hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közérdekű kötelezettségvállalás mint az adományozás jogi formája

  • dr. Papp Anna Katalin LL.M., dr. Seregély Barbara, CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Az életünket és a környezetünket sújtó globális történések okán (mint például a koronavírus-járvány vagy az orosz-ukrán háború) rengeteg tragikus és rendkívüli helyzettel kell szembenéznünk. Ezen események hatására gyakran merül fel a kérdés mind egyéni, mind céges szinten: mit tehetünk a következmények enyhítése érdekében? Írásunkban a közérdekű kötelezettségvállalás lényegét kívánjuk bemutatni, amely a szolidaritás alapú segítségnyújtás jogilag intézményesített formája.

A közérdekű célra történő kötelezettségvállalás olyan egyoldalú nyilatkozat, amellyel valaki az általa meghatározott közérdekű célra ingyenesen vagyoni szolgáltatás teljesítésére vállal kötelezettséget.

A kötelezettségvállalónak arra is van lehetősége, hogy meghatározza azon feltételeket, melyek alapján a szolgáltatást nyújtani kell, illetve, arra, hogy kijelölje a kedvezményezettet.

A kötelezett, illetve a kedvezményezett kapcsán a jogszabály kifejezett rendelkezéseket nem tartalmaz, így azok – főszabály szerint – természetes vagy jogi személyek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek is lehetnek.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Céges adományozás adózása, költségelszámolása – vészhelyzet-e a háború?", valamint "Ember embernek adományozója. Szja- és illetékszabályok az ukrán válságban" című írásait is!

Mi minősül közérdekű célnak?

Közérdekű célról beszélhetünk, ha az a társadalom egészének vagy egy körülhatárolható részének mint közösségnek az érdekét szolgálja.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy közérdekű szolgáltatásnak minősülhet a csupán egy kedvezményezett részére juttatott támogatás is. Ennek feltétele, hogy arra a kedvezményezett valamely alkotmányos alapjogának (például egészség vagy szociális biztonság) érvényre juttatása vagy közérdekű tevékenysége (például gyógyítás, ápolás) támogatása érdekében kerüljön sor.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan valósítható meg a közérdekű kötelezettségvállalás!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink