601 találat a(z) beruházás cimkére
Egyre vonzóbb Közép-Kelet-Európa a külföldi befektetők szemében Cikk
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa – derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.
GKI: a vártnál nagyobb lehet idén az infláció és a növekedés Cikk
Jelentősen emelte több makrogazdasági mutatóra vonatkozó előrejelzését a GKI Gazdaságkutató márciusi előrejelzéséhez képest az első negyedéves robusztus GDP-növekedés hatására.
Kertépítés aktiválása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasági adót is érintő kérdéssel kapcsolatosan kérnénk segítségüket: Vállalatunk kertrendezési projektbe kezd, ami tartalmazza a következőket: – Terület előkészítése (növények kiszedése, elszállítása, talajpótlás, tápanyagfeltöltés, gyomirtás) – Növénytelepítés (bokrok, lágyszárúak és egynyári növények is vannak) – Öntözőrendszer kiépítése (szórófejek, csepegtető rendszer) – Talajtakarás (lávakő és fenyőkéreg) – Beton virágláda – Virágföld – Gyepszőnyeg és vakondháló A kérdés ezzel kapcsolatosan az, hogy beruházásként lehet-e a teljes kertészeti szolgáltatást értékelni, és a munka befejeztével aktiválni, akár több részletben (1. beton virágláda, 2. öntözőrendszer, 3. összes többi parkosítás címszóval), a hasznos élettartamokat is figyelembe véve, vagy van olyan rész esetleg, amit csak költségként lehet figyelembe venni? (Utóbbi esetben ez adóalapot csökkentő tétel lesz.) További kérdés még, hogy az áfatörvény szerint milyen leírási kulcsokat kell alkalmaznunk az aktivált eszközökre (a fentiek alapján)? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel Kovács Tiborné
Kétmilliárd forintos fejlesztés egy veszprémi sasjtüzemben Cikk
Több mint kétmilliárd forint értékű fejlesztést hajt végre veszprémi üzemében a Savencia Fromage & Dairy Magyarország Zrt. – közölte a társaság az MTI-vel.
Kkv-beruházás, adóalap-csökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Kapcsolt vállalkozástól megvásárolt tárgyi eszköznél igénybe vehető-e a kkv-k adóalap-csökkentése a beruházás miatt? Ezekre az eszközökre már az a kapcsolt cég akitől most megvette, korábban szintén igénybe vette.
Kiva, új beruházás értelmezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.01.01-jétől vált társaságunk kivaalannyá, és bizonytalan vagyok az új beruházások értelmezésében a kivaalap megállapításánál. A törvény úgy fogalmaz, hogy "Új beruházás a kisvállalati adóalanyiság időszakában beszerzett, előállított, korábban még használatba nem vett tárgyi eszközzel (beruházással), szellemi termékkel, kísérleti fejlesztés aktivált értékével kapcsolatos adóévi kifizetések összege, függetlenül attól, hogy az érintett eszközöket rendeltetésszerűen használatba vették-e az adóévben." "A korábban használatba nem vett" jelentésének tisztázása, mert vett a társaság egy használt autót, ez még a társaság által nem használt jármű, de mások által már használt. Valamint azt szeretném megkérdezni, hogy ha ugyanez a társaság idén meglévő festékboltja tetőterét be szeretné építeni, akkor az új beruházásnak tekinthető vagy nem, mert már meglévő épületre fogom ráaktiválni. Előre is köszönöm válaszát.
Idegen tulajdonon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő telekre kft. építene műhelyt, a magánszemély egyben a kft. 50%-os tulajdonosa is. Kft. milyen módon teheti ezt meg? Idegen tulajdonon végzett beruházásként? Ebben az esetben elegendő, ha szívességi bérleti szerződést kötnek, mert a kft. nem áll úgy, hogy a beruházás mellett még bérleti díjat is fizessen? Vagy elég, ha a magánszemély ellenszolgáltatás nélkül hozzájárulást ad kft.-nek, ügyvéd által lepapírozva? Válaszát előre is köszönöm!
Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társasági adóról szóló törvény a 7. § (15) bekezdése alapján a fejlesztési tartalék feloldását a törvény megvalósított beruházáshoz köti. Kérdésem az lenne. hogy egy kis értékű tárgyi eszköz, például irodabútor, asztal, hűtőszekrény vásárlása esetén ez megvalósul-e, vagy csak a tevékenységet közvetlenül szolgáló beruházásokhoz kapcsolódóan van lehetőség a fejlesztési tartalék feloldására? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Nem úszhatják meg a cégek a béremelést Cikk
A rendelkezésre álló munkaerő-tartalék jelenlegi összetétele mellett a foglalkoztatási ráta legfeljebb szakpolitikai intézkedésekkel, esetleg a regionális eltérések szűkítésével javítható. A munkaerőpiac telítettsége a béremelés és a termelékenységet javító beruházások irányába tereli a vállalati döntéshozókat – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma nyilvánosságra hozott foglalkoztatási adatait.
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk – amely tao alá tartozik és mikrogazdálkodói beszámolót készítő – 2018 végén egy 6 millió forint értékű szerszámot vásárolt, aminek az üzembe helyezésére csak 2019-ben került sor, mivel egy külsős cég kellett, hogy üzembe helyezze azt. Szeretnénk fejlesztési tartalékot igénybe venni a beruházáshoz. Korábbról még van kb. 1 millió forint fel nem használt fejlesztési tartalékunk. A 2018-as év eredményéből képeznénk fejlesztési tartalékot, ami kb. 5 millió forint. Kérdésünk, hogy erre az eszközre 2018-ban vagy 2019-ben oldhatunk fel fejlesztési tartalékot? Vagy esetleg a beruházás sajátos volta miatt akár választhatunk, hogy melyik évben? Számunkra nyilván kedvezőbb lenne, ha 2019-ben számolnánk el rá fejlesztési tartalékot, azonban a törvény nem egyértelmű ezzel kapcsolatban. Kérem, szíveskedjen segítségünkre lenni, hogy helyes-e, ha majd a 2019-es évben szabadítjuk fel a fenti beruházásra a 2018-ban képzett fejlesztési tartalékot?
Új amerikai beruházások és munkahelyek a General Motorsnál Cikk
A General Motors (GM) pénteken bejelentette: 1,8 milliárd dolláros beruházást hajt végre és 700 új munkahelyet hoz létre az Egyesült Államokban.
Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem 20 éve bérelt egy nagy telket különböző ingatlanokkal, melyen folyamatosan beruházásokat, felújításokat hajtott végre. Ezeket a könyvelésünkben idegen ingatlanon végzett beruházásként tartottuk nyilván. Ügyfelem nem áfás, idősek bentlakásos intézményét tartja fenn, és erre szolgáltak az épületek is. 2018-ban a telket az ingatlanokkal együtt felbecsültették és megvásárolta. Kérdésem lenne, hogy az idegen ingatlanon végzett beruházásokat a főkönyvben hogyan sorolom át és milyen nyilvántartási kötelezettségem van? Kérem írja meg a könyvelési teendőket és tételeket! Munkáját megköszönve, tisztelettel: Szabó Anita
Aktiválás időpontja Kérdés
Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?
Támogatott beruházáshoz kapcsolódó tanácsadói díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság pályázati támogatást nyert el egy termelő üzem létesítésére. A pályázat benyújtásakor egy pályázatíró társaság segítségét vették igénybe, akik a pályázat elnyerése után, pályázati projektmenedzsment szolgáltatás címen számlát állítottak ki a pályázó részére. Ez a számla pályázatkészítés és benyújtás, projektmenedzsment, illetve mindezekkel közvetlenül kapcsolatos ügyintézést tartalmaz. Mikor járunk el helyesen: ha a számla összegét a pályázatból megvalósítandó beruházáshoz kapcsolódóan aktiváljuk, vagy igénybe vett szolgáltatásként számoljuk el? Válaszát előre is köszönöm.
Idegen ingatlanon végzett beruházás – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk bérelt telephelyén sofőrjei számára egy pihenőhelyet, valamint iratok és egyéb tárgyak tárolására raktárhelyiséget alakít ki. Az ingatlan besorolása lakóingatlan. A kérdésem, hogy a beruházással kapcsolatban felmerülő költségek áfája levonható-e a 240 hónapos figyelési határidő figyelembevételével. Köszönöm megtisztelő válaszát!