421 találat a(z) elszámolás cimkére
Áfa mértékének a megitélése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft.-nek vállalkozási szerződése van lakóépület felépítésére, melyet kulcsrakész állapotban ad át a megrendelő magánszemély részére. A vállalkozói díj összege nettó 39 370 078 Ft + áfa (27%) vagyis bruttó 50 000 000 Ft, azaz ötvenmillió forint összegben került megállapításra. A fizetési ütemezések a bruttó ötvenmillió forint alapján vannak megállapítva. Szeretnék érdeklődni, hogy a szerződés alapján a vállalkozói díj számlázásánál a bruttó vagy nettó elszámolási módot kell alkalmazni 2016. január elsejétől? A magánszemély az építési telket 2015 elején vásárolta. Az építkezés 2015 évben elkezdődött az átadás 2016 első negyedévében várható. A magánszemélyek elmúltak negyven évesek, gyermekük nincs. Szeretnék érdeklődni, hogy a telek vásárlása után érvényesíthető e az adó –visszatérítési támogatás vagy ezt a lehetőséget csak gyermekkel rendelkező vagy gyermeket vállaló magánszemélyek érvényesíthetik? Tisztelettel! Veres Andrea
Határozott időszaki elszámolás
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi – határozott időszaki elszámolású – témában kérném szíves tájékoztatásukat: Felek határozatlan idejű ingatlan-bérbeadási szerződésben éves díjfizetésben állapodnak meg. Elszámolási időszak: 01. 01-12. 31. Szabályozzák, hogy az éves díjról kiállításra kerülő számla kibocsátásának időpontja tárgyév 02. 28. napja, fizetési határidő az elszámolási időszak/tárgyév utolsó napja (12. 31.). Kérdés: Amennyiben az ellenértéket megfizető fél (bérlő) év közben a számla kibocsátását követően, de a fizetési határidőt megelőzően saját döntése alapján előbb fizet, az előlegfizetésnek minősül-e adófizetési kötelezettséget keletkeztetve? Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel: Bodrogi Klaudia
Megállapodás sörtermékek forgalmazására
Kérdés
Az előző kérdésemben feltettekkel kapcsolatban az új fejlemény az öt évre szóló megállapodással kapcsolatban az, hogy ügyfelemtől kértek egyéb hirdetési és marketingszolgáltatásra vonatkozó számlát, 2000 ezer forint + áfa összegről. Ezt ügyfelem meg is kapta, de a szerződés szerint amennyiben nem teljesíti a kikötött mennyiségű sör forgalmazását, visszafizetendő arányosan. Ehhez rendelkezésre bocsátott a gyártó sörcsapoló berendezést is. Ebben az esetben a tárgyévben van elszámolási kötelezettség?
Kölcsön elszámolása
Kérdés
T. Szakértő! Egy egyesület bérbe adta a kezelésében lévő menedékházat. A bérlővel megállapodtak, hogy három millió forint beruházást végez bérlő a menedékházon, amit évente számolnak el. A megállapodás 2008. január 1-jétől érvényes, és 2016-ban kell elszámolni egymással. Az évenkénti elszámolások megtörténtek, de számlák nem voltak, a bérlő saját erőből végezte el a munkákat. Könyvelésre nem került sor. Kérdésem: ezeket a gazdasági eseményeket hogyan lehet utólag lekönyvelni, a beruházásokat aktiválni? Segítségét köszönöm, Ildi
Tanfolyami részvételi opció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk nyilvánosan meghirdetett kampány keretében 2015. december hónapban a jövő év terhére kedvezményes áron értékesít úgynevezett tanfolyami részvételi opciót, amelyet meghatározott időintervallumon belül lehet igénybe venni, a cég által meghirdetett képzésekre. Ezekről számlát állítunk ki a megrendelő felé. Kérdésem: mi a helyénvaló számviteli elszámolás? 1. Idei bevétel és a vonatkozó, majdan felmerülő költségeket hozzá kell rendelni? 2. Jövő évi árbevétel a tényleges képzés megtartásakor? Válaszát köszönöm.
Gyógyszeradomány adózása és elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszerforgalmazó vállalkozásként kórházak részére a 3/2009 EüM rendelet 9. § alapján gyógyszert adományozunk. A példa kedvéért legyen a termék beszerzési ára 50, piaci ára 100+5% áfa. Helyesen járunk-e el adózásilag és számvitelileg, ha az alábbi gyakorlatot folytatjuk: Az adományozott termékről piaci áron számlát állítunk ki (100+5% áfa), árbevételként és fizetendő áfaként könyveljük, az áfát a NAV részére megfizetjük, a számla végösszegét adomány, engedmény jogcímen -105 értékben csökkentjük (ezt rendkívüli ráfordításként könyveljük), így a számla végösszege 0 lesz. Követelésünk nem képződik, a kórház egyébként sem fizetne a termékért. Kapcsolódó tételként a terméket elábéval szemben könyvelve kivezetjük a készletből (50). A társasági adó alapját a rendkívüli ráfordításként elszámolt összeggel megemeljük. (105). Amennyiben a módszerünk nem helyes: Kell-e számlát kiállítani, és milyen tartalommal? Amennyiben nem nulla értékű a számla, elengedett követelésként vezetjük ki az összegét (növeljük-e ez esetben a taoalapot)? Milyen módon vezetjük ki a készletet, jár-e ez adóalap-korrekcióval együtt?
Alapítványi befizetés
Kérdés
A következő kérdésem lenne: ha egy nem közhasznú alapítványnak adok támogatást, akkor azt teljes egészében az adóalap-növelő tételek közé teszem be, illetve hogyan történik annak az elszámolása? Köszönöm: Zsók Gabriella
Sorsjegybevétel elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő Kérem, bővebben írja meg, hogy a kaparós sorsjegyek értékesítésének elszámolása hogyan történik. Vegyesbolt szeretne kizárólag sorsjegyet értékesíteni. Kérem, segítsen, hogyan számol el. Külön kasszában tartja a sorsjegy árát, mivel a pénztárgépbe azt nem kell beütni? Nyugtát nem kell adni, mert a sorsjegy maga a nyugta. Áfa szempontjából mentesnek minősül. Utánvéttel megérkezik a csomag jutalékkal csökkentett összege, a bevételt hogyan számolja el? NAV felé kell valamit jelentenie? Várom válaszát. Köszönettel.
Közös eszközbeszerzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi gazdasági esemény helyes elszámolásában szeretném a segítségét kérni. Adott két bt., melyek egészségügyi szolgáltatást végeznek. Közösen (50-50 százalékos arányban) szeretnének beszerezni egy orvosi műszert, hogy aztán azt felváltva üzemeltessék rendelési időben. Melyik bt. mutatja ki a könyvében? Hogyan történik az elszámolás? Hogyan kell szerződniük a szállítóval? Vagy van egyéb specialitása is a dolognak? Köszönettel István
Abc a telefonköltség elszámolásához
Cikk
A telefonköltség a konkrét szituációtól függően többféleképpen is elszámolható. Olvasónk újszerű elképzelésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.
Üzemanyag elszámolása számla nélkül
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közzétette a fogyasztási norma szerint szeptemberben elszámolható üzemanyagárakat.
Költségelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Néhány hónapja alakult kétszemélyes kft. ügyvezetői az alapítók. A társaság székhelye az egyik tag lakása. A társaság dokumentumanak (például szerződések) elkészítése, nyomtatása, a számlázás, az elektronikus levelezés, a telefonos ügyintézés az ügyvezetők saját eszközein történik. Kérdésem az, hogy ezen eszközök működtetéséhez, az ügyvitelhez szükséges irodaszer, internet-hozzáférés, telefonköltség, nyomtatópatron stb. elszámolható-e a kft. költségeként annak ellenére, hogy maga az eszköz nincs a kft. tulajdonában? Ha ez nem lehetséges, mi a megoldás arra, hogy az ügyvitelhez, a társaság működéséhez szükséges ezen költségeket a kft. elszámolhassa? Válaszát előre is köszönöm.
Túlóra-elszámolás
Kérdés
Társaságunknál eddig nem volt túlóra, a jelenlegi létszámmal túlóra bevonását szeretné a cég, nem időszakosan hanem hosszútávon. A fizikai munkások 7-15 óráig dolgoznak, utána hetente 2-3 szor dolgoznának 15-20 óráig, majd szombatonként 7-15 óráig. Mi a túlóra-elszámolás módja? Köszönettel:
Áfa elszámolása
Kérdés
Kibocsátott számla esetében, melyen javított volt a teljesités időpontja, nem volt teljesen egyértelmű hogy az o5. hó vagy o6. hó, (az egyéni vállalkozó nem volt elérhető az egyeztetésre), ezért o5. hóban került elszámolásra. Utólagos ellenőrzés során kiderült, hogy a vevő o6. hóban számolta el. A számla banki kiegyenlitése után, azon napon került bevételként elszámolásra a pénztárkönyvben, mely napon az ellenérték befolyt. A kérdés az, hogy ezen téves befizetendő áfa bevallásért mindenképpen bírság jár ?
Bt.-kültag halála
Kérdés
Ha meghal a bt. kültagja, akinek örököse a bt. beltagja, mi a teendő az elszámoláskor?