206 találat a(z) beolvadás cimkére
Kiválásos beolvadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiválással létrejön egy cég, ami egyben be is olvad egy már működő másik cégbe. A kiválással létrejött cég adószámmal, cégjegyzékszámmal fog rendelkezni? A cég, amelyikből kiválás történt, illetve a cég, amelyikbe a beolvadás történt, fog-e beadni a NAV felé bármilyen bevallást? Véleményünk szerint nem, mert ők folyamatosan működnek tovább, csak kvázi zárást készítenek. Válaszukat előre is köszönöm.
Munkaügyi feladatok beolvadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen munkaügyi feladata van az ügyintézőnek, ha évközben a cége beolvad egy másik cégbe az átvett dolgozók esetében? (NAV, KSH, munkaszerződés stb.) Köszönöm a segítséget.
Kollektív szerződések sorsa beolvadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. „A” társaság beolvad „B” társaságba. Mind a két társaságnál van hatályos kollektív szerződés. Jól értjük, hogy a beolvadást követően „A” társaság kollektív szerződése nem alkalmazandó, hanem valamennyi munkavállalóra a „B” társaság kollektív szerződése lesz alkalmazandó az Mt. 282. § (2) bekezdése alapján? 282. § (1) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az átvevő munkáltató az átvétel időpontjában a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződésben meghatározott munkafeltételeket az átvétel időpontját követő egy évig köteles fenntartani. (2) Nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség a munkáltatót, ha a kollektív szerződés hatálya az átvétel időpontját követő egy évnél korábbi időpontban megszűnik, vagy a munkaviszonyra az átvételt követő időpontban kollektív szerződés hatálya terjed ki. Szíves válaszukat előre is köszönöm!
Munkavállalói felmondás beolvadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony/Szakértő Úr! Az alábbi munkajogi kérdéssel fordulok Önhöz – munkavállalói felmondás beolvadás esetén: Beolvadás, mint jogszabályon alapuló, általános jogutódlás esetén, az Mt. 40. §-a szerinti, speciális, a munkáltató személyében bekövetkezett változásra alapított munkavállalói felmondás szabályai (pl. adott esetben hosszabb felmondási idő, felmentési idő, végkielégítés) alkalmazandók-e a munkavállalóra? Szíves válaszukat előre is köszönöm!
Jegyzett tőke "rendezése" beolvadással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az A Kft. jegyzett tőkéje 1 millió forint, a B Kft.-é 3 millió forint. Mindkét cég tulajdonosai magánszemélyek. Ha az A Kft. beolvad a B Kft.-be, a jogutód B Kft. jegyzett tőkéje 4 millió forint lesz. Kérdésem: a vázolt "egyszerűsített" eljárás megfelel-e a vonatkozó, jegyzett tőke mértékére vonatkozó előírásoknak, amennyiben az átalakulási vagyonmérleg és vagyonleltár tervezetet április 14-éig benyújtják a cégbírósághoz? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: KE
Kötelezettségek leírása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunkba 2011. júliusban beolvadt egy másik kft., amelynek ebben az időpontban az előző évekről fennálló tartozásai voltak. A cégek, akiknek tartozott és a mérlegében szerepeltek, a mai napig nem jelentkeztek felénk követelésükkel. A 2016. évről szóló beszámolóban kell-e még szerepeltetnünk ezeket a szállítói kötelezettségeket, vagy leírhatjuk-e? Amennyiben igen, melyik főkönyvi számlákon kell könyvelni, és milyen bizonylatot kell mellé csatolni? Köszönöm segítségüket.
Egyesülés fogalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2017. évre kivát választott, minden feltételnek megfelelt, határidőre be is jelentkezett az előírt nyomtatványon. Ezen még 2017. január 20-áig tud változtatni. 2017-re azt is tervezik, hogy az egyik tag 100 százalékos tulajdonát képező kft. (amely egyéni cégből alakult) beolvad ebbe a közös kft.-be. Tehát a szó szoros értelmében ez a kft. lesz a BEFOGADÓ és a másik kft. olvad be ebbe a cégbe, a terveik szerint. Kérdésem: a kiva-törvény értelmében ez egyesülésnek minősül a BEFOGADÓ kft. részéről, és a A beolvadás előtti nap megszűnik a kivaalanyiság a törvény erejénél fogva? Ha ez igaz, akkor ezt követően 24 hónapig nem jelentkezhet be ismét a kiva alá? Várom a válaszukat. Köszönettel: Bernáth Istvánné
Beolvadás esetén értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016-ban kedvezményes átalakulással beolvadt kft. tárgyi eszközeit, az átvevő jogutód cégnél a beolvadónál nyilvántartott nettó értéken vettük át. Az értékcsökkenés elszámolása hogyan történik például a gépkocsinál? Hasznos élettartam 5 év lett megállapítva eredetileg, ebből már 3 év eltelt. A hátralévő hasznos élettartama már csak 2 év, új maradványérték meghatározására nincs szükség, mert az átalakulás azt nem befolyásolta. Számvitelben elszámolok 50 százalék értékcsökkenést, a vagyonleltár szerinti nettó értékre, taoban 20 százalékot a beolvadó cégnél kimutatott bruttó értékre? A különbözet növeli a társaságiadó-alapot? Illetve mivel kedvezményezett átalakulás történt, nem növelem a taoalapot? Köszönöm ha válaszol.
Bejelentett részesedés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés merült fel egy kapcsolt vállalkozási körön belül. Adottak A, B, C, és D vállalkozások. D 100 százalékos tulajdonosa C-nek. D eladja 33,3 százalékos tulajdonrészét B-nek, és B bejelenti a vásárlást, mint bejelentett részesedést. "A" 100 százalékos tulajdonosa B-nek. B beolvad C vállalkozásba. "A" így közvetlen tulajdonos lesz C-ben. Kérdés: 1. "A" vállalkozás élhet-e a korábban B által bejelentett "Bejelentett részesedés" adta kedvezményével, miután eladja C-ben lévő részesedését egy év múlva egy külső félnek. 2. "A" vállalkozás élhet-e a B-ben való részesedés bejelentésével, amikor megalapítja B vállalkozást? 3. "A" vállalkozás, ha B-ben való részesedését bejelentette, és B beolvad C-be, akkor automatikusan megmarad a kedvezmény, ha C-ben lévő részesedését A eladja a későbbiekben (vagyis B-nek nem kell bejelenteni a C-ben lévőt, ha már A tudja, hogy beolvadás lesz, és ő lesz C tulajdonosa).
Beolvadás svájci cégbe Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Véleményük szerint lehetséges-e, hogy egy belföldi gazdasági társaság beolvad egy svájci társaságba? Milyen lépések szükségesek a beolvasztáshoz, ezeknek mi az időigénye és költsége? Beolvasztható-e a belföldi cég egy svájci cégbe úgy, hogy adófizetési kötelezettség nem keletkezik (akár a tulajdonosokra nézve, akár a cégekre nézve), vagy ez a folyamat von maga után valamilyen adófizetési kötelezettséget? Köszönettel.
Pénzjuttatás beolvadáskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy A társaságból kiválással létrejön egy új, B társaság. Az A társaság a kiválás során ingatlant, valamint pénzeszközt ad át az új B társaságnak. Az ingatlan átértékelésre kerül, s az átértékelt értéken fogja a kiválással létrejövő társaság állományba venni a tőketartalékkal szemben. A taotörvény 4. § 23/a bekezdésében szereplő kedvezményezett átalakulásnak attól megfelel az új társaság, mivel nem magánszemély kapja a pénzjuttatást, hanem az új B társaság kapja az átadott eszközökkel együtt? Köszönettel: Turza Istvánné
Beolvadás esetén elszámolható értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Beolvadáskor a jogutód cég a jogelődtől átvett tárgyi eszközöknél hogyan számolja el a tao-törvény szerinti értékcsökkenést abban az esetben, ha az átalakulás kedvezményezett? A jogelődnél kimutatott bruttó érték vagy az átalakulás időpontjában lévő nettó érték lesz a vetítési alap, és milyen leírási kulcsokat kell alkalmazni? Folytatódhat-e az amortizáció a jogutódnál úgy, ahogy a jogelőd megkezdte? Válaszát köszönöm.
Egyéni vállalkozás átadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó szeretné a gyerekének átadni a vállalkozást, már most is alkalmazottként a gyermek irányítja a működést, de mivel a vállalkozó idős, szeretné hivatalosan is átadni a vállalkozást. Milyen lehetőségek vannak erre, amelyek leginkább adókímélőek? Lehetséges-e, hogy az egyéni vállakozás átalakul egyéni céggé, közben a gyerek alakít egy kft.-t (a cég működése indokolná az egyéni vállakozás felváltását kft.-vel), és utána az egyéni cég beolvadna a kft.-be? Hogyan tud a szülő kiválni a kft.-ből? Várom válaszukat.
Átalakulás elértéktelenedett üzletrésszel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy negatív saját tőkével rendelkező gazdasági társaság beolvad egy másik gazdasági társaságba, amelynek során a tőkeelemek rendezésével biztosítható, hogy a jogutód társaság saját tőkéjének minden eleme pozitív, jegyzett tőkéje megfelel a Ptk. előírásainak. A beolvadó társaság egyik tulajdonosa (szintén társaság) a jogutód társaságban nem kíván részt venni. Részére vagyonkiadás nem történik, mivel a beolvadó társaság saját tőkéje negatív, ezért nála a számviteli elszámolás eredményeként a részesedés kivezetésekor a ráfordítások között fog megjelenni a jogelődben lévő részesedésének teljes könyv szerinti értéke. (Értékvesztést korábban nem számolt el erre a tulajdonosi részesedésre.) Kérdésem, hogy az így elszámolt ráfordítással meg kell-e növelni a társasági adó alapját?
Munkavállalók kiléptetése jogutódlásnál Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik kft.-m, beolvad egy zrt.-be és a kft.-ben lévő munkavállalókat jogutódlással átveszi a zrt. Nem csináltam még ilyet, és nem tudom, hogy ki kell-e állítani ilyenkor a kilépő papírokat, hogyan kell a 16T1041-es nyomtatványt beadni, illetve milyen egyéb kötelezettségeink vannak a munkavállalók kiléptetésekor. Köszönettel: Krcsik Eszter