1378 találat a(z) gyed cimkére
Csed, gyed több jogviszony esetében Kérdés
Jelenleg első gyermekével gyeden lévő kismama, aki 2011.01.22-től napi 8 órás munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló 2016.11.06-tól táppénzen, majd 2016.04.04.-től 2016.09.18-ig (napi br. 4685 Ft) cseden, majd 2016. 09.19-től 2018.04.04-ig (br.4685 Ft) gyeden van ’A’ munkáltatónál. 2017.03.29-től (gyed alatt) kft.-t alapít férjével, ahol ügyvezető és személyesen közreműködő tag (36 órás munkaviszony és gyed mellett), s ezért díjazás illeti meg (’B’ jogviszony). Második gyermeküket tervezik, ezért kérdés az, hogy ’A’ vagy ’B’ munkáltatótól szerzett jövedelem lesz a második gyermekre vonatkozó csed, gyed számításának alapja? Hány napi foglalkoztatottság és/vagy mennyi összegtől lesz a ’B’ munkáltatótól kapott (személyes közreműködésre fizetett díj) a következő /gyed alapja? Vagy marad a korábban megállapított csed, gyed összege, hiszen ’A’ munkáltatónál továbbra is megmarad a jogviszonya?
Gyed igénylése, számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk, aki 2017.04.01-től van jogviszonyban nálunk, 2017.04.01-től gyedet is szeretne igényelni, mivel a felesége külföldön dolgozik. Előtte ő is külföldön dolgozott, és itthon nem volt biztosított. Kérdésem az lenne, hogy jogosult-e a gyed-re, illetve, ha igen, akkor azt a jelenlegi szerződés szerinti összegből kell számolni? Válaszát előre is köszönöm. Tóthné Varga Veronika
Apa gyed igénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férfi munkavállalónk 2016 decemberében született, harmadik gyermekével szeretne gyedet igénybe venni. A csedet az édesanya veszi jelenleg igénybe, 2017. május végén ez lejár. A gyedet már a férj szeretné igényelni. Cégünk nem tb-kifizetőhely. Hogyan kell eljárnom? Milyen papírokat kell benyújtanom? A csed lejártát követően az édesapa rögtön igényelheti a gyedet? Mellette maradna ugyanúgy 8 órás munkaviszonyban. Köszönöm!
Csed, gyed alapja Kérdés
A várandós anyuka november 1-jén fog szülni, már öt hete betegállományban van. Betegállományát megszakítaná, és kivenné még a 2016. évről bent maradt szabadságát, valamint a 2017-re járó szabadságát. A szabadság ideje alatt vagy egyéni vállalkozást indítana, vagy katás egyéni vállalkozóként dolgozna, vagy másodállásban bejelentik munkaviszonyba. Ezen jogviszonyoknál a vállalkozói kivét, befizetett kata, illetve munkabér alapja lesz-e a csednek, illetve a gyednek. Érdemes-e szülési idő előtt magasabb béren bejelenteni a kismamát, vagy nagyobb összegű vállalkozói kivétet kiírni, hogy a csed, illetve a gyed összege magasabb legyen? Ha igen, mennyi idővel kellene szülés előtt, és mennyi időtartamra szóljon a magasabb járulékfizetés, és maximum milyen összeg legyen havonta?
Betegszabadság/táppénz, miközben a házastárs gyed/gyes-en van Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspárnak 2 gyereke van, 4 és 1,5 évesek. A feleség otthon van a kisebb gyerekkel gyeden, ill. gyesen, miközben a nagyobb már óvodába jár. Jogosult-e a férj arra, hogy az idősebb gyerek betegsége esetén a gyermekorvostól táppénzes papírt kérjen, és maga is otthon maradjon a beteg gyermekkel? Köszönöm.
Második gyermeknél mi lesz a táppénz, csed számítási alapja? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésem pontosítása végett kérdezek újra. Előre is köszönöm a választ. Adott egy kismama gyeden a gyermekkel, rövid időn belül kistestvért terveznek. A kismama saját vállalkozásban, de munkaviszonyban (heti 36 óra) dolgozik. Ha visszamegy dolgozni gyed mellett, megemelt munkabérrel egy rövid időre, teszem azt egy napra, utána veszélyeztetett terhességgel táppénzre, akkor ebben az esetben a táppénz, majd a későbbi csed/gyed számítási alapja a szerződéskori jövedelem lesz, vagy a ténylegesen elért jövedelem, vagy a korábbi jövedelem (ami alapján a jelenlegi gyermekre tekintettel kapja az ellátást)? Vagy a minimálbér kétszerese? Válaszát előre is köszönöm!
Gyed melletti foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozásnál egy dolgozó jelenleg gyeden van. A sok munka miatt a vállalkozás foglalkoztatná, nem rendszeresen, havi néhány napban, szükség szerint. Milyen formában teheti ezt meg, azaz milyen jogviszony lenne ez, hiszen már van egy jogviszonya ,,munkaviszony" , ami rendszeres foglalkoztatást jelent. Ez pedig egy nem rendszeres, alkalmi munka lenne? Hogyan kell ezt lejelenteni a 1741-en.? Köszönöm segítségüket!
Egyéni vállalkozó csed, gyed alapja Kérdés
Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó, aki a járulékokat 241 500 forint után fizet (161 000 forint 150 százaléka) gyermekszülés után a 241 500 forint 70 százalékára jogosult ? Illetve jogosult lesz-e a 222 000 forint (maximált mérték) 70 százalékára?
Kivások tb-je: így fizetnek járulékot, és kapnak utána ellátást Cikk
Noha a kata és a kiva szabályait ugyanazon törvényben (2012. évi CXLVII.) találjuk, a két adózási forma társadalombiztosítási szempontból (is) teljesen más logikát követ. Míg a kisadózás egy új (az egyéni és társas vállalkozótól teljesen különböző) biztosítási jogviszonyt keletkeztet (vagy éppen kizárja valamennyi tb-ellátásból a kisadózást választó vállalkozót), addig a kiva nem érinti a tulajdonos tagok társadalombiztosítási jogállását.
Gyermekgondozási ellátások (csed és gyed) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk gyermekgondozási ellátásokkal (csed és gyed) kapcsolatos. Egy állapotos kismamának 9 éve van folyamatos biztosítási jogviszonya. Jelenlegi munkahelyén (2013-tól) minden évben az aktuális garantált bérminimum a bruttó bére. A munkaviszonya május 31-ével meg fog szűnni. Június 1-jétől egyéni vállalkozó lesz, ahol június, július és augusztus hónapokban havi bruttó 285 ezer forintos vállalkozói kivét után szándékozik megfizetni a járulékokat. Szeptember 1-jétől a szülés várható időpontjáig (szeptember 23.) táppénzt, majd a szülés napjától csecsemőgondozási díjat, később gyermekgondozási díjat igényelne. Kérdésem, hogy az előzőekben felvázolt esetben mely időszakot számítják az ellátások megállapításánál irányadó időszaknak és mekkora összegű csed, illetve gyed ellátásokra számíthat a kismama, ha születendő gyermeke a harmadik lesz és a három gyermek után ő veszi igénybe a családi adókedvezményt és járulékkedvezményt is? Köszönöm válaszát!
Passzív gyed – egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem találtam egyértelmű választ az alábbi problémára. Egy anyuka passziv gyedét megszüntette, azt apuka mint gyed extra veszi továbbra igénybe. A kérdésem az, hogy az anyukának mikor kezdődik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége, jár-e neki a 45 nap "türelmi idő", vagy a gyed lemondását követő naptól? Köszönettel.
Újabb szülés: gyedről vagy táppénzről érdemesebb? Cikk
Hogyan jár jobban az első gyermekével gyeden lévő kismama következő gyermeke szülésekor: ha gyedről vagy ha táppénzről megy csedre? Mi lesz a csed számítási alapja? Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Gyed melletti munkavégzés külföldön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyermeke fél éves korától az anyuka helyett igényelné a gyedet, emellett folyamatosan munkaviszonyban áll cégünknél 8 órás munkaidőben. A kérdésem: a gyed mellett kiküldhető-e külföldi munkavégzésre hétfőtől-péntekig, vagy esetleg van valamilyen jogszabály, ami ezt kizárja. Válaszát előre is köszönöm!
Új pénzbeli ellátás bevezetését tervezi a kormány Cikk
Biztosítási jogviszonyon alapuló örökbefogadói díj bevezetését tervezi a kormány. Ismertetjük, hogy a jogszabálytervezet elfogadása esetén kik lennének jogosultak az új pénzbeli ellátásra.
Gyeden lévő katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg gyeden lévő katás egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném kérni segítségét. A kismama főállású katás egyéni vállalkozó volt, amikor várandós lett, egyéni vállalkozásából ment el csedre, jelenleg gyeden van. Egyéni vállalkozása nem működik, nincs semmiféle bevétele. Nem szünetelteti vállalkozását, minden hónap 12-éig jelentjük a T101E nyomtatványon, hogy azért nem kötelezett tételes adófizetésre az adott hónapban, mert gyedben részesül. Nemrég kapott egy ajánlatot, hogy a vállalkozásától teljesen függetlenül alkalmazottként foglalkoztatná egy cég napi 6 órában. Ha jól tudom, a gyedet továbbra is kaphatja a munka mellett kislánya 2 éves koráig. Kérdésem lenne, hogy ha elvállalja a munkát a gyed folyósítása mellett – a vállalkozásából továbbra sem lenne bevétele, nem működne ott egyelőre személyesen közre – fizetnie kell-e a tételes adót az egyéni vállalkozásában? Mivel három hónap múlva már nem lesz jogosult gyedre, hanem gyest fog igényelni, további kérdésem lenne, hogy a gyes folyósítása mellett, amikor heti 30 órában szeretne dolgozni munkaviszonyban, vállalkozásában nem működne közre személyesen továbbra sem, bevétele sem keletkezne, kell-e fizetnie a katát? Segítségüket köszönöm!