1378 találat a(z) gyed cimkére

Egyszemélyes kft. ügyvezetője gyeden Kérdés

Egyszemélyes kft. ügyvezetője (tagi jogviszonyban) gyedre megy, de tovább végzi, intézi a cég ügyeit. A kft.-ben nincs alkalmazott, egyedül dolgozik, jövedelmet nem vesz fel. Kell-e járulékokat fizetnie? A 1708-as bevalláson hogyan kell jelenteni?

Gyeden lévő katás vállalkozást nyitna Kérdés

Heti 40 órás munkaviszonyban lévő dolgozó jelenleg gyeden van. Katás egyéni vállalkozást szeretne indítani. Főállású katás lesz vagy nem? Ha közben a gyes lejárta előtt szülni fog, számlázhat-e a katás vállalkozása, ha alkalmazottja lenne, jogosult lesz-e csedre? Helyesen szeretne tervezni.

Megjelent a februári VálaszAdó Cikk

Január közepén váratlanul módosította a kormány a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendeletet. Változott a szocho mértéke, így hozzá kapcsolódó kedvezmények is, módosultak a táppénz, a gyed szabályai. Nagy felbolydulást eredményezett a székhelyszolgáltatók bejelentése körüli mizéria.

Csed, gyed többes jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiak megválaszolásában kérném segítségüket. 40 órás munkaviszonyban állok 7 éve, emellett egy kft.-ben ügyvezető vagyok, melyet társas vállalkozás tagjaként, tehát nem munkaviszony keretében látok el. Továbbá másodállású katás vállalkozó vagyok. 2017 szeptemberében fog megszületni első gyermekem. A kft., ahol ügyvezető vagyok, tényleges tevékenységet nem végez, ezáltal jövedelmet sem veszek fel onnan. Katás vállalkozásomban továbbra is másodállású maradhatok a gyed ideje alatt? Maradhatok-e katás vállalkozó és mellette jogosult leszek-e a csed-re és a gyed-re? Végezhetem-e katás vállalkozásomban a tevékenységemet egyedül, vagy alkalmazottat kell foglalkoztatnom, hogy jogosult legyek gyed-re? Szeretném az ellátást is megkapni és katás vállalkozásomat is megtartani, amennyiben lehetséges. Köszönöm előre is válaszukat!

Változtak a gyed és a táppénz szabályai Cikk

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 2017. január 1-jétől hatályos módosításai több kisebb pontosításon túl jelentősebb változást tartalmaznak a gyermekgondozási díjra jogosultság, a táppénz megállapítása, a jogalap nélkül felvett ellátás visszafizetése és a jogviszonyok összeszámítása kapcsán. Az alábbiakban, a fenti sorrendben, ismertetjük az egészségbiztosítási változásokat.

Gyed angliai munkaviszony után Kérdés

Tisztelt Szakértö! Feleségemmel Angliában élünk, folyamatos 5 éves munkaviszonunk van, és családot szeretnénk alapítani Magyarországon. Érdeklődnék, hogy feleségemnek járna-e a gyed támogatás, vagy ahhoz szükséges magyarországi munkaviszony? Ha jár a támogatás, akkor mik az igénybevétel lépései, és milyen formanyomtatványt kell kitölteni? Minden releváns intézményt felhívtunk, nem tudtak segíteni. Köszönettel: Péter

Katás egyéni vállalkozó – számlázás csed, gyed, gyes alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy másodállású katás egyéni vállalkozó csed, gyed alatt is folyamatosan folytatta tevékenységét, számlázott. A 25 ezer Ft-ot havonta megfizette. Kellett volna a csed, gyed ellátás alatt szünetelnie, vagy folyamatosan végezheti tevékenységét? Járhat így neki a csed, gyed juttatás? Amennyiben a tevékenységet szüneteltetni kellett volna, az érinti a kata (2016. év) 6 millió forintos értékhatárt, mert törtidőszakot kell figyelembe venni?

Gyed mellett érvényesíthető szocho adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság alkalmazottjának a felesége vette igénybe a gyermekük születését követően 8 hónapig a gyermekgondozást segítő ellátást. Az ellátás folyósítását a feleség nem kérte a továbbiakban, hanem 2017. 01. 12-étől a férj kérelmezte a gyed folyósítását. A férj nem ment fizetés nélküli szabadságra, munkaviszonya folyamatos az eredeti foglalkoztatónál. Kérdésem, hogy ezen esetben a szociális hozzájárulási adókedvezmény igénybe vehető-e mint gyed melletti foglalkoztatott után járó adókedvezmény? Válaszát köszönöm szépen.

Csed, gyed többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan számítják a csedet, gyedet az alábbi esetben? 2016-ban főállású katás egyéni vállalkozó megszünteti 2017. januárban ezen egyéni vállalkozását, mert 4 órás munkaviszonyt létesít. A biztosítási jogviszonya folyamatos. A szülés várható időpontja 2017. július közepe. A másik jogviszonyában pedig 4 órás alkalmazott 2016. júliustól. (A katás vállalkozása is a gyed6csed számításának alapja?) Előre is köszönöm válaszát.

Gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk alkalmazottja, kb. 2017.08.15-e körülre várja gyerekét. Szerintem a csedre való 180 napi jogosultság 2016.12.03-2017.05.31.-ig származó jövedelem az alapja. A kérdésem a következő: a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja ugyanaz, mint a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja? Csak, mert ha a gyed alapjául szolgáló jövedelem alapja a jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától számított jövedelem (de a 180 napban csedet is folyósítottak), így ez esetben 2017.05.31-től visszamenőleg 180 nap, de ebben az időszakban folyósították a csedet is. Ilyenkor a jövedelemnél kell számolni vele? Szerintem nem, ugyanis nem képezi a csed a pénzbeli gyed alapjául szolgáló jövedelmet? Előre is köszönöm válaszukat.

Biztosított vagy sem: miért fontos ez gyermekgondozási támogatás alatt? Cikk

Megszűnik a kismama biztosítási jogviszonya, ha csed, gyed, gyes vagy gyet ideje alatt szűnik meg a munkaviszonya például azért, mert határozott idejű volt a munkaszerződése, vagy a munkáltatója jogutód nélkül húzza le a rolót. A biztosítás megszűnésének a biztosításhoz kötött ellátások ismételt igénylésekor lehet komoly jelentősége, noha a jogosultsági szabályok bizonyos tekintetben figyelembe veszik, ha a biztosítás ilyen időszakban ér véget. Cikkünkben ezeket az eshetőségeket vesszük számba.

Csed és gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!

Gyed melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyed-en lévő kismama munkaviszonyon kívül milyen formában dolgozhat, hogy a gyed folyósítása ne szűnjön meg? Egyéni vállalkozóként, katás egyéni vállalkozóként vagy bt. bel- vagy kültagjaként? Milyen jogviszonynak minősülnek ezek a formák? Főállású vagy mellékállású? Milyen járulékokat és mennyit kell fizetnie? Kérem a jogszabályhelyeket is legyen kedves megadni. Köszönöm.

Kifizetőhelyi ügyintézés Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2016 őszétől Tb kifizetőhelyként működünk, és az alábbi kérdésekben szeretnénk bővebb tájékoztatást kérni: 1. Egyik kismamánk határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik nálunk, mely 2017. 06. 30-án le fog járni. 2017. 02. 06-tól csed-et szeretne igényelni. Rendelkezik az elmúlt két évben 365 nap biztosítási jogviszonnyal, a gyermeket saját háztartásában fogja nevelni, tehát szerintünk jogosult lesz csed-re. A kérdés az, hogy milyen módon kell eljárni ebben az esetben? Ha jól értjük, az OEP honlapjáról letölthető "JELENT" nevű program segítségével a biztosítási jogviszony megszűnését követő 8 napon belül le kell őt jelenteni? Mi ennek a pontos menete? (Sajnos az erről szóló tájékoztató inkább informatikusoknak szól.) 2. A másik kérdés, hogy ha egy kismama gyed ellátása a gyermek két éves korának betöltése miatt megszűnik, le kell-e jelenteni az OEP felé? Telefonon azt a tájékoztatást kaptuk, hogy majd a MÁK fog minket megkeresni azzal, hogy leigazoljuk a gyed folyósítását. A gyed lejárata 1,5 hónappal ezelőtt volt, és egyelőre nem kaptunk megkeresést ez ügyben. Valamint kell-e megszüntető határozatot hozni ilyen esetekben? Válaszukat előre is köszönjük!

Tb biztosított Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó jelenleg GYED-en van, és a GYED alatt megszüntette egyéni vállalkozását. Kérdésem az, hogy jogosult-e az egészségbiztosítási ellátásokra a GYED végéig? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink