1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlan rövidtávú bérbeadása kata alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy kft.-től bérelnék ingatlant és ezt szeretném rövidtávra bérbeadni külföldieknek. Azt olvastam, hogy már van lehetőség a kata alatt rövidtávú ingatlan bérbeadásra. Igaz ez? Van lehetőség erre, hogy béreljem mint vállalkozó hosszú távra, és rövidtávra bérbe adjam mint katás vállalkozó? Nagyon köszönöm a segítséget!
Ingatlan adásvétele Kérdés
Tisztelt Cím! Ingatlaneladással és -vétellel kapcsolatban kérem a segítségét: 2017-ben vásárolt egy magánszemély ingatlant 8 millió forintért. Erre az ingatlanra mintegy 2 millió forintot költött számlákkal igazolva. 2018 évben megvennék tőle az ingatlant 35 millió forintért. Az összegből egy másik ingatlant szeretne építeni, ami valószínű többe lesz, mint 35 millió. 2018-ban el is kezdené az építkezést. Adózás szempontjából számít-e, hogy az összeget új ingatlanra költi vagy mindenféleképpen meg kell fizetni a 25 millió forint után a 15 százalék szja-t? Köszönöm válaszukat! Üdv Éva
Ingatlanbérbeadás költségeinek elszámolása Kérdés
Egy magánszemély a tulajdonában lévő lakást évek óta bérbe adja. 2017. július hónapban a bérlője felmondta a bérlést. Augusztus hónaptól nem volt új bérlő. Ezekben a hónapokban az alapdíjak és a biztosítás elszámolható költségként? köszönöm.
Felújítás kivezetése a főkönyvből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 4-5 évvel ezelőtt felújíttatott egy ingatlant, mely akkor a telephelye volt. 2017-ben megszűnt telephelyként működni ez az ingatlan. A kérdésem az lenne, hogy ha az ingatlan a vállalkozás tulajdonában van, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből, illetve ha nem a vállalkozás tulajdonában, hanem magánszemély tulajdonában van az ingatlan, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből? A másik kérdésem az volna, hogy ezeket az eseteket hogyan kell a társasági adóban kezelni (például: adóalapnövelő tételként)? A harmadik kérdésem az volna, hogy a magánszemélynek van-e valamilyen adófizetési (szja, eho) kötelezettsége ilyen esetben? Köszönettel várom válaszát.
Épület értékcsökkenése lakás bérbeadásánál Kérdés
Tisztelt Cím! Több tájékoztató anyagot elolvasva kérem segítségüket az szja-törvény 17. § 3. ab) pontjának értelmezéséhez. Az állásfoglalások zömében a bérbeadott épület értékcsökkenését kötelezően időarányossá teszik. Tehát akár kizárólag bérbeadásra hasznosított az ingatlan (a tulajdonos nem lakik ott), akár nem kizárólag bérbeadásra hasznosított az épület, minden esetben napi arányosítást írnak elő a 2 százalékos écs-re. Véleményem szerint ha egy lakás egy adóévben 6 hónapot van bérbe adva, akkor a kizárólag bérbeadásra hasznosított ingatlanra 12 hónapra számolható el az éves 2 százalékos értékcsökkenés, a nem kizárólag bérbeadásra hasznosítottnál pedig csak 6 hónapra, azaz az éves 2 százaléknak csak a fele. Kérem segítő értelmezésüket! Válaszukat előre is köszönöm!
Ügyvédi iroda könyvelése Kérdés
Tisztelt Szolnoki Úr! Egyéni ügyvéd ügyvédi irodát alapított, a jegyzett tőkéje 100 ezer forint. Az ügyvédi iroda alapítása után – átalakulás jogcímen – a tulajdonába került egy nagyobb értékű ingatlan, maga az iroda. A bekerülés nem járt pénzmozgással, földhivatali bejegyzése megtörtént. Az illeték kiszabása a NAV részéről megtörtént. Hogyan könyvelem le az ingatlan bekerülését és az illetékfizetési kötelezettséget? Tulajdonos a jegyzett tőkét nem kívánja emelni, mivel az ügyvédi irodának nem kötelező a jegyzett tőke biztosítása. Melyik sajáttőkeelemen tarthatom nyilván? Tisztelettel: Kecskemétiné HK
Ingatlan-adásvételi szerződés felbontásának adójogi következményei Cikk
Hogyan kezelendő a társaságok közötti ingatlan-értékesítés, majd e szerződés felbontása következtében az általános forgalmi adó? A NAV egy peres ügyet ismertetett honlapján.
Ingatlanértékesítés adózása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Egy 2016-ban örökléssel szerzett lakás értékesítve lett 2017-ben. Az adóbevallás során a szerzési értékbe beszámítható-e a megfizetett öröklési illeték, azaz az ingatlan szerzési értéke= az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték+a megfizetett öröklési illeték? (Nem egyenes ági öröklésről lévén szó.) Köszönettel!
Ingatlanértékesítés áfabevallásban Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Ingatlant értékesítettünk áfamentesen külföldi (közösségen belüli) vállalkozás részére. Abban kérném a segítségüket, hogy az áfabevallásban az eladási árat melyik sorban kell feltüntetni? Válaszukat köszönöm.
Ingatlan vétel-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdést szeretném feltenni: Cégünk általában használt ingatlant venne magánszemélyektől, melyeket felújítanánk és általában magánszemélynek adnánk el. Kaphatunk-e erre illetékmentességet vagy kedvezményt? Vehetjük és adhatjuk áfa nélkül, mivel többnyire magánszemélyekkel üzletelnénk. Mi a helyzet, ha céggel üzletelnénk? A nyereséget ugyanúgy könyvelnénk el, mint bármilyen más nyereséget? Milyen tevékenységeket kell betenni a cég tevékenységi körébe? Valamint főtevékenységnek kéne betenni? Válaszát előre is köszönöm, U.Andrea
Lakásnak minősülő építmény ingatlanrésze mikor adóköteles? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásnak minősülő építmény 10 m2-es ingatlanrészét a tulajdonos kft.-székhelyként használja, építményadó köteles-e ha: a) a tulajdonos nem számol el bérleti díjat és a kft. nem számol el költséget, b) a tulajdonos ingatlanbérleti díjat számláz a kft. felé és költséget számol el? Válaszukat köszönöm előre is.
Kiállítási tárgyak bérbeadásának TEÁOR száma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: egyéni vállalkozó a vállalkozás tulajdonában lévő ingatlant szeretné bérbe adni, amely eddig kiállítóteremként működött. Most szeretné az ingatlant a kiállítási tárgyakkal együtt bérbe adni. Az ingatlan-bérbeadás szerepel a vállalkozói tevékenysége között, ezt eddig nem folytatta, tehát most év közben is áfássá tesszük. A kiállítási tárgyak bérbeadását kellene bejelenteni, ehhez kérnék segítséget, milyen TEÁOR-szám lenne a megfelelő. Köszönöm a segítséget.
Végelszámolt cég ingatlanának illetéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy végelszámolás alatt lévő cég egyetlen vagyona egy lakóingatlan. A vagyonfelosztáskor ez az ingatlan az egy db tulajdonos nevére fog kerülni. Kérdésem az, hogy kell majd vagyonszerzési illetéket fizetnie a magánszemélynek az ingatlan megszerzése miatt, vagy erre speciális szabály vonatkozik és nem kell? Köszönettel: Szentesi Péter
Adófizetés osztatlan közös ingatlanra köttött használati szerződés alapján Kérdés
Osztatlan közös tulajdonú ingatlannál kötött használati szerződés szerint fizetett díj után kell-e adót fizetni, s kinek a kötelessége ez?
Kaució adózása ingatlan eladásának meghiúsulása esetén Kérdés
Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót le kell-e adózni 15% szja-val? Ha igen, akkor kinek kell befizetni a NAV felé?