433 találat a(z) béren kívüli juttatás cimkére
Helyi utazási bérlet elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató egyes munkavállalók helyi utazási bérletét megtéríti béren kívüli juttatás keretében. Amennyiben a munkavállaló a munkáltató részére szóló számlát nem kért, de az utazási bérletet leadja, milyen módon számolható el a térítés? Köszönettel.
Munkáltatói adomány III. Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm korábbi válaszát! Pontosítom a korábbi kérdésemet: Munkáltatói adományozási szándékról van szó. Az után érdeklődnék, hogy ezt megteheti-e a munkáltató csak kettő munkavállalója részére? (Mindketten ugyannak az önkéntes nyugdíjpénztárnak a tagjai. A többi munkavállalónak is van önkéntes nyugdíjpénztári tagsága, de más-más pénztárnál.) A munkáltató - jelenleg - nem juttat béren kívüli juttatást egy munkavállalónak sem. Az adomány 500 ezer forintot meg nem haladó része "béren kívüli juttatásnak" minősül? Akkor - ha nem tévedek - azt minden munkavállalóra ki kell terjeszteni, azaz minden munkavállalónak kell kapnia béren kívüli juttatást. Röviden: lehetséges-e, hogy az összes munkavállaló (5 fő) közül csak 2 fő önkéntes nyugdíjpénztára kapjon önkéntes nyugdíjpénztári adományt, a többiek pedig semminemű béren kívüli juttatásban nem részesülnek? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Cafetéria-juttatás igénybevétele 2015-ben Kérdés
Ha a munkáltató 2015-ben a cafetéria -uttatás havi keretösszegét nettó 15 000 forintban határozza meg, akkor azt a cég minden munkavállalójának kötelezően igénybe kell vennie? Vagy választhatja a munkavállaló azt is, hogy nem kéri a juttatást? Ha van olyan munkavállaló, aki részmunkaidőben, és van olyan, aki külföldről távmunkában dolgozik, azokra a munkavállalókra is kötelező érvényűen vonatkozik a cafetéria-juttatás igénybevétele?
2015. évi önkéntes nyugdíjpénztár Kérdés
2015. évben a béren kívüli juttatások együttes összegének 200 ezer forintos éves keretösszegébe mi tartozik bele? Az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés összege is beletartozik?
Csapás az öngondoskodásra: vége az önkéntes pénztári hozzájárulásnak? Cikk
A béren kívüli juttatásokra vonatkozó 2015-ben hatályba lépő adószabályok alaposan megkurtítják a munkáltatók mozgásterét, emellett hátrányosan érintik a szolgáltató szféra egyes szereplőit is. A már eddig is csak matematikai képletekkel leírható feltételrendszerbe illesztett új korlátozások csaknem minden juttatási formát érintő megszorítással fenyegetnek. A legnagyobb érvágás várhatóan az önkéntes kölcsönös pénztárba történő munkáltatói hozzájárulásokat sújtja. Még van néhány hét az idei évből, érdemes kihasználni a jelenlegi szabályokat.
Jövő évi BKV- vagy helyi bérlet adózása, elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! "Mikor vegyem meg a jövő évi BKV vagy helyi bérletet?" címmel olvastam az interneten egy iránymutatást, ami még 2009-2011. évi adózás szempontjából közelítette meg a kérdésemet, bár most már a 2015. évi bérletek megvásárlása az aktuális. Próbáltam az interneten különböző honlapokon utánanézni, valamint szakmabeli ismerőseimet is kérdeztem, de leginkább összezavarodtam, minthogy megerősítést nyertem volna. Kérdésem a 2015. évi BKV-bérletek megvásárlásakor keletkező adóterhek és a bérlet árának elszámolásához kapcsolódik. Véleményem szerint a 2014-ben (vagy általánosságban fogalmazva a tárgyévben) megvásárolt bérletek adózási szempontból a tárgyévet (2014-et) terhelik, a bérletek ára, mint személyi jellegű költség azonban időbeli elhatárolásként már a következő évet (időszakot). Így, ha 2015-ben a dolgozóinknak szeretnénk adni béren kívüli juttatást, akkor azt az elhatárolásban szereplő költséget figyelembe véve kell kalkulálnunk. Mivel az olvasott és hallott vélemények elbizonytalanítottak, ezért kérem ki szakértő véleményét! Köszönettel, Andrea
Vigyázat, hamis adóelőnyökkel csábíthatnak ajándékutalványosok! Cikk
Egyre több, eddig nem létező utalvánnyal ostromolják a karácsonyi őrületben a vevőket az interneten egyes forgalmazók, adókedvezménnyel kecsegtetve. Sokba kerülhet utóbb, ha az ajándékozó beveszi a toborzó hirdetéséből az adómentesség csalétkét, miközben kiderül, nem élhetne a kínált előnyökkel.
Ügyvezető munkaviszony nélkül kaphat-e béren kívüli juttatást? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély több gazdálkodási szervezetben is ügyvezető. Az egyik kft.-ben ügyvezetőként 8 órás munkaviszonyban dolgozik, míg a másik nonprofit kft.-ben szintén ügyvezető, de nem munkaviszonyban. A nonprofit kft.-ben nem kap bért, nincs jövedelme. Kérdés: abban a nonprofit kft.-ben, amelyikben nincs munkaviszonya, sem jövedelme, kaphat-e béren kívüli juttatást? Ha igen, mire kell figyelni, és hogyan adózik? Köszönöm a választ! Rotkiv
Biztosítás fizetésének átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két magánszemély az egyik biztosítóval 4 évvel ezelőtt szerződést kötött. A szerződés halál esetére, súlyos betegségre szól, valamint nyugdíjba vonulás esetén egy nagyobb összeget fizet majd a kedvezményezett részére. Másfél évvel ezelőtt ez a két magánszemély alapított egy takarító kft.-t, ahol mindketten alkalmazottként takarítást végeznek, valamint az ügyvezetői feladatokat is közösen látják el. Kérdésem az, hogy a biztosítási díj fizetését a kft. átvállalhatja-e a magánszemélyektől (esetleg szerződés módosításával, vagy a kft. és a magánszemély között kötött szerződéssel), valamint az, hogy az átvállalt díjfizetés költségként elszámolható-e egy ilyen konstrukció mellett, illetve, ha elszámolható, akkor milyen adó- és járulékvonzatai vannak az elszámolhatóságnak? Köszönettel.
Így voksol a Fidesz a cafetéria adójáról Cikk
Kifejezetten támogatja a Fidesz azokat a módosító indítványokat, amelyek célja, hogy a cafetéria adótételei ne módosuljanak, maradjon a teher jelenlegi mértéke – közölte Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője mai sajtótájékoztatóján. A kormánypárt még nem döntött a KDNP vasárnapi nyitva tartásra vonatkozó javaslatáról.
Élőlánccal tiltakoznak az adóemelés ellen Cikk
Élőláncot tervez a parlament elé a Vasas Szakszervezeti Szövetség november 17-én, a dolgozókat terhelő adók miatt - közölte Balogh Béla, az érdekképviselet országos elnöke az MTI-vel kedden.
Sokat bukhat, ha erre nem figyel, mielőtt munkába áll Cikk
Kellemetlen meglepetések sorát lehet megelőzni azzal, ha a munkáltatók és a munkavállalók a két fél kölcsönös megállapodása alapján írásban megkötött szerződésben pontosan rögzítik a munkavégzés egyes szabályait, annak díjazását. A gyakorlatban azonban sok esetben jellemző, hogy a munkavállalóknak nincs beleszólásuk a szerződés tartalmába, sőt, sok esetben nem is kötnek velük írásbeli szerződést. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen fontos munkajogi szabályokkal érdemes tisztában lenniük a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.
Szövetkezeti tag juttatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem azt a kérdést tette fel nekem, hogy szövetkezeti tagok kaphatnak-e sport utalványt egyéb juttatásként. Meg lenne fizetve az egészségügyi szolgáltatási járulékuk, viszont bérkifizetés helyett ő sport utalvánnyal fizetne nekik, mert az adómentes. Mivel semmilyen szövetkezetet nem könyveltem eddig ezért erre nincs rálátásom, mert szerintem ez csak béren felüli juttatás lehet.
Durván drágul a cafetéria – erről nem szólt a miniszter Cikk
Sem a kormányszóvivő, sem Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nem beszélt arról a ma beterjesztett adócsomag kapcsán, hogy jövőre jelentősen növelik a béren kívüli juttatások közterheit.
Lakásvásárlás munkásszálló céljára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. A vállalkozás lakást szeretne vásárolni munkásszálló céljára. A munkásszállót azok a munkavállalók vehetnék igénybe, akik a munkahelyüktől 100 kilométernél távolabb laknak. Egyértelmű, hogy a lakásvásárlásra és -felújításra fordított anyag-, illetve kivitelezői számlákból az áfa nem vonható le. A lakásrezsi áfája levonható? Terheli a a céget más adókötelezettség (például szja, vagy eho)? A munkavállalók részére a lakhatás ingyenes lenne, a cég a rezsiköltséget sem téríttetné meg. Ebben az esetben a munkavállalókat terheli adókötelezettség? Köszönöm válaszát.