235 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére

Ingatlan-bérbeadás számlázása kapcsán felmerült kötelezettségek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem katás egyéni vállalkozó. A bérleti díjat számla ellenében megfizeti egy szintén katás egyéni vállalkozónak, aki azonban a bérbeadási tevékenységét magánszemélyként folytatja. Kérdésem, hogy ügyfelemet terheli-e valamilyen kötelezettség (bevallás, kiállítandó igazolás) a két fél közötti szerződés alapján létrejött és számla alapján megfizetett ellenértékkel kapcsolatosan. Válaszukat előre is megköszönöm. Üdvözlettel:

Magánszemélynek mennyi ingatlana lehet Kérdés

Magánszemély Magyarországon mennyi ingatlant vehet meg, ha 1. magyar állampolgár, 2. harmadik országbeli? Ugyanezek a személyek mennyi ingatlant adhatnak bérbe?

Ingatlan-bérbeadás elszámolható kötlségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlan-bérbeadásból számolok el bevételt. Tételes költségelszámolást szeretnék alkalmazni, és az lenne a kérdésem, hogy a költségek elszámolhatósága, amortizációja hogyan történik. Az ingatlant teljesen felújítottuk. A 2%-os értékcsökkenés elszámolásának az alapját képezi az adásvételi szerződés szerinti ingatlanérték, illetve ehhez még hozzáadhatom pl. a konyha értékét? Gépekkel együtt, vagy a gépek értékére 14,5%-os értékcsökkenést kell számolnom? A kisebb összegű költségek (mint pl. az ülőgarnitúra) egy összegben, az adott évben számolódnak el, vagy azokra is alkalmazhatok értékcsökkenést? Köszönettel.

Ingatlan-bérbeadás – rezsiköltség áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: ingatlanbérleti díj számlázásánál a közös költség továbbszámlázása ugyanúgy 27 százalékos áfás, mint a bérbeadásé? Köszönettel: Urbán Ágnes

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság) magánszemélyként szeretné bérbe adni ingatlanát (lakását). Őstermelőként adószámmal rendelkezik, de az ingatlan bérbeadásánál nem választaná a számlaadást, tehát áfa nélkül adná azt bérbe. Be kell-e a tevékenységet –ingatlan-bérbeadás – ebben az esetben jelentenie? A lakáshoz tartozik egy garázs is, de a bérleti díj ennek a bérbeadását is tartalmazza. Milyen teendői vannak? Köszönöm.

Kata - áfa és az ingóság értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A katás egyéni vállalkozó magánszemélyként kiadja ingatlanát. A bérbeadás összevonandó jövedelem, de az áfamentes határba beszámít. A két bevétel nem haladja meg a mentes határt. Mi történik, ha magánszemélyként ingóságát (nem sorozat jelleggel) értékesíti, és az Szja tv. szerint adózna utána? Beszámít az ingóság bevétele az áfamentes alapba? (Ahogy a NAV állásfoglalása szerint a bérbeadás beszámít.) Mert a 3 egymástól teljesen független tevékenység már meghaladja a mentes határt. Üdvözlettel: Soltész Nóra

Ingatlanértékesítés áfaszabályai, kereskedelmi ingatlanok átminősítése lakóingatlanná Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítjuk meg, bérbeadásra, ingatlanértékesítésre adókötelezettséget választottunk. Az ingatlanok nem lakás céljára szolgáló ingatlanok, melyeket több mint 50 éve birtokolunk (illetve birtokolta a jogelőd szövetkezet), tehát a szerzéskori levonható áfa nem értelmezhető. Kereskedelmi célú ingatlanaink egy részét bérbeadás útján hasznosítjuk, a bérleti díjat 27 százalékos áfával számlázzuk. Ingatlanok fenntartásához szükséges anyagok és szolgáltatások áfáját levonásba helyezzük. A nem lakás céljára szolgáló ingatlanok bérbeadás útján történő hasznosítására nincs kereslet, vevő sincs, aki vállalkozási tevékenységet végezne ezekben az ingatlanokban. Igény lenne rá, lakóingatlanként értékesíteni ezeket az épületeket. Azokat az ingatlanokat, melyeket magánszemélyek lakás céljára kívánnak megvásárolni, átminősíttetnénk lakóingatlanná. Lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok értékesítése tekintetében maradna az adókötelessé tétel. A lakóingatlanná átminősített ingatlanok eladása esetében áfa nélkül számlázhatnánk-e a vevők felé? A tárgyi eszközökre vonatkozó 240 hónap figyelési időt, arányosítást a fentiekben leírtak alapján hogyan kell értelmezni, kell-e értelmezni? Van-e jelentősége annak, hogy mikor minősíttetjük át az ingatlant? Az átminősítés előtt az ingatlanok fenntartási költségeinek áfatartalmát levonásba helyeztük, ha bérbe volt adva, azt áfával számláztuk. Köszönöm a segítséget!

Külföldi magánszemély ehofizetése ingatlan-bérbeadás után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy olasz állampolgárságú magánszemély, akinek Magyarországon kiadó ingatlanja van. A jövedelem egy tárgyévben meghaladja az 1 millió forintot. A jövedelem az ehotörvény 5. paragrafusának (3) bekezdése szerint mentes az egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, mivel az adózó más tagállamban biztosított. A magánszemély kérte a magyarországi tartózkodási engedélyének kiállítását, lakcíme viszont még nincs. A tartózkodási engedély miatt ehofizetési kötelezettsége keletkezik abban az esetben, ha a tartózkodása nem éri el a 183 napot, miközben a biztosítása másik tagállamban továbbra is fennáll? Továbbá, ha magyarországi lakcíme lesz ugyanezen feltételek esetén akkor sem lesz fizetési kötelezettsége? Tehát a tartózkodási engedély önállóan megállapítja a ehofizetési kötelezettséget, vagy lakcímkártya szükséges hozzá? Munkáját és válaszát előre is köszönöm szépen!

Külföldi vállalkozás által vásárolt ingatlan áfa-visszaigénylési lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni egy szakmai kérdésben, mely külföldi vállalkozással kapcsolatos. A közösség más tagállamában (Szlovákiában) letelepedett vállalkozás Magyarországon ingatlant (építési területet) vásárolt belföldi adóalanytól, aki az általános forgalmi adót felszámolta, és feltüntette a számlában. A szlovák vállalkozásnak nincs letelepedési kötelezettsége, nem letelepedett adóalany Magyarországon, mivel az ingatlant bérbeadással kívánja hasznosítani, és jelenleg nincs magyar adószáma sem. Kérdésem az lenne, hogy vissza tudja-e igényelni az ingatlan beszerzésével kapcsolatos általános forgalmi adót a külföldi vállalkozás, ha visszamenőleges, önkéntes áfaregisztrációt kér a szerzés időpontját megelőző időpontra?

Szálláshely biztosítása alapítványnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő ingatlanát milyen módon adhatja ki egy alapítványnak? Az alapítvány önkéntes segítőinek szervezne több héten át tábort ottalvással, étkeztetéssel, programokkal. Milyen adóvonzata van ennek a bérbeadó és az alapítvány részéről? A kft. részéről ez történhet térítés nélküli átadás keretében? Amennyiben igen, az áfáját meg kell fizetni? Köszönettel: Lívia

Ingatlan-bérbeadás – tulajdonos, haszonélvező Kérdés

Ingatlan tulajdonosa a feleség, haszonélvezője a férj. Kizárólag a feleség nevén folyik a bérbeadás, tételes költségelszámolással. A közüzemi órák viszont a férj nevén vannak, technikai okokból ezen nem lehet változtatni. Szabályos-e, ha csak a feleség szja-bevallásában számolják el bevételként és kiadásként is a közüzemi számlákat, mivel azok a bérlethez kapcsolódnak, de a haszonélvező nevére szólnak? Vagy a bérleti szerződésben úgy rendelkeznek, hogy csak a feleség kapja a bérleti díjat, s adózza azt le, a férj pedig a közüzemi díjakat bevételként és kiadásként is elszámolva, nulla szja-alapot vall be? Ha berendezve adják ki a bérletet, hogyan lehet elszámolni költségként a 200 ezer forint feletti berendezések értéket? Például a 400 ezer forintos televíziót kizárólag a bérlethez hasznosítva?

Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés

Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként szeretném a lakásomat kiadni, hosszabb távra. Jelenleg külföldön dolgozom, ahol bérelt ingatlanban élek. A külföldön bérelt ingatlanomért fizetett díjat figyelembe vehetem-e a Magyarországon ingatlanból származó jövedelem számításakor, vagy csak a belföldön keletkezett, ingatlanhoz kapcsolódó költségekkel csökkenthetem a bevételt?

Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét Cikk

Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás adószámos magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szépségszalont szeretne bérelni. A szalonban többen dolgoznák, szintén bérlőként. A szalon tulajdonosa katás egyéni vállalkozóval köt bérleti szerződést, aki – a tulajdonos kérésére – további albérletbe adná a helyiségeket. Kérdésem az, ha magánszemélyként köt szerződést a szalon tulajdonosával, és magánszemélyként adószámot vált ki bérbeadásra, akkor végezheti-e a bérbeadási tevékenységet, vagy az a katás tevékenységével összeegyeztethetetlen? Segítségét köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink