241 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére

Ingatlanbérbeadás és kata Kérdés

Egy vállalkozó a ingatlan bérbeadási tevékenységet is folytat. Katás szeretne lenni és szeretné tovább folytatni ezt a tevékenységét. Ha megszünteti egyéni vállalkozóként ezt a tevékenységét és magánszemélyként fogja folytatni akkor lehet-e katás vállalkozó?

Lakásbérleti, albérleti díj: hogyan kell bevallani? Cikk

Aki lakást, házat, irodát, egyéb ingatlant bérbe, albérletbe ad ki, általában tudja, hogy személyi jövedelemadót kell fizetnie, de sokan bizonytalanok, hogy a keletkező jövedelmet hogyan kell bevallaniuk, mi az adó alapja, kell-e egészségügyi hozzájárulást fizetni stb. A legfontosabbakat összeszedtük.

Ingatlan bérbeadása és az áfakötelezettség az EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kikérni az alábbi ügylettel kapcsolatban: Egy magyar kft ingatlant ad bérbe németországi, szintén adóalany partnerének. Az ingatlan fekvési helye Magyaroszág. A bérbevevőnek nem keletkezik áfa törvény szerinti telephelye belföldön az ingatlan hasznosítási jellegéből adódóan. Mindketten rendelkeznek érvényes közösségi adószámmal. 1: amennyiben a bérbeadó nem választott adókötelezettséget az áfa törvény 86.§ /1/ bek l.) pontja szerinti bérbeadásra (és nem a /2/ bekezdés szerinti ingatlan bérbeadásról beszélünk), akkor a magyar adóalanynak áfa mentesen (tevékenység sajátos jellegére való tekintettel) kell kiállítania a számlát. Ingatlan bérbeadásánál a teljesítési helyet az ingatlan fekvése határozza meg, azaz a német bérbevevő saját országában "szolgáltatásimport" jogcímén nem kezelheti fordított áfásként az ügyletet. 2: amennyiben a bérbeadó adókötelessé tette az ingatlan bérbeadást az áfa törvény 88.§ /1/ b.) pontja szerint, akkor tekintet nélkül arra, hogy közösségi partnernek számlázza a bérleti díjat, a számlát magyar áfa felszámításával kell kiállítani, mivel az ügylet belföldön teljesül az ingatlan fekvése miatt. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy helyesen gondolom-e az 1. és 2. pont szerinti adójogi kezelést. Köszönettel:

Ingatlan bérbeadás áfássá tétel bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadással foglalkozó Kft. 2006-ban a 06202/T nyomtatványon bejelentést tett, hogy " az ÁFA tv. 2.sz. melléklet 10. pontja szerinti tevékenység folytatása esetén tárgyi adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adófizetési kötelezettséget választunk". Az akkor hatályos 1992. évi LXXIV. tv. 2.sz. melléklet a tárgyi adómentesség alá tartozó termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások köre 10.pontja.) az 1-9. pont alá nem tartozó (nem lakóingatlan) bérbe-haszonbérbe adása..Tehát a cég 2006-ban bejelentette, hogy a nem lakóingatlannak minősülő ingatlanjait áfá-san adja bérbe.2008. január 01-től a 2007.évi CXXVII. tv.86§ (1) l) pontja alapján , az ingatlan bérbeadás mentes az adó alól. A 88§ alapján adókötelessé tehető a vállalkozó döntése alapján.A vállalkozás nem tett újabb bejelentést az adóhatóság részére, a 2006.évi bejelentése alapján azonban továbbra is áfa-san adja bérbe a nem lakóingatlannak minősülő ingatlanjait. (iroda ház, üzlethelyiség).Kérdésem, hogy helyesen jár-e el a cég, vagy az új tv. alapján meg kellett volna ismételnie bejelentését a bérbeadásra vonatkozóan?Ha igen, visszamenőlegesen-hivatkozva a korábbi bejelentés alapján történt "jóhiszemű" magatartásra-megtehető-e a bejelentés?Válaszát előre is köszönöm.Kata

Ingatlanbérbeadás Kérdés

Adószámmal rendelkező magánszemélynek - amennyiben falusi szálláshely szolgáltatást is végez - kell-e adóelőleget és egészségügyi hozzájárulást befizetni abban az esetben, ha ingatlanbérbeadást végez, de ez a tevékenység nem rendszeres? Amennyiben szükséges adóelőleget befizetni akkor ezt meddig és milyen nyomtatványon kell a NAV felé bejelenteni.Várom válaszát!

Adókötelessé tétel újra választása – bérbeadás Kérdés

Az ingatlan bérbeadása és az értékesítés vonatkozásában az adókötelessé tétel 2007-ben választható volt öt évre. Most, hogy 2012 végén lejár az öt év, újra kell választanunk (és ezt bejelentenünk), vagy a korábbi választásunk marad érvényben, ha nem cselekszünk?

Mennyibe kerül a magánszemélynek az ingatlan-bérbeadás? Cikk

Az egyik leggyakoribb vállalkozási tevékenység a magánszemélyek körében a lakásbérbeadás. Előfordulhat, hogy munkaviszonyból származó jövedelem, nyugdíj vagy akár a rokkantsági ellátás mellett kerül sor lakás bérbeadására. Jelen összefoglalónkban ezen jövedelem közterheinek kölcsönhatására térünk ki (a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásból, fizető vendéglátó tevékenységből, illetve termőföld-bérbeadásból származó bevételből keletkező jövedelem kivételével, melyek külön adózó jövedelemnek számítanak).

Ingatlan bébeadás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! A KFT egyik ingatlanát bérbeadja,a bérleti díjat adómentesen számlázza le az általános szabályok szerint.A járulékos költségek számláiból(áram,gáz,víz) az áfát visszaigényeli és a nettó összeget számlázza tovább a bérlőnek adómentesen, mint járulékos költséget. A kérdésem, hogy helyes e ez így, vagy nem lehetne visszaigényelni az ingatlannal kapcsolatban felmerülő közüzemi díjakból az áfát és a bruttó összeget kellene tovább számlázni, vagy célszerűbb lenne bejelenteni az adóhatóságnak, hogy áfásan számlázzuk a bérbeadást.Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Férj, feleség közös tulajdonát képező kereskedelmi célú üzlethelyiség bérbeadásakor van-e lehetőségük megállapodni, hogy a férj adja bérbe az ingatlant, az ő bevétele legyen?

Magánszemélytől bérelt ingatlan számviteli bizonylata Kérdés

A vállalkozás magánszemélytől szeretne ingatlant bérbevenni. A magánszemély nem váltott ki adószámot, így nem tud számlát kiállítani. Mit lehet tenni?

Ingatlan bérbeadás és az EHO megfizetése Kérdés

Ingatlan bérbeadás esetén, a tételes költségelszámolást választó magánszemély a ( 78%-os szabály megszűnése miatt) költségként elszámolható 14% EHO-t mi után fizeti meg, - a teljes bérleti díj...

Bevételcsökkentő lehetőség lakóingatlanok bérbeadásakor Cikk

Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély január 1-jétől a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja az általa más településen bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja. tv.) szerint - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Ingatlan bérbeadás és adóhatósági szankciók: késedelmi pótlék, adóbírság Cikk

Az ingatlanok bérbeadásával kapcsolatba számos kérdés merül fel - elméletben és gyakorlatban. Cikkünk az adóelőleg megállapítását és a tevékenységhez kapcsolódó hatósági szankciókat ismerteti.

Ingatlanok bérbeadása: hol lehet hibázni? Szakértői Kommentár

Több lakással is rendelkező magánszemélyek körében gyakori, hogy jövedelem-szerzés vagy -kiegészítés érdekében bérbe adják egyik-másik ingatlanukat. Az ingatlanok effajta hasznosításának egyértelmű előnyeivel szemben az ezzel járó adókötelezettségek nem mindenki számára nyilvánvalóak, ezért az alábbi összefoglalóban áttekintést kívánunk nyújtani a lakóingatlanok bérbeadását érintő főbb szabályokról, figyelembe véve a tavaly hatályba lépett változásokat.

Az áfa és az ingatlan bérbeadása: mit kell fejben tartani? Cikk

Komoly következménye lehet annak, ha az ingatlan-bérbeadó elmulasztja az áfabejelentést. Mit kell tudni az érintetteknek, s mire érdemes odafigyelni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elhatárolt veszteség összege

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink