671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Áfakötelessé tétel év közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017. januárban használati megállapodást kötött egy budapesti telek külföldi tulajdonosával, miszerint a telek tulajdonosa a telek használati jogát átengedi társaságunknak, annak érdekében, hogy ott lakóingatlant építsen. A beruházás eredményeként létrejövő építmény társaságunk tulajdona lesz, míg a telek tulajdonosa továbbra is a külföldi cég marad. A létrejövő lakóingatlant elsődlegesen bérbeadással kívánjuk hasznosítani, de kedvező ajánlat esetén az értékesítése is szóba jöhet. Jelenleg társaságunk áfakötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg, eddig nem választotta az áfatörvény 88. §-a szerinti adókötelessé tételt az ingatlanértékesítésre és -bérbeadásra. Jelenleg az építési engedély megszerzésének folyamatánál tartunk. A beruházás során vásárolt termékek és szolgáltatások vonatkozásában szeretnénk a ránk háruló áfát visszaigényelni. Kérdésünk, hogy most (májusban, évközben) megtehetjük-e jogszerűen az adókötelessé tételről a bejelentést az adóhatóságnál, és így az év hátralévő részében vissza tudjuk igényelni az áfát például a tervezői díj, illetve a kivitelezési munkák után? Vagy csak 2018-ra élhetünk a bejelentéssel ez év végén? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Egy telken lévő családi ház bérbeadása esetén az értékcsökkenést hogyan lehet meghatározni, ha az adásvételi szerződésben csak egy összeg szerepel? Nem lehet tudni, hogy mennyi a telek, és mennyi a ház értéke? Köszönöm.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Egy kft. áfakörbe bejelentkezett, azonban az ingatlan-bérbeadásra nem választotta ezt. A bérbeadáshoz közvetlenül kapcsolódó beszerzési számlák áfatartalmát levonhatja-e? Ezeket a költségeket tovább is számlázza a bérlő felé. Az egyéb működéséhez tartozó számlák áfarészét (ezek nem kapcsolódnak a bérbeadáshoz) levonhatja-e? A kft. előreláthatóan a bérbeadási tevékenységen kívül mást nem végez. Köszönöm válaszát, tisztelettel.

Bérbeadáshoz kapcsolódó költségelszámolás ideje Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő esetre kérem szíves tájékoztatásukat. Egy kft.-ben tulajdonos magánszemély az általa bérelt lakást továbbadja bérbe a vállalkozása részére (a bérleti szerződés erre lehetőséget ad), mivel a kft. székhelye ezen a címen van, adószámot is kiváltott bérbeadási tevékenységre. A 2013. évben általa kifizetett bérleti díjat utólagosan, 2016-ban kiszámlázta a kft.-nek, szintén 2016-ban megkapta az ellenértéket. Ilyen esetben elszámolhatja a bevételével szemben a 2013-ban magánszemélyként megfizetett bérleti díjat, plusz rezsiköltséget, vagy mivel 2016-ban kapta a bevételt, csak 2016-ban kifizetett kiadásokat vehet számításba? Az szja-törvény úgy fogalmaz, hogy az adóévben felmerült, igazolt kiadásokat lehet érvényesíteni. Jelen esetben adóév alatt a magánszemély szempontjából a 2016-os év értendő? Köszönöm válaszukat!

Ingatlanátalakítás áfakérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni: Saját tulajdonú ingatlan értékesítésével és bérbeadásával foglalkozó cég vásárol egy üzletházként nyilvántartott kétszintes ingatlant. A földszinti két üzlethelyiséget kisebb felújítás után kiadja. Az emeleten lakásokat kiván kialakítani, ezek megvalósítása után az épületet társasházzá akarják nyilvánítatni, az egyes üzleteket és lakásokat albetétesíteni. A kész lakásokat értékesítik vagy bérbe adják majd. A cég lakóingatlan és nem lakóingatlan bérbeadása esetén bejelentkezett az áfakörbe, de értékesítés esetén csak a nem lakóingatlan esetén választotta az áfakört. Kérdéseim: – Az így kialakított lakások új ingatlannak minősülnek-e, vagy nem? – Az ingatlant adóalanytól vásároltuk, aki bejelentkezett az értékesítés esetén az áfakörbe, tehát társaságunknak, mint üzletházvásárlás után levonható áfája keletkezett (fordított adózással el is számoltuk) Ha az ingatlan egy része átminősítésre kerül, akkor ezt a beszerzést terhelő levont áfát helyesbíteni kell? Ha igen, akkor milyen arányban, és milyen időponttal? Mi a különbség, ha az átalakítás után a lakásokat bérbeadjuk (bérbeadásra áfakörben vagyunk) vagy eladjuk (eladásra a nem új lakóingatlan esetében nem jelentkeztünk be az áfakörbe)? – A lakások kialakítása érdekében felmerült kiadások áfája levonható-e és ha igen melyik törvényi feltétel alapján?

Ingatlan-bérbeadási tevékenység miatti áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás tevékenységet folytató cég a tulajdonában lévő ingatlant főszabályként áfamentesen adja bérbe havonta, rendszerességgel. Ezt a tevékenységet fel is vettük a tevékenységi körei közé. Mindkét tevékenységet érintő áfás igénybe vett szolgáltatások után az áfát arányosítással kell megállapítani. Viszont az áfatörvény 5. számú mellékletének 3/b, illetve a 4-es pontja értelmében az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtás (bérbeadási tevékenység) összege nem haladja meg a levonási hányados nevezőjének 10%-át. Ebben az esetben szükséges-e az el nem különíthető számlák áfájának arányosítását elvégezni?

Ingatlan-bérbeadás tételes költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó (fodrász) magánszemélyként adja bérbe saját tulajdonában álló lakását négy kifizetőnek, akik fodrászként, illetve kozmetikusként dolgoznak a lakásból kialakított "szépségszalonban". A tulajdonos hölgy is itt dolgozik, mint fodrász, katás egyéni vállalkozóként, az ingatlannal kapcsolatban felmerült rezsiköltségeket nem számolja el a vállalkozásában. A bérbeadást mint magánszemély számlázza ki önálló tevékenység bevételeként. A kérdésem az lenne, hogy az ő esetében lehetséges-e, hogy a 10%-os költségátalány figyelembe vétele helyett tételes költségelszámolással állapítsa meg az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmét? Amennyiben igen, a rezsiköltségeket milyen arányban veheti figyelembe? Például a saját és a bérbevevői által, a szalonban ledolgozott idő figyelembevételével állapítsunk meg egy arányszámot? Segítségét megköszönve!

Több ingatlan bérbeadása Kérdés

Magánszemélyként több saját tulajdonú ingatlant adok bérbe. Az egyik ingatlant 2016-ban nem sikerült csak december hónapban kiadni, a másik folyamatosan ki volt adva. Kérdésem, hogy a ki nem adott időszakra felmerült rezsiköltségek, melyek meghaladják az egyhavi, ebből az ingatlankiadásból származó bevételt, a 2016. évben felmerült összes költségben szerepelhetnek-e? Köszönöm: Mikro

Zálogjog érvényesítése Kérdés

Vállalkozásunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. A bérletidíj-tartozás rendezése érdekében társaságunk a bérleményt lezárta, az abban tárolt eszközökön (kézi) zálogjogát érvényesíteni kívánja. Ezen árukat, eszközöket társaságunk értékesíteni szeretné. Hogyan történik ezen eszközök számviteli, adójogi elszámolása mind a bérbeadónál, mind a bérbevevőnél?

Lakóingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, tevékenységeim között nem szerepel a lakóingatlan-bérbeadás. A lakásomat a vállalkozástól függetlenül, magánszemélyként fogom bérbe adni. Ezt a választásomat be szeretném jelenteni a NAV-nak, de nem tudom, milyen formában kellene megtennem. A 17T101E nyomtatványon a bejelentés típusa rovatba a bejelentés vagy a változásbejelentés kerüljön? Bejelentés esetén az A01 tábla 5. sorában megnevezett "jellege" rovat egyike sem megfelelő. Változásbejelentéskor a B01 lap 5. sorának kitöltésekor hasonló problémába ütköztem, ugyanis ha 2-es kód kerül a "jellege" rovatba, akkor az ellenőrző program piros hibát jelez, ugyanis kéri a működési engedély számát és keltét (ami egy lakóingatlan bérbeadásnál nem feltétel). Mivel a hivatkozott szja-törvény 3. § 17. pontja tartalmazza az ingatlan-bérbeadást (aa. pont), a másik felkínált kódot (3) nem is tudom választani. A nyomtatvány megnyitása nélkül ez talán kissé bonyolultnak tűnik, de leegyszerűsítve abban szeretném kérni a segítségüket, hogy kell-e jelenteni, és ha igen, mely nyomtatvány mely sorait, oszlopait, és milyen kóddal kitöltve tegyem meg? Köszönettel!

Ingatlan-bérbeadás – időszakos elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlant bérbeadó partnerünk e tevékenységről az áfatörvény 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint állít ki számlát. Az ingatlan-bérbeadást korábban a 88. § alapján adókötelessé tette, majd a 88. § (5) bekezdésében foglalt 5 év letelte után az adóhatóságnak tett bejelentését követően visszatért az általános szabályok szerinti adózáshoz. Milyen áfatartalommal (mentes vagy adóköteles) állíthatja ki azt a számlát, amely részben vagy egészében a választás hatályba lépését megelőző időszakra vonatkozó bérleti díjat tartalmaz, azonban az 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint a teljesítés időpontja a hatályba lépés napját követő? Válaszát előre is köszönöm!

Bérbeadás adózása Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget ad bérbe, hogyan kell szabályosan adóznia? Az egyéni vállalkozókra vonatkozóan kell elszámolnia a költségeket (például 500 kilométer átalány), vagy csak a felmerült rezsi- és felújitási költségeket veheti figyelembe a bevallásnál (szja-bevallás 13-as lapon)? Vagy vállaszthatja azt a lehetőséget, hogy mint adószámos magánszemély adja bérbe a helyiséget, és az önálló tevékenység szabályai szerint készíti el bevallását. Vállalkozói tevékenységei között nem láttam bejelentve a bérbeadást. Ha mint magánszemély akarja bérbeadni az üzletet, de nem szünetelteti az egyéni vállalkozást, akkor be kell ezt jelentenie a NAV felé?

Kft. tulajdonában lévő ingatlan bérbeadása airbnb-n keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több olyan kérdéssel találkoztam, ahol magánszemély ad bérbe ingatlant az airbnb-n keresztül. Ügyfelem egy kft. kettő ingatlant szeretne az airbnb-n keresztül bérbeadni. Hogyan néz ki ebben az esetben az adózás, mire kell figyelni az ügylet kapcsán (bejelentkezés, összesítő nyilatkozat, speciális szabályok, számlázás)? Nagyon köszönöm a segítségüket!

Ingatlan értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. évben kezdte meg tevékenységét, melynek keretében ingatlan-bérbeadást végez (lakást, üzlet ad bérbe). A jövedelem megállapítására a tételes költségelszámolást alkalmazza. Az ingatlanoknak több éve tulajdonosa mint magánszemély. Kérdésem: számolhat-e el értékcsökkenést, illetőleg mi az értékcsökkenés alapja? Ha az ingatlanoknak van értékbecslése, az lehet-e az értékcsökkenés alapja? Vagy a több évvel ezelőtti bekerülési értékkel kell számolni, ami a mai piaci értéknek csupán a töredéke? Köszönöm válaszát.

Adószámos magánszemély, bt. beltagja – áttérés katára Kérdés

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély beltag egy betéti társaságban. A bt.-nek nincs bérbeadási tevékenysége. Áttérhet-e a bt. a katára?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink