1358 találat a(z) cégvilág-rss cimkére
Nekik érdemes átalányadózást választani 2022-ben
Cikk
Az átalányadózó egyéni vállalkozók számára kedvezőbb feltételek lépnek életbe 2022. január 1-jétől. Az átalányadózó vállalkozónak a tevékenysége alapján alkalmazható vélelmezett költséghányad szerint számolt jövedelme alapján kell megfizetnie az adókat és járulékokat. Az adóalap akár 10 százalék is lehet, emellett egy mentesített jövedelemrész is bevezetésre kerül. Az éves minimálbér felét el nem érő jövedelem után 2022-től nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ami bizonyos esetekben járulék- és szochomentességet is jelenthet, olvasható az RSM Hungary elemzésében.
310 milliós bírság a Magyar Telekomnak
Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 310 milliós bírságot rótt ki a Magyar Telekomra, amiért a fogyasztókat megtévesztve, valótlanul reklámozta korlátlanként egyes mobilinternet-csomagopcióit. A cégnek emellett kompenzációként 4 gigabyte (GB) többlet-adatforgalmat kell biztosítania a jogsértéssel érintett fogyasztói számára – közölte a GVH az MTI-vel pénteken.
Pórul járt vállalkozók – hátrányos szerződések a számvitelben
Cikk
Az üzleti év zárása és ezzel összefüggésben a céltartalékképzés kapcsán a vállalkozóknak vizsgálniuk kell, hogy van-e olyan szerződésük, amely hátrányossá vált. Az alábbiakban néhány, ennek során mérlegelendő kérdésre világítunk rá.
Minimálbér: lehet-e kevesebb a fizetés?
Cikk
A munka törvénykönyve (Mt.) felhatalmazása alapján a kormány minden évben rendeletben állapítja meg a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegét. A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra. Az Mt. eltérést nem engedő szabálya szerint a munkabért utalvány vagy fizetőeszköz helyettesítésére szolgáló más formában kifizetni nem lehet. A minimálbér, garantált bérminimum forintban történő megfizetése kötelező, minden ettől eltérő megoldás jogszabálysértő.
Az OTP nagy beruházása: újabb bankot vásárol meg
Cikk
Az OTP Bank 55 millió euróért megvásárolja a görög Alpha Bank albán leánybankját, az Alpha Bank Albániát – közölte a pénzintézet. A tranzakció pénzügyi lezárására 2022 második negyedévében kerülhet sor.
Számlázás saját kft.-nek egyéni vállalkozóként
Cikk
Kft. fordítással foglalkozik. Üzleti okokból teljesen egyéni vállalkozásra nem tud áttérni a tevékenységet végző magánszemély, ezért azt tervezi, hogy átalányadózó egyéni vállalkozóként számlázna a kft. részére fordítást. Engedi ezt a törvény vagy tiltja? Mivel ügyvezetőként már van munkaviszonya a kft.-ben, egyéni vállalkozóként nem kell járulékokat fizetnie? Ha a munkát saját munkarendben végzi el a magánszemély, annak helye nem a kft. székhelye, hanem saját lakás, az nem minősül munkaviszonynak? Milyen egyéb kritériumokat kell figyelembe venni? A NAV-tól kért állásfoglalások mennyire számítanak mérvadónak? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
30 millió forintos bírság a Signal Biztosítónak
Cikk
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálata nyomán 30 millió forint bírságot szabott ki a Signal Biztosítóra, egyebek közt a kárrendezési folyamatok, a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási és kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási állománykezelés, ügyfél-tájékoztatás, illetve az IT-biztonság terén feltárt hiányosságok miatt. A jogsértések nem érintik a társaság megbízható működését – írja honlapján az MNB.
Koronavírusos kollégák nyilvántartása, távmunka: fokozott a kiberveszély
Cikk
A COVID-19 miatti technológiai átállás kapcsán egyre több kibertámadás éri a vállalatokat, miközben az IT-biztonság mellett az adatvédelem és a munkavállalók egészségi állapotának nyomon követése is kiemelt jelentőségű területté vált. Mára a cégek több mint fele rendelkezik adatokkal a koronavírussal diagnosztizált foglalkoztatottakról és ötödük megosztotta a fertőzött munkatársak nevét más kollégákkal vagy kormányzati szervekkel – derül ki az EY és az adatvédelmi szakértők nemzetközi szövetségének (IAPP) közös kutatásából.
Áfabeszedés Magyarországon: hatékony vagy nem?
Cikk
December 2-án hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság az áfarésről (az állam által beszedett és a potenciálisan beszedhető áfa különbözete) szóló legújabb jelentését, ami 2019-ig dolgozza fel az adatokat, de néhány ország, köztük Magyarország esetében 2020-ra is ad becslést. Figyelemreméltó, hogy míg a tavalyi jelentésben 2019-re még 6,6 százalékos áfarést becsültek Magyarország esetén, a végső érték végül 9,6 százalék lett. Ezzel egy évtizedes trend tört meg, 2020-ra viszont újabb jelentős csökkenést prognosztizálnak – derül ki a Niveus Consulting Group elemzéséből.
Amiről gyakran elfeledkeznek a munkáltatók: bajban lehet, ha bejelentve marad a nem biztosított munkavállaló
Cikk
Meglepően gyakran feledkeznek meg a foglalkoztatók arról, hogy nemcsak be, hanem ki is kell jelenteni a munkavállalókat, ha már nem dolgoznak a cégnél. Egy-egy biztosított esetében ennek vélhetően egyszerű hanyagság az oka, amikor viszont már százas nagyságrendben marad el a kijelentés, akkor már rendszerszintű a probléma.
Minimum járulékteher többes ügyvezetői jogviszonyban: mennyire közelíthető a nullához?
Cikk
Az igazán érdekes helyzeteket az adózás terén is az élet produkálja, számos kérdéssel az Adózónán is találkozhatunk, az alábbi cikkünkben bemutatott problémát is olvasónk vetette fel.
A nagyvállalatok jól átvészelték tavaly a járványt
Cikk
Közép- és Kelet-Európa 500 legnagyobb vállalatának (CEE Top 500) árbevétele 2020-ban az előző évhez képest 3,3 százalékkal 667 milliárd euróra csökkent, az érintett cégek ezek szerint jól alkalmazkodtak a járványhelyzethez – állapítja meg felmérésében a Coface hitelbiztosító.
Orosz nagybankot bírságolt meg az MNB
Cikk
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 41,3 millió forint bírságot szabott ki a Sberbankra a hitelezési kockázatok kezelésére vonatkozó, a vállalatirányítási, az értékvesztés- és tőkekövetelmény-számítási, az informatikai, a betétbiztosítást érintő, illetve az adatszolgáltatási hiányosságok miatt; a hibák ugyanakkor nem érintik a bank megbízható működését.
Trükközés a munkaidőkerettel: az ITM szerint nincs jele tömeges jogsértéseknek
Cikk
Több mint 750 ellenőrzött vállalkozásból mindössze egynél talált az október közepén indult rendkívüli munkaügyi célvizsgálat tárgykörébe tartozó szabálytalanságot a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság – közölte Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Devizában beszerzett tárgyi eszköz: így kell meghatározni a bekerülési értéket
Cikk
A forintban beszerzett eszközök esetében alapvetően nem jelent gondot meghatározni az eszköz bekerülési értékét. Ha azonban az eszköz beszerzése nem forintban történik – ide értve a belföldi beszerzést is, ha azt devizában számlázzák – kérdés, hogy milyen árfolyamon kell elszámolni az értékét.