671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére
Áfaelszámolás adómentes ingatlanon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi van akkor, ha magánszemélytől vásároltunk egy ingatlant (telek és épületek), mely áfamentes volt? A cég az ingatlanon egy épületet felújít, és azt a bolti – kereskedelmi – tevékenységéhez kapcsolódó raktárként fogja üzemeltetni, tehát az áfás tevékenységéhez kapcsolódik. Az a kérdés, hogy a felújításhoz kapcsolódó számlák esetében az előzetesen megfizetett áfa levonható-e, és, ha igen, akkor van-e ennek előzetes bejelentési kötelezettsége? Van az ingatlanon két lakás is, melyeket felújít a cég azért, hogy azokat felújítás után, a tevékenységei közé felvéve ingatlan-bérbeadással hasznosítsa. A bérbeadást áfás tevékenységként szeretné végezni. Mikor kell az áfatörvény szerint az ingatlan-bérbeadást az általános szabályok szerinti körbe bejelenteni, ha már a felújításhoz kapcsolódó áfát is szeretné a cég visszaigényelni? Várom szíves válaszát köszönettel.
Kártérítés passzív időbeli elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öt évre kötött bérleti szerződést a bérbeadó, amit a szerződés lejárta előtt 4 évvel felmondott. A szerződés felmondásával a bérbevevőnek kára keletkezett. A kárt egy összegben megtérítette a bérbeadó. Kérdésünk, hogy az egyösszegben megkapott kártérítést időbeli elhatárolásként 4 évre (4 év volt hátra a szerződésből) el lehet-e határolni? Válaszát előre is köszönöm.
Katás vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, aki ingatlan-bérbeadással foglalkozik, áfában alanyi mentességet választott. Jelenleg pályázatot ad be falusiturizmus-fejlesztésre, és katás szeretne lenni, áfában pedig alanyi mentes. Kérdésem: ha ez a magánszemély katás vállakozást indít, a támogatás, amit kap, az katás bevétel lesz-e? Tudomásom szerint költségek fedezetére kapja a támogatást. Katás bevételnek számít-e a bérbeadás bevétele, mivel a vállalkozásnak egy adószáma lesz (vagyis a régi adószáma)? Áfa szempontjából az alanyi mentesség határértékébe beleszámít az a bevétel is, amit elvileg magánszemélyként az ingatlan-bérbeadásból kap? Külön tudjuk-e választani a két tevékenységet (az ingatlan-bérbeadást és a katás egyéni vállakozást)? Szerintem jobb lenne, ha visszaadná az adószámát, és adószám nélkül adná bérbe az ingatlanát, míg vállalkozóként új adószámot kérne, és így el van választva a két bevétel. Mielőbbi válaszát várom: Tisztelettel: Oroszné
Fitnesz – katás bt. II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre kapott választ kiegészítve lenne még egy kérdésem: Fitnesszel foglalkozó edző (katás egyéni vállalkozó) termet bérel, és edzéseket tart ebben a bérelt teremben. Mindemellett ugyan ezt a termet másik edzőknek hetente több órára, például (spinning, aerobik) bérbe adja számla ellenében, az eszközeivel együtt. A bérbevevő a teremben lévő összes eszközt korlátlanul használhatja ez idő alatt. (Tehát nincsenek munkaviszonyban és megbízási szerződési jogviszonyban sem a bérbe adó és a bérbe vevő.) Kérdésem az lenne, hogy mint katás egyéni vállalkozó, bérbe adhatja-e így a termet számla ellenében? Ha igen, akkor nem merül fel az ingatlan-bérbeadás? (Mivel az eszköz és a terembérlet nem különíthető el, és a bérbevevő csak egyben hajlandó kivenni eszközökkel a termet.) Tisztelettel: Pálkerti Norbert
Áfatörvény értelmezése Kérdés
Az áfatörvény 125. paragrafus (2) bekezdés g) pontjának értelmezését kérem az alábbi esetre. Ügyfelem (ingatlan- és vagyonkezelő kft.) saját magánszemély tulajdonosától bérbe veszi annak lakóingatlanjait. Ezeket az ingatlanokat sorra elkezdi felújítani a célból, hogy később azokat bérbeadás révén hasznosítsa. A felújítás folyamatos lesz, több hónapon keresztül tartó, több adóévet is érinthet. A felújítás megkezdésekor nincsenek potens bérbevevők, tervei szerint a felújítást követően hirdeti meg irodai célra a lakóingatlanokat. A lakóingatlan-bérbeadást már korábban adókötelessé tette a NAV-nál. Kérdésem: le lehet-e vonni a fenti esetben a felújítás költség áfatartalmát az első pillanattól kezdve? Ha igen, hogyan lehetséges ez? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel, CsK
Ingatlan-bérbeadás adószám nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befektetési céllal vásárolt kis lakásomat szeretném bérbeadni magánszemély részére. A bérbeadást nem teszem áfakötelessé, ezért nem váltottam ki adószámot. Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben telephelyként be kell-e jelentenem a lakás címét, ha igen, milyen nyomtatványon? Sajnos én nem találtam megfelelő nyomtatványt. Köszönöttel: Szabó Attila
Ingatlanfelújítás beszámítása bérleti díjba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kicsit belekavarodtam az alábbi esetbe. Magánszemély (ügyvezető és tulajdonos) bérbe adja az egyik saját ingatlanát a cégének, nem választotta áfa szempontjából az adókötelezettséget. A cég felújítja az ingatlant, üzletet alakít ki 5 millió forint értékben. Áfa nem jön szóba, mert az ingatlan lakóingatlanként van bejegyezve a földhivatalnál. A szerződés úgy szól, hogy addig nem fizet a cég bérleti díjat, amíg a felújítás költségét le nem lakja. Én azt kértem, hogy havonta készítsenek számlát, ezt a '08-ason bevallom a cégnek, és befizettetem a céggel a forrásadót. Előtte nyilatkoztatom a költségelszámolásról. Kell-e adni számlát az adószámos magánszemélynek? A fenti esetet, hogyan könyvelem? A meghatározott bérleti díj havi 30 ezer forint.
Oktatási eszköz bérbeadásának áfamentessége Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A következőben kérném segítségét: Van egy kft., amelynek főtevékenysége ingatlan bérbeadása, melyre választotta az áfakört. Ugyanitt hiányszakmát oktató nappali iskolának ad bérbe termet áfásan, és a szakképzési gyakorlat oktatása is itt folyik, amit gyakorlati oktatásként a cég végez. Ez esetben az oktatási eszköz bérbeadása áfakörös e, vagy az oktatásra tekintettel tárgyi adómentes körbe vehető? A törvény a tárgyi adómentességre vonatkozó szabályokat 85. § h)-j)-ig tartalmazza, de az ingatlan-bérbeadás áfakör miatt nem tudom ezt egyértelműen megállapítani. Kérem szíves segítségüket a helyes értelmezésben. Köszönöm.
Üzemeltetési bevétel – bérbeadásból származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, a tulajdonában lévő ingatlan hasznosítására üzemeltetési szerződést köt egy céggel, amelyért üzemeltetési díjat kap a cégtől. Az ingatlan bérbeadását közvetlenül a cég végzi. Kérdés: ebben az esetben a magánszemély által kapott üzemeltetési díj ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemnek számít, és választhatja, hogy nem kér adószámot a NAV-tól? Ha nem, akkor az üzemeltetési díjat hogyan kell bevallani a magánszemélynek? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Termőföld bérbeadása cégnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy távközlési szolgáltató cég megkeresett bennünket, hogy bérbe szeretne venni egy területet a termőföldünkből, ami szántóként van nyilvántartva a földhivatalban. Ez a földterület osztatlan közös tulajdonként van bejegyezve három tulajdonos között. A cégnek mind a három személlyel szerződést kell kötnie, vagy elég az egyik tulajdonossal? Magánszemély és cég között mik a bérleti díj fizetésének szabályai? Kell-e adószámot kiváltani? Hogyan kell adózni? A bérleti szerződés 10 évre szólna. Válaszukat köszönöm!
Társaság új lakást, garázst épít Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk (egy kft.) új lakást vásárol (finanszírozással és önerővel) továbbértékesítési céllal, melynek átadása 2016. év. Kaptunk egy előleg- (foglaló) számlát "új ingatlan értékesítése" szöveggel, 5 százalékos áfatartalommal. Társaság vagyunk, ez így helyes? Bejelentkeztünk a lakóingatlannak minősülő új ingatlan bérbeadására az általános szabályok szerint. Ez elegendő? A teljes végszámla áfája ebben az esetben levonható? Köszönöm válaszukat és segítségüket.
Termőföld-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély termőföldet ad bérbe egy kifizetőnek. Haszonbérleti szerződést kötöttek 20 évre. Jól tudjuk-e, hogy adómentes a bérbeadás, és eho-, illetve egyéb fizetési kötelezettség sem terheli a feleket? Válaszát köszönöm.
Bérbeadott ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő. A Tao-törvény 1 számú mellékletének 7. pontja szerint a bérbeadó eszközei között kimutatott, bérbe adott épület, építmény esetében 5 százalék értékcsökkenési leírást érvényesíthet a bérbeadó. Ha a bérbeadó az szja szerint adózik, akkor ott mennyi lehet az értékcsökkenés? Az szja-törvényben nem találtam 5%-os leírási lehetőséget. Csak az élettartam szerinti 2/3/6 % -ból lehet választani? Köszönettel.
7-es adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a 7-es adószámot inkább a nem üzletszerű tevékenységhez szokták kiváltani. Kérdésem az lenne, hogy konkrétan mi számít üzletszerű tevékenységnek? Ha egy magánszemély, aki ingatlan-bérbeadásra váltja ki az adószámot, s ebből van két éven keresztül rendszeres bevétele (cégnek és magánszemélynek is), akkor ez alapján annak számít-e? Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Céges tulajdonban lévő ingatlan bérbeadása munkavállalónak Kérdés
Társaságunk tulajdonában lévő lakóházat piaci áron bérbe adjuk egyik munkavállalónknak. A közműveket nem írtuk át a bérlő nevére, így a közüzemi díjakat a havi bérleti díjjal együtt áfával növelt összegben kiszámlázzuk a munkavállalónak. A kérdésem az lenne, hogy a közüzemi és az épületfenntartással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonásba helyezhetjük-e, illetve, hogy a bérbeadással kapcsolatban van-e személyijövedelemadó-kötelezettségünk?