621 találat a(z) beruházás cimkére
Műemléki ingatlan, adóalap-kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Adózóna közelmúltban, műemléki ingatlanok adóalap-kedvezménye tárgyában megjelent cikksorozat II. részében részletezett, több ütemben megvalósított beruházáshoz kapcsolódóan merült fel az alábbi kérdésünk. Ügyfélkörünkbe tartozó vállalkozás 2015-ben műemlékvédelem alatt álló ingatlan vásárolt, melyet a megfelelő belső átalakítási és felújítási munkák után szállodaként kíván üzemeltetni. A munkák három éve zajlanak, várható használatba vétel napja ez év vége. A beruházási munkák megkezdése előtt az ingatlan néhány hónapig idegenforgalmi látványosság volt, egyéb célt nem szolgált. A társaság évente az örökségvédelmi hivatal „részleges felújításának igazolására hatósági bizonyítványt” kapott. Kérdésünk, hogy a kiadott igazolások alapján érvényesíthető-e a Tao törvény 7. § (1) ty) pontja szerinti adóalapkedvezmény függetlenül attól, hogy a rendeltetésszerű használatba vétel még nem történt meg? Több egymást követő évben kiállított igazolásoknak mi a szabályszerű elhasználási módja a kedvezmény érvényesítése során? Szíves tájékoztatásukat megköszönöm. Tisztelettel: Máté Istvánné
Kiva tárgyi eszköz
Kérdés
T. Szakértő! A kiva törvény értelmében a tárgyévi beruházásokkal csökkenteni lehet a fizetendő adót. Egy cukrászda 1 millió forintért vásárolt egy fagylaltgépet, tehát nála ez új beszerzés. Ezt a gépet korábban Svájcban használták mint bemutató gépet. Ebben az esetben igénybe lehet-e venni a kedvezményt, vagy ez csak vadonatúj készülékre érvényes? A választ köszönöm
Tárgyi eszköz bekerülési értéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás nagy értékű beruházást hajt végre nyílt közbeszerzési eljárás keretében, melyet saját forrásból, pályázati támogatásból (melyhez előfinanszírozási hitelt vesz igénybe), valamint beruházási hitelből valósít meg. A beruházás több különböző nagy értékű gép beszerzéséből áll, melyeket eltérő időpontokban helyeznek üzembe. A hiteleket különböző időpontokban hívják le, mivel előlegeket, részszámlákat és végszámlákat is fizetnek belőle. Az alábbi közbeszerzési eljárás miatt felmerülő költségek közül melyeket kell a bekerülési értékbe beszámítani, és milyen arányban kell megosztani a gépek között, mivel egyedileg a tárgyi eszközökhöz nem rendelhetőek: - hitelbiztosítéki nyilatkozat - hitelbiztosítéki nyilatkozat zálogbejegyzés - hitelbiztosítéki nyilatkozat módosítási díj - hirdetmény ellenőrzés eljárási díja (MÁK) - hitelbírálati díj beruházási hitelhez - hitelbírálati díj előfinanszírozási hitelhez - rendelkezésre tartási jutalék beruházási hitelhez - rendelkezésre tartási jutalék előfinanszírozási hitelhez - hitelkamat beruházási hitelhez - hitelkamat előfinanszírozási hitelhez - jogi szolgáltatás és közbeszerzési tanácsadás díja Köszönöm válaszát.
Kétmilliárdos fejlesztés az oroszlányi hulladékkezelőben
Cikk
Az Oroszlány, Tata és több kistelepülés hulladékkezelését végző társaság uniós támogatással kétmilliárd forintos fejlesztéssel bővíti a helyi lerakót, 22 új járművet állít forgalomba és szelektív hulladékkezelési rendszert vezet be – tájékoztatta szerdán az Oroszlányi Környezetgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezetője az MTI-t.
Bővít az Audi – 6,4 milliárd forintot adnak a magyar adófizetők
Cikk
Az Audi 41 milliárd forintból bővíti Győrben a járműgyártási infrastruktúráját, motorfejlesztési központját és az elektromos meghajtásokat gyártó egységét – közölte Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter a beruházást bejelentő sajtótájékoztatón.
Egyre vonzóbb Közép-Kelet-Európa a külföldi befektetők szemében
Cikk
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa – derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.
GKI: a vártnál nagyobb lehet idén az infláció és a növekedés
Cikk
Jelentősen emelte több makrogazdasági mutatóra vonatkozó előrejelzését a GKI Gazdaságkutató márciusi előrejelzéséhez képest az első negyedéves robusztus GDP-növekedés hatására.
Kertépítés aktiválása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasági adót is érintő kérdéssel kapcsolatosan kérnénk segítségüket: Vállalatunk kertrendezési projektbe kezd, ami tartalmazza a következőket: – Terület előkészítése (növények kiszedése, elszállítása, talajpótlás, tápanyagfeltöltés, gyomirtás) – Növénytelepítés (bokrok, lágyszárúak és egynyári növények is vannak) – Öntözőrendszer kiépítése (szórófejek, csepegtető rendszer) – Talajtakarás (lávakő és fenyőkéreg) – Beton virágláda – Virágföld – Gyepszőnyeg és vakondháló A kérdés ezzel kapcsolatosan az, hogy beruházásként lehet-e a teljes kertészeti szolgáltatást értékelni, és a munka befejeztével aktiválni, akár több részletben (1. beton virágláda, 2. öntözőrendszer, 3. összes többi parkosítás címszóval), a hasznos élettartamokat is figyelembe véve, vagy van olyan rész esetleg, amit csak költségként lehet figyelembe venni? (Utóbbi esetben ez adóalapot csökkentő tétel lesz.) További kérdés még, hogy az áfatörvény szerint milyen leírási kulcsokat kell alkalmaznunk az aktivált eszközökre (a fentiek alapján)? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel Kovács Tiborné
Kétmilliárd forintos fejlesztés egy veszprémi sasjtüzemben
Cikk
Több mint kétmilliárd forint értékű fejlesztést hajt végre veszprémi üzemében a Savencia Fromage & Dairy Magyarország Zrt. – közölte a társaság az MTI-vel.
Kkv-beruházás, adóalap-csökkentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Kapcsolt vállalkozástól megvásárolt tárgyi eszköznél igénybe vehető-e a kkv-k adóalap-csökkentése a beruházás miatt? Ezekre az eszközökre már az a kapcsolt cég akitől most megvette, korábban szintén igénybe vette.
Kiva, új beruházás értelmezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.01.01-jétől vált társaságunk kivaalannyá, és bizonytalan vagyok az új beruházások értelmezésében a kivaalap megállapításánál. A törvény úgy fogalmaz, hogy "Új beruházás a kisvállalati adóalanyiság időszakában beszerzett, előállított, korábban még használatba nem vett tárgyi eszközzel (beruházással), szellemi termékkel, kísérleti fejlesztés aktivált értékével kapcsolatos adóévi kifizetések összege, függetlenül attól, hogy az érintett eszközöket rendeltetésszerűen használatba vették-e az adóévben." "A korábban használatba nem vett" jelentésének tisztázása, mert vett a társaság egy használt autót, ez még a társaság által nem használt jármű, de mások által már használt. Valamint azt szeretném megkérdezni, hogy ha ugyanez a társaság idén meglévő festékboltja tetőterét be szeretné építeni, akkor az új beruházásnak tekinthető vagy nem, mert már meglévő épületre fogom ráaktiválni. Előre is köszönöm válaszát.
Idegen tulajdonon végzett beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő telekre kft. építene műhelyt, a magánszemély egyben a kft. 50%-os tulajdonosa is. Kft. milyen módon teheti ezt meg? Idegen tulajdonon végzett beruházásként? Ebben az esetben elegendő, ha szívességi bérleti szerződést kötnek, mert a kft. nem áll úgy, hogy a beruházás mellett még bérleti díjat is fizessen? Vagy elég, ha a magánszemély ellenszolgáltatás nélkül hozzájárulást ad kft.-nek, ügyvéd által lepapírozva? Válaszát előre is köszönöm!
Fejlesztési tartalék felhasználása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társasági adóról szóló törvény a 7. § (15) bekezdése alapján a fejlesztési tartalék feloldását a törvény megvalósított beruházáshoz köti. Kérdésem az lenne. hogy egy kis értékű tárgyi eszköz, például irodabútor, asztal, hűtőszekrény vásárlása esetén ez megvalósul-e, vagy csak a tevékenységet közvetlenül szolgáló beruházásokhoz kapcsolódóan van lehetőség a fejlesztési tartalék feloldására? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Nem úszhatják meg a cégek a béremelést
Cikk
A rendelkezésre álló munkaerő-tartalék jelenlegi összetétele mellett a foglalkoztatási ráta legfeljebb szakpolitikai intézkedésekkel, esetleg a regionális eltérések szűkítésével javítható. A munkaerőpiac telítettsége a béremelés és a termelékenységet javító beruházások irányába tereli a vállalati döntéshozókat – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma nyilvánosságra hozott foglalkoztatási adatait.
Fejlesztési tartalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk – amely tao alá tartozik és mikrogazdálkodói beszámolót készítő – 2018 végén egy 6 millió forint értékű szerszámot vásárolt, aminek az üzembe helyezésére csak 2019-ben került sor, mivel egy külsős cég kellett, hogy üzembe helyezze azt. Szeretnénk fejlesztési tartalékot igénybe venni a beruházáshoz. Korábbról még van kb. 1 millió forint fel nem használt fejlesztési tartalékunk. A 2018-as év eredményéből képeznénk fejlesztési tartalékot, ami kb. 5 millió forint. Kérdésünk, hogy erre az eszközre 2018-ban vagy 2019-ben oldhatunk fel fejlesztési tartalékot? Vagy esetleg a beruházás sajátos volta miatt akár választhatunk, hogy melyik évben? Számunkra nyilván kedvezőbb lenne, ha 2019-ben számolnánk el rá fejlesztési tartalékot, azonban a törvény nem egyértelmű ezzel kapcsolatban. Kérem, szíveskedjen segítségünkre lenni, hogy helyes-e, ha majd a 2019-es évben szabadítjuk fel a fenti beruházásra a 2018-ban képzett fejlesztési tartalékot?