414 találat a(z) arányosítás cimkére

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felszámolás alatt lévő vállalkozás a felszámolási időszak alatt is végez hulladékgazdálkodási tevékenységet. Kizárólag fordított adózás alá tartozó tevékenységből származik bevétele. Kérdésem az lenne, hogy a felmerült kiadások áfatartalma teljes egészében levonható-e ebben az esetben, vagy az arányosítás módszerét kell alkalmazni? Válaszát előre is köszönöm!

Kilépő dolgozó időarányos béren kívüli juttatásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik kilépő munkavállalónk munkaviszonya 2015. 09. 30-ával megszűnt. A részére fizethető éves cafetériaösszeg 306 000 Ft. Idén 2015. 09. 30-ig összesen 219 000 Ft béren kívüli juttatásban részesült. Amely összeg 156 000 forint értékben Erzsébet-utalványt és helyi utazási bérletet, továbbá 63 000 forint összegben SZÉP-kártya feltöltést tartalmazott. A SZÉP-kártyán kívüli béren kívüli juttatások után 14 százalék ehokötelezettség keletkezik a 200 000 forintos keretösszeg erejéig. Mivel a dolgozó munkaviszonya 09. 30-án megszűnt, az szja-törvény 70. § (4) bekezdésének b) pontja, valamint a (4a) bekezdés b) pontja értelmében a kedvezményes juttatás keretösszegét is arányosan kell figyelembe venni, értelmezésem szerint. Így a kedvezményes keretösszegen felüli rész (jelen esetben: 200 000 Ft x 273/365 nap=149 589 Ft) lenne, viszont a munkavállaló részére kedvezményesen adott béren kívüli juttatás összege (SZÉP-kártyán felüli rész) 156 000 Ft volt. A különbség: 6 411 Ft. Az ehotörvény 3. § (4) és (6) bekezdése értelmében ezen különbözet után 27 százalék ehokötelezettség keletkezik, amelyet csökkenteni kell a már bevallott, és megfizetett 14 százalékos ehoval. Vagyis plusz 13 százalék ehofizetési kötelezettség keletkezik (jelen esetben 6411x1,19x0,13=992 Ft). A kérdésem az lenne, hogy jól értelmezem-e az szja- és az ehotörvény előírásait? Válaszát előre is köszönöm!

Arányos szolgálati idő hatása Kérdés

Tisztelt Winkler Róbert! Az Így hat a nyugdajra az arányos szolgálati idő című cikk témája alapján szeretném a véleményét kérni. Befolyásolja-e a nyugdíjszámítást, ha egy foglalkoztatott, részmunkaidőben (heti 20 órásként) kap 150 ezer forint bruttó fizetést vagy teljes munkaidősként (heti 40 órásként) kap ugyanennyit? Illetve kérdésem még, hogy mindig a "sima" minimálbérhez történik a viszonyítás, vagy van olyan szituáció, amikor a garantált minimálbérhez való viszonyosítás történik? Köszönettel: Zsuzsa

Airbnb Kérdés

Tisztelt Szakértő! Airbnb szervezeten keresztül külföldieknek kiadott lakásnál a bérbevevő öt hónapra bérli a lakást. Mivel a bérleti idő öt hónap, ezért bérleti szerződést írtunk. Ilyen esetben a bérletre vonatkozó adószabályok (90 százalékos bérleti díj, 16 százalék szja) az érvényesek, vagy a szálláshely-értékesítésre vonatkozó adószabályokat kell alkalmazni? Kell-e idegenforgalmi adót is fizetni? Ha bérleti szerződésnek minősül az ügylet, akkor kell-e arányosítani a bérleti díjat, mert úgy több mint egymillió forint a kalkulált bérleti díj. Az egymillió forint fölötti részre ehóT is kell fizetni. Ha a bérleti díj euróban van fizetve, milyen árfolyamon kell átváltani, ezt be kell-e jelenteni a NAV felé? A bérbeadó adószámot váltott ki erre a tevékenységre. Kötelező-e ezért külön bankszámlát nyitni, mert a Airbnb utalással fizet. Segítségét köszönöm. Ildi

Szolgálati idő Kérdés

Arányos szolgálati időt hogyan tudok számítani?

Bérleti díj hóközi módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? köszönöm előre is a válaszát!

Bérbadás céljára használt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég ingatlan (nem lakó) bérbeadása céljából üzemeltet egy ingatlant. E tevékenységére tekintettel bejelentkezett az áfa hatálya alá. Az ingatlant most értékesíteni akarja. A működés során végzett az ingatlanon karbantartást, beruházást, melynek áfáját levonta. Az ingatlanértékesítésre nincsen bejelentkezve az áfa hatálya alá, tehát adómentesen értékesít. Az lenne a kérdésem, hogy az ingatlan adómentes értékesítése következtében a korábban a beruházási, karbantartási tevékenység során levont áfával kapcsolatban felmerül-e valamilyen arányosítási kötelezettség? Köszönettel: Ferenczi Zsolt

Az áfa-arányosítás és a tételes elkülönítés titkai. Példákkal Cikk

Az adóalanyok a beszerzéseik áfáját csak akkor, és olyan arányban vonhatják le, amilyen arányban az az áfaköteles tevékenységüket szolgálta. Ha ez nem 100 százalék, akkor számolni kell: mennyi a levonható rész és mennyi, amiről le kell mondanunk. Ehhez – a gyakran nem is olyan egyszerű feladathoz – adok támpontokat az alábbiakban.

Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szünetelteti a tevékenységét januártól májusig, majd júniustól szeptemberig élő a vállalkozása, októbertől pedig ismét szünetelteti. A vállalkozása 4 hónapig működik. Alanyi adómentes. A 6 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Köszönettel: Eszterhai Hilda

Moss tevékenység esetén levonható az áfa? Kérdés

Tisztelt szakértő? Egy vállalkozás tevékenységei között szerepel olyan IT-szolgáltatás, amelynek nyújtása 2015. 01. 01 óta moss-bevallás köteles, így a 65-ösben nem kell szerepeltetni a vonatkozó árbevételt. Emellett a vállalkozás értékesít belföldre is. Ebben az esetben a levonható áfa teljes összege levonható, vagy arányosítás szükséges? Válaszát előre is köszönöm!

Evaalap arányositása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy ha évközben tulajdonosváltás miatt kikerül egy kft. az evakörből, akkor az éves bevételt arányosítani kell-e, vagy az eva megfizetése mellett bármekkora (már 30 millión belül) lehet a megszűnésig a bevétele? Vagy az éves keretösszeget arányosítani kell, és a felettes részt 50 százalékos adóval kell megfizetni? Köszönöm a segítséget!

Szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Május 01-jével egy munkavállalót foglalkoztatunk, havi 12 órában, (heti 3 óra), foglalkozási viszonya részmunkaidős munkaviszony, többes jogviszony. Foglalkoztatását kötetlen munkarendben gondoltuk. Ha a teljes munkaidőre jutó éves, arányosított alapszabadsága 13, életkor utáni 7 nap, hogyan számolom ki a heti 3 órában foglalkoztatott munkavállalónak járó szabadságot? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfavisszaigénylés áfaköteles és áfamentes tevékenység esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk adóköteles (áfaköteles) és nem adóköteles (áfamentes, közhasznú tevékenységre támogatásként kapott bevétellel szemben felmerült, az áfatörvény 85. § (4) e) pontja szerinti) tevékenységet is végez. A beérkező számláinkat tételesen elkülönítjük. Az áfaköteles tevékenységgel szemben felmerülő számlák áfáját teljes egészében visszaigényeljük. Az áfamentes tevékenységgel szemben felmerülő beérkező számlák áfáját egyáltalán nem igényeljük vissza, illetve van a beérkező számláknak egy csoportja, ami az adóköteles és adómentes tevékenységgel szemben is felmerül (például iroda rezsiköltség (irodaszer, víz, villany, gépjárművek, gázolaj költsége, stb.). Helyesen járunk-e el, ha ezt az áfát arányosítjuk? Az adóköteles és adómentes tevékenység árbevételének arányában igényelnénk vissza az áfát? Jelenleg a beérkező számlák áfáját három áfaszámlára könyveljük: 4661. Előzetesen felszámított áfa adóköteles tevékenységhez, amit teljes egészében visszaigénylünk, 4662. Előzetesen felszámított áfa (arányosítás), amit arányosítani szeretnénk, és 4663. Előzetesen felszámított áfa (adómentes tevékenységhez), amit egyáltalán nem igénylünk vissza. Helyesen járunk-e el, ha az áfát így megbontva könyveljük? A 4663. számlát majd az 5. számlaosztályra vagy a 8. számlaosztályba szeretnénk könyvelni. Lehet-e egy cégen belül alkalmazni a tételes elkülönítés és bizonyos költségek esetén az áfaarányosítás esetét is?! Figyelemmel az áfatörvény 123. § és 5. számú mellékletére. Segítségét előre is köszönjük.

Családi gazdaság adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014 elején közös őstermelői igazolványon ketten voltak. Majd szeptemberben családi gazdaság lett 3 fővel. Ilyen esetben a 2014-es bevételeit, illetve költségeit miként számolom el? Arányosítom, tehát a szeptemberig szerzettet kettővel, azt követően pedig hárommal osztom, vagy pedig az egész éves bevételt oszthatom hárommal? Melyik törvényben találok választ erre? Válaszát előre is köszönöm.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. tao (sport) támogatásból autóbuszt vásárol, melyet esetenként bérbe fog adni. Levonhatja-e beszerzéskor a teljes áfát és év végén arányosítás miatt visszafizeti az évre eső részt, vagy ne vonjuk le, csak év végén az arányszámmal megállapított részt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink