235 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére

Áfateljesítés halasztott fizetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves véleményét. Cégünk raktározással és tárolással foglalkozik. Több 10 000 m2 területet bérlünk egy vállalkozástól, melyből 500 m2-t bérbeadunk egy harmadik cégnek. Felek a hatályos áfatörvény 58. § (1) bekezdése szerinti határozott időre szóló (havi) elszámolásban állapodnak meg. A bérleti szerződés időtartama 5 év. Felek megállapodnak, hogy 12 hónapon keresztül (2013. 10. 01.- 2014. 09. 30.) a bérlő nem fizet bérleti díjat. Az első bérleti díj fizetés a bérleti jogviszony kezdetétől számított 13. hónaptól keletkezik, az erről szóló számlát a tárgyhónapot megelőző hónap 15-ik napján, 15 napos fizetési határidővel állítjuk ki, majd ezt követően 48 hónapig az előzőben leírt módon történik. Az első év – 12 hónap – nem fizetett bérleti díjat 48 hónapra egyenlő részben elosztva, a havi bérleti díj felett számlázzuk ki. A halasztott fizetést a bérlő kérte likviditásának megőrzése érdekében. Azt szeretném megtudni, hogy az első 12 hónapot miként kell kiszámlázni, hogy az áfatörvény előírásainak megfeleljünk? Várom válaszát, üdvözlettel Gy.A.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás adószámmal rendelkező magánszemélytől bérel ingatlant. Az ingatlanban a házastársak tulajdoni hányada 50-50 százalék. A bérleti szerződést a Kft. a feleséggel kötötte meg, ő az aki a számlát kiállítja, tőle kerül levonásra az szja-előleg. Kérdésem az, hogy szükséges-e akár a bérleti szerződésben, vagy külön megállapodásban csatolni a tulajdonostársnak - jelen esetben a férjnek - a nyilatkozatát, melyben hozzájárul ahhoz, hogy a bérbeadási tevékenységet a feleség végezze, így az adókötelezettség is őt terhelje. Válaszát előre köszönöm.

Egyéni vállalkozás meggátolja-e a magánszemélyként bérbeadást Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha van egyéni vállalkozóként adószámom, csak azzal adhatom bérbe a lakásomat? (Ami a vállalkozásom székhelye is, de nem az egész lakást adnám bérbe.) Vagy a kettő független lehet egymástól? Netán vissza kellene adnom az egyéni vállalkozóit, hogy magánszemélyként kiadhassam a lakást? Ha igen, ezt az év bármelyik szakában megtehetem? Köszönettel várom a választ.

Melyik a kedvezőbb adózású? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját tulajdonú lakásom egyes helyiségeit rendelő céljára kiadnám, oly módon, hogy rendelési időt lehet bérelni. Nyugdíjas, kiegészítő foglalkozású egyéni vállalkozó vagyok, de egyesek szerint előnyösebb lenne, ha magánszemélyként adnám bérbe a helyiségeket. Valóban előnyösebb-e, ha minden adózási és egyéb pénzügyi szempontot figyelembe veszünk? Például rezsiköltség, takarítószerek, recepciós bérének, honlap készítésének és üzemeltetésének költségként való elszámolhatósága mindkét esetben lehetséges-e? Köszönöm a választ!

Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia Cikk

Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? Ezentúl 50-50 százalékban szeretnének részesedni a bérleti díjból. Módosítani kell a bérleti szerződést (a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is)? Elegendő-e, ha csak az szja-bevallásban jelenik meg a fele-fele bérleti díj, és továbbra is a tulajdonos állítja ki a bizonylatokat? A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A haszonélvező számolhat-e a 10 százalék költséghányaddal? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné válaszol.

Lakás bérbeadás Kérdés

Egy lakás tulajdonosa édesapjának haszonélvezeti joga van.A tulajdonos bérbeaadja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel mint bérbeadó. A számlát is ő állitja ki. A hasznositás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására? Ezentul 50-50%-ban szeretnének részesedni a bérleti dijból. Lehet-e ezt évközben megtenni? Módositani kell a bérleti szerződést?( a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is) Elegendő-e ha csak az szja bevallásban jelenik meg a fele bérleti dij és a bizonylatok változatlanok maradnak. A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A hasznélvező számolhat-e 10% költséghányaddal? Köszönöm

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Több helyen is azt olvasom, hogy ingatlan bérbeadás esetén a bevételnek részét képezi a kapott költségtérítés is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha valaki 10%-os költségátalányt választ, akkor nemcsak a kapott bérleti díj, hanem például a rezsi 90%-a után is meg kell fizetnie a 16% szja-t? Vagy rosszul értelmezem a cikkben leírtakat?

Ingatlan bérbeadása: így kell adózni több tulajdonos esetén Cikk

Magánszemély tulajdonosok esetében az ingatlanok hasznosításából származó jövedelem adókötelezettségére a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény többféle előírást is tartalmaz. Gyakori eset, hogy az ingatlannak több tulajdonosa van, ilyenkor nem mindegy, melyiküket milyen mértékben terhelik a keletkező jövedelem után fizetendő közterhek.

Ingatlan bérbeadás elszámolható költségek Kérdés

Lakás bérbeadásakor a berendezés, például hűtószekrény (68 ezer forint) ülőgarnitura (246 ezer forint) elszámolható-e a bevétellel szemben költségként?

Ingatlanbérbeadás és kata Kérdés

Egy vállalkozó a ingatlan bérbeadási tevékenységet is folytat. Katás szeretne lenni és szeretné tovább folytatni ezt a tevékenységét. Ha megszünteti egyéni vállalkozóként ezt a tevékenységét és magánszemélyként fogja folytatni akkor lehet-e katás vállalkozó?

Lakásbérleti, albérleti díj: hogyan kell bevallani? Cikk

Aki lakást, házat, irodát, egyéb ingatlant bérbe, albérletbe ad ki, általában tudja, hogy személyi jövedelemadót kell fizetnie, de sokan bizonytalanok, hogy a keletkező jövedelmet hogyan kell bevallaniuk, mi az adó alapja, kell-e egészségügyi hozzájárulást fizetni stb. A legfontosabbakat összeszedtük.

Ingatlan bérbeadása és az áfakötelezettség az EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kikérni az alábbi ügylettel kapcsolatban: Egy magyar kft ingatlant ad bérbe németországi, szintén adóalany partnerének. Az ingatlan fekvési helye Magyaroszág. A bérbevevőnek nem keletkezik áfa törvény szerinti telephelye belföldön az ingatlan hasznosítási jellegéből adódóan. Mindketten rendelkeznek érvényes közösségi adószámmal. 1: amennyiben a bérbeadó nem választott adókötelezettséget az áfa törvény 86.§ /1/ bek l.) pontja szerinti bérbeadásra (és nem a /2/ bekezdés szerinti ingatlan bérbeadásról beszélünk), akkor a magyar adóalanynak áfa mentesen (tevékenység sajátos jellegére való tekintettel) kell kiállítania a számlát. Ingatlan bérbeadásánál a teljesítési helyet az ingatlan fekvése határozza meg, azaz a német bérbevevő saját országában "szolgáltatásimport" jogcímén nem kezelheti fordított áfásként az ügyletet. 2: amennyiben a bérbeadó adókötelessé tette az ingatlan bérbeadást az áfa törvény 88.§ /1/ b.) pontja szerint, akkor tekintet nélkül arra, hogy közösségi partnernek számlázza a bérleti díjat, a számlát magyar áfa felszámításával kell kiállítani, mivel az ügylet belföldön teljesül az ingatlan fekvése miatt. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy helyesen gondolom-e az 1. és 2. pont szerinti adójogi kezelést. Köszönettel:

Ingatlan bérbeadás áfássá tétel bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadással foglalkozó Kft. 2006-ban a 06202/T nyomtatványon bejelentést tett, hogy " az ÁFA tv. 2.sz. melléklet 10. pontja szerinti tevékenység folytatása esetén tárgyi adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adófizetési kötelezettséget választunk". Az akkor hatályos 1992. évi LXXIV. tv. 2.sz. melléklet a tárgyi adómentesség alá tartozó termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások köre 10.pontja.) az 1-9. pont alá nem tartozó (nem lakóingatlan) bérbe-haszonbérbe adása..Tehát a cég 2006-ban bejelentette, hogy a nem lakóingatlannak minősülő ingatlanjait áfá-san adja bérbe.2008. január 01-től a 2007.évi CXXVII. tv.86§ (1) l) pontja alapján , az ingatlan bérbeadás mentes az adó alól. A 88§ alapján adókötelessé tehető a vállalkozó döntése alapján.A vállalkozás nem tett újabb bejelentést az adóhatóság részére, a 2006.évi bejelentése alapján azonban továbbra is áfa-san adja bérbe a nem lakóingatlannak minősülő ingatlanjait. (iroda ház, üzlethelyiség).Kérdésem, hogy helyesen jár-e el a cég, vagy az új tv. alapján meg kellett volna ismételnie bejelentését a bérbeadásra vonatkozóan?Ha igen, visszamenőlegesen-hivatkozva a korábbi bejelentés alapján történt "jóhiszemű" magatartásra-megtehető-e a bejelentés?Válaszát előre is köszönöm.Kata

Ingatlanbérbeadás Kérdés

Adószámmal rendelkező magánszemélynek - amennyiben falusi szálláshely szolgáltatást is végez - kell-e adóelőleget és egészségügyi hozzájárulást befizetni abban az esetben, ha ingatlanbérbeadást végez, de ez a tevékenység nem rendszeres? Amennyiben szükséges adóelőleget befizetni akkor ezt meddig és milyen nyomtatványon kell a NAV felé bejelenteni.Várom válaszát!

Adókötelessé tétel újra választása – bérbeadás Kérdés

Az ingatlan bérbeadása és az értékesítés vonatkozásában az adókötelessé tétel 2007-ben választható volt öt évre. Most, hogy 2012 végén lejár az öt év, újra kell választanunk (és ezt bejelentenünk), vagy a korábbi választásunk marad érvényben, ha nem cselekszünk?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink