788 találat a(z) felmondás cimkére

Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni, és amikor nem Cikk

Vannak esetek, amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más szituációkban szabad mérlegelésén múlik. Bárki kerülhet ugyanis olyan élethelyzetbe, amikor bár nem keresőképtelen, valamilyen oknál fogva mégsem tud huzamosabb ideig munkát végezni, például mert külföldre költözik az ideiglenesen ott dolgozó párjával, könyvet ír, tanulmányokat folytat, esetleg a harmadik világban önkénteskedik. Mivel a munkaviszonyát nem szeretné megszüntetni, megoldást számára a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nyújthat.

Ha az ellátás folyósításának tartama alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony Cikk

A munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt egyebek között a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Ez azonban egyáltalán nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valakinek a munkaviszonya (és ezzel együtt a biztosítási jogviszonya) a várandósság, a csed, gyed vagy éppen a gyes (gyermekgondozást segítő ellátás) folyósításának tartama alatt szűnjön meg. A következőkben ennek a helyzetnek az adott személy társadalombiztosítási jogállását érintő következményeivel foglalkozunk.

Felmondás a dolgozó részéről Kérdés

A dolgozó táppénzes állományban van. Azonnali határidővel felmond. El lehet-e fogadni, vagy csak a táppénzes időszak lezárását követően ?

Felmondás betegállományban Kérdés

A munkavállaló (60 éves) 8 hónapja folyamatosan betegállományban van. Tartós egészségromlás miatt várhatóan eredeti munkakörében a keresőképtelenség lejártát követően nem tudja majd a munkáltató foglalkoztatni. A munkáltató más munkakört sem tud neki felajánlani. Kérdésem: milyen feltételekkel és mikor tud a munkáltató jogszerűen felmondani?

Felmondás lelkiállapot miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr/Hölgy! Házastársam elmondása szerint a munkahelyén tartósan arra mentek rá, hogy helyzetét ellehetetlenítsék. Ezt nem bírta és felmondott. Ha perelni szeretne amiatt, hogy a munkáltató hozta ilyen helyzetbe, akkor milyen lehetőségei vannak? Megnéztük, azonnali hatály esetén van, de ő rendes felmondással mondott fel. Csak sérelemdíjért perelhet vagy van más megoldás? Köszönöm.

Munkaviszony megszüntetése üzemi balesetből származó táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Milyen lehetősége van a munkáltatónak üzemi balesetből származó táppénz alatt felmondani? Van-e különbség "sima" táppénz és üzemi baleset között? Köszönöm válaszukat!

Fogyatékos gyes – védettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyermek fogyatékossága miatt (tejérzékeny) az édesanya jogosult 3 éves kor után is gyesre. Ebben az esetben, ha a fizetés nélküli szabadságát gyermek gondozása céljából meg szeretné hosszabbítani, akkor a munkáltató ebben az esetben is köteles lesz elfogadni, vagy megszüntetheti a munkaviszonyt, mert védettség csak a gyermek 3 éves koráig szól? Ugyanez a kérdés, ha az anyuka háromgyermekes, és gyes után gyetre megy. Gyet idejére is jár a fizetés nélküli szabadság? Köszönöm!

Táppénzről visszatérőnek felmondanának. Mennyi lesz a végkielégítés? Cikk

„Van egy munkavállalónk, aki 2016.01.01-jétől dolgozik cégünknél. Ez a munkavállaló 2018.09.15-étől táppénzen van folyamatosan, és ennek 1 éves időtartam letelte után szeretne visszajönni cégünkhöz dolgozni. Átszervezések, valamint egészségi állapota miatt nem tudunk neki munkát biztosítani. Ezért felmondanánk neki. Kérdésem, hogy ha az üzemorvos nem engedi dolgozni, felmondás esetén jár-e neki végkielégítés? A táppénzes időszak miatt mennyi végkielégítés jár neki, és a kiszámítás módja is érdekelne.” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Több ezer munkavállalót küld el a British American Tobacco Cikk

Tevékenységének áramvonalasítása keretében 2300 munkavállalóját építi le a British American Tobacco (BAT) brit multinacionális dohányipari vállalat szerte a világban.

Egyre kevésbé félnek felmondani munkahelyükön a dolgozók Cikk

A magyar munkavállalók 77 százaléka minimum öt évre biztosnak látja a pozícióját a munkahelyén, 82 százalék véli úgy, hogy a cég, amelynél dolgozik öt év múlva is működni fog a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián közös munkaerőpiaci kutatása szerint.

Könyvelői szerződés Kérdés

T. Szakértő! Ügyfelünknek 4 havi könyvelési díj elmaradása van. Az anyagot elküldi, de nem fizet. Kötelesek vagyunk-e a bevallásokat (08-as, ÁFA) elkészíteni? A szerződésünk értelmében 2 hónapos határidővel, kizárólag írásban tett nyilatkozattal lehet felmondani. Ügyfél szerint ha felmond, akkor nem fizeti ki a 2 havi felmondást, csak ha a 2 havi anyagot is le könyveljük. Ez így jogos? Válaszát köszönöm.

Felmondás közalkalmazottnak nyugdíjba vonulás előtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közalkalmazott 2019. szeptemberben betölti a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, decemberben pedig meglesz a 40 év közalkalmazotti jogviszonya. Az 1700/2012. kormányhatározat értelmében reménykedhetne a munkáltatói felmentésben, de mivel felsőoktatási intézményben dolgozik, tudományos kutatói munkakörben, felmerült a kérdés, hogy a munkáltató erre a rendeletre hivatkozva megtagadhatja-e a felmentést. Jogszerűen járna el így a munkáltató? (A felmentés több szempontból is előnyös lenne, amelyektől így a szóban forgó közalkalmazott elesne.) Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Majorosné B.Hedvig

Felmentési idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói felmondással szüntettük meg egy munkavállalónk munkaviszonyát. A felmondás oka valós, jogszerű, az indoklás világos. Megkapott minden juttatást, ami szerződés szerint megilleti. Viszont a felmondási idő felében nem lett felmentve a munkavégzés alól, nem is akarta, hogy fel legyen mentve. Ismerem a jogszabályt, hogy a felmondási idő felében köteles a munkáltató felmenteni a munkavégzés alól. Mindenesetre ez sajnos nem történt meg. A kérdésem az lenne, hogy milyen jogkövetkezménnyel járhat ez, ha a munkavállaló 3 éven belül ezt sérelmezi? Most, amikor elment, teljesen együttműködő volt, de ki tudja...? A következő kérdésem, ha már a felmentést elmulasztottuk, hogyan tudjuk ezt munkaügyi per (kártérítési igény) nélkül korrigálni? Gondolok itt arra, hogy esetleg pénzben megváltanánk a felmentési időt, vagy önellenőrzéssel, a 1041-es bejelentés módosításával meghosszabbítható ilyen esetben a felmondási idő? Ez utóbbi miatt nem lesz szabálytalan a felmondás? Köszönettel.

Gyedről visszatérő Kérdés

Üdvözletem. Segítséget szeretnék kérni, hogy mi a teendő akkor, amikor gyedről jönne vissza a dolgozó, de már megszűntek azok az üzletágak, ahol ő foglalkoztatva volt. Konkrétan eladó volt a boltban, de mindkét bolt bezárásra került és más munkakörben sem tudjuk foglalkoztatni, mivel azt az ügyvezető személyesen végzi, de az se biztosít rendszeres bevételt csak alkalmanként. Az ügyvezető is elment már munkaviszonyba máshova dolgozni. Milyen teendőink vannak? Mit kell részére kifizetni? Válaszukat előre is köszönöm

Táppénz alatt azonnali felmondást követő egészségügyi biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemben a kamion sofőrünk verekedése kapcsán érdeklődtem az azonnali felmondás lehetőségéről. Köszönöm gyors válaszát, melyben a körültekintő intézkedésre hívta fel a figyelmem. Ezért szeretném tudni, hogy a felmondás után dolgozónknak lesz-e Németországban és Magyarországon továbbra is egészségbiztosítása? Üdvözlettel: Viktória

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink