adozona.hu
Ingatlan bérbeadása: így kell adózni több tulajdonos esetén
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ingatlan_berbeadasa_igy_kell_adozni_tobb_tu_IABPB8
Ingatlan bérbeadása: így kell adózni több tulajdonos esetén
Magánszemély tulajdonosok esetében az ingatlanok hasznosításából származó jövedelem adókötelezettségére a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény többféle előírást is tartalmaz. Gyakori eset, hogy az ingatlannak több tulajdonosa van, ilyenkor nem mindegy, melyiküket milyen mértékben terhelik a keletkező jövedelem után fizetendő közterhek.
Az ingatlan-hasznosítás egyik módja a bérbeadás. Magánszemélyek esetében az ebből keletkező jövedelem adókötelezettségére a szja törvény általános érvénnyel írja elő, hogy közös tulajdon esetén, ha a törvény másként nem rendelkezik, az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után – a tulajdonosok eltérő rendelkezése, vagy tulajdonjogi korlátozások hiányában – a magánszemélyeket a tulajdoni hányaduk arányában terheli adókötelezettség, azonban a tulajdonostársak ettől eltérően is megállapodhatnak. Ez azt jelenti például, hogy ha egy testvérpár 50-50 százalékban tulajdonosa egy ingatlannak, amelynek egészét vagy egy részét bérbe adják, fele-fele arányban mindkettőjüket adókötelezettség terheli.
Az előzőek a társasházi közös tulajdonra nem vonatkoznak, arra a szja törvény külön előírásokat tartalmaz, továbbá a következőket is figyelembe kell venni:
– Ingatlan bérbeadása történhet egyéni vállalkozói tevékenység keretében, ebben az esetben a keletkező jövedelem adókötelezettsége a tulajdonostársak közül – megegyezésük szerint – azt terheli, aki a bérbeadást egyéni vállalkozói tevékenység keretében folytatja. Ugyanez vonatkozik a szálláshely-hasznosításra (üdülési, turisztikai célú ingatlanhasznosításra), mivel az nem minősül bérbeadásnak, és az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység kivételével magánszemély csak egyéni vállalkozóként folytathatja.
Hozzászólások (0)