1672 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlanépítés, áfa visszaigénylése támogatott lakhatás tevékenység esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfakörbe tartozó nonprofit gazdasági társaság, amely jelen pillanatban generálkivitelező bevonásával sérült, fogyatékkal élő emberek számára épít otthont. A vállalkozás támogatott lakhatás keretében fog otthont, ellátást, fejlesztő foglalkoztatást nyújtani autizmussal, egyéb értelmi fogyatékkal élő fiatal felnőttek számára. Kérdésként merül fel, hogy az ingatlanépítés során felmerülő áfa levonásba helyezhető-e vagy sem. Tevékenységének térítési díjainak egy részét a szociális ellátásról szóló törvény szerint kell megállítania. A számlázásra kerülő díjakból lesz, ami speciális jellegre tekintettel áfamentes körbe tartozik. És lesz, ami áfa felszámításával történik. Ennek aránya most még nem látható. Van-e valamilyen különleges szabály, mely lehetőséget biztosít az ingatlan építéséhez kapcsolódó áfa levonásba helyezésére, visszaigénylésére. Válaszát köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. saját tulajdonú ingatlanában szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytat. Ingatlan-bérbeadási tevékenysége nem volt eddig, bár a tevékenységi körében már régóta szerepel a 6820 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése. Most kibérelnének tőle egy helyiséget és az udvari részt egy rendezvény megtartására. Be lehet-e jelenteni így év közben, hogy ingatlan bérbeadásra áfakötelezettséget választ, annak ellenére, hogy a tevékenységi körében már régóta szerepel ez a tevékenység, vagy ezt már csak kijavítási kérelemmel lehet kérni? Köszönettel: Némethné T. Krisztina
Áfa ingatlan értékesítésénél
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Cégünk 2005-ben vásárolt egy ingatlant magánszemélytől. Ebben az esetben számla nem készült, így áfa-visszaigénylésünk sem volt. Most ugyanezt az ingatlan eladnánk szintén magánszemélynek. Érdeklődöm, hogy áfás számlát kell-e kiállítanunk, és az áfát be kell-e utána fizeti.
Ingatlan vásárlása
Kérdés
Egy kft. eredménytartaléka terhére új építésű lakást vásárol, melynek átadása 2018-ban megtörténik. A cég az ingatlant irodának fogja használni. A vételárban szereplő 5 százalék áfát visszaigényelheti-e? Szükséges-e az irodává történő átminősítés, ha az üzemeltetési költséget el szeretné számolni?
Holland-magyar kettős adóztatást elkerülő egyezmény értelmezése
Kérdés
Titelt Adózóna! A segítségüket szeretném kérni a magyar-holland kettős adóztatást elkerülő egyezmény értelmezésében. Egy korlátolt felelősségű társaság egyik tagja, aki holland állampolgár, eladta üzletrészét. A kft., amelyben lévő üzletrészét elidegenítette, ingatlanok üzemeltetésével foglalkozik, és az ingatlanok aránya a tárgyi eszközökhöz viszonyítva több mint 75 százalék. A Hollandiával kötött kettős adóztatást elkerülő egyezményben nem találtuk kiemelve az árfolyamnyereség adóztatását, ezért azt gondolom, hogy a 13. cikk 4. pontja értelmében az Hollandiában adózik. Viszont a 13. cikk 5. pontja kimondja, hogy „A 4. bekezdés rendelkezései nem érintik az Államoknak azt a jogát, hogy saját jogszabályaik szerint adóztassák meg egy olyan társaságban levő részvényeknek vagy élvezeti jogoknak az elidegenítéséből származó nyereséget, amelynek tőkéje egészben vagy részben részvényekre van felosztva és amely társaság ennek az Államnak a jogszabályai szerint ebben az Államban bír illetőséggel, ha ezt a nyereséget olyan természetes személy élvezi, aki a másik Államban illetőséggel bír és a részvények vagy élvezeti jogok elidegenítését megelőző utolsó öt év folyamán az először említett Államban bírt illetőséggel.” Ez a 13. cikk 5. pontja nem egészen világos számunkra, azaz nem tudjuk, hogy a kft. üzletrészeire is vonatkozik-e, vagy csak és kizárólag részvényekre értendő? Ez alapján a társaság ingatlannal rendelkező társaságnak minősül? Segítségüket köszönettel! Nyirati Tímea
Adószámos magánszemély: bérelt lakás bérbeadása
Cikk
Bérbe adhatja-e egy adószámos magánszemély az általa ingyenesen bérelt lakást, ha igen, milyen bejelentési, illetve közteherfizetési kötelezettség mellett? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Katás egyéni vállalkozó és a bérbeadás
Kérdés
Kedves Adózóna Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok, jógát és angolt tanítok. Szeretnék egy jógastúdiót nyitni, ahol nemcsak én tanítanék, hanem más tanárok is, akik fizetnének a teremhasználatért. Ez klasszik bérbeadás szerintem. Az önkormányzatnál azt mondták, hogy magánszemélyként nem adhatok bérbe, ha katás vagyok, csak a vállalkozás keretein belül. Máshol pont fordítva írják, hogy katás nem veheti fel a bérbeadást a tevékenységei közé. Megint máshol, hogy a kizárás csak akkor történik, ha bevétele is származik bérbeadásból. Kérdésem, hogy mi a javaslatuk, tudok-e jógastúdiót működtetni katás egyéni vállalkozóként, vagy csinálnom kell rá egy céget? Esetleg magánszemélyként adhatok-e bérbe a katás egyéni vállalkozás mellett? Mert akkor magánszemélyként bérelném a stúdiót és adnám tovább bérbe a többi oktatónak. Köszönöm előre is a válaszukat! Üdvözlettel: Judit
Ezek az ingatlan-bérbeadással kapcsolatos változások 2019-től
Cikk
A Magyar Közlöny 2018. évi 117. számában megjelent, az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló 2018. évi XLI. törvény érinti a bérbeadói tevékenységet folytató magánszemélyek adózását is. Lássuk, hogyan változik a szabályozás!
Ingatlaneladás
Kérdés
Magánszemély 4 és fél éves lakását eladná, venne helyette másikat. Kell-e adót fizetnie?
Ennyi ingatlan-adásvétel történt az első nyolc hónapban
Cikk
Az első nyolc hónapban az ingatlan-adásvételek száma meghaladta a 105 ezret, ami némi emelkedést mutat az előző év azonos időszakához képest, amikor összesen 101 404 ingatlan-adásvétel történt – közölte a Duna House (DH) saját adatain alapuló becslése alapján hétfőn az MTI-vel.
Ingatlannal rendelkező társaság?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa megvásárolná a cég többi tagjainak üzletrészét. A könyvekben az ingatlan nagyon alacsony értéken szerepel (piaci érték 20 millió Ft, könyv szerinti érték 2 millió Ft). Kötelező-e értékhelyesbítést végezni, mivel ez befolyásolná, hogy a cég ingatlannal rendelkező társasággá válik-e, illetékköteles lesz-e? Köszönettel: Királyné Anikó
Ingatlan szerzéskori értékének meghatározása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szülők elhalálozása után a megörökölt ingatlant 5 éven belül szeretném eladni. A hagyatéki végzésben az ingatlan meghatározott értékét nem fogadtam el egyik esetben sem. A második hagyatéki végzésbe bekerült az ingatlan leltári értéke mellé az ”örökös egybehangzó nyilatkozata szerint” érték is. A kérdésem, hogy a szerzéskori érték meghatározásánál: – Édesapám után csak a nem fogadom el érték számít, vagy az adóhivatalnak van kerületenkénti négyzetméter ára, amit figyelembe lehet venni, vagy az ismeretlen érték 25% után kell adózni? – Édesanyám után az ingatlan hagyatéki végzésben szereplő ”örökös egybehangzó nyilatkozata szerint” érték szerepelhet, vagy a hivatal által megállapított érték a szerzéskori érték, vagy az ismeretlen érték 25% után kell adózni? Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel: Feketéné Németh Anna
Egyéni vállalkozó által adott ajándék
Kérdés
Egyéni vállalkozó ajándékba adja gyermekének a telephelyét. A telephely mint földterület nem volt a vállalkozásnak tulajdona, viszont támogatás útján több ingatlant is felépítettek rá, mezőgazdasági ingatlanokat. Ügyvéd előtt az ingatlan helyrajzi számra hivatkozva került ajándékba adásra. A földhivatal által ezen a helyrajzi számon több épület áll, mint említettem támogatások során épültek fel, amik viszont már az egyéni vállalkozásban nyilván vannak tartva mint tárgyi eszközök. Hogyan kell ezen épületek értékét meghatározni, mivel az ajándékozási szerződésben az egész egy összegben szerepel. Kell-e róla számlát kiállítani vagy elég az ajándékozási szerződés? Hogyan adózik az ajándékba adott ingatlan az egyéni vállalkozásban?
Üzlethelyiség vásárlás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját részre/használatra üzlethelyiséget szeretne venni. Az eladó az ingatlanértékesítést áfakörben végzi. A vásárló kft. normál áfakörös, nem nyilatkozott az ingatlannal kapcsolatban az áfáról. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben az eladó fordított áfás számlát állít-e ki? Ha igen, a vevőnek be kell-e fizetni az áfát az adóhatóság felé, illetve levonhatja-e az áfát a vevő? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlan: illetékmentesség
Kérdés
Magánszemély tulajdonába került két egymás melletti belterületi ingatlan, megnevezésük: "kivett beépítetlen terület". Az a kérdés, hogy ahhoz, hogy mindkét ingatlan vonatkozásában megillesse a tulajdonost az illetékmentesség (megkezdi az építkezést hamarosan), előbb össze kell-e vonatni a két telket, vagy elkezdheti az építkezést az egyik ingatlanon és utólag ráér majd összevonatni a két telket és akkor a másikra is megilleti az illetékmentesség? Megtisztelő válaszukat előre is köszönjük.