621 találat a(z) beruházás cimkére
Karbantartás, felújítás, beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlant vásárolt, amelyben három iroda található. Elsődleges cél az volt, hogy az eddigi bérelt székhely helyett saját tulajdonú ingatlanban legyen a cég központja. A vásárolt ingatlanban két irodában bérlők is voltak, ők továbbra is bérlik ezeket a helyiségeket. A harmadik iroda évek óta használaton kívül van, hogy be tudjon költözni a cég, fel kell újítani a mai kor követelményeinek megfelelően, ami többmilliós kiadással jár. A kérdésünk az, hogy minek minősül a kiadás? Funkcióváltás, korszerűsítés nem történik, csak a mai kor ízlésének megfelelően új festés, új csempe, új nyílászárók, új szaniterek kerülnek az irodába. Jól gondoljuk, hogy ez elvileg nem minősül felújításnak csak karbantartásnak? A kiadások nagysága miatt a vezetés azonban a beruházásként való minősítés felé hajlik, főleg azért mert a cég a vásárlás eredeti céljának megfelelően csak az iroda rendbetétele után tudja rendeltetésszerűen használatba venni az ingatlant és beköltözni. Azonban a bérbeadás miatt már a tulajdonszerzés időpontjától úgymond használatban volt az ingatlan. Esetleg működhet az, hogy a saját irodánkat később aktiváljuk, azzal megnöveljük az eredeti bekerülési értéket és úgy folytatjuk tovább az amortizáció leírását? Válaszukat előre is köszönjük!
Rekordszinten a magyarországi beruházások
Cikk
Az idén már megdőlt a beruházási rekord, október végéig 62 nagy beruházásról kötöttek megállapodást, ami 9682 új munkahelyet jelent, ehhez a kormány 129 milliárd forint készpénztámogatást biztosított – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés gazdasági bizottságában.
Saját gázóra kialakítása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. ingatlanának fűtéséhez szükséges gázt egy másik ingatlanon keresztül kapja. A gázfogyasztást egy cég számlázza mindig neki, egy főmérő és egy almérő (ez a kft.-é) mérőállásának különbözete alapján. Most ez a kft. úgy döntött, hogy egy közvetlen mérőt szeretne. Az eddig felmerült költségek: gázcső, illetve a gázcső elhelyezése a föld alatt (közműfektetés pneumatikus földfúró rakétával). Valószínű, hogy még további költségek is fognak felmerülni. Az lenne a kérdésem, hogy a gáz közvetlen vételének kialakítása beruházásnak minősül-e? Ha igen, akkor miként történik a könyvelése aktiválás előtt (külön költségszámlákon kell a költségeket gyűjteni, vagy azonnal a 161 beruházási számlára történik a könyvelés)? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Szennyvíz-nyomóvezeték beruházásának könyvelése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk az idei évben új, 125 méter hosszú szennyvíz-nyomóvezetéket terveztetett és építtetett a helyi szolgáltatóval. Az önkormányzat a bekerülési költség felét kifizeti, önkormányzati tulajdonba vétellel. Kérdésem az lenne, hogy ezt a szennyvízhálózat-kiépítést miként könyveljük? Kinek a tulajdonába kerül így, kinél kell beruházásként aktiválni, cégünknél vagy az önkormányzatnál? Kerülhet-e az önkormányzat tulajdonába a mi nyomóvezetékünk? Válaszukat előre is köszönöm!
Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele közcélú villamoshálózati beruházásara
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó közcélú villamoshálózati csatlakozás beruházást végez, amely 14 millió forintba kerül. A kérdésem az lenne, hogy erre a beruházásra a kisvállalkozói kedvezmény igénybe veheti-e? A de minimis támogatás rendszerében milyen összegkorlátot kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm!
Beruházás idegen tulajdonon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. székhelye a tulajdonos ingatlana (telek+lakóház). Tevékenysége között szerepel a más tulajdonú ingatlan bérbeadása. A társaság a székhelyén korszerűsítést végezne, illetve a tulajdonos telkére házat építene. Elszámolná beruházásként és értékcsökkentené. Az ingatlanokat bérbeadás útján hasznosítaná. A kérdésünk arra vonatkozik, hogy a társaság ezt megteheti-e, illetve a tulajdonosnak keletkezik-e adókötelezettsége. Köszönettel: A. Krisztina
Székhelyen beruházás
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Áfakörbe tartozó kft. székhelye megegyezik a lakcímmel. Életvitelszerűen a székhelyen élnek. Azt mondják, hogy az egyik helyiséget irodának használják. Műszakilag nincs elkülönítve. Figyelembe lehet-e venni költségként, ha ezt a helyiséget burkolják, ablakot cserélnek, berendezik stb.? (Az áfalevonás nem merül fel.) Válaszukat előre is köszönöm. Takácsné
Így teljesített a magyar ipar augusztusban
Cikk
Augusztusban az ipari termelés 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előző havi 12 százalékos emelkedés után, a munkanaphatástól megtisztított adatok 2,7 százalékos növekedést mutatnak az előző havi 8,7 százalékot követően – erősítette meg az előzetes adatokat ma második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Telek értékcsökkenése beépítés esetén
Kérdés
Amennyiben egy üres telket vásárolt a cég, majd rá néhány évre felépül rajta egy ingatlan, a telek értéke növeli a beruházási értéket, és így bekerül az értékcsökkenési alapjába? Vagy továbbra is elkülönülten, értékcsökkenés nélkül kell, hogy szerepeljen a tárgyieszköz-nyilvántartásban?
Gátolja a munkaerőhiány a beruházásokat
Cikk
Tagszervezetein, tagvállalatain keresztül 200-250 ezer fős munkaerőhiányt tapasztal a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), a szervezet alelnöke szerint ennek oka részben a magyar gazdaság teljesítményének növekedése.
Megtorpant a vállalatok beruházási kedve
Cikk
Az elmúlt fél évben tapasztalt fellendülést követően visszaesett a vállalatok beruházási szándéka, és jelenleg a cégek kevesebb mint fele tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során, s a cégek többsége a beruházásokra szánt összeget sem tervezi növelni – derül ki a K&H növekedési index legfrissebb adataiból.
Beruházással kapcsolatos kifizetés a kivában II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábbi ugyanilyen tárgyú kérdéshez hasonló további kérdésünk is felmerült: A Kiva tv. 20. § (7) bekezdése szerinti beruházással kapcsolatos kiadásnak számít-e a beruházásra felhasznált pénzügyi lízing adóévi törlesztésének tőkerésze? Ha igen, akkor további kérdés lehet a lízing lejáratakor (vagy megszakításakor), hogy van-e valamilyen speciális teendő a kiva alapjával kapcsolatban, ha az eddigi lízingbevevő a korábbi években a lízingtörlesztést beruházási kiadásként levonta a kiva alapjából, majd lejáratkor mégsem él a vételi jogával, és emiatt a tárgyi eszközt ki kell vezetni a könyvekből? Válaszát előre is köszönöm!
Beruházással kapcsolatos kifizetés a kivában
Kérdés
Ha egy kiva hatálya alá tartozó társaság beruházási hitelből finanszírozza az új, korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz beszerzését (beruházását), akkor a hitel tőkerészének tárgyévi törlesztése megfelel-e a Kiva tv. 20. § (7) bekezdése szerinti beruházással kapcsolatos adóévi kifizetés fogalmának?
Hitelkamat elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék szakmai iránymutatást kérni. Ügyfélkörünkbe tartozó „A” és „B” társaság „C” társaság üzletészének megvásárlását 2016-ban banki hitelből finanszírozta. „A” és „B” társaság könyveiben a megvásárolt üzletrészt a befektetett pénzügyi eszközök között szerepeltettük, a hitelhez kapcsolódó kamatot pénzügyi ráfordításként könyveltük. 2019-ben „A”, „B” és „C” társaság beolvadt „D” társaságba, így jogutódként a bankkal szembeni kötelezettség „D” társaságra szállt át. „C” társaság tulajdonában egy olyan ingatlanrész állt, amely másik részének tulajdonosa „D” társaság volt. Az összeolvadás révén „C” tulajdonában álló ingatlan átkerült „D” társaság tulajdonába úgy, hogy az ingatlan-nyilvántartásban egy hrsz-on összevonásra került a két épületrész. „D” társaság tevékenysége 2016-os alapítása óta, így jelenleg is, és a következő néhány évben kizárólag az épület átalakítását-felújítását célzó beruházási tevékenység. Kérdésünk, hogy az eredetileg üzletrészvásárlást finanszírozó hitel kamata ebben az esetben „D” társaságnál tekinthető-e az ingatlanberuházáshoz kapcsolódó ráfordításnak, így növeli-e a beruházás bekerülési értékét? Szakértő segítségüket köszönjük, tisztelettel: Máté Istvánné
Magyar multi program: a kkv-k megerősítése a cél
Cikk
A nagy növekedési potenciállal bíró, innovatív és exportképes termékeket vagy szolgáltatásokat előállító kis- és középvállalkozások megerősítését célozza a Magyar multi program.