hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozás szüneteltetetése, ha táppénzen van az alkalmazott

  • adozona.hu

Hogyan lehet szüneteltetni az egyéni vállalkozást, ha az alkalmazott táppénzen van? Addig nem lehet szüneteltetni a vállalkozást, amíg az alkalmazott keresőképes nem lesz, és a munkáltató nem mond fel neki? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló szóló 2009. évi CXV. törvény (Evectv.) hatályos 18. paragrafusa szerint az egyéni vállalkozó legalább egy hónapig és legfeljebb két évig szüneteltetheti egyéni vállalkozói tevékenységét. (A kormány a jelenlegi kettőről három évre emelné az egyéni vállalkozás szünetelésének maximum időtartamát a parlament előtt lévő, az ügyfelek számára adminisztratív terheket tartalmazó egyes törvények módosításáról szóló T/13674. számú törvényjavaslat szerint, aminek vitája folyamatban van, nem szavazott még róla az Országgyűlés.)

Mivel az egyéni vállalkozó a tevékenység szüneteltetése alatt nem tevékenykedhet, további kötelezettséget nem vállalhat, ténylegesen nem tud munkát adni az alkalmazottjának. A nehézség az, hogy a munka törvénykönyve (Mt.) viszont nem ismeri a munkaviszony szünetelésének fogalmát. Az Mt. 146. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkavállalót alapbér illeti meg, ha a munkáltató a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget foglalkoztatási kötelezettségének (állásidő), az elháríthatatlan külső okot kivéve. Azaz, ha az egyéni vállalkozó nem kívánja megszüntetni az alkalmazott munkaviszonyát, akkor főszabály szerint az Mt. 146. paragrafusának (1) bekezdése alapján állásidőre járó bért kell fizetnie a munkavállaló részére, és teljesítenie kell az ezzel kapcsolatos bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét.

Ismert olyan korábbi adóhatósági tájékoztató, mely szerint az egyéni vállalkozó nem szüneteltetheti a tevékenységét, ha aktív állományú alkalmazottja van, azzal, hogy a passzív állományban lévő dolgozóival kapcsolatos, a törvényben szabályozott adókötelezettségeit a szünetelés időszakában is teljesítenie kell.

Megszüntetni tehát nem kötelező a fennálló munkaviszony(oka)t, ugyanakkor ennek hiányában a munkavállalót alapbére illeti meg, továbbá a szünetelés időtartama alatt is havonta be kell nyújtani a ’08 jelű bevallást. Szakértőnk megítélése szerint keresőképtelen munkavállaló esetén ugyanez a helyzet, azaz lehetséges az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése, de az alkalmazott keresőképessé válását követően állásidőre járó díjazásra lesz jogosult.

Annak nincs akadálya, hogy a munkáltató már a keresőképtelenség tartama alatt megszüntesse indokolt felmondással a munkaviszonyt.  Ekkor a felmondási idő a keresőképtelenség lejártát követő napon (de legfeljebb a betegszabadság lejártát követő egy év elteltével) kezdődik el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink