241 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére
Szálláshely biztosítása alapítványnak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő ingatlanát milyen módon adhatja ki egy alapítványnak? Az alapítvány önkéntes segítőinek szervezne több héten át tábort ottalvással, étkeztetéssel, programokkal. Milyen adóvonzata van ennek a bérbeadó és az alapítvány részéről? A kft. részéről ez történhet térítés nélküli átadás keretében? Amennyiben igen, az áfáját meg kell fizetni? Köszönettel: Lívia
Ingatlan-bérbeadás – tulajdonos, haszonélvező
Kérdés
Ingatlan tulajdonosa a feleség, haszonélvezője a férj. Kizárólag a feleség nevén folyik a bérbeadás, tételes költségelszámolással. A közüzemi órák viszont a férj nevén vannak, technikai okokból ezen nem lehet változtatni. Szabályos-e, ha csak a feleség szja-bevallásában számolják el bevételként és kiadásként is a közüzemi számlákat, mivel azok a bérlethez kapcsolódnak, de a haszonélvező nevére szólnak? Vagy a bérleti szerződésben úgy rendelkeznek, hogy csak a feleség kapja a bérleti díjat, s adózza azt le, a férj pedig a közüzemi díjakat bevételként és kiadásként is elszámolva, nulla szja-alapot vall be? Ha berendezve adják ki a bérletet, hogyan lehet elszámolni költségként a 200 ezer forint feletti berendezések értéket? Például a 400 ezer forintos televíziót kizárólag a bérlethez hasznosítva?
Ingatlan-bérbeadás házastársak
Kérdés
Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként szeretném a lakásomat kiadni, hosszabb távra. Jelenleg külföldön dolgozom, ahol bérelt ingatlanban élek. A külföldön bérelt ingatlanomért fizetett díjat figyelembe vehetem-e a Magyarországon ingatlanból származó jövedelem számításakor, vagy csak a belföldön keletkezett, ingatlanhoz kapcsolódó költségekkel csökkenthetem a bevételt?
Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét
Cikk
Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.
Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás adószámos magánszemélyként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szépségszalont szeretne bérelni. A szalonban többen dolgoznák, szintén bérlőként. A szalon tulajdonosa katás egyéni vállalkozóval köt bérleti szerződést, aki – a tulajdonos kérésére – további albérletbe adná a helyiségeket. Kérdésem az, ha magánszemélyként köt szerződést a szalon tulajdonosával, és magánszemélyként adószámot vált ki bérbeadásra, akkor végezheti-e a bérbeadási tevékenységet, vagy az a katás tevékenységével összeegyeztethetetlen? Segítségét köszönöm!
Rehabilitációs és rokkantsági ellátás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2016. 04. 01-ig rehabilitációs ellátásban részesült, és emellett 8 órás munkaviszonyban dolgozott a saját cégében. Mit kell ilyenkor utólag tenni, mivel a törvény szerint csak 4 órában dolgozhatott volna. Milyen szankciókra számíthat, ha ellenőrzést kap az illető? (Megjegyzem, nem tudta, hogy a rehabilitációs járadék mellett csak 4 órában dolgozhat.) A rehabilitációs járadék után jár a 100 százalékos szochokedvezmény? 2016. 04. 01-tő rokkantsági járadékban fog részesülni. A minimálbér 150 százaléka alatt lesz a bruttó bére. Kérdésem az, hogy ebben az esetben jár neki a 100 százalékos szochokedvezmény? A jövedelemkorlátba beleszámít az osztalék, valamint a lakás bérbeadásából származó jövedelem is? Válaszát köszönöm.
Adószabályok, ha több tulajdonos hasznosítja az ingatlant
Cikk
Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adózni abban az esetben, ha olyan ingatlan hasznosítására kerül sor, amelynek több tulajdonosa van, és a tulajdonosok a közös tulajdon arányában szerzik meg a jövedelmet, vagy a hasznosítással egy tulajdonostárs foglalkozik csak? Ha egy ingatlannak több magánszemély tulajdonosa van, megállapíthatják-e eltérő módon a jövedelmüket, illetve szálláshely-szolgáltatási tevékenység esetén hogyan alkalmazhatók a közös tulajdonra vonatkozó rendelkezések?
Bérbevett ingatlan szja-levonás
Kérdés
Kedves Szakértő! Kérdésem, ha bérbe veszünk magánszemélytől egy üzlethelyiséget, lehetséges-e hogy a bérbeadótól nem vonunk szja-t, mint kifizető, amennyiben lenyilatkozza, hogy az szja-t ő rendezi a NAV felé?
Továbbszámlázott bérleti díj áfatartalma
Kérdés
Egy kft. az ingatlan-bérbeadásra az általános szabályokat alkalmazza. Viszont van továbbszámlázott bérbeadása, amit áfával számláznak neki. A továbbszámlázott szolgáltatást milyen áfatartalmú?
Használt ingatlan értékesítésének áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég a lakóingatlanok és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok bérbeadása és értékesítése tekintetében az általános szabályok szerinti adófizetést választotta kb. 6-7 évvel ezelőtt. Ha a cég most áfamentes ingatlant vásárol, és azt értékesítené, akkor azt az általános szabályok szerint áfával növelten kellene megtennie, vagy értékesíthetné áfa nélkül is, ahogy tulajdonképpen vette? Köszönettel, Varga József
Lakásáfa 5 százalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság saját tulajdonú ingatlan bérbeadásával foglalkozik, amit a tevékenység megkezdésekor áfakötelessé tett. Akkor az új építésű lakásnak az áfáját levonta, és azóta áfásan adja bérbe azt. Amennyiben most értékesíteni akarja az ingatlant, és a vevő kérésére átalakításokat végez a lakásban, ami építésiengedély-köteles, akkor a használatba vételi engedély megszerzését követően egyenes adózásban 5 százalékos áfamértékkel állíthatja-e ki a számlát az ingatlanról?
Ingatlan bérbeadása külföldi személynek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Magánszemély belföldi ingatlan bérbeadása kapcsán, ha a bérlő külföldi természetes személy, akkor szükség van-e közösségi adószám kiváltására? Elméletileg nem kellene bejelenteni az adóhatóságnak, és adószámot kérni hozzá, mivel adómentes körbe tartozó tevékenység, de olvastam azt is, hogy a következő is feltétele ennek: "nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)" 2. Bizonylatot milyen formában kell adni? Létezik ehhez valamilyen formanyomtatvány? 3. Hol, és hogyan kell jelezni, hogy tételes költségelszámolást szeretnék választani, nem a 90 százalékos módszert? 4. A bizonylatadáson és a költségszámlák gyűjtésén kívül annyi adminisztratív kötelezettségem van, hogy negyedévente befizetem az általam számolt adóelőleget, illetve hogy az éves bevallásban szerepeltetem önálló tevékenységből származó jövedelemként a bevétel és költség különbségét? Nagyon köszönöm: E.
Közeli hozzátartozó ingatlanának bérbeadása
Kérdés
(A) testvér (B) testvér részére a tulajdonában lévő lakóingatlant ingyenesen kölcsön adja, (B) testvér az ingatlant ezek után úgy hasznosítja, hogy bérleti díjért bérbe adja. Szabályos ez így? (B) testvér másik városba költözik, ahol lakást bérel saját részre. Szabályok szerint a bérleti díjjal csökkentheti a lakáskiadásból származó jövedelmét (90 napon túli mindkét szerződés). Amennyiben az első bekezdésben lévő eset szabályos, az abból származó jövedelmét is csökkentheti a bérelt ingatlan bérleti díjával? Amennyiben több lakóingatlant is bérbe ad az adott városban (ahonnan elköltözött), ezek a jövedelmek összeadhatók és szembe állíthatók a másik városban fizetett bérleti díjjal? Válaszukat előre is köszönöm!
Magánszemély ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Az lenne a kérdésem, hogy negyedévet követő hó 12-éig kell bevallani az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, de melyik nyomtatványon? Előtte nyilatkoznom kell egy másik nyomtatványon, hogy milyen költségelszámolási módot választok? A cikk sokat segített köszönöm, csak a gyakorlati megvalósítása okoz némi gondot. Válaszát előre is köszönöm! Takács Henrietta