1378 találat a(z) gyed cimkére
Csed összegének kiszámítása Kérdés
Feleségem 2018. július 20-ára van kiírva. Jelenlegi biztosított, jogviszonya 2018. február 12. óta főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint adózású). Január 1-jétől álláskeresési járadékban részesült. Ezt megelőzen 3 hónapos próbaidős, 8 órás munkaviszonya volt, aminek nagy részét táppénzen tölötte. Ezt megelőzően két hét álláskeresési járadékon volt, majd 2017. februárig visszamenőleg folyamatos 8 órás munkaviszonya. Kérdésem: tekintve hogy katás vállalkozóként táppénzen lenne a szülésig, melyik időszak alapján számolandó a csed összege? Tudtommal a táppénz nem számít jövedelemnek, ha nem fizeti a magánszemély a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. De igaz ez akkor is, ha katásként jogosult valaki a táppénzre? Jelenleg azt gondolom, mivel a csedre való jogosultság pillanatában aktuális biztosítotti jogviszony a katás vállalkozás, és ebben a jogviszonyban 2018. április 30. előtt nincs se 180, se 120, se 30 naptári napi jövedelem, így az ezévi minimálbér kétszeresének 30-ad része képezi a csed naptári alapját. A csed összege így a naptári napi alap 70 százalékából, 6440 forintból számolandó. Megállja a helyét ez a feltételezés?
Gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy anyukának van egy főállása, valamint 2017. 07. 03-ától kezdődően egy 4 órás mellékállása is. A főállása után megigényelte és rendben megkapta a harmadik gyermek után igényelt csecsemőgondozási díjat. Emellett még 2017. 05. 31-éig gyest is kapott a második gyermek után. A mellékállás utáni igényét elutasították, hogy csak 326 napja van a 365 nap helyett. Ez még rendben is lenne. Viszont felmerül a kérdés, hogy majd a mellékállás után kaphat-e gyedet? Hogyan tartja nyilván a mellékfoglalkozású munkáltató, mivel a főállás utáni csed miatt nála sem dolgozik (nem is dolgozhat a csed mellett)? Ha simán fizetés nélküli szabadságon van, az a leendő gyed miatt nem jó, ha dolgozik, akkor meg megszegi a csed szabályait. Vagy ő is csed miatti távollétként tartja nyilván, annak ellenére, hogy pénzbeni ellátást nem kap? Mi lesz így a mellékállás után majdan igényelt gyeddel? Tisztelettel: Arany Tamás
Gyed mellett katás egyéni vállalkozó milyen bevallást köteles adni? Kérdés
Gyed mellett katás egyéni vállalkozó a katás jövedelemről a 17KATA nyomtatványon nyilatkozik a bevételéről. A gyedet hogy kell neki bevallani?
Folyamatos biztosítási idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! A táppénz és más anyasági ellátások (csed, gyed) szempontjából folyamatosnak számít-e a biztosítási idő, ha valaki két munkaviszony között másfél hónapig megbízási szerződéssel dolgozik és a szerződés szerinti megbízási díja az aktuális minimálbér 30 százalékát meghaladja? Köszönettel várom válaszát.
Megállapodás szolgálati idő szerzésére Kérdés
Ha a gyermek fél éves kora után az apa venné igénybe a gyed extrát, mivel az anya nagyon minimális gyedet kapna, lehetőség van-e arra, hogy ebben az esetben az anya a gyed idejére megállapodást kössön szolgálati idő szerzésére?
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk dolgozója gyeden van, foglalkoztathatjuk-e alkalmanként egyszerűsített foglakoztatás keretében? Ha egy kft. tulajdonosa és képviselője nem vesz fel keresetet, mert van főállása, alkalmanként lehet-e saját cégében egyszerűsített foglalkoztatásban?
Csed katás egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségét. 2015.01.23-án született meg az első gyermekem. A születése után cseden, majd gyeden, végül 2017.01.23-tól 2018.01.23-ig gyesen voltam. 2017.01.06-tól katás egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni (ezzel párhuzamosan kaptam gyedet, majd gyest). 2018.08.20-ra várom a második gyermekemet. Az egyéni vállalkozásomat működtetni szeretném folyamatosan, de emellett az állami juttatásokat is szeretném igénybe venni. Kérdésem, hogy az alábbi lehetőségek közül melyek megvalósíthatók. a) A gyermek születése után dolgozni fogok, maradok főállású katás, fizetem a havi 50 ezer forintot. Emiatt csedre nem leszek jogosult, de utána megigényelhetem a gyedet és a gyest is? Mi lesz a gyed alapja, a 94 400 forintos ellátási alap? b) Felveszek 4 órában egy munkavállalót az egyéni vállalkozásba, aki mindent elvégez helyettem. Befizetem utána a járulékokat, és mivel én személyesen nem dolgozom, jogosult vagyok a csedre? c) A gyermek születése előtt 36 órás munkaviszonyt létesítek, ott befizetem a járulékokat (még kb. 5,5 hónapra, ezt meg tudom tenni), így nem leszek főállásó katás. Szülés után mentesülök a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól, viszont e jogviszonyra tekintettel nem főállású kisadózóvá válok, ami már nem tekintendő az Eb. törvény alkalmazásában keresőtevékenységnek. Így havi 25 ezer forint kata fizetése mellett a szülés után is dolgozhatok, számlázhatok az ügyfeleimnek és csedre is jogosult vagyok? Köszönöm!
Gyed és bölcsőde Kérdés
Az 1997. évi LXXXIII.. törvény 42/C paragrafusa szerint nem jár a gyed az anyukának, ha bölcsődébe adja a gyerekét, kivéve, ha keresőtevékenységet folytat. Pontosan milyen előirás van erre a keresőtevékenységre? Van bármilyen előirás arra vonatkozóan, hogy van-e minimum óraszám vagy összeg, ami szükséges ahhoz, hogy keresőtevékenységnek minősüljön? Köszönöm.
Egyéni vállalkozónak gyermeke születik, ennyi csedet, gyedet kaphat Cikk
Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző hat havi keresete alapján? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő.
Gyed alatt munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismama szeretne visszajönni dolgozni, heti 5 órában. Kérdésem a következő: milyen szerződést kell kötnöm vele, ezt a jogviszonyt be kell-e jelenteni a 1041-es nyomtatványon, vagy elég jelezni a 1808-as nyomtatványon a gyed melletti foglalkoztatást? Ilyen esetben kötelező a szabadságot kiadni, vagy a szabadság akkor is kiadható majd, ha letelik a gyed és a gyes? Köszönettel: E. Jánosné
Csed, gyed összege Kérdés
Kedves Szakértő! Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző 6 havi keresete alapján? Köszönöm a választ
Kisgyermekei vannak, gyeden, gyesen volt? Így számolhatja ki szabadságát! Cikk
Az adozona.hu gyes/gyed szabadság kalkulátora a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján kötelezően járó fizetett szabadság napjainak a számát határozza meg egy adott évre. A szabadságra való jogosultságot a szülésével kapcsolatos távollét (szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság) figyelembevételével állapítja meg. Így a születési szabadság kezdetét kötelezően ki kell tölteni a kalkulátor helyes működéséhez.
Társas vállalkozó cseden, gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem kicsit összetett. Egy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező dolgozó csedben részesül. Van két cége, ahol társas vállalkozó ügyvezető. Az egyik jogviszonyában megvan a 365 napja, így jogosult csedre, a másikban nem. Ezen esetekben a társas vállalkozói jogviszonyában hogyan jelentjük a 08-ason? A munkabérrel ellátatlanság sorban jelölni kell a csedet? Mindkét vállalkozásában? Vagy csak abban, amelyben ténylegesen cseden van? A Tbj. ezt írja: 28. § (1) A 27. §-ban meghatározott járulékalap alsó határát arányosan csökkenteni kell azon időszak figyelembevételével, amely alatt a társas vállalkozó a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban részesül,... A társas vállalkozó megnevezéssel van gondom. Ezzel azt mondja, hogy mint társas vállalkozó részesüljön csedben? Vagy ő mint magánszemély elég, ha csedben részesül és akkor már mindenhol jelentjük a csedet. A másik, hogy ha gyeden lesz, akkor át kell jelenteni, ha jól tudom 1041-en főállású társas vállalkozóvá. Itt akkor hogyan jelentem a 08-ason? Itt is minden jogviszonyban gyedet írok? Hogyan alakul, ha például társas vállalkozásban a gyed időszakától ismét személyesen közreműködik mint ügyvezető? Akkor főállású és elvileg nem mentesíti semmi és fizeti az emelt járulékokat? Ha viszont visszamegy a munkaviszonyában is gyed mellett dolgozni, akkor újra visszajelentem mint mv melletti és akkor már nem fizetem az emelt járulékokat. Köszönöm szépen!
Csed megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem 2018. szeptember elejére kisbabát vár. Jelenlegi munkahelyén, ahol 2016 júliusa óta dolgozott, megszűnik a munkaviszonya 2018.01.31-én. Jelenleg egy kft. ügyvezetője is, ahonnan nem vesz fel juttatást. Eddigi bruttó fizetése 330 ezer forint körüli volt, most januárban. Ön szerint mi lenne számára a legkedvezőbb csed és gyed szempontjából? Ha el tud helyezkedni egy másik helyen munkavállalóként, vagy ha ügyvezetőként felvesz jövedelmet saját cégéből? Mi a helyzet akkor, ha csak részmunkaidőben tud elhelyezkedni és mellette ügyvezetői munkaviszonyából is vesz ki jövedelmet? Kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel
Édesapa gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. február 8-án született gyermekkel az édesapa van otthon gyeden. Most érkezett a Bp. Főv. Kormányhivatalától egy adóelőleg-nyilatkozat a 2018. éves családi kedvezmény igényléséről. A kitöltési útmutatóban a jogosultság jogcíme a következő: 4. Gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs. A nyomtatvány II. részében már házastársa/élettársa szerepel. Az édesapa és édesanya nem házastársak, csak élettársak. Az édesapa még a gyermek születése előtt nyilatkozott, hogy a gyermek az ő gyermeke. Mivel az édesanya fontos munkakört tölt be, ezért az édesapa maradt otthon a gyermekkel gyeden. Most viszont kételkedni kezdtem, hogy ezt egyáltalán szabad volt megtenni, vagy törvénybe ütköző cselekedet volt. Abban reménykedem, hogy a 4. jogcímnél kimaradt a házastárs után az élettárs. Kérem segítségüket, melyet előre is nagyon szépen köszönök.