1369 találat a(z) gyed cimkére
Tb-szabályok is változnak! Mutatjuk a részleteket az adócsomagból Cikk
Több ponton módosulnak a parlament elé terjesztett adócsomag szerint a társadalombiztosítási szabályok is. A változtatások zöme a korábban hiányos szabályozás joghézagait tömködi ki, így egyértelműsíti a többféle gyermekgondozási ellátásban részesülő vállalkozók, illetve a mezőgazdasági őstermelők járulékfizetésére, a kisadózók adatszolgáltatására, a biztosítotti jogviszonyra vonatkozó rendelkezéseket. Szigorodnak ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére köthető megállapodás szabályai, és nő az egészségügyi szolgáltatási járulék összege.
Változnak a szochokedvezmények, s bővül is a kör az adócsomagban Cikk
A szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezményekre vonatkozó szabályok is változnak a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint. A javaslat szerint bővül az adókedvezmények köre.
Csed, gyed számítási alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama szülésének várható időpontja idén júliusban esedékes. Van egy főállása, ahonnan rendszeres jövedelemmel rendelkezik. Tavaly kötött megbízási szerződést egy munkára, aminek a kifizetése most áprilisban esedékes. A megbízási szerződés időtartama 2015. január 1-jétől a teljesítés időpontjáig szól. A kismama csed és gyed ellátásának számításánál figyelembe veszik-e a megbízási díjat vagy nem? Válaszát köszönöm.
Gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyed számításánál a biztosítási jogviszonyt úgy vizsgálják, hogy két éven belül kell meglenni a 365 napnak. Az lenne a kérdésem, ha a 365 nap biztosítási jogviszonyom megvan, de nem több, akkor a gyedet a gyermek kétéves koráig fogják-e folyósítani, vagy csak a csedet követően 1 évig? Válaszát előre is köszönöm!
Kata táppénz és gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első körben szeretném a véleményét kérni, mit jelent az, hogy "legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony". Ez a katás vállalkozók tételes adójánál mindenképp jelentőséggel bírhat. Adott egy hölgy, akinek van egy heti 40 órás munkaviszonya. A munkaviszonyában dolgozik, mellette nem főállású katás egyéni vállalkozó, így havonta 25 ezer forint tételes adót fizet. Azonban a hölgy most babát vár, és a munkaviszonyát a terhessége miatt nem tudja ellátni, ezért onnan táppénzen van. A táppénz mellett azonban a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez. Miután megszületik a baba, a főállásból csedben részesül, kisadózóként munkát nem végez. Amikor a főállásból gyedet kap, a gyed mellett ismét szeretne a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végezni. Kérdésem, hogy abban az esetben, amikor a főállásában táppénzben, illetve gyedben részesül, és a táppénz, illetve a gyed mellett kisadózó egyéni vállalkozóként munkát végez, havonta mekkora összegű tételes adó fizetésére köteles: 25 ezer vagy 50 ezer forint? Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm!
Táppénzen, gyeden lévő, másodállású katás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy van egy egyéni vállalkozó, akinek van máshol, heti 36 órát elérő munkaviszonya, és emellett katás adózó az egyéni vállalkozásában. Így a 25 ezer forintos tételes adót fizeti havonta. Abban az esetben, ha a főállásában táppénzen van, később pedig gyeden majd gyesen, akkor 25 ezer vagy 50 ezer forintot kell-e fizetnie, ha a vállalkozásában dolgozik? A másodállású katás adózó feltétele többek között a heti 36 órát elérő, foglalkoztatással járó munkaviszony megléte. Az OEP szerint ebben az esetben 25 ezer forintot kell fizetni, de a NAV szerint 50 ezer forintot, mert nem valósul meg a tényleges foglalkoztatás a főállásban. Legyenek szívesek segíteni a fenti témában. Köszönettel: Olvasójuk
Gyedre jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónak 2017. 01. 20-án jár le a határozott időre szóló munkaszerződése. Jelenleg munkaviszonyban áll a cégnél, már 2014. 05. 13. óta, tehát a 365 nap bizosítási jogviszonya fennáll. A munkavállaló idén 2016. 09. hó végén fog szülni. A csedet és a gyedet a munkáltató még 2016 szeptemberében igényelni fogja, de jogosult lesz-e a munkavállaló a gyedre továbbra is akkor, ha a munkaszerződése lejár (2017. 01. 20-án), és már nem lesz biztosított? Éri-e bármilyen hátrány az ellátás összegét és idejét tekintve azután, ha a biztosítási jogviszonya megszűnik?
Ügyvezető gyeden Kérdés
Egyszemélyes kft. tagja, aki ügyvezető, és a cég tevékenységében személyesen közreműködik tagi jogviszonyban, a felesége helyett venné igénybe a gyedet. Menyiben változtatná ez meg a gyed alatt az ő járulékfizetését? Előnyösebb lenne-e, ha a továbbiakban munkaviszonyban látná el a tevékenységét?
Gyermeknevelési támogatás felmondás után Kérdés
Dolgozónk munkaviszonya 3,5 év munkaviszony után március 31-én közös megegyezéssel megszűnt. Nem tudott azonnal elhelyezkedni máshol. Április 4-én megállapították, hogy terhes. Arra, hogy gyorsan új munkát találjon, semmilyen esélye nincs. Abban az esetben, ha munkanélküli segélyre megy, majd annak lejáratát követően, ha nem tud munkát találni azonnal, főállású egyéni vállalkozó lesz a szülés idejéig, lesz-e lehetősége valamennyi ellátásra? Ha ebben a formában nem, akkor mi lehet számára megoldás? Cégünknél a munkaviszony visszaállítására sajnos nincs lehetőség.
Többet fizet, többet kap? Így függ a tb-ellátás a járulékalaptól Cikk
A tb-ellátások többségének mértéke azon is múlik, hogy mekkora a járulékalap. Ugyanakkor egyes járandóságoknál csak az számít, hogy az illető biztosított-e, másutt felső korlát, illetve arányos számítás érvényesül.
Nem lesz felső határa a gyednek Romániában Cikk
Elfogadta a román képviselőház a gyermekgondozási díj (gyed) emeléséről szóló törvényt szerdán, annak ellenére, hogy a bukaresti kormány figyelmeztette a honatyákat: emiatt a költségvetési hiány meghaladhatja a GDP 3 százalékát.
Táppénz, csed, gyed és társai: itt intézheti ügyes-bajos dolgait Cikk
Hová forduljon az ember, ha a szokásos egészségbiztosítási ellátást igényli, melyik hivatalba menjen, ha méltányossági ellátást szeretne? Összefoglaltuk a kormányhivatalok és az OEP feladatait.
Csed, gyes, gyed? Kérdés
Tisztelt szakértő! Nem vagyok járatos a gyermek születésével kapcsolatos ellátásokban, ezért kérdezném mikor milyen ellátást lehet igénybe venni, milyen sorrendben, és az igényelt ellátás megállapitásának mely kereseti összegek az alapjaik. Esetünkben egy kismamának a terhesség ideje alatt megszünt a munkaviszonya (szerződése lejárt), de újabb munkaviszonyt létesitett. ( Az elmúlt 2 évben rendelkezik 365 nap munkaviszonnyal). Ebben az esetben milyen ellátásra jogosult, és mi lesz az ellátások megállapitásának alapja, illetve ebben az esetben meddig lenne célszerű munkaviszonyban állnia?
Gyed és gyes második gyermeknél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első gyermekem 2012.03.01-én született. Rendben igénybe vettem a tgyást, gyedet és gyest. Munkaviszonyom közös megegyezéssel 2014.03.10-én szűnt meg. Gyermekem 3 éves koráig, 2015.03.01-ig gyesen voltam. Közben 2014.10.21-én megszületett a második gyermekem. Mivel ekkor már nem volt munkaviszonyom, ezért úgy tájékoztattak, hogy tgyásra és gyedre nem vagyok jogosult, ezért a második gyermekem után csak gyest vettem igénybe. Férjem 8 órás alkalmazottként dolgozik saját vállalkozásában. Kérdésem az lenne, hogy ha lemondok a gyesről, igényelhet-e a férjem gyedet akár visszamenőleg a második gyermekünk 1 éves korától – 2015.10.21-től – kezdődően? Ez természetesen kedvezőbb lenne anyagilag, mint a jelenlegi gyes, ha van erre mód, az 1 éves kortól folyósított gyest visszafizetnénk. Válaszát köszönöm!
Fiatal gazdák, figyelem! Ezzel is számolnia kell a nyertesnek Cikk
A fiatal gazda pályázaton nyertes, egyéni vállalkozóvá vált magánszemélynek gyermeke született, így közreműködőt kell bevonnia. Ki lehet az, és alkalmazottnak kell-e lennie? – kérdezte olvasónk. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.