671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Egy kft. 2015 évben vásárolt egy ingatlant, amit felújított. Azóta pizzériaként üzemelteti. Az általános szabályok szerint jelentkezett be az áfakörbe. Az ingatlant a fordított adózás szerint vette meg. A felújítás áfáját levonásba helyezte. Bérbe szeretné adni az ingatlant. Ha nem tenné adókötelessé a bérbeadási tevékenységét, akkor a levont áfát időarányosan vissza kellene fizetnie. A fordított áfa és a levont áfa összege kb. 2,7 millió forint. 20 évet kell figyelnünk. Egy évben 2 700 000/20=135 000 forintot kellene visszafizetnie? Jól gondoltuk? Válaszukat előre is köszönjük.

Kata és az ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kérni a következő témában. Adott egy kata szerint adózó egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentes, de magánszemélyként ingatlant is ad bérbe. Az áfatörvény 188. paragrafusa alapján a két tevékenységet együttesen kell vizsgálni az alanyi bevételi határ figyelésénél. Eleve aggályosnak tartom, a katát és az önálló tevékenységet, ami külön-külön adózik miért kell összemosni, de a legnagyobb gondom az, hogy a bérbeadásból származó egész bevételt, vagy csak a bérbeadásból származó jövedelmet kell az alanyi adómentes határba beleszámítani? A kérdés azért merült fel, mert a kata esetében szinte minden esetben csak a bevétellel számolunk! Köszönettel: LIBORA Kft.

Ingatlan-bérbeadás adószám birtokában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadást szeretne felvenni, mint nem vállalkozóként végzett tevékenység. Kérdésem az lenne, hogy adószám birtokában (nem kifizető részére) bocsáthat-e ki számviteli bizonylatot vagy az adószám miatt mindenképpen számla kiállítására kötelezett, akkor is ha magánszemélynek ad bérbe? Ha garázst ad bérbe, amely áfaköteles lenne, de egyébként ő adómentes, akkor ez változtat-e a számla/számviteli bizonylat kiállítási kötelezettségen? Köszönöm.

Megúszhatja az ingatlan-bérbeadás utáni ehót, ha osztozik a bevételen Cikk

Több tulajdonosa van egy ingatlannak, amelyet bérbeadással hasznosítanának. Van-e rá mód, hogy fele-fele arányban osztozzanak az abból származó bevételen, és így ne kelljen egészségügyi hozzájárulást (eho) fizetniük? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.

Ingatlan-bérbeadásból jövedelem két tulajdonos esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Adott egy ingatlan, ahol férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok. Az ingatlant 120 ezer forintért szeretnék bérbe adni, de ha csak egyikük adja bérbe, akkor már eho is fogja terhelni a kapott összeget. Van-e rá mód, szabályos-e, ha két névre kapják 60-60 ezer forint értékben a bérleti díjat egy bérlőtől, megszabadulva így az eho terhétől? Köszönöm szépen a segítségét!

Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés

A következő kérdésben kérném a segítségüket. A társaság irodát bérel adószámos magánszemélytől. December hónapra azonban a másik tulajdonostól kapott bérleti díjra számlát. (A szerződésben mindkét tulajdonos szerepel mint bérbeadó.) Ezt a számlát a tulajdonos mint egyéni vállalkozó adta. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban az szerepel, hogy 2014.07.01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét. A tulajdonosok könyvelőjétől azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a tulajdonos mint magánszemély adta a számlát, de miután egy személynek csak egy adószáma lehet, ezért adta a számlát az egyéni vállalkozói adószáma feltüntetésével. Az egyéni vállalkozói tevékenysége között az ingatlan-bérbeadás nem szerepel. Kérdésem az, hogy ha egy egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, akkor állíthat-e ki számlát? (Szerintem nem.) Valamint az, hogy ha az egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását, akkor mint adószám nélküli magánszemély adhat-e bérbe ingatlant? Ha igen, akkor számviteli bizonylatot kell-e adnia a bérbeadásról az adóazonosító jelének feltüntetésével, hiszen adószám hiányában nem tud számlatömböt vásárolni. Gondolom, ebben az esetben sem használhatja az egyéni vállalkozásában vásárolt számlatömböt, az egyéni vállalkozói (szüneteltetett) adószámával? Még egy kérdés: a nem adószámos magánszemélynek a tevékenység megkezdését be kell-e jelentenie, és ha igen, akkor hova? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Marcsi

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy társaságunk, amely adószámos magánszemélytől bérel ingatlant, ő bejelentkezett a NAV-hoz, hogy áfás lesz. A bérletidíjszámlát a cég áfásan kapja, ezzel nincs is gond. A kérdésünk az lenne, hogy az 15 százalékos szja-t mi után számoljuk? A bérleti díj havi 750 ezer forint vagy 750 ezer forint plusz áfa után? Illetve a számla helyes kiállítását szeretném még megkérdezni, hogy a levont előleget kötelező-e a számlán feltüntetni. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Ügyfelem heti 36 órás munkaviszony mellett belépett a katába, de már évek óta mint adószámos magánszemély bérbe ad gazdasági épületet. Kérdésem, hogy így ez rendben lesz-e? Válaszukat köszönöm.

Eho 2017 Kérdés

Tisztelt Adózóna! A legutóbbi oktatáson, amin részt vettem, azt a tájékoztatást kaptam, hogy 2017. január 1-jétől megszűnik(het) az ingatlan-bérbeadás után fizetendő ehokötelezettség. Most, hogy megszavazták a jövő évi adócsomagot, erre vonatkozóan nem találok információt. Lehet, hogy mégis megmaradt az 1 millió forintot meghaladó, bérbeadásból származó jövedelem ehokötelezettsége? Válaszukat köszönöm!

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozásba bevitt üzletből bérbeadási bevételt számolt el 2016-ban. Amennyiben 2017-ben szeretné a katát választani, milyen lépéseket szükséges megtennie akkor, ha az ingatlant továbbra is szeretné bérbe adni? Az ingatlannyilvántartásban férj és feleség nevén szerepel az ingatlan. Választhatja-e bármikor, hogy az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként folytatja? Ebben az esetben ki kellene vonni a vállalkozásból az ingatlant? Ha igen, milyen adófizetési kötelezettség merül fel utána (szja, áfa )?

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó katás bevétele szolgáltatásból származik. Magánszemélyként bérbe adja a lakását. A bérbeadási tevékenységet bejelentette a NAV-nak a 16T101E nyomtatványon. Így neki mint magánszemélynek be kell adnia az szja-bevallást a bérbeadásról, de ez elkülönül a katás egyéni vállalkozói bevételtől, nem adódik azzal össze. Ön szerint is így van? 2017. évben is a fentiek szerint adózik a vállalkozó? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó és magánszemélyként ingatlan-bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérek a fenti témában arra vonatkozóan: 1. Ha valaki egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), akkor magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásakor hogyan kell eljárnia? a) magánszemélyként, adóazonosító jellel, számla nélkül, számviteli bizonylattal tud ingatlant bérbeadni b) magánszemélyként csak adószámmal (külön, az egyéni vállalkozástól eltérő adószámot kell kérnie a NAV-tól), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni c) csak egyéni vállalkozóként (az egyéni vállalkozáshoz használt adószámot kell használnia erre a tevékenységére), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni d) egyéb: ebben az esetben kérem, szíveskedjen leírni a teendők listáját teljeskörűen. 2. A magánszemély ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme mikor, milyen esetekben minősülhet nem önálló, önálló, illetve külön adózó jövedelemnek? 3. Az áfatörvény értelmében egy adózónak minősül-e vagy sem, ha egy magánszemélynek egyéni vállalkozásból származó jövedelme (akár katás, akár nem) és magánszemélykénti ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme is van? Azaz, ha a magánszemély ALANYI ADÓMENTES egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), és mellette magánszemélyként ingatlant bérbead, akkor a két jövedelem összeadódik-e az alanyi adómentes határba (jelenleg 6 millió forint), vagy sem? Kérem, válaszát jogszabályhelyek megjelölésével írja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Sportlétesítmény üzemeltetése, pénztárgép Kérdés

Ügyfelem az alábbi tevékenységeket végzi társasági szerződés szerint.9311 '08 sportlétesítmény működtetése, valamint 6820 '08 saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése. Tevékenységét a saját és bérelt ingatlan bérbeadásaként számlázza ki évek óta tárgyi adómentesen. Sportpálya (teniszpálya) általunk mástól bérlése és kiadása történik cégek és néhány magánszemély felé. Elbizonytalanodtam, hogy kell-e neki pénztárgépet beállítani?

Kata – Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 682001 Lakásbérbeadás, albérlet tevékenységre adókötelessé tételt választott. Kérdésem az lenne, hogy jogszabály a katával összefüggésben csak a vállalkozási tevékenységben tiltja a bérbeadást? Lehet-e magánszemélyként bérbeadó valaki, egyéni vállalkozóként pedig vállalkozási tevékenységet végző katásként?

Így adózik a katás vállalkozó, aki ingatlan-bérbeadó magánszemély is Cikk

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély katás egyéni vállalkozást is indítana, amelyhez támogatást kap. Katás bevétel lesz-e a támogatás, s beleszámít-e az alanyi adómentesség határértékébe az ingatlan-bérbeadásból magánszemélyként kapott bevétel? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink