1437 találat a(z) gyed cimkére
Csed, gyed II.
Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Köszönöm a katás egyéni vállalkozó csed-gyed kérdésemre adott válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_16_csde_gyed_ihp A válasz 3.) pontja szerint jól értem, hogy a két éven belüli 365 napos biztosításnak jogviszonyonként kell fennállnia, és nem úgy, ahogy én értettem: 2013.06.10-2017.11.30-ig katás egyéni vállalkozóként biztosított, majd 2017.12.01-2018.02.28-ig munkaviszonyban biztosított, azaz megvalósul a 2 éven belüli 365 napos biztosítás? A válasza alapján kérdezem: Ha a katás vállalkozó 2017.05 31-én kilép a kata alól, és belép egyéni vállalkozóként az szja alá, majd 2017.06.01-től a 2018.02.28-ai szülésig 255 ezer forint kivét után fizeti a járulékot, akkor jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonyában van két éven belül 365 nap biztosítása, a 180 nap jövedelmet 2017.11.30-tól visszafelé nézik, 2017.06.01-2017.11.30. között 183 nap, így 255 ezer forint lesz a csed és a gyed alapja, ennek 70 százalékát, bruttó 178 500 Ft/hó csed-gyed ellátást kapna? Jól tudom, hogy a gyedben részesülő nem katás egyéni vállalkozó a gyermek egyéves kora után dolgozhat a vállalkozásában, és mentesül a havi minimális járulékfizetési kötelezettség alól, a szochót, illetve a járulékait csak a tényleges kivétje után kell megfizetnie? Visszatérhet-e a gyed folyósítása alatt az anya a kata alá, érinti-e ez a folyósított gyed összegét? Segítségét előre is köszönöm.
Gyeden lévő munkavállaló felmondása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyeden lévő munkavállalónk jelezte felénk, hogy a gyed folyósítását megszüntette, és kéri munkaviszonyának megszüntetését. A munkavállaló 2011 júliusától alkalmazottunk, 2013. április hónaptól kezdve volt táppénzen, gyesen, gyeden. Segítségét szeretném abban kérni, hogy a szabadságával hogyan kell helyesen eljárni, kiszámolni, illetve jár-e neki végkielégítés, és ha igen, akkor mennyi!? Társaságunk még nem találkozott ilyen esettel, és mindenképp szeretnénk hivatalosan eljárni. Intézkedését előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina
Csed, gyed
Kérdés
2013.06.10. óta katás, főállású egyéni vállalkozó nő gyermekvállalást tervez, a szülés tervezett időpontja 2018. február. 2013.06.10. óta folyamatos a biztosítása, 2013.06.10-től, jelenleg is a havi 50 ezer forint tételes adót fizet. Kérdésem: mennyi lenne a csed és a gyed bruttó összege az alábbi esetekben: 1.) A szülési szabadság kezdetéig (2018. január hó) havi 50 ezer forint tételes adót fizet. 2.) 2017. április hónaptól a szülési szabadság kezdetéig 75 ezer forint tételes adót fizet. 3.) 2017. november 30. napjáig 50 ezer forint tételes adót fizet, majd 2017. november 30. napjával szünetelteti a vállalkozását, és 2017.12.01. napjától munkaviszonyban dolgozik, havi bruttó bére 260 ezer forint. 4.) Változik-e a csed, illetve a gyed összege, ha a fenti munkaviszony 2018. március 31. napjával megszűnik? Előre is köszönöm.
Vállalkozás gyed mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egy jelenleg gyed-en lévő kismama ha egyéni vállalkozást indítana egy pályázat miatt, abban az esetben a gyed, illetve ezt követően a gyes változatlan formában jár-e neki tovább. Illetve, hogy ezen ellátások mellett főállású vállalkozónak minősül-e és így hogy alakulnak a járulékfizetési kötelezettségei? Illetve olyan információt olvastam, hogy ha nem személyesen látja el a vállalkozásban a feladatokat, akkor nem kell járulékot fizetnie az ellátásokkal fedezett időszakra. Ez kivitelezhető úgy, hogy megbízási vagy munkaszerződés keretében foglalkoztat valakit? Ha igen, akkor itt van-e foglalkoztatási minimum-korlát (akár időtartamban akár díjazásban), vagy egyszerűen ha nem szerez adott időszakra bevételt, akkor az is felmentést jelent a személyes közreműködés alól? Válaszát előre is köszönöm!
Jogviszonyok és járulék
Kérdés
Egy főállású egyéni vállalkozó gyeden van jelenleg. Alkalmanként kisegítene egy vállalkozásnál egyszerűsített foglalkoztatottként. A saját vállalkozását nem folytatja. Ez járható út? Ő kozmetikus és egy másik kozmetikus egyéni vállalkozónál dolgozna alkalmanként. Válaszukat előre is köszönjük.
Szüneteltetés
Kérdés
Egy főállású egyéni vállalkozó jelenleg gyedet kap. Ha szüneteltetné a vállalkozását a gyed ideje alatt, akkor megszűnne a gyede? Válaszukat előre is köszönjük.
Egyéni vállalkozó és gyed, gyes
Kérdés
Egy egyéni vállalkozó gyed, illetve a gyed letelte után gyes mellett szeretné folytatni személyesen a vállalkozását. Milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Válaszukat előre is köszönjük.
Utólag kérelmezett gyed miatti járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. ügyvezetője 2016.11.15-étől elvileg jogosult lett volna a gyedre, mivel lejárt a csedre való jogosultsága. Sajnos azonban a gyed folyósításával kapcsolatos kérelmet csak 2017.02.12-én nyújtotta be az OEP-hez. Közben elkezdett személyesen közreműködni. Kérdés, hogy 2016.11.15-étől kezdődően kellett volna járulékokat fizetnie a személyes közreműködés miatt? Jövedelmet nem vett fel egyébként. Ha utólag folyósítják neki a gyedet, akkor azt ugye 2016.11.15-étől fogják visszamenőleg és visszamenőleg mégis mentesülne a járulékok fizetése alól, vagy csak a gyed folyósítás tényleges megkezdésétől mentesülne járulékfizetés alól? Mi lesz ez esetben a gyed folyósításának kezdő napja, amelytől a társas vállalkozás mentesül a járulékfizetés alól?
Munkaviszony megszüntetése gyed alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyeden lévő anyuka fizetés nélküli szabadságon van. Munkáltatója szeretné megszüntetni a munkaviszonyát. Kérdésem, hogy megteheti-e, illetve, ha a munkáltató egyéni vállalkozó és befejezi a tevékenységét, milyen kötelezettsége van a gyeden lévő munkavállalóval szemben? Köszönettel várom válaszukat.
Kata – gyed – csed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném a segítségüket: 40 órás munkaviszonnyal rendelkező kismama gyeden van és belekezd egy katás egyéni vállalkozásba. Havi bevétele van a vállalkozásából. Kérdés: Mekkora összegű katát kell fizetnie? Ezt követően szül még egy gyereket, csedet kap, a vállalkozása megmarad és tovább szeretné azt folytatni. Kérdés: Teheti-e ezt csed mellett? Ekkor mennyi katát kell fizetnie? Az eredeti 40 órás munkaviszonya mindvégig megvan, az ellátásokat az után a munkaviszonya után kapja mindvégig. Köszönettel: Előfizető
Csed, gyed, gyes, katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó szülni fog. Ő a csed ideje alatt nem dolgozhat, viszont megéri számláznia. Működik az az elképzelés, hogy a szüléstől 24 hétig gyes ellátást igényelne, majd a gyermek két éves koráig gyed ellátást, azt követően újra gyest, az egyéb feltételek megléte esetén természetesen. Tehát a jelenlegi rendelkezések alapján az induló gyes után jogosult lesz-e a gyedre? A havi 50 000-eket megfizetné végig. Köszönettel: Szőnyi István.
Gyed, gyes melletti társas vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy kft.-t (amely kávézó üzemeltetésével foglalkozik), most vásárolt meg két hölgy, így mindketten tulajdonosok, vezető tisztségviselők lettek, amelyet a társasági szerződés alapján megbízási jogviszonyban láthatnak el. Az egyik hölgy gyeden, a másik hölgy gyesen van, a korábbi munkaviszonyukra való tekintettel. A korábbi munkaviszonyukat az ellátás leteltével fel kívánják mondani. Az ügyvezetésen kívül mindketten napi 4-4 órát szeretnének dolgozni a kávézóban. Kérem, segítsenek, hogy milyen jogviszony kóddal kéne őket bejelentenem a 1041-es nyomtatványon és milyen járulékfizetésük keletkezik? Ha jól gondolom, akkor a gyesen lévő hölgynek társas vállalkozóként fennáll a minimum járulékfizetési kötelezettsége. Amennyiben társas vállalkozóként megfizeti a minimum járulékot, úgy ő bármennyit dolgozhat a kávézóban? Válaszát előre is köszönöm!
Gyed/gyesről visszatérő utáni szochokedvezmény érvényesíthetősége
Kérdés
A gyes/gyesről visszajövő, illetve abban részesülő (folyósítás alatti) foglalkoztatás esetén a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény legkorábban mikortól érvényesíthető, ha a foglalkoztatás kezdete 2016.01.02., a dolgozó kérésére a folyósító szerv által kiállított hatósági bizonyítvány kelte 2016.09.06., az ellátás folyósításának várható lejárata: 2017.06.23. Az adókedvezmény igénybevételének kezdete (figyelemmel a 462/D § (5)-(6)-ra): a. 2016.09. hó( 9. havi bér után), mert az a hatósági bizonyítvány kelte, ekkor teljesül az igazolás birtokában feltétel, vagy b. 2016.08. hó (8.havi bér után), mert a bevallás beadási határidejéig (2016.09.12.) a hatósági bizonyítvány már rendelkezésre áll, vagy c. visszamenőleg önellenőrzéssel 2016.01.02-től, mert az a foglalkoztatás kezdete, és önellenőrzés lévén nem gond, hogy a vonatkozási időszakban még nem áll rendelkezésre igazolás?álaszukat várva, Köszönettel:
Egyéni vállalkozó gyed melletti munkavégzése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Főállású evás egyéni vállalkozó jelenleg gyesen van. Gyed mellett munkavégzés folytatott, kellett-e járulékot fizetnie? Várom válaszukat. Köszönettel: Mrena Tiborné
Egyszemélyes kft. ügyvezetője gyeden
Kérdés
Egyszemélyes kft. ügyvezetője (tagi jogviszonyban) gyedre megy, de tovább végzi, intézi a cég ügyeit. A kft.-ben nincs alkalmazott, egyedül dolgozik, jövedelmet nem vesz fel. Kell-e járulékokat fizetnie? A 1708-as bevalláson hogyan kell jelenteni?