421 találat a(z) arányosítás cimkére

Iparűzési adó megosztása eszközérték-arányosan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha az iparűzési adót egy vállalkozás eszközérték-arányosan osztja meg, akkor valójában az eszközök nettó értékét veszi figyelembe megosztási alapként, vagy a tárgyévi elszámolt értékcsökkentést arányosítja? Válaszát köszönöm: Tekeli Tímea

Iparűzési adó kezdése év közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás két településen is érintett iparűzési adó szempontjából, de az egyiken eddig nem volt iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. Ezen a településen az adónemet tavaly október 1-ei hatállyal vezették be. A másik településen régóta van iparűzésiadó-kötelezettség mentességi korlát nélkül. Kérdésem arra vonatkozna, hogy miképpen kell helyesen megosztani a tavalyi évi adót a két település között? Nyilván megállapítja a vállalkozás az iparűzési adó alapját, melyet meg kell osszon a két érintett település között valamely (általa választott, de törvény által biztosított) mutató alapján. Viszont figyelembe kell venni azt, hogy az egyik településen 2015. 01. 01. napjától volt kötelezettség, a másikon pedig csak az utolsó negyedévben? Vagy egyszerűen arányosítom az adóalapot a szokásos módon? Válaszát köszönöm.

Családi kedvezmény törtévi munkaviszonynál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy dolgozó júniustól van munkaviszonyban, van két gyermeke, és a keresete fedezi a teljes évi családi adókedvezményt, akkor csak hat hónapra veheti azt igénybe vagy a teljes évre? Az év első hat hónapjában egyáltalán nem dolgozott. Köszönettel.

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyes melletti járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyesen van, és nem végez munkát tudtommal nem fizet járulékot. Mi van akkor ha a gyesen lévő egyéni vállalkozónak akad folyamatos munkája vállalkozói jogviszonyában havi szinten 3 nap? A kérdés arra vonatkozna, hogyan szükséges fizetni a járulékot? Teljes hónapra mivel közreműködik? Esetleg ha három napot dolgozik, és ez a bizonyítható, arányosíthatjuk a járulékot a három napra? Az egyéni vállalkozónak napi kétórás munkaviszonya van a vállalkozás mellett. Köszönöm a segítségét.

Családi kedvezmény nem egész évre? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az a magánszemély, akinek egy középiskolában tanuló gyermeke van (utána családi pótlékot folyósítanak) azokra a hónapokra, amikor a magánszemély nem dolgozott 2015. február-augusztus, és aktív korú ellátását kapott, a családi kedvezmény igénybevételére hogyan jogosult? Egész évre vagy csak a munkaviszony hónapjaira? Ha nem a teljes hónapban dolgozott, akkor megkapja az egész hónapra a családi kedvezményt? Köszönöm a választ.

Autólízing áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Meg szeretném kérdezni, hogy nyílt végű lízing finanszírozással beszerzett személygépkocsi eladásakor mi vonatkozik a számla kiállítására (áfás, áfamentes), illetve amennyiben áfát kell fizetni az eladáskor, azt arányosítani kell/lehet-e a beszerzéskor visszaigényelt áfával?

Betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. közmunkaprogram keretében foglalkoztat alkalmazottakat a munkaviszony 2015. 07. 20.-2016. 02. 29-éig tartott. A munkavállaló február 1-jén megbetegedett. Kérdésem az lenne, hogy mivel tudom, hogy a munkaviszonya február végével megszűnik, arányosítanom kell-e a betegszabadságot, vagy a 15 napot megkaphatja? Köszönöm: JT

Nonprofit kft. iparűzési adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a tájékoztatását, hogy ha egy nonprofit kft. közhasznú és vállalkozási tevékenységet is végez, akkor ebben az esetben valamennyi árbevétellel számolni kell az iparűzési adó meghatározásánál vagy csak a vállalkozási tevékenység árbevételével? Az anyagköltség, amennyiben nem bontható meg külön-külön közhasznú és vállalkozási költségre, akkor arányosítással lehet számolni?

Közös őstermelés elszámolása évközben belépő tag esetén Kérdés

Őstermelő közös őstermelés alá vonja családtagját év közben. A bevételek és költségek elosztásánál, az adóév utolsó napján ide tartozó magánszemélyek létszámával osztok, vagy arányosan az év közben belépett családtag miatt?

Szolgálati idő vs. öregséginyugdíj-jogosultság II. Kérdés

Az eredeti, azonos című kérdés még megválaszolásra váró elemei: Ha jól értem, társas vállalkozó nem tevékenykedhet részmunkaidőben, legalábbis a járulékfizetési kötelezettsége mindenképp a minimálbér teljes összege alapján fennáll. Munkaviszonyban azonban lehet részmunkaidős, és járulékot csak a tényleges munkabére alapján fizet. De megválaszolatlan maradt, hogy van-e valamilyen előírt alsó határa a részmunkaidős munkabér összegének. Például arányosítani kell-e a törvényben előírt minimálbér/garantált bérminimum összegéhez, vagy akár "ingyen" is végezheti a dolgát, ha azt a tulajdonosi érdeke úgy kívánja? Előbbi esetben heti 36 vagy 40 órát kell teljes munkaidőként alapul venni? Megbízási jogviszony esetén a minimálbér 30 százaléka a tb-küszöb, ennél kevesebb járulékfizetésnél az illető kiesik a biztosítotti körből. Munkaviszony esetén meddig lehet "lemenni" a minimálbérből ahhoz, hogy az egészségügyi szolgáltatásra még jogosult maradjon az ember?

Alanyi mentesség szüneteltetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (katás) év közben alakult, és 4 hónap után szünetelteti a tevékenységét. Alanyi mentességet választott, és e szerint számlázott. Kérdésem, hogy az alanyi mentesség értékhatárát arányosítani kell-e? Mivel egy nagyértékű kibocsátott számlája van, ez a számla teljes egészében áfaköteles lesz? Előre is köszönöm válaszát.

Áfa-arányosítás támogatás miatt Kérdés

Ügyfelünk közhasznú nonprofit társaságként működik. A közhasznú tevékenységből származó bevételei nem fedezik a működési költségeket, ezért tulajdonosa támogatási szerződés keretében a működési költségeire támogatást biztosít. A támogatást kizárólag az alaptevékenysége során felmerülő, jóváhagyott költségekre lehet elszámolni, további megkötés e tekintetben nincs. Az áfa elszámolása során eddig úgy jártunk el, hogy a tételes elkülönítés szabályait alkalmaztuk, és a támogatásból finanszírozott tételek áfatartalmát nem helyeztük levonásba. Az ügyvezetés ez évi tájékozatása szerint 2016-ban támogatásból kizárólag bér és az ahhoz kapcsolódó közterhek kerülnek elszámolásra, és áfa-arányosítására nem lesz szükség. Kérdésem: megtehetjük-e, hogy az áfatörvény 123. § (2) bekezdésére hivatkozva a tételes nyilvántartást alkalmazunk, amelyből az derül ki, hogy nincs arányosítási kötelezettség, mert a támogatás teljes összege a személyi jellegű költségekkel szemben került elszámolásra?

Szabadság a négyzeten: így jár a gyed és a gyes után Cikk

Mennyi szabadság jár annak a kismamának, aki gyermekei után 2011 és 2013 között terhességi-gyermekágyi segélyben, gyedben, majd gyesben részesült, aztán most februárban megszűnt a munkaviszonya? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Sajátrezsis beruházás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A sajátrezsis beruházással kapcsolatban leírtakhoz az alábbi kérdésünk lenne. Ha a társaság olyan sajátrezsis beruházást végez, hogy a beruházás folyamatában nem tudja visszaigényelni az áfát (mert áfás és mentes tevékenységhez is hasznosítja majd), az üzembe helyezéskor hogyan kell eljárni az áfa bevallásnál? Felmerül a fizetendő áfakötelezettség is vagy csak az arányos levonás? Köszönöm, üdvözlettel: Schmidtkáné H. Angela

Családiház- plusz garázsépítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját telken generálkivitelezővel szeretnénk építtetni egy családi házat, melyben benne van a garázs is. A ház elvileg 5 százalékkal adózik, a garázs, mivel nem lakóépület, 27 százalékkal. A kérdésem az, hogy milyen módszerrel kell meghatározni a garázs összegét? Arányosítással (négyzetméter alapján) vagy a kivitelező által meghatározott költségvetéssel? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink