1369 találat a(z) gyed cimkére
Csed alatt lehet-e apuka gyeden? Kérdés
Anyuka 2017.11.10-én szülte második gyermekét. Apuka az első gyermekkel gyeden van. Maradhat-e az apa az első gyermekkel továbbra is gyeden, ameddig az anyukának le nem telik a csed, majd utána mindkét gyermekkel az apa akar továbbra is otthon maradni (az első gyermek 2018.09.30-án lesz három éves)?
Gyed alatt egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó gyermekgondozási díjban részül, munkát nem végez. A kérdésem az volna, hogy az egyéni vállalkozó megszüntetheti-e az egyéni vállalkozását a gyed ideje alatt úgy, hogy más foglalkoztatónál nem szerez biztosítási jogviszonyt, vagy nem, mert akkor elveszíti a gyed-et?
Gyed mellett ügyvezetői tevékenyseg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnem szíves tájékoztatását kérni: ha gyed alatt ügyvezetői tevékenységet látok el a saját evás kft.-ben, ahol többségi tulajdonos vagyok, melyik jogcímen a legkedvezőbb? Nem működik túlságosan a cég, ezért a minimálbér szerinti járulékok kitermelése lehetetlen. Köszönöm válaszát előre is.
Gyed extra katás vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretne lenni a kismama (1 éves a gyermek), ehhez ajánlották neki az egyéni vállalkozói formát, katás adózásban. A kismama átlagosan 30-40 ezer forint bevételt fog szerezni havonta, tudomásunk szerint gyed extra (jelenleg gyeden van, ez a főállása, és a munkahely tb-kifizető) mellett nem kell havi 50 ezer forintot fizetni, mint a többi katás vállalkozónak. Van-e bármilyen egyéb adó (vagy más havi fizetendő) még, amivel számolni kell? Ez igaz a gyedet követő gyes időszakára is? Hol és hogyan kell igényelni a gyed extrát vállalkozónak? Segítségét előre is köszönöm.
Munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a munkavállaló 2010 óta folyamatosan tgyás-ban, gyed-ben, illetve gyes-ben részesül, a mai napon is gyes-en van. Ilyen esetben, ha munkavállaló le szeretne számolni a munkáltatójától, azt milyen feltételek mellett teheti meg? Közös megegyezésre van lehetőség? Ha ez nem megoldható, akkor ennek hiányában a munkavállaló élhet-e rendes vagy azonnali felmondással? Válaszát köszönöm.
Táppénz, csed, gyed, üzemi baleset: eljárási szabályok 2018-tól Cikk
Hosszabb idő alatt állapítják meg a pénzbeli egészségbiztosítási ellátást 2018-tól, ha hiányosak az ehhez szükséges adatok. Hogyan változtathatja meg az ellátást folyósító szerv a határozatát? Hogyan támadható meg a határozat? Ismertetjük az egészségbiztosítás eljárási szabályainak módosítását.
Munkabér gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló – teljes munkaidős szerződéssel – gyed folyósítása mellett fizetés nélküli szabadságon van 2017. augusztustól. 2017. 12. 01. naptól kezdődően – a gyed mellett – kérte munkába állását napi 4 órai részmunkaidőben. 2017.12.01-től kezdődően a munkaszerződés szerinti munkabére a részfoglalkozású munkaidőnek megfelelően csökken. Az igénybe nem vett szabadság idejére járó munkabér (távolléti díj) a 2017.12.01-től érvényes szerződés szerinti részmunkaidős bére alapján jár-e?
Gyed melletti foglalkoztatás Kérdés
A http://adozona.hu/kerdesek/2017_4_25_GYED_melletti_foglalkoztatas_yhr linken lévő válaszhoz az alábbi kérdést szeretném feltenni: Egyik vállalkozásunknál is felmerült, hogy a jelenleg gyeden lévő kolléganő havi 2-3 hétvégén besegítene a (vendéglátó) kft.-ben, melyre ezek szerint célszerűbb megbízási szerződést kötnünk, mint a jelenlegi fizetés nélküli szabadságot felbontani és a jelenlegi főállású munkaszerződését részmunkaidőssé módosítani. Örök dilemmám viszont a járulékalap meghatározása. Ha folyamatos megbízási szerződést kötünk havi elszámolással, akkor havi szinten kell nézni a biztosítási jogviszony státuszt vagy napi szinten? Nem mindegy, hogy a minimálbér 30 százalékát havi szinten nézem, vagy csak azokra a napokra, melyen dolgozott. Melyik az irányadó számítás?
Gyed ellátásra járó szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló gyeden volt, fizetés nélküli szabadsággal. Közben szült egy újabb gyermeket, akire a csedet igényelte és utána a gyed igénylése is elindult. Most a férje kívánja igénybe venni a gyedet, ezért visszajönne dolgozni és megszakítaná a fizetés nélküli szabadságát. Az első gyermek ellátás alatti időre járó szabadságot még nem vette ki, tehát a két gyermek születése között nem volt bér illetve szabadság kivétel. Tehát az jár neki ha visszajön, de a második gyermek esetén nem tudom, hogy ugyanúgy jár-e neki a csed és gyed első félévére a szabadság? Vagy csak akkor járt volna, ha visszajött volna dolgozni? Várom válaszukat.
Szabadságtöbblet kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lányom 2016.11.01-én ment vissza a munkahelyére gyedről, amikor az unokám 16 hónapos volt (2015.05.26-án született). A szabadságát a csed idejére és a gyed első félévére kivette. A férje Németországban dolgozott, úgy volt, hogy 2016.12.20-án már itthon lesz. Sajnos nem sikerült, ezért a lányom írásban kért 2017.01.19-től 2017. február 14-ig ismét fizetés nélküli szabadságot, azaz visszament gyedre. Ténylegesen 2017.02.15-én vette fel a munkát. Mivel a gyed még nem járt le, a munkahelye pedig kifizetőhely, a lányom meg volt győződve arról, hogy a gyedet folyósítják ismét. Most, 2017.11.08-án szóltak neki, hogy több szabadságot adtak ki részére, mint amennyi időarányosan járt volna, követelik vissza a kifizetett szabadság összegét. Kiderült, hogy "a rendszer hibája" miatt a gyed helyett a kifizetőhely továbbra is szabadságot számolt el neki. Arról nem beszélnek, hogy a gyedet viszont utólag kifizetik részére. Én úgy tudom, hogy a 2012.évi I. törvény értelmében a szabadság kiadásáért a MUNKÁLTATÓ a felelős. Találtam egy választ hasonló esetről, melyet Dr . Hajdu-Dudás Mária adott, elég egyértelműen fogalmazta meg, hogy bár a vélemények a jogászok közt megoszlanak, nem követelheti a munkáltató a túlvett szabadságra kifizetett összeget. Szerintem ez vonatkozik erre az esetre is. Nagyon szépen kérem gyors segítségüket, mert alá akarják íratni a lányommal, hogy beleegyezik a visszafizetésbe. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Köszönettel: AnderlikI
Ezek lesznek a most alakult családügyi kabinet feladatai Cikk
Megalakult a családügyi kabinet szerdán Budapesten, az első ülésen szó esett a Kopp Mária szociológus nevét viselő népesedéspolitikai intézet felállításáról, valamint különböző családtámogatási intézkedésekről is – közölte az emberi erőforrások minisztere és a tárca család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára az ülés utáni sajtótájékoztatón.
Katás bt. beltag csed, gyed Kérdés
Egy katás bt. beltagja (a beltag a kata adózó) kismama. A szülés várható időpontja 2017. 12. 20. Kérdés: Fizetnie kell a katát addig, amíg meg nem szül? A csed 6 hónapig jár, a csed ideje alatt kapja a 90 000 forint alapján a csedet és az 50 000 forint katát nem kell fizetni? A gyermek fél éves kora után már közre működhet a bt. tevékenységében és kapja a gyedet is? A féléves időszakra a bt. kültagját felveheti-e munkaviszonyba mint ügyvezetőt, vagyis az ügyvezetést és a közreműködést munkaviszonyban látná el. Ezzel a megoldással nem kell társaságiszerződés-módosítást eszközölni, a beltagság nem kerülne átadásra senki részére.
Jogi útvesztőben a csed, gyed, gyet mellett vállalkozók: mutatjuk, miért Cikk
Számos kérdés érkezik az egyéni és társas vállalkozók csed, gyed, illetve gyes vagy éppen ápolási díj melletti tevékenységével, személyes munkavégzésével kapcsolatban. Cikkünk elején rögzítjük az elfogadott gyakorlatot, a későbbiekben pedig kitérünk arra, hogy adott esetben miért érezhetnek ellentmondást a jogalkalmazók a vonatkozó rendelkezések között.
Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés
Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?
Gyed melletti munkavégzés ugyanannál a munkáltatónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy gyeden lévő munkavállaló visszamenne dolgozni munkáltatójához, a gyed mellett, 4 órában, de csak pár hónapra, új jogviszonyként kell-e kezelnie a munkáltatónak (időarányos szabadság, betegszabadság stb.) vagy kiadva a ki nem vett szabadságát tovább foglalkoztatja? Erre az időszakra vehet-e igénybe szocho-kedvezményt, igazolás alapján? Köszönöm válaszát!