1369 találat a(z) gyed cimkére
Gyed igénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk alkalmazottja, kb. 2017.08.15-e körülre várja gyerekét. Szerintem a csedre való 180 napi jogosultság 2016.12.03-2017.05.31.-ig származó jövedelem az alapja. A kérdésem a következő: a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja ugyanaz, mint a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja? Csak, mert ha a gyed alapjául szolgáló jövedelem alapja a jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától számított jövedelem (de a 180 napban csedet is folyósítottak), így ez esetben 2017.05.31-től visszamenőleg 180 nap, de ebben az időszakban folyósították a csedet is. Ilyenkor a jövedelemnél kell számolni vele? Szerintem nem, ugyanis nem képezi a csed a pénzbeli gyed alapjául szolgáló jövedelmet? Előre is köszönöm válaszukat.
Biztosított vagy sem: miért fontos ez gyermekgondozási támogatás alatt? Cikk
Megszűnik a kismama biztosítási jogviszonya, ha csed, gyed, gyes vagy gyet ideje alatt szűnik meg a munkaviszonya például azért, mert határozott idejű volt a munkaszerződése, vagy a munkáltatója jogutód nélkül húzza le a rolót. A biztosítás megszűnésének a biztosításhoz kötött ellátások ismételt igénylésekor lehet komoly jelentősége, noha a jogosultsági szabályok bizonyos tekintetben figyelembe veszik, ha a biztosítás ilyen időszakban ér véget. Cikkünkben ezeket az eshetőségeket vesszük számba.
Csed és gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!
Gyed melletti vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyed-en lévő kismama munkaviszonyon kívül milyen formában dolgozhat, hogy a gyed folyósítása ne szűnjön meg? Egyéni vállalkozóként, katás egyéni vállalkozóként vagy bt. bel- vagy kültagjaként? Milyen jogviszonynak minősülnek ezek a formák? Főállású vagy mellékállású? Milyen járulékokat és mennyit kell fizetnie? Kérem a jogszabályhelyeket is legyen kedves megadni. Köszönöm.
Kifizetőhelyi ügyintézés Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2016 őszétől Tb kifizetőhelyként működünk, és az alábbi kérdésekben szeretnénk bővebb tájékoztatást kérni: 1. Egyik kismamánk határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik nálunk, mely 2017. 06. 30-án le fog járni. 2017. 02. 06-tól csed-et szeretne igényelni. Rendelkezik az elmúlt két évben 365 nap biztosítási jogviszonnyal, a gyermeket saját háztartásában fogja nevelni, tehát szerintünk jogosult lesz csed-re. A kérdés az, hogy milyen módon kell eljárni ebben az esetben? Ha jól értjük, az OEP honlapjáról letölthető "JELENT" nevű program segítségével a biztosítási jogviszony megszűnését követő 8 napon belül le kell őt jelenteni? Mi ennek a pontos menete? (Sajnos az erről szóló tájékoztató inkább informatikusoknak szól.) 2. A másik kérdés, hogy ha egy kismama gyed ellátása a gyermek két éves korának betöltése miatt megszűnik, le kell-e jelenteni az OEP felé? Telefonon azt a tájékoztatást kaptuk, hogy majd a MÁK fog minket megkeresni azzal, hogy leigazoljuk a gyed folyósítását. A gyed lejárata 1,5 hónappal ezelőtt volt, és egyelőre nem kaptunk megkeresést ez ügyben. Valamint kell-e megszüntető határozatot hozni ilyen esetekben? Válaszukat előre is köszönjük!
Tb biztosított Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó jelenleg GYED-en van, és a GYED alatt megszüntette egyéni vállalkozását. Kérdésem az, hogy jogosult-e az egészségbiztosítási ellátásokra a GYED végéig? Válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdaság gyeden lévő tagja Kérdés
Családi gazdaságot alapít a mezőgazdasági őstermelő. Beveheti-e az unokát, aki jelenleg gyeden van, a második gyermeke májusban fog megszületni? Milyen szabályok vonatkoznak rá, kell-e valamilyen járulékot fizetnie, az ellátása ezáltal veszélybe kerülhet-e? Válaszát előre is köszönöm: Krivikné Horváth Marianna
Katás egyéni vállalkozó gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó gyermeke után jelenleg csedet kap, ami 2017. január 28-án jár le. Ezt követő időponttól gyedet szeretne a vállalkozó igényelni, de 2017. február 1-jétől napi szinten szeretne a vállalkozásában dolgozni, amely helyileg nem esik egybe a lakhelyével. Kérdésem az lenne, hogy február 1-jétől, ha minden hónapban megfizeti az 50 ezer forintos kataösszeget, akkor a vállalkozásában megszerzett jövedelmétől függetlenül is jogosult lesz-e gyed igénylésére?
Táppénz, csed, gyed: januártól így kell igényelnie Cikk
A társadalombiztosítási feladatok legújabb átszervezése miatt 2017-től más hivataloknál kell igényelni a pénzbeli ellátásokat.
Amikor járulékokat kell fizetni a gyed és a gyes mellett Cikk
Ha egy társas vállalkozó egy másik foglalkoztatónál lévő 8 órás munkaviszonyából fizetés nélküli szabadságon van, és kapja a gyed ellátást, akkor a társas vállalkozásában meg kell-e fizetnie a kötelező járulékminimumot? Ha gyesen lesz, akkor már meg kell fizetni? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Csed-gyed több jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg katás egyéni vállalkozó, aki munkaviszonnyal is rendelkezik 2017.05.15-én fog várhatóan szülni ikergyermekeket. A munkaviszonyában, mely 2012.07.01-től folyamatosan fennáll, jelenleg gyesen van az első gyermekével, aki 2014.12.04-én született. A munkaviszonyban a tgyás-t 2014.11.14-én kezdte meg, azóta folyamatosan fizetés nélküli szabadságon van jelenleg is, és nem is fog visszamenni dolgozni a szülésig. A munkaviszonyában az első gyermeknél bruttó 209 250 Ft-os átlagos havi jövedelmet állapítottak meg (napi 6975 Ft), ez volt a gyed alapja is. Katás egyéni vállalkozóként 2014.07.01-től minősül főfoglalkozásúnak, minden hónapban megfizette a tételes 50 000 Ft-os katát. A tgyás és a gyed első éve alatt alkalmazott látta el a feladatokat, személyesen nem működött közre, 2016.01.01-től dolgozik újra egyéni vállalkozásában. Az első gyermek után a katás jogviszonyban nem kapott semmilyen ellátást, mivel nem volt meg a kellő biztosítási idő. Kérdéseim: 1. A katás egyéni vállalkozásában is igényelheti majd a csedet, illetve gyedet? Természetesen a csed alatt most sem működne személyesen közre. Mekkora összegre számíthat? 2. Az ikerterhesség miatt valószínűleg a szülést megelőző 2 hónapban kórházban lesz. Ha igényli a táppénzt az egyéni vállalkozásában, akkor az befolyásolja-e az ellátások (csed, gyed) összegét? 3. Jól gondolom, hogy a munkaviszonyára tekintettel az első gyermek esetében megállapított ellátási összeget fogják most is megállapítani?
Gyed – társas vállalkozó, járulékminimum Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, hogy ha egy társas vállalkozó egy másik foglalkoztatónál lévő 8 órás munkaviszonyából fizetés nélküli szabadságon van, és kapja a gyed ellátást, akkor a társas vállalkozásában meg kell-e fizetni a kötelező járulékminimumot? Ha gyesen lesz, akkor már meg kell fizetni? Előre is köszönöm! Kellemes Ünnepeket!
Munkaviszony megszűnése, táppénz- és csedalap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdés, hogy azon munkavállaló, aki 2017-ben közös megegyezéssel szünteti meg munkaviszonyát, azonban időközben teherbe esik és táppénzre megy, milyen társadalombiztosítási ellátásra jogosult a későbbiek folyamán? Kérdés, hogy a munkaviszony megszűnését követően jogosult-e táppénzre, ezen időszak alatt be kell-e jelentkeznie a Munkaügyi Hivatalnál, a későbbiekben a csed, gyed stb. milyen jövedelem alapján kerülhet megállapításra? Előre is köszönöm a válaszokat!
Katás egyéni vállalkozó – csed, gyed, gyes Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás, főállású egyéni vállalkozóként dolgozom több mint 3 éve. Jelenleg 50 ezer forint tételes adót fizetek, melyet 1-2 hónapon belül tervezek 75 ezerre megemelni. 2018-ban tervezünk gyermeket vállalni, melyre anyagilag is szeretnénk felkészülni. Jelen állás szerint, ha a terhesség előtt már 75 ezer forint tételes adót fizetek, akkor jól számolok, hogy a gyermek születésétől számított 5,5 hónapon át 68 670 forint csedre leszek jogosult, a gyedem nettó 70 577 forint lesz (18 hónapig)? Gondolom, a terhesség végéig kell fizetnem a 75 ezer forint tételes adót. De mi van a gyermek születése után? Meddig kapok "felmentést" a tételes adó megfizetése alól, ha a gyermek születését követően nem folytatok vállalkozói tevékenységet? Előre is köszönöm a választ!
Többes jogviszony alapján csed igénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy 36 órás munkaviszonnyal rendelkező vezető tisztségviselő társas vállalkozó gyeden, gyesen töltött, illetve táppénzes időszakát a '08 bevallásban jelenteni kell-e a társas vállalkozás bevallásában? A foglalkoztatói igazoláson ezen adatokat fel kell-e tüntetni többes jogviszony alapján igényelt csed esetén Az említett ellátások maximum összegét a munkaviszonya alapján igényelte korábban. Köszönöm: Mikro