671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Áfásból áfamentesbe jelentkezés ingatlan-bérbeadáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2011. évben vett egy ingatlant bérbeadási célból. Akkor levonta az ingatlan áfáját, valamint élt az áfatörvény 88. § (1) b) bekezdés lehetőségével, és bejelentkezett ingatlan-bérbeadásra vonatkozóan áfakörbe. Most év végén visszalépne áfamentesbe, azonban annyi áfa befizetése a 6 év során nem keletkezett az ingatlan-bérbeadásból, mint amennyit az elején levont az ingatlan vásárlásakor. Mi lenne az átjelentkezés következménye? Ismereteim szerint csak olyan áfa vonható le, ami később áfabefizetéssel párosul, emiatt úgy vélem, hogy ez az átjelentkezés jelentős áfafizetési kötelezettséggel párosulna. A következő variációk lehetségesek számomra, kérem jelölje meg, hogy melyik lehetséges: – Nem jár áfafizetési kötelezettséggel az átjelentkezés. – Az elején levont áfa és a 6 év során befizetett áfa különbözetét szükséges befizetni az államkasszába. – A teljes elején levont áfát szükséges befizetni az államkasszába. Számomra a második variáció lenne logikus, bár az is kérdés számomra, hogy egyáltalán egy ilyen átjelentkezésre megvan-e a jogosultsága ilyen helyzetben. További kérdésem, hogy ha áfafizetési kötelezettséggel járna ez az eset (átjelentkezés), akkor létezik-e elévülés, vagy akár 20 év után is meg kell fizetni az áfát az átjelentkezéskor? Válaszát előre is köszönöm!

Magánszemély ingatlan-bérbeadási bevételének megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlan tulajdonosa megoszthatja-e az ingatlan-bérbeadásból származó bevételét egy nem tulajdonos magánszeméllyel? Mármint meghatározhatja-e, hogy az ingatlan 50 százalékát a tulajdonos adja ki, a másik 50 százalékát a nem tulajdonos magánszemély (cserébe azért, hogy a nem tulajdonos személy keresi a bérlőket)? Köszönöm szépen a segítséget előre is.

Lakás használata telephelyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlan egy részét használja a vállalkozása, ahol többségi befolyással rendelkezik. Ez így kapcsolt vállalkozásnak minősül, azaz piaci ár alatt nem adhatja bérbe. Vagyis nem adhatná díjmentesen bérbe a cégének (kft.-nek) az irodát? És ha veszteséges a cég, és nem tudja kitermelni a bérleti díjat? Milyen következményei lehetnek ennek? Köszönöm!

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy ha ingatlan-bérbeadásra nem választunk áfásságot a cégünkben, akkor a nagyobb értékű beruházási/átalakítási/felújítási munkák áfáját sem vonhatjuk le? Semmit, ami az ingatlan átépítéséhez vagy állagmegóvásához tartozik? Válaszát köszönöm.

Bérleti díj Kérdés

Lányom külföldre költözött. Munkahelye és biztosítása is van Hollandiában. Magyarországon van egy ingatlana, amit már korábban is bérbe adott egy cégnek. Kérdésem az lenne, hogy továbbra is a magyar törvények szerint adózik-e, és hogy az egészségügyi hozzájárulást is kell-e fizetnie, mivel a cég továbbra is bérli az ingatlant?

Osztrák cég ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztrák cég Komáromban lévő saját tulajdonú ingatlanját bérbe adja egy magyar cégnek. Az lenne a kérdésem, hogy az osztrák cégnek kötelessége-e számlát kibocsátani a magyar vállalkozás felé a havi bérleti díjról? Mivel az ingatlan Magyarországon van, nem kell-e magyar adószámot kiváltania? (Közösségi adószáma van.) A magyar áfatörvény vonatkozik-e rá, így tárgyi mentesen számlázhat-e, ha számlát kell kiállítania? Köszönettel.

Ingatlan-bérbeadáshoz kapcsolódó áfa Kérdés

A társaság a tulajdonában lévő ingatlant egy évig bérbeadta. A bérbeadásra nem jelenkezett be az áfa hatálya alá. A bérbeadás időszaka alatt az ingatlanhoz kapcsolodó számlákban felmerült áfát nem is igényelte vissza. Egy éve már nem adja bérbe az ingatlant, amit fel kellene újítani. A kérdésem az lenne, hogy a felújítás kapcsán a felújításhoz kapcsolódó számlákban felmerült áfát vissza lehet-e igényelni? Jelenleg nincs bérbeadva az ingatlan, és sajnos nem is lehet tudni, hogy lesz-e rá bérlő. Várom szíves válaszukat. Köszönettel: Molnár Lajosné

Tulajdonos ingatlanának bérbeadása cégként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Ebből az egyik ingatlan nem a cég nevén van, hanem az egyik tulajdonosén. A kérdésem az lenne, hogy ha van a cég és a tulajdonos között egy megállapodás, hogy az ingatlant a cég adja bérbe, akkor ezt a cég így megteheti anélkül, hogy ez az ingatlan a tárgyi eszközei között nem szerepel? Válaszát előre is köszönöm.

Önnek van passzív jövedelme? Kevesen élnek ebből Magyarországon Cikk

Bár sokan tartják vonzónak a keresetkiegészítéssel kecsegtető passzív jövedelmet, és minden második megkérdezett tisztában van a passzív jövedelem definíciójával is, ugyanakkor Magyarországon csak kevesen használják ki ezt a lehetőséget – derül ki a Profession.hu legfrissebb reprezentatív kutatásából.

Költségelszámolás ingatlan bérbeadásakor magánszemélyeknél Cikk

Magánszemélyként is lehetőség van-e tételes költségelszámolásra, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére ingatlan-bérbeadás esetén, akár adószámosként, akár adószám nélküliként, vagy az csak egyéni vállalkozókra élhetnek ezzel a lehetőséggel? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Katás ingatlan kivonása Kérdés

Egyéni vállalkozó korábban ingatlant (lakást) vásárolt, és azt irodaként üzemeltette. Magánszemélyként ingatlan-bérbeadással szeretne foglalkozni, és kiadná a lakást havi díj ellenében. Ezzel kivonja a vállalkozásból az ingatlant. Késöbb, öt év múlva értékesíti a lakást. Jól gondolom, hogy nincs adófizetési kötelezettsége az ingatlanértékesítés miatt? A bérbeadásból származó jövedelmét 15 százalékos szja terheli, plusz 14 százalékos eho, ha a jövedelem meghaladja az egy millió forintot?

Ingatlant ad ki, ingatlant bérel? Így csökkentheti az adóját Cikk

A tanévkezdés előtt az albérleti díjak ára az égig emelkedik. Sokan ekkorra halasztják a befektetési céllal év közben vásárolt ingatlanuk kiadását. Sok esetben a szülők finanszírozzák gyermekük albérleti költségeit. Ha a diáknak vagy a szüleinek más településen van ingatlanjuk, amit bérbe adnak, akkor egyáltalán nem mindegy, ki szerződik a bérbeadóval.

Közüzemi díj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Városi önkormányzat mint bérbeadó bérbe adott egy ingatlanrészt vendéglátó kft. mint bérlő részére. Az ingatlan többi részét (a szerződéses jogviszony fennállása közben) az önkormányzat által alapított (mint tulajdonos) városüzemeltetési nonprofit kft. üzemelteti. A teljes ingatlanra vonatkozóan a közüzemi szolgáltatások első számú igénybe vevője a városüzemeltetési nonprofit kft., és az önkormányzattal bérleti jogviszonyban álló vendéglátó kft. továbbszállítás útján kapja a közművi szolgáltatásokat almérőkön keresztül. Mivel a városüzemeltetési nonprofit kft. számol el az energiaszolgáltatókkal, ezért a továbbszámlázást is ő végzi el a bérlővel szemben. Miután mind az önkormányzat, mind a kft. ingatlan-bérbeadási tevékenysége az áfatörvény 86. paragrafus (1) bekezdésének l) pontja alá esik, a közüzemi szolgáltatások díját ugyancsak járulékos költségként a 86. § (1) bekezdésének l) pontja szerint áfamentesen számlázhatja a városüzemeltetési kft. (kvázi bérbeadóként), ha nem is ő a bérbeadó, hanem a tulajdonosa, az önkormányzat? Vagy önálló tevékenységként áfatartalmú számlát bocsáthat ki a városüzemeltetési kft. a vendéglétó kft. (bérlő) részére? Ismereteink szerint energiafelügyeleti engedély nélkül senki nem folytathat önállóan energiaszolgáltatási tevékenységet. Tudjuk, hogy eléggé rendezetlen állapottal állunk szemben, de ez a múltbeli valóságos helyzet. Köszönöm válaszát!

Ingatlan-bérbeadás – bevétel megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas házaspár az ingatlannyilvántartásban a férj nevén szereplő üzlethelyiséget bérbe adja egy kft-nek. Az adó opitimalizálása érdekében és a valós élethelyzet alapján a bevételt meg lehet-e osztani azzal, hogy a bérbeadók a bérleti szerződésben a férj és feleség, mint magánszemélyek szerepelnek, és a bérleti díjat a bérlő egyenlő arányban fizeti meg havonta, és mint kifizető, az általános szabályok szerint szja-előleget levonva utalja a bérbeadóknak. Az adóalap megállapításánál a 10 százalékos kölitségátalány mellett érvényesíthető az ingatlan forgalmi értékének a 2 százaléka, mint amortizáció. A bérleti díj: 180 ezer forint/hó, az ingatlan becsült forgalmi értéke 27 millió forint. Kell-e ezen helyzetben adószámot kérni a NAV-tól, vagy csak mint magánszemélyeknek a bérleti szerződés alapján szja-t levonva fizeti meg a bérbevevő, vagy számlát kell kiadnunk?Köszönettel: nyugdÍjas házaspár

Kft. ingatlanértékesítése Kérdés

Ügyfelünk (az általános szabályok szerint áfaalany) 2015 áprilisában vásárolt egy üzlethelyiséget. Az eladó cég adószámából látjuk, hogy az általános szabályok szerinti áfaalany. A számlát anno nulla százalékos áfával állította ki, ha jól gondolom, akkor ő nem volt bejelentkezve az áfa hatálya alá ingatlanértékesítés tekintetében. Az ügyfél így nem is szerepeltette az áfabevallásában (mivel a számla nem fordított adózásos volt) A vásárláskor bérlő is volt, amely tovább működött pár hónapig (a mi ügyfelünk bejelentkezett bérbeadás tekintetében áfa alá). A bérleti díjat áfásan számlázta ki; jó ez így? Most júliusban ügyfelem eadta az üzlethelyiséget, tegnap kaptuk meg könyvelésre a számlát, amelyet áfásan állított ki. Ez így biztos nem jó. A tevékenységei között sem szerepel a 6810-es TEÁOR, és nincs is bejelentkezve ingatlanértékesítés tekintetében áfa alá. Szerintem le kell sztornózni a számlát, és áfa nélkül kell kiszámlázni, de 0 százalék áfával, vagy forítot áfával? Mivel nem volt fordított áfás a vételkor a számla, szóba jöhet a 240 hónapos figyelés (az ő tulajdonában 27 hónapig volt az ingatlan), és keletkezik arányosítással fizetendő áfa? Egy másik ingatlanértékesítésnél a következő a helyzet. Ugyanez a kft. 2015 júniusában vásárolt magánszemélytől ingatlant, székhely létesítése céljából. Csak adásvételi szerződés volt, az árnak áfatartalma nem volt, mivel magánszemély volt az eladó. Ingatlanbecslő megállapította a telekrész értékét a vételárból. Most alapítottak egy másik kft.-t (tulajdonosok ugyanazok), amely vagyonkezeléssel fog foglalkozni. Azt tervezik, hogy eladják ennek a másik kft.-nek ezt az ingatlant. Hogyan kell kiállítani a számlát, jól gondolom, hogy mivel használt ingatlan, nem áfásan, de vajon fordított áfával vagy 0 százalékos áfával? Van-e 240 havi figyelés és fizetendő áfaarányosítás? Meg tudnának még erősíteni abban is, hogy jól gondolom-e, mivel ugyanazok a tulajdonosok és ügyvezetők is mindketten, mindkét cégben, kapcsolt vállalkozás lesz a két kft.?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink