adozona.hu
A táppénz, a csed számítási alapja a második gyermeknél
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/A_tappenz_a_csed_szamitasi_alapja_a_masodik_QF12WB
A táppénz, a csed számítási alapja a második gyermeknél
Mi a táppénz alapja a gyeden lévő, rövid időre átmenetileg munkába álló kismamánál? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Olvasónk így részletezte kérdését: Adott egy kismama gyeden a gyermekkel, rövid időn belül kistestvért terveznek. A kismama saját vállalkozásban, de munkaviszonyban (heti 36 órában) dolgozik. Ha visszamegy dolgozni gyed mellett, megemelt munkabérrel egy rövid időre, teszem azt egy napra, utána veszélyeztetett terhességgel táppénzre, akkor ebben az esetben a táppénz, majd a későbbi csed/gyed számítási alapja a szerződéskori jövedelem lesz, vagy a ténylegesen elért jövedelem, vagy a korábbi jövedelem (ami alapján a jelenlegi gyermekre tekintettel kapja az ellátást)? Vagy a minimálbér kétszerese?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A gyed-en lévő kismama egy napos munkavégzése esetén a táppénz, csed, gyed alapja a következő lesz:
Táppénz:
Alapszabály: A kismama – megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig – nem rendelkezik sem 180, sem 120 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, így a táppénz naptári napi alapját tényleges jövedelem hiányában szerződés szerinti jövedelem alapozza meg.
Ez esetben figyelemmel kell arra a szabályra: Ha a kismama a fenti időszakban azért nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, mert legalább 180 napig csecsemőgondozási díjban vagy gyermekgondozási díjban részesült, akkor a táppénz naptári napi összegét az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani, ha a szerződés szerinti jövedelménél kedvezőbb.
A csecsemőgondozási díj:
Szintén 180, illetve 120 napra eső jövedelem hiányában, az ellátás naptári napi alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (azaz 255 ezer forintnak) a harmincad része. Ez esetben azonban érvényesül az úgynevezett kedvezmény szabály:
Ha a második gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és ezen gyermek születését megelőzően született testvér jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a fentiek alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.
Megjegyzés: Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.
Gyermekgondozási díj:
180, illetve 120 napra eső jövedelem hiányában azt a szabályt kell alkalmazni, hogy mivel a jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napnyi folyamatos biztosítási jogviszonya, a gyed naptári napi alapját a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani. Ez esetben is érvényesül a csecsemőgondozási díjnál ismertetett kedvezményszabály.
Hozzászólások (0)