adozona.hu
Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Berbe_adja_ingatlanat_Ezt_is_erdemes_tudnia_PR934P
Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia
Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? Ezentúl 50-50 százalékban szeretnének részesedni a bérleti díjból. Módosítani kell a bérleti szerződést (a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is)? Elegendő-e, ha csak az szja-bevallásban jelenik meg a fele-fele bérleti díj, és továbbra is a tulajdonos állítja ki a bizonylatokat? A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A haszonélvező számolhat-e a 10 százalék költséghányaddal? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné válaszol.
A lakás tulajdonosa és a haszonélvezője – az egymás között jogaikat érintő – szándékainak megítélése nem adózási kérdés, azokat a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályai szerint gyakorolhatják.
Adózási összefüggésben a következőket kell figyelembe venni:
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 16. § (1) bekezdése szerint a bérbeadás önálló tevékenységnek minősül. A bérbeadás fogalmára a törvény nem tartalmaz meghatározást, ezért a Ptk. szabályaiból lehet kiindulni, amelyek pedig nem írják elő azt, hogy kizárólag a tulajdonos lenne jogosult a bérleti szerződés megkötésére. Vagyis a bérbeadó tevékenysége minden olyan tevékenységet magában foglal, amely esetben a használat átengedésére jogosult személy (így a haszonélvező is) az ingatlan használatát ellenérték fejében átengedi. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosnak és a haszonélvezőnek egyaránt önálló tevékenységből származó bevétele keletkezik, amelyből a jövedelem megállapítására mindegyikük külön-külön választhatja a tételes költségelszámolást vagy a 10 százalékos költséghányad levonását.
– Az előbbiekből következően, ha a haszonélvező a hasznosítás (bérbeadás) jogának 50 százalékát a maga számára fenntartja, új bérleti szerződést kell kötni, amelyben a tulajdonos és a haszonélvező a bérleti díj 50-50 százalékban történő megosztásával szerepel bérbeadóként.
– A bérleti díjról a tulajdonosnak és a haszonélvezőnek külön-külön kell bizonylatot (számlát, átvételi elismervényt) kiállítania.
– Amennyiben a tulajdonos nevére szóló közüzemi számlák ellenértékét a bérleti díj nem tartalmazza, hanem azt a tulajdonos külön átszámlázza a bérlőnek, az ennek megfelelő bevételrész, értelemszerűen teljes egészében a tulajdonos bevétele a bérleti díj 50 százalékán felül, amellyel szemben az őt terhelő költségeket (a nevére szóló számlák alapján) elszámolhatja (ebben az esetben a 10 százalékos költséghányad levonását nem alkalmazhatja).
Hozzászólások (1)
40 éves munkaviszony után nyugdijba mentem szeptember 1-től.Ezzel kapcsolatban 3 kérdésem lenne: 1. Az ingatlanomat bérbe adom ez a jövedelem beszámit-e a korlátba?
2. Munkaviszonyt létesitettem a jövedelembe beszámit-e az étkezési utalvány és a SZÉP kártyán kapott összeg, vagy egyéb juttatás?
3. Ebben az évben figyelnem kell e a korlátot?
Várom válaszát Köszönettel: Judit