hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadság gyermekszületés kapcsán: kérvényezés és megszüntetés

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A szülő általában nem foglalkozik azzal, hogy gyermeke születése után éppen milyen elnevezésű távolléten van. Fontossá válik azonban, ha a szülő változtatni szeretne ezen, visszamenne dolgozni, újabb baba érkezik, vagy újra fizetés nélküli szabadságon lenne. Ilyenkor nem árt tudni, mikor, mire van lehetőség, továbbá milyen határidőket kell figyelembe venni.

A munka törvénykönyve (2012. évi I. törvény) 127–133. §-a rendelkezik a szülési szabadságról és a fizetés nélküli szabadság szabályairól. A gyermek megszületésekor először a szülési szabadság időtartama következik, amelyet – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen. A szülési szabadság egy egybefüggő 24 hetet jelent az anyának, amely örökbefogadás esetén is jár. Ha az ellátásokkal párhuzamba állítjuk, ez szokott lenni jellemzően a csecsemőgondozási díj időszaka, azonban a munkajogi definíciót és a mögötte lévő ellátást nem szabad összekeverni, és egyenlőségjelet sem teszünk közzé.

Jellemzően a szülési szabadság letelte után következik a fizetés nélküli szabadság időszaka. A jogszabály a következőképpen rendelkezik:

128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni;

130. § A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. §-ban foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély, gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.

Ha a gyakorlatban nézzük, akkor sok munkáltatónál a szülési szabadság után automatikusan megadják a fizetés nélküli szabadságot, külön kérvényezés nélkül, lévén az anya otthon van a gyermekével és jelezte is otthonmaradási szándékát. A legtöbb helyen ehhez külön nyomtatvány készül, de akkor sem kell aggódnia a szülőnek, ha ez elmarad, a fizetés nélküli szabadság akkor is megilleti a szülőt. (És vele párhuzamosan a felmondási védelem).

Ahogy a fenti paragrafusból látható, fizetés nélküli szabadságon a gyermek 3 éves koráig lehet otthon maradni (ez fedi a gyed, majd a gyes időszakát), kiegészítve a 130. paragrafussal.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mi a teendő, ha a szülő gyermeke 3 éves kora előtt visszatérne a munkába, illetve olyankor, ha a fizetés nélküli szabadság letelte előtt újabb gyermeket vár!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink