671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére
Kft. ingatlan vétele, eladása 6810 TEÁOR Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanvétellel kapcsolatosan kérdezném: ha egy kft. eltervezi, hogy ingatlant vásárol székhely céljára, fel kell-e venni a tevékenységei közé a 6810-es TEÁOR-t? Ha bérbeadás céljából vesz ingatlant, akkor kell-e, hogy a 6810 TEÁOR szerepeljen a tevékenységei között? Ha ezeket, a már saját ingatlanokat értékesíti, akkor kell-e a 6810 TEÁOR?
Ingatlan-bérbeadás – értékcsökkenés alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy magánszemélyként, ingatlan-bérbeadás esetén, amennyiben három év után áttérnék 10 százalékos költségátalányról tételes költségelszámolásra, mit vehetek figyelembe az értékcsökkenés alapjaként? Értékcsökkenés alapja: 1. A lakás vételára mondjuk 8 millió forint (2004-es vásárlás), plusz illeték (kell-e igazolni az illetékfizetést vagy elég kiszámolni és hozzáadni?), plusz ügyvédi költség, plusz áfa (kötelező, hogy meglegyen a bizonylat, vagy lehet becsült érték is, mivel már több mint 10 év telt el)? 2. Kihívok most (2017) egy hivatalos értékbecslőt, aki meghatározza a piaci árat, mondjuk 18 millió forintban, és akkor használhatom ezt az összeget, mint az értékcsökkenés alapja? Köszönettel.
Iparűzési adó alapjának meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely egy internetes platformon ingatlan-bérbeadókat és -bérlőket hoz össze. A bérbeadás rövidtávú, órákra, napokra, hetekre szól (például születésnap, esküvő, filmforgatás). A bérleti időszak a 90 napot egyetlen esetben sem haladja meg. A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy a bérlő az ingatlan bérleti díját átutalja a kérdésben szereplő kft.-nek, amelyről a kft. számlát állít ki a bérbe vevő nevére. A példa kedvéért legyen 100 forint a bevétel. Az ingatlant bérbe adó magánszemély vagy társaság pedig a bérleti díjról szintén egy bérletidíjszámlát állít ki a kérdésben szereplő kft.-nek. A példa kedvéért legyen 80 forint a költség. (Bérleti díj szja, és áfa most nem téma ebben a kérdésben). A kérdésben szereplő kft. az ingatlant változatlan formában adja bérbe. Mind a két féllel szerződés köttetik (mind a bérbe adó és a kérdésben szereplő kft., mind a bérbe vevő és a kérdésben szereplő kft. között). A bérbe adó és a kérdésben szereplő kft. között a szerződés azt is tartalmazza, hogy az ingatlan további albérletbe adható. A kft. kimenő számlájában – amit a bérlő felé állít ki – fel lenne tüntetve az ingatlan pontos címe plusz a "közvetített szolgáltatás" megnevezése. A bérbe adó által bejövő – költség – számlán is egyértelműen fel lenne tüntetve az ingatlan pontos címe. A kérdésben szereplő kft.-nek az iparűzési adót mi után kell megfizetnie? A 100 forint után? Vagy a 100-80=20 forint után? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlanvásárlás esetén áfa levonása arányosítással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szállodai tevékenységgel foglalkozó kft. ingatlant (szállodát) kíván vásárolni. Előszerződést kötöttek 2016. évben az ingatlan vásárlására az eladóval, amely alapján előlegszámlák kibocsátására sor került. Az előlegszámlákat fordított áfásan állították ki. A végszámlát – amely szintén fordított áfás lesz – előreláthatólag ez év októberében állítja ki az eladó kft. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan berendezési tárgyai is az adásvétel tárgyát képezik. Ezeket külön számlában, áfásan számlázzák ki. Az adásvétel tárgyát képező szállodát a vásárló már 3 éve működteti bérleti jogviszonyban. A vásárló kft. az adóköteles tevékenység mellett adómentes tevékenységként ezen ingatlanban ingatlan-bérbeadási tevékenységet (például konferenciatermek bérbeadása) is végez A fentiek alapján az alábbi kérdéseim lennének: 1. A már kiállított, fordított áfás előlegszámlákat az esedékes (havi) áfabevallásokban szerepeltetni kell-e, illetve kellett-e? 2. Mivel az adóköteles tevékenység mellett végez adómentes tevékenységet is, így a levonható áfát arányosítani kell. Ezt az előlegszámlák esetében meg kell-e tenni, vagy csak a teljes vételárat tartalmazó számla kiállításakor? 3. A megvásárolt berendezési tárgyakról szóló számlában azok tételes felsorolása szükséges-e, és ezen eszközöket is be kell-e vonni az arányosításba? Köszönöm válaszukat. KuzsellánéTóth Zsuzsanna
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ingatlant ad bérbe magánszemély, kifizető részére. A magánszemély úgy állította ki a számlát, hogy azon nem tüntette fel a levont szja-t, és nyilatkozatot sem adott a kifizetőnek a költségelszámolás mértékéről. A kifizető az első időszakban ezért ki is fizette a teljes számla végösszegét (a 08-asban nem tüntette fel). Megtehetik-e a felek, hogy a korábbi számlákat nem módosítják aszerint, hogy azok tartalmazzák az szja mértékét, ezáltal csökken a kifizetendő összeg, illetve nem vonja le a kifizető az első időszak számláiban feltüntetett szja-t a következő számla nettójából?! Ha megtehetik, akkor a magánszemély a saját szja-bevallásban rendezné a megfizetendő szja-t.
Német állampolgár magyarországi ingatlanát bérbe adná Kérdés
Tisztelt Szakértők! Gazdasági társaság bérbe venné egy német állampolgár magyarországi ingatlanát, azonban az ingatlantulajdonosnak nincs magyarországi adószáma. Ebben az esetben mi a teendője a német állampolgárnak? Adószám nélkül is adhat bérbe ingatlant? Előre is köszönettel: Zsuzsanna
Székhelyszolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az ingatlanában székhelybiztosítási tevékenységet akar végezni. Ingatlan-bérbeadásra – mint magánszemély – kapott adószámot még 2004. évben. Ezzel az adószámmal végezheti-e ezt a tevékenységet mint magánszemély, vagy csak egyéni vállalkozóként teheti? Köszönöm válaszukat!
Ágybérleti szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vidéki munkavégzés miatt munkavállalóink részére szállást szoktunk foglalni. Ez esetben nem számlával, hanem ágybérleti szerződéssel számoltak el a dolgozóval. Kérdésem: az ágybérlet ugyanúgy adózik, mint az ingatlan-bérbeadás? Azaz a kifizetett összeget nettónak tekintve kifizetőként a '08-as bevallásban 10 százalék költséghányad alkalmazásával bevalljuk, és az erre jutó szja-t megfizetjük? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás II. Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönjük gyors és érthető válaszát előző kérdésünkre. Mindezek után szeretnénk, ha a számla is helyesen lenne kiállítva. Csak emlékeztetőül: négygyermekes magánszemély ad ingatlant bérbe cég részére. A magánszemély nyilatkozik arról, hogy a gyermekek után járó adókedvezményt a bérbeadás után érvényesíteni szeretnénk. A példa kedvéért legyen az ingatlan havi bérleti díja 500 ezer forint, és a 10 százalékos költséghányad alkalmazandó. Kérdésünk: hogyan kell a számlát helyesen kiállítani? Bérbeadási díjnál mennyi a gyerekkedvezmény? Milyen tételeknek kell a számlán szerepelniük? Segítségét előre is köszönjük!
Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!
Óvadék számlázható áfásan? Kérdés
Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel. A szerződés feltétele, hogy háromhavi bruttó bérleti díjat fizessen meg óvadékként. Az óvadék összege okozott károk megtérítésére, valamely kötelezettség nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén a bérbeadó részéről felhasználható. Abban az esetben, ha az óvadék egy részét felhasználta a bérbeadó, a bérlő – felhívásra – köteles az eredeti összegre azt kiegészíteni határidőn belül. A szerződés megszűnésekor 8 napon belül visszajár az óvadék összege. Kérdés, hogy helyesen számlázott-e a szolgáltató, amikor áfát számolt fel? Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.
Maratoni vita az új adócsomagról, ment az egymásra mutogatás Cikk
Ötórás időkeretben tárgyalt ma az Országgyűlés az adótörvény-módosító csomagról. A nemzetgazdasági tárca szerint könnyítést és a gazdaság fehérítését hozhatják az adóváltozások. Szigorítás viszont egyebek között, hogy az adóhatóság a jövőben közzéteszi azon cégek listáját is, amelyek legalább két bevallási ciklusban nem tesznek eleget áfabevallási kötelezettségüknek.
Szja-bevallás: nézze át újra, az is hibázhat, aki már beadta! Cikk
Május 22-én éjfélkor lejár a 2016-ban szerzett jövedelmek bevallási határideje. Érdemes azoknak is átgondolniuk, jogszerű módot választottak-e a bevallásra, akik már eleget tettek kötelezettségüknek. Több százezer szülő nem vette igénybe 2016-ban év közben a személyi jövedelemadó előlegéből a családi kedvezményt, illetve az első házasok kedvezményét, módosítsák bevallástervezetüket!
Lakóingatlan bérbeadása, építményadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Magánszemélyként lakást adok bérbe, és az szja-törvény szerint tételes költségelszámolással adózok. A város önkormányzata – ahol a lakást kiadom – négyzetméterenkénti építményadót vetett ki arra, aki nem él a városban életvitelszerűen, ez az összeg esetemben évi 60 ezer forint. Az érdekelne, hogy mivel adózom az ingatlan után, ez az összeg leírható-e költségként, vagy ugyanazon ingatlanra duplán adózom? Köszönöm előre is a válaszát, tisztelettel.
Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés leírása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, alkalmazhatja-e az szja-törvény 11. mellékletében az épület és a felújítások (például beépített új konyhabútort készíttetett) tekintetében a 6%-os leírási kulcsot a tételes költségelszámolásnál, vagy csak a 2%-os kulcsot alkalmazhatja, még akkor is, ha a példában említett konyhabútor élettartama max. 10-15 év (pláne, hogy albérlők használják), viszont az ára minimum 500 ezer forint?