1369 találat a(z) gyed cimkére
Egyéni vállalkozó csed, gyed mellett, lehet-e? Cikk
Hogyan folytatható csed és gyed mellett az egyéni vállalkozás, milyen feltételek mellett és milyen fízetési kötelezettségek és mentességek vannak? Milyen formában folytatható a vállalkozás, van-e összeghatár? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Így kell kiszámolni a gyed utáni szabadságot Cikk
Gyed után visszatérő dolgozó szabadságának számításában kérte szakértőnk segítségét az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Csed, gyed jogosultság Kérdés
Ukrajnából 2017. augusztusban áttelepült magyar állampolgár 2018. június hónapban fog szülni, s 2017. júliusig ukrán munkahelye volt, majd augusztustól magyar munkahelye van. (Megszakítás 20 nap.) Jogosult lesz csedre illetve gyedre? Köszönöm
Csed és gyed mellett egyéni vállalkozás Kérdés
Kérdésem: hogyan folytatható csed és gyed mellett az egyéni vállalkozás, milyen feltételek mellett és milyen fízetési vagy mentességi kötelezettségek vannak? Milyen formában folytatható a vállakozá, van-e összeghatár?
Passzív gyed mellett vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy ha passzív gyed mellett vállalkozást indítanék, akkor főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősülnék-e és meg kell-e fizetnem vállalkozóként a járulékot? (nem katás)
Csed, gyed alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018 szeptember közepére várja első gyermeke születését. Jelenlegi munkahelyén, ahol 2017. november 13-a óta dolgozott, megszűnik a munkaviszonya 2018. 03. 16-án. A szülést megelőző két évben rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. Mennyi lenne a várható csed és gyed, ha a kismama 2018. március 1-jétől heti 20 órás munkaviszonyban áll egy új jogviszonyban havi bruttó 138 ezer forintért, illetve március 17-étől ugyanebben a jogviszonyban heti 40 órában dolgozik havi bruttó 276 ezer forintért? Jól gondoljuk-e, hogy nem befolyásolja sem a csed, sem a gyed alapját, ha a kismama 2018.07.01-jétől táppénzre menne? Köszönettel.
Csed összegének kiszámítása Kérdés
Feleségem 2018. július 20-ára van kiírva. Jelenlegi biztosított, jogviszonya 2018. február 12. óta főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint adózású). Január 1-jétől álláskeresési járadékban részesült. Ezt megelőzen 3 hónapos próbaidős, 8 órás munkaviszonya volt, aminek nagy részét táppénzen tölötte. Ezt megelőzően két hét álláskeresési járadékon volt, majd 2017. februárig visszamenőleg folyamatos 8 órás munkaviszonya. Kérdésem: tekintve hogy katás vállalkozóként táppénzen lenne a szülésig, melyik időszak alapján számolandó a csed összege? Tudtommal a táppénz nem számít jövedelemnek, ha nem fizeti a magánszemély a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. De igaz ez akkor is, ha katásként jogosult valaki a táppénzre? Jelenleg azt gondolom, mivel a csedre való jogosultság pillanatában aktuális biztosítotti jogviszony a katás vállalkozás, és ebben a jogviszonyban 2018. április 30. előtt nincs se 180, se 120, se 30 naptári napi jövedelem, így az ezévi minimálbér kétszeresének 30-ad része képezi a csed naptári alapját. A csed összege így a naptári napi alap 70 százalékából, 6440 forintból számolandó. Megállja a helyét ez a feltételezés?
Gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy anyukának van egy főállása, valamint 2017. 07. 03-ától kezdődően egy 4 órás mellékállása is. A főállása után megigényelte és rendben megkapta a harmadik gyermek után igényelt csecsemőgondozási díjat. Emellett még 2017. 05. 31-éig gyest is kapott a második gyermek után. A mellékállás utáni igényét elutasították, hogy csak 326 napja van a 365 nap helyett. Ez még rendben is lenne. Viszont felmerül a kérdés, hogy majd a mellékállás után kaphat-e gyedet? Hogyan tartja nyilván a mellékfoglalkozású munkáltató, mivel a főállás utáni csed miatt nála sem dolgozik (nem is dolgozhat a csed mellett)? Ha simán fizetés nélküli szabadságon van, az a leendő gyed miatt nem jó, ha dolgozik, akkor meg megszegi a csed szabályait. Vagy ő is csed miatti távollétként tartja nyilván, annak ellenére, hogy pénzbeni ellátást nem kap? Mi lesz így a mellékállás után majdan igényelt gyeddel? Tisztelettel: Arany Tamás
Gyed mellett katás egyéni vállalkozó milyen bevallást köteles adni? Kérdés
Gyed mellett katás egyéni vállalkozó a katás jövedelemről a 17KATA nyomtatványon nyilatkozik a bevételéről. A gyedet hogy kell neki bevallani?
Folyamatos biztosítási idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! A táppénz és más anyasági ellátások (csed, gyed) szempontjából folyamatosnak számít-e a biztosítási idő, ha valaki két munkaviszony között másfél hónapig megbízási szerződéssel dolgozik és a szerződés szerinti megbízási díja az aktuális minimálbér 30 százalékát meghaladja? Köszönettel várom válaszát.
Megállapodás szolgálati idő szerzésére Kérdés
Ha a gyermek fél éves kora után az apa venné igénybe a gyed extrát, mivel az anya nagyon minimális gyedet kapna, lehetőség van-e arra, hogy ebben az esetben az anya a gyed idejére megállapodást kössön szolgálati idő szerzésére?
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk dolgozója gyeden van, foglalkoztathatjuk-e alkalmanként egyszerűsített foglakoztatás keretében? Ha egy kft. tulajdonosa és képviselője nem vesz fel keresetet, mert van főállása, alkalmanként lehet-e saját cégében egyszerűsített foglalkoztatásban?
Csed katás egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségét. 2015.01.23-án született meg az első gyermekem. A születése után cseden, majd gyeden, végül 2017.01.23-tól 2018.01.23-ig gyesen voltam. 2017.01.06-tól katás egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni (ezzel párhuzamosan kaptam gyedet, majd gyest). 2018.08.20-ra várom a második gyermekemet. Az egyéni vállalkozásomat működtetni szeretném folyamatosan, de emellett az állami juttatásokat is szeretném igénybe venni. Kérdésem, hogy az alábbi lehetőségek közül melyek megvalósíthatók. a) A gyermek születése után dolgozni fogok, maradok főállású katás, fizetem a havi 50 ezer forintot. Emiatt csedre nem leszek jogosult, de utána megigényelhetem a gyedet és a gyest is? Mi lesz a gyed alapja, a 94 400 forintos ellátási alap? b) Felveszek 4 órában egy munkavállalót az egyéni vállalkozásba, aki mindent elvégez helyettem. Befizetem utána a járulékokat, és mivel én személyesen nem dolgozom, jogosult vagyok a csedre? c) A gyermek születése előtt 36 órás munkaviszonyt létesítek, ott befizetem a járulékokat (még kb. 5,5 hónapra, ezt meg tudom tenni), így nem leszek főállásó katás. Szülés után mentesülök a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól, viszont e jogviszonyra tekintettel nem főállású kisadózóvá válok, ami már nem tekintendő az Eb. törvény alkalmazásában keresőtevékenységnek. Így havi 25 ezer forint kata fizetése mellett a szülés után is dolgozhatok, számlázhatok az ügyfeleimnek és csedre is jogosult vagyok? Köszönöm!
Gyed és bölcsőde Kérdés
Az 1997. évi LXXXIII.. törvény 42/C paragrafusa szerint nem jár a gyed az anyukának, ha bölcsődébe adja a gyerekét, kivéve, ha keresőtevékenységet folytat. Pontosan milyen előirás van erre a keresőtevékenységre? Van bármilyen előirás arra vonatkozóan, hogy van-e minimum óraszám vagy összeg, ami szükséges ahhoz, hogy keresőtevékenységnek minősüljön? Köszönöm.
Egyéni vállalkozónak gyermeke születik, ennyi csedet, gyedet kaphat Cikk
Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző hat havi keresete alapján? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő.