421 találat a(z) elszámolás cimkére

Áfa átalányadózó egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy átalányadózó egyéni vállalkozó naplófőkönyvet vezet. A kimenő és bejövő számlák akkor kerülnek könyvelésre, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik. Az áfa ugyanekkor kerül elszámolásra. (Illetve amelyik kimenő számla 45 napon belül nincs kiegyenlítve, az megjelenik abban az áfa időszaknak az elszámolásában, ahol a 45 nap letelik a számlán megjelölt teljesítési időpontot követően.) Helyes-e ez az eljárás áfa szempontjából? Ehhez szükséges-e külön a pénzforgalmi áfa elszámolást bejelenteni az általános szabályok helyett?!

Általános személygépkocsi-normaköltség mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! A saját (tulajdonú) személygépkocsi hivatalos célú használata esetén, igazolás nélkül elszámolható úgynevezett általános személygépkocsi-normaköltség mértéke 2017. január 1-jétől 9 Ft/km-ről 15 Ft/km-re emelkedett. A kérdésem, hogy a kifizető, egy erre vonatkozó belső szabályzat alapján rendelkezhet-e úgy, hogy 15 Ft/km-nél kevesebbet fizet, kötelező-e az igazolás nélkül elszámolható normaköltség maximumát adni? Az szja törvény ezzel kapcsolatban annyit mond ki, hogy igazolás nélkül 15 Ft/km számolható el, és egyértelműen rendelkezik, hogy az ezt meghaladó költségtérítés esetén adott jogviszonynak megfelelő jövedelme keletkezik a magánszemélynek. Az szja törvény 3./II./6. számú melléklete is – értelmezésem szerint – az elszámolható költségek maximumára tér ki; miközben a 3./IV./3. pont kizárólag a 15 Ft/km-t használja, nem utal arra, hogy ez minimum vagy maximum összeg. Kérem állásfoglalásukat a helyes értelmezéshez. Köszönöm!

Fiatal gazda elszámlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A " Fiatal gazda támogatást kapott – 2016.02.13." cikkhez kapcsolódóan szeretnék kérdezni. Az utolsó mondata a válasznak: "Hasonlóan kell kezelni a gép vásárlásához kapott támogatást is. Ha például a permetező 5 millió forint volt és 5 millió támogatást is kapott, akkor a permetező nullára íródott." Az én kérdésemben egy ültetvény kialakításával és a kerítésének költségével kapcsolatos. A fiatal gazda pályázat elszámolása során vívódom, hogy az szja bevallásban a felmerült költség áll-e a támogatással szemben? Azaz egy összegben elszámolom költségként! Köszönöm válaszát. Tisztelettel Feketéné Németh Anna

Családi gazdálkodó (előző évben még őstermelő) veszteségelszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi gazdálkodó – aki előző évben még őstermelő volt – őstermelésből származó előző évi veszteségeit elszámolhatja-e a családi gazdálkodás eredményéből? Ha igen, minden tagra vonatkozik-e a veszteség elszámolása?

Családi gazdaság kiválás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság tagjai elhatározták, hogy a gazdaságból 3 fő kiválik. A kiválásról szóló határozat októberben jogerőre emelkedett. A családi gazdaság tagjai a kiváláskor írásba foglalták, hogy a köztük lévő elszámolás végső határideje december 31-e lesz. Tehát a kiválás után keletkezett bevételeket és kiadásokat egyenlő arányban osztják el a családtagok között. Kérdésem, hogy ez a megállapodás jogszerű, szabályos-e?

Munkaidőkeret és bérlap Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató szeretné a bérfizetést korábban teljesíteni, ehhez azonban a hónapot korábban le kell zárnia. Létezhet olyan havi elszámolás, mely nem a hónap 1. napjától a hónap utolsó napjáig tart, hanem mondjuk a hónap 20. napjától a következő hónap 19-éig? Ennek van hatása a munkaidőkeretre, az azzal kapcsolatos elszámolásra? Gondolok különösen arra az esetre, mikor a túlóráért nem a keret végén kell fizetnie a cégnek. Úgy tudom, a keretnek nem feltétlenül kell hónap elején kezdődnie, de azt nem, hogy hét közben is kezdődhet-e? Illetve ilyen elszámolásnál (nem a munkaidőkeret "párjára" gondolok, hanem pl. a bérlapra) 30 naptári napot kell alapul venni, vagy annyit, ahány hónapos az adott (kezdő) hónap? 30 napnál szerintem nem jönne ki az év. Ha egy ilyen korábbi elszámolást előrehozunk, mire kell figyelni a későbbiekben? Nem csupán erre gondolok, de az első ilyen hónap törthónappá válhat, ilyenkor önrevíziót leszámítva mit lehet tenni, ami jogszerű? Segítségét köszönöm.

Egyéni vállalkozó - kata Kérdés

Átalányadózó egyéni vállalkozó katára való áttéréséhez milyen elszámolásra, nyomtatványra van szükség?

Fióktelep kapcsolt vállalkozással szembeni évvégi elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi székhelyű vállalat magyarországi fióktelepénél az évzáráshoz kapcsolódóan az ugyanazon cégcsoporthoz tartozó vállalkozásokkal szembeni követelések, kötelezettségek elszámolását szeretném megtudni (csak az anyavállalat közös). A kérdés, hogy ugyanazzal a vállalkozással szemben meglévő vevőkövetelést és szállító tartozást külön-külön mutatom-e ki év végén a mérlegben avagy a vevőkövetelést a vevőkövetelések között, a szállító tartozást pedig a szállító tartozások között? Avagy egyik felvetés sem helyes, mert ezen tételeket egymással szemben össze kell vezetni és a különbözetet pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, illetve pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni? Előre is köszönöm a választ.

Kézi nyugták kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk vendéglátóipari egységet üzemeltet. Időnként vendég fellépőket hív meg, melyre belépőjegyet szed. A fizetett belépőjegyekért (karszalag) kézi nyugtát ad. A pultnál működik pénztárgép, amennyiben a vendég italszolgáltatást vesz igénybe, az beütésre kerül az ott található pénztárgépbe. Be kell-e ütni ugyanebbe a pénztárgépbe a bejáratnál adott kézi nyugták összegét vagy azokat a könyvelésben külön kell elszámolni? Ha be kell ütni, lehetőség van-e arra, hogy egy összegben (például 120 ezer forint) beütésre kerüljön a belépőjegyek megfizetett értéke vagy egyszerre kézi, illetve gépi nyugta nem állítható ki ugyanarról az értékesítésről?

Földhasználati jog és ráépítési jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli elszámolással kapcsolatban a következő kérdést szeretném tisztázni. Építőipari kft. apartmanházakat épít értékesítési céllal. A kivitelezéshez szükséges terület nem a kft. tulajdona, ezért földhasználati jogot és ráépítési jogot engedélyező megállapodást kötött a földterület tulajdonosával. A szerződő felek rögzítették, hogy a földhasználati jog a felépítmény fennállásáig megmarad. A két jogért fizetett ellenérték elszámolásával van gondom. Miként tudom költségek között elszámolni a két vagyoni értékű jogot? Értékcsökkenéssel kell elszámolni, vagy esetleg a ráépítési jogért fizetett ellenértéket beszámolhatom a kivitelezés önköltségébe?

Áfatörvény változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2017. január 1-jétől hatályos áfatörvény 305. § átmeneti rendelkezései szerint: 305. § 501 (1) A 3/A. számú melléklet II. részének a Mód 6 törvénnyel megállapított 3. pontját a) az olyan 2016. december 31-ét követően kezdődő elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakokra kell először alkalmazni, amelyek tekintetében a fizetés esedékessége, valamint a számla vagy a nyugta kibocsátásának időpontja 2016. december 31-ét követő időpont, ha a teljesítés időpontját az 58. § szerint kell megállapítani, b) az a) pont alá nem tartozó esetekben akkor kell először alkalmazni, amikor a 84. § szerint megállapított időpont 2017. január 1-jére vagy azt követő időpontra esik. Jól értelmezem-e, hogy ha a teljesítés időpontját az 58. § szerint kell megállapítani és az nem esik az a) pont alá, akkor a 18 %-os áfakulcsot kell alkalmazni.? Például: (az esedékesség mindig a számlakiállításhoz van kötve +14 nap) 1. elszámolással érintett időszak: 2016.11.01.–2016.11.30, számla kiállítása: 2017.01.03., esedékesség 2017.01.17., teljesítés 2017.01.17. – 18%-os áfa kulcsot kell alkalmaznom, mert a b) pont ezt jelenti, vagy 27%-ot, mivel a teljes időszak még 2016. évi és erre a 2017.01.01.-től hatályos törvény még nem terjed ki? 2. elszámolással érintett időszak: 2016.12.15–2017.01.31., számla kiállítása: 2017.01.03., esedékesség 2017.01.17, teljesítés 2017.01.03.–18%-os áfa kulcsot kell alkalmaznom a teljes időszakra mert erre vonatkozik a b) pont?

Költségek elszámolása számla hiányában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egy magyarországi társaság, belföldi adóalany, kettős könyvvitelt vezet, áfa szempontjából az általános szabályok vonatkoznak rá. A cég tevékenységéből eredően külföldön is járunk, ott is vásárolunk üzemanyagot, illetve autópálya-matricát, a cégautó használatával összefüggésben. Szlovákiában ezekről a költségekről vagy semmilyen bizonylat nem szerezhető be, vagy csak a magyar nyugtának megfelelő adattartalmú dokumentumot kapunk (nem szerepel rajta se cégnév, se rendszám). Ilyen esetben milyen bizonylat képezi a számviteli elszámolások, nyilvántartások alapját? Számla hiányában mi alapján könyvelhetők cégünknél a bankkártyás, illetve készpénzes költések? Válaszukat előre is köszönöm!

Magyarországi fióktelep bezárása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy romániai cég magyarországi fióktelepet hozott létre 2012-ben. A fióktelep viszont nem érte el a célját, mivel árbevétele nem volt, csak költségei keletkeztek (alapítási költségek, mint illeték, ügyvédi, postaköltség stb.). A romániai cég szeretné megszüntetni a Magyarországi fióktelepét. Tartozásai nincsennek, de évente a veszteségei fedezetére, illetve a bankszámlavezetés költségeire a romániai cég utalt át kölcsönösszegeket. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: 1.) A fióktelep megszüntetését végelszámolással kell elindítani? 2.) Viszont mivel van kölcsöntartozás a romániai anyacég felé, így akkor nem lehet végelszámolást kezdeményezni, hanem az anyacég kezdeményezzen felszámolást? 3.) Van-e valamilyen más megoldás a végelszámoláson és a felszámoláson kívül? Válaszukat előre is köszönöm.

Külsős partner beruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külsős partner végzi a termékünk festését, amelyhez új berendezéseket kellett vásárolnia. Ehhez mi adtunk neki előleget, amit most szeretnénk elszámolni. A berendezéseket mi nem tudjuk hasznosítani. Mi a helyes megoldás, hogyan számlázzák ki nekünk ezt az összeget, amit ők beruházásra költöttek? Köszönettel

Saját gépkocsihasználat költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás egyik alkalmazottja hivatalos célú utakra saját gépjárművét használja. Hogyan kell elszámolnia a saját gépjárműhasználat költségeit? Felmerül-e ennek okán cégautóadó-fizetési kötelezettség a cég vagy a magánszemély részéről? Tisztelettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Újraindult konszolidáció

Pölöskei Pálné

adószakértő

Bérleti díj felmondása

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink