1378 találat a(z) gyed cimkére

Ellátásra jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018.02.hónap végére várja a kisbabáját. 2015.07.hó-2017.03.hó között szociális szövetkezet tagja volt (a díjazása után nem került eg.bizt.jár. levonásra, és eü.szolg.járulékot számfejtettek), előtte alkalmi munkavállaló volt. Majd 2017.04.hó-2017.07.hó (majdnem 4 hónapig) munkaviszonyban került foglalkoztatásra. Jelenleg nem áll biztosítotti jogviszonyban. Kérdésünk, hogy milyen ellátásra lehet így jogosult - mivel úgy gondoljuk, hogy a szociális szövetkezeti tagság időszaka nem eredményez biztosítotti időt, így a jogosultsághoz kevés? Milyen ellátásra lehetne jogosult, ha 2017.09.01-jétől elhelyezkedne biztosítotti jogviszonyba - jobb lenne ebben az esetben a helyzete? Feltételezésünk szerint a csedre - még ha biztosítotti jogviszony keretében szülne - sem lenne jogosult, azonban a gyedre még megszerezhetné a jogosultságot. A csedre, ha nem jogosult, akkor a csed idejére igényelhetne esetleg táppénzt? Ha igen, mennyi időre? És a fennmaradó "csed" időben mire lehetne jogosult? (Nagy segítségünkre lenne, ha lehetősége lenne erre a helyzetre megoldást javasolni, hogy a kismama megszerezhesse a jobb ellátásokra a jogosultságot.) Mielőbbi segítő válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.

Ügyvéd gyeden Kérdés

Tisztelt Szakértő! A csed lejártát követően jogosulttá válik-e az ügyvéd a gyedre abban az esetben is, ha ügyvédi tevékenységét a gyed időtartama alatt is szünetelteti? Köszönöm válaszát!

Gyed igénylése Kérdés

Az egyik dolgozó munkaviszonyát megszüntette a munkáltató a csed időtartama alatt. A gyermek 2017.01.13-án született, a csed 2017.06.17-én járt le, a munkaviszonyt a munkáltató 2016.12.31-én szüntette meg. Nevezett dolgozó 2017.06.18-től gyedigényt terjesztett elő, amihez a munkáltató kiadta a foglalkoztatói igazolást, a munkaviszony megszüntetése ellenére. Megkapta a dolgozó az elutasító határozatot, hogy nem jogosult a gyedre, mivel nincs biztosítási jogviszonya. Kérdés: ha a dolgozó elmegy dolgozni, és két hónap után bead egy új gyedigényt (nem visszamenőlegesen, hanem két hónap utáni időpontra, jár-e neki a gyed? A gyerek születése előtti két évben meg a 365 nap biztosítása, nem jelent-e gondot, hogy megszakadt a biztosítása? Köszönettel.

Mesés gyed Romániában a korlátozás után is Cikk

Sürgősségi rendelettel korlátozta a román kormány pénteki ülésén a gyermekgondozási díjat (gyed), amely a kiugróan magas jövedelmű szülők esetében sem haladhatja meg ezentúl a 8500 lejt (565 ezer forint).

Katás egyéni vállalkozás gyed, csed melletti jövedelem Kérdés

Katás egyéni vállalkozó gyed melletti mentességet választott. Ez idő alatt jövedelmet szerzett, de katát nem fizetett. Ekkor a megszerzett jövedelem után a 40 százalékot kell megfizetnie? Illetve szeptembertől várhatóan csedre lesz jogosult. Van rá lehetőség, hogy katás egyéni vállalkozóként alkalmazottja legyen úgy, hogy csedre jogosult maradjon?

Egészségbiztosítási ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló kismama csed igényével kapcsolatban merült fel a következő kérdés. A munkavállaló munkaviszonya mellett három kft.-ben ügyvezető. Az ügyvezetést 0 forint megbízási díjért látja el, biztosítási jogviszonya ezekben a cégekben nem keletkezik, de a kft.-k havi 08-as bevallásában szerepel, mint heti 36 órát elérő jogviszony melletti társas vállalkozó, 0 forintos járulékfizetési alappal. Az egészségbiztosítási pénztár (kormányhivatal) tájékoztatása szerint az ellátások (táppénz, csed, gyed) igénylését nem csak a munkáltatója, hanem emellett a három említett kft. is megindíthatja, és elbíráláskor a minimálbér alapján állapítanak meg ellátást. Ebben az esetben az igénybejelentés kitöltésekor az ellátás megállapításához szükséges adatoknál a jogosultság szerinti első napi szerződés szerinti havi jövedelemként azt az alapot kérték beírni, ami után társas vállalkozóként fizetne járulékot, ha nem lenne máshol biztosított, azaz a minimálbér 150 százalékát. Kérdésem, hogy ezek az útmutatások tényleg helytállóak-e? Azaz előfordulhat-e, hogy járulékot nem fizet a cég az adott személy után, mégis ellátást kaphat, erre a "nullás" jogviszonyra tekintettel? Kérem, válaszát jogszabályhellyel feltüntetve szíveskedjen megadni!

Gyed melletti munkavégzés, katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azután érdeklődnék, hogy az apa a gyerek féléves kora után igényelheti-e úgy a gyedet, hogy dolgozna a mellékállású katás vállalkozásában is és a 8 órás főállását is folytatná? Köszönettel Kovács Edit

Katás egyéni vállalkozó szülni szeretne Kérdés

Tisztelt Szakértő! 3 éve katás egyéni vállalkozó kisbabán gondolkodik. Eddig a havi 50 000 forintos katát fizette. Még nem terhes, a jövő év végére, vagy azt azt követő évben szeretné már saját kisbabáját dajkálni. Mikor lenne érdemes az 50 000 forintos katát 75 000 forintra felemelni? Mennyi csedre, gyedre számíthat? Köszönjük szépen a segítségét!

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, az alábbi értékek alapján segítsen meghatározni a csed és a majdani gyed értékét. A munkaviszony folyamatosan fennállt 2005. 03. 01-től, az átlagbér a mindenkori minimálbér (szakmás). A munkaviszony 2017.06.20-án megszűnt. 2017. 06. 21-től új munkaviszony kezdődik, ahol a bruttó bér 290 ezer forint. A szülés várható időtartama 2017. 11. 30. napja. A munkavállaló veszélyeztetett terhes, így táppénzre ment 2017. 07. 27. napjától. Mennyi lesz a táppénze, a csed és a gyed értéke, ha a paraméterei a felsoroltak, vagy kockáztasson és ne vegye fel a táppénzt, dolgozzon még valahogy tovább? Köszönjük válaszát.

Egyszerűsített foglalkoztatás gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkaerőkölcsönző cég, ahol a saját állományában lévő (rendes munkaviszony, nem kölcsönzés) titkárnő pozícióban lévő munkavállalónak, aki jelenleg gyeden van (fizetés néküli szabadságon) adódik egy 2 napos adminisztratív munkalehetőség (beugró) az egyik kölcsönvevő partnerüknél. Lehet erre a két napra efos szerződést kötni? Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.

Gyedről vissztérő munkavállaló szabadsága, ha egymás után öt gyermeket szült Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy ha egyéni vállalkozóként alkalmazottam 2009 óta öt gyermeket szült, a legkisebb gyermek után 2017 júliusában jár le a gyed, de ő nem áll újra munkába nálam (hivatásos anya lesz), ezért közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, ilyen esetben hány nap szabadságot kell kifizetnem és milyen összegben? Köszönöm a válaszát.

Gyed melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van, gyed ellátásban részesül. Emellett egyszemélyes kft. tagja és kata-alanyként egyéni vállalkozó. Az egyéni vállalkozásban és a kft.-ben tevékenységet folytat. Vállalkozásaiban milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik? Van-e arra lehetőség, hogy a működő kft.-ben személyesen ne végezzen tevékenységet, viszont ügyvezetője nincs külön a kft-nek. Köszönettel: Bné Piros

Csed, gyed mellett szja szerint adózó vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozás. A 2005 óta működő vállalkozó az szja-törvény szerint adózik, áfás. 2016 októberében kisfia született, munkaviszonya után csed, majd gyed ellátásban részesül. Egyéni vállalkozói jogviszonyából nem igényelt semmilyen anyasági ellátást. Egyéni vállalkozóként volt bevétele és költsége, mind a csed, mind a gyed ideje alatt. Egyéni vállálkozóként jelenleg járulékot nem fizet, jövedelmet nem vesz ki. 1. kérdés: a munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van a gyed ideje alatt, amíg fizetés nélküli szabadságon van, kellene-e a bérminimum alapján járulékot fizetnie, főállású egyéni vállalkozónak minősül-e? Illetve attól, hogy a munkaviszonyra tekintettel csed és gyed ellátásban részesül, egyéni vállalkozóként lehet-e bevétele úgy, hogy jövedelmet nem vesz ki továbbra sem, és járulékot sem szeretne fizetni? Köszönöm megtisztelő válaszát: Balogné

Jogalap nélkül felvett ellátás: kinek kell visszafizetni és kinek nem? Cikk

Ahogy bármilyen más juttatás vonatkozásában, úgy a társadalombiztosítási és családtámogatási ellátások esetében is előfordulhat, hogy a megállapító téved, és a ténylegesnél magasabb összegben határozza meg az ellátást, vagy éppen jogalap nélkül állapítja meg a jogosultságot. Noha a természetes jogérzék is azt diktálja, hogy a jogszerűen nem járó ellátást vissza kell követelni, a visszafizetésre kötelező határozat nem minden esetben adható ki.

Gyed – inkasszó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyeden levő apuka gyedjéből lehet inkasszózni? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink