hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia

  • adozona.hu
1

Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? Ezentúl 50-50 százalékban szeretnének részesedni a bérleti díjból. Módosítani kell a bérleti szerződést (a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is)? Elegendő-e, ha csak az szja-bevallásban jelenik meg a fele-fele bérleti díj, és továbbra is a tulajdonos állítja ki a bizonylatokat? A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A haszonélvező számolhat-e a 10 százalék költséghányaddal? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné válaszol.

A lakás tulajdonosa és a haszonélvezője – az egymás között jogaikat érintő – szándékainak megítélése nem adózási kérdés, azokat a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályai szerint gyakorolhatják.

Adózási összefüggésben a következőket kell figyelembe venni:

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 16. § (1) bekezdése szerint a bérbeadás önálló tevékenységnek minősül. A bérbeadás fogalmára a törvény nem tartalmaz meghatározást, ezért a Ptk. szabályaiból lehet kiindulni, amelyek pedig nem írják elő azt, hogy kizárólag a tulajdonos lenne jogosult a bérleti szerződés megkötésére. Vagyis a bérbeadó tevékenysége minden olyan tevékenységet magában foglal, amely esetben a használat átengedésére jogosult személy (így a haszonélvező is) az ingatlan használatát ellenérték fejében átengedi. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosnak és a haszonélvezőnek egyaránt önálló tevékenységből származó bevétele keletkezik, amelyből a jövedelem megállapítására mindegyikük külön-külön választhatja a tételes költségelszámolást vagy a 10 százalékos költséghányad levonását.

– Az előbbiekből következően, ha a haszonélvező a hasznosítás (bérbeadás) jogának 50 százalékát a maga számára fenntartja, új bérleti szerződést kell kötni, amelyben a tulajdonos és a haszonélvező a bérleti díj 50-50 százalékban történő megosztásával szerepel bérbeadóként.

– A bérleti díjról a tulajdonosnak és a haszonélvezőnek külön-külön kell bizonylatot (számlát, átvételi elismervényt) kiállítania.

– Amennyiben a tulajdonos nevére szóló közüzemi számlák ellenértékét a bérleti díj nem tartalmazza, hanem azt a tulajdonos külön átszámlázza a bérlőnek, az ennek megfelelő bevételrész, értelemszerűen teljes egészében a tulajdonos bevétele a bérleti díj 50 százalékán felül, amellyel szemben az őt terhelő költségeket (a nevére szóló számlák alapján) elszámolhatja (ebben az esetben a 10 százalékos költséghányad levonását nem alkalmazhatja).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
garabonc123

40 éves munkaviszony után nyugdijba mentem szeptember 1-től.Ezzel kapcsolatban 3 kérdésem lenne: 1. Az ingatlanomat bérbe adom ez a jövedelem beszámit-e a korlátba?
2. Munkaviszonyt létesitettem a jövedelembe beszámit-e az étkezési utalvány és a SZÉP kártyán kapott összeg, vagy egyéb juttatás?
3. Ebben az évben figyelnem kell e a korlátot?
Várom válaszát Köszönettel: Judit

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mobiltelefonkészülék-vásárlási keret II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Borravaló a pénztárban

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bérelt ingatlanon végzett felújítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink