TEÁOR felvétellel.) Köszönöm válaszukat.

Rezsiköltség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként bérbeadok egy lakást, irodai használatra egy cégnek. A tevékenységet alanyi mentesként folytatom. Az év elején leadtam a cégnek az adóelőleg nyilatkozatot és következő év elején majd a cégtől kapok M30-ast. Mivel macerás a mérőórák, az internet és a közös költség szerződések átírása, a szerződés úgy szól, hogy bérleti díj+szja és a rezsiköltség. Külön-külön számlázom a bérleti díjat és a rezsiköltséget. Csak azt számlázom tovább, amit én is kifizettem a szolgáltatónak, sem többet, sem kevesebbet. Kérdésem, hogy a továbbszámlázott rezsiköltség esetében is alkalmazni kell (10 százalék költség, 90 százalék bevétel) az szja-levonást? Válaszát köszönöm.

Ingatlan használatba vételi joga Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy magánszemély társaságnak értékesít ingatlan-használatbavételi jogot, amit a földhivatalba bejegyeztek. Kérdésünk, hogy ez az ügylet a személyi jövedelemadó szerint ingatlanértékesítésként adózik-e, és hogy mikor áll be az adófizetési kötelezettség? Üdvözlettel Szűcs Ildikó

Követelésvásárlás és -eladás adózása magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi konkrét számok mellett kérem segítségét abban, hogy – a banktól 7 millió Ft értékben megvásároltam ingatlanra vonatkozó követelést, ami mögött 12 millió tartozás van, – a követelés mögötti ingatlant árverezik 13 millió Ft-ért, – ügyletbonyolítási költségként kifizetek 200 ezer Ft-ot. Ebben az esetben mi az adófizetési kötelezettségem alapja? Továbbá előfordulhat, hogy – nem kerül sor az árverezésre, mert a tulajdonos kiköltözik, – az árverezés sikertelen és a 7 millió Ft-ért megvásárolt követelésem fejében megkapom az ingatlant és ezt követően értékesítem. Kérdésem, hogy ekkor mi a szerzés időpontja és a szerzéskori érték? Válaszukat előre is köszönöm.

Öröklés utáni szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakóházat örököltem édesanyámtól. Ez az ingatlan értékesítésre került 2017-ben. A lakóingatlant kevesebb összegért értékesítettünk, mint a hagyatéki tárgyaláson meghatározott értéke volt. Kérdésem: keletkezik-e személyijövedelemadó-fizetési kötelezettségem? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlannal rendelkező társaság üzletrész-értékesítése Kérdés

Tisztelt Válaszoló! Ingatlannal rendelkező társaság (A cég) tulajdonában lévő ingatlan építési telek, melyet a társaság illeték felfüggesztéssel szerzett, mivel arra lakóingatlant épít 4 éven belül. A társaságnak két társaság tulajdonosa van 50-50 százalék arányban X cég és Y cég. Az X cégben 10 éve tulajdonos magánszemélyek üzletrészüket értékesítik egy harmadik személynek. Majd X cég megvásárolja Y cég A cégben lévő 50 százalékos tulajdonrészét. Az A cégben jelenleg folyik az építkezés. Keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség a folyamat során? Ha igen, akkor az illeték megfizetése alóli mentesülés az igazolt beépítés esetén vonatkozhat-e a tulajdonmegszerzés miatti illetékre is? Válaszát köszönettel Nagy Annamária

Jövedelem ingatlanértékesítésből: így kell bevallani Cikk

Hogyan kell meghatározni a jövedelmet az ingatlan, illetve az ingatlanra vonatkozó vagyoni értékű jog 2017. évi átruházása esetén? Mutatjuk.

Vagyonrendezési eljárás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Felszámoló cég vagyonrendezési eljárás keretében a 2006. évi V. törvényben foglaltaknak megfelelően értékesíti a megszűnt cég ingatlanát, kiegyenlíti az eljárással kapcsolatos költségeket, a hitelezői igényeket. Hogyan kell kezelni az eljárást számviteli, adózási szempontból?

Ingatlanvásárlás Kérdés

Egy kft. telephelynek vásárol egy lakóingatlant magánszemélytől. Az adásvételi szerződésben kivetett lakóingatlan, udvar 1000 négyzetméter van feltüntetve x összegért. Amikor tárgyi eszközként aktiválom a telephelyet, a telket is külön aktiválnom kell, de ennek az értékét, hogy határozom meg? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink